Zawartość strony
Oszczędzanie to nadany konkretny cel oszczędzanym pieniądzom. Może to oznaczać ograniczenie wydatków w danym miesiącu, ulokowanie pieniędzy w bezpiecznych produktach finansowych, tworzenie funduszy powierniczych lub inwestowanie w fundusze inwestycyjne. Oszczędzanie pozwala zabezpieczyć na przyszłość i zadbać o lepszy stan finansowy. Jest to konieczne, jeśli chodzi o zapewnienie sobie i swojej rodzinie opieki finansowej. Oszczędzanie jest również kluczem do realizacji długoterminowych celów, takich jak zakup własnego domu lub skompletowanie wymarzonego wyposażenia.
Oszczędzanie pieniędzy wcale nie musi wiązać się z wyrzeczeniami i co najmniej kilkukrotnym oglądaniem każdej złotówki przed jej wydaniem. Chcesz stworzyć sobie poduszkę finansową? Poznaj 5 sposobów na oszczędzanie, dzięki którym już po miesiącu zobaczysz pierwsze efekty na swoim koncie.
Zaufali mi najlepsi:
Wpisz Swój Najlepszy Adres Email, Ponieważ Na Niego Dostaniesz Link.
Bardzo możliwe, że zdarzyło Ci się kupić produkt pod wpływem emocji, by następnie uznać, że wcale go nie potrzebujesz. Nie chcesz przepłacać, marnować żywności i pieniędzy? Nie musisz – wystarczy, że wyrobisz sobie nawyk tworzenia listy zakupów. To prosty sposób, dzięki któremu kupisz tylko to, czego faktycznie potrzebujesz.
Jak mądrze tworzyć listy zakupów? Przed zrobieniem listy produktów spożywczych zajrzyj do lodówki i szafek. Sprawdź terminy ważności, zaplanuj posiłki na kilka najbliższych dni. W ten sposób jeszcze więcej zaoszczędzisz na codziennych zakupach.
Nie masz notatnika lub często gubisz zapiski? Pobierz na smartfon jedną z aplikacji do tworzenia listy zakupów, np. Listonic, Out of Milk czy Bring. Bez trudu znajdziesz je w oficjalnych sklepach, w tym w Google Play. Możesz też zdecydować się na inne aplikacje, dzięki którym będziesz mógł przeglądać aktualne gazetki promocyjne czy w jednym miejscu trzymać wszystkie kody rabatowe.
REKLAMA
Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku
Link do kursu: szkolenie Facebook Ads
Koniec reklamy.
Jesteś na początku swojej drogi oszczędzania i zaskoczył Cię niespodziewany wydatek, którego nie jesteś w stanie opłacić z posiadanych środków? Jeżeli musisz pożyczyć pieniądze, zrób to mądrze. Oto, gdzie możesz starać się o dodatkowe środki:
Każda z powyższych możliwości ma swoje zalety i wady. Jeżeli jednak będziesz kierował się wyłącznie kosztami, najtańsze okaże się pożyczenie pieniędzy w firmie pożyczkowej (tylko wtedy, gdy pożyczasz po raz pierwszy) lub od znajomych.
Z uwagi na nadchodzący sezon zimowy zamierzasz zakupić odzież i obuwie? Czeka Cię remont mieszkania? A może masz w planach zakup sprzętu AGD/RTV? Nie kupuj upatrzonych rzeczy w sklepie, do którego masz najbliżej – w pierwszej kolejności upewnij się, czy cena artykułu rzeczywiście jest atrakcyjna. Jak to zrobić? Wystarczy, że porównasz ceny w jednej z kilku działających w polskim internecie porównywarek.
W Polsce porównywarki cen cieszą się dużą popularnością. Do największych porównywarek cen należą m.in.: Ceneo, Nokaut i Skąpiec. Każdy z wymienionych serwisów publikuje informacje o cenach produktów z różnych kategorii, np. AGD, sport, film, dla dzieci, telefon, moda, dom i wnętrze czy komputery. Wystarczy tylko, że wpiszesz nazwę wybranego produktu, a w odpowiedzi otrzymasz informację, gdzie dany produkt możesz kupić najtaniej.
Kluczem do zbudowania poduszki finansowej jest kontrolowanie wydatków. Zaoszczędzonych środków nie powinieneś nosić w portfelu, ale przelać je na konto oszczędnościowe. Dlaczego? Powodów jest co najmniej kilka:
Jeżeli zdecydowałeś się założyć rachunek oszczędnościowy, zwróć uwagę na koszty jego posiadania. Dziś takie konto możesz mieć bez ponoszenia dodatkowych wydatków – zarówno założenie, jak i prowadzenie rachunku oszczędnościowego w wielu bankach jest bezpłatne. Przemyśl też rezygnację z posiadania karty płatniczej do rachunku oszczędnościowego. Dlaczego?
Obsługa karty podpiętej do rachunku oszczędnościowego jest płatna. Dodatkowo dzięki karcie środki zdeponowane na tym koncie będą łatwiej dostępne – pokusa ich wykorzystania będzie zatem większa.
Zakup żywności nie jest jedynym stałym kosztem, na którym możesz zaoszczędzić – analogicznie sytuacja prezentuje się w przypadku płatności za media. Jeżeli chcesz zminimalizować ponoszone wydatki, możesz m.in. wymienić tradycyjne żarówki na energooszczędne lub zamontować spłuczkę, która będzie wykorzystywać mniejszą ilość wody. Wydatki zwrócą Ci się już w ciągu kilku tygodni.
Masz telefon na abonament? Jedynie sporadycznie korzystasz z internetu? Kwoty wydawane na połączenia telefoniczne lub łączność z siecią również możesz zminimalizować – wystarczy, że sprawdzisz, czy na rynku nie pojawiły się korzystniejsze oferty. Jeżeli tak, nie wahaj się z nich skorzystać. To kolejny sposób, dzięki któremu na Twoim koncie oszczędnościowym pojawi się więcej pieniędzy.
Oto jak oszczędzać przy niskich zarobkach:
Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?
A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak działać najlepiej?
Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.
Więc śmiało, teraz udostępnij ten wpis na swoich social mediach i zobacz co inni mają do powiedzenia.
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. To, ile procent pensji należy oszczędzać, jest różne dla każdej osoby. Jednak eksperci finansowi zalecają, by w miarę możliwości oszczędzać co najmniej 10-15% swojej pensji. Im więcej można oszczędzać, tym lepiej, ponieważ te odłożone pieniądze mogą być wykorzystane w przyszłości do realizacji długofalowych celów finansowych, takich jak emerytura lub zakup nieruchomości.
1. Oszczędzaj na drobne wydatki. Zapisuj każdy wydatek i porównuj, czy naprawdę jest to konieczne. Unikaj wydatków, których naprawdę nie potrzebujesz.
2. Oszczędzaj i przeznaczaj część swoich dochodów na oszczędności. Wybierz automatyczny proces, aby Twoje konto oszczędnościowe automatycznie zgromadziło pieniądze za każdym razem, gdy zarabiasz.
3. Ucz się w jaki sposób wprowadzić w swoje życie oszczędności. Naucz się odmawiać sobie rzeczy, które nie są konieczne. Bądź bardziej świadomy, ile naprawdę pieniędzy wydajesz i na co je wydajesz.
4. Oszczędzaj w wiele różnych sposobów. Skorzystaj z zakupów grupowych, wyprzedaży sezonowych i innych okazji, aby zaoszczędzić. Sprawdzaj także podczas zakupów, jaki rabat możesz otrzymać.
5. Uzależnij wydatki od nowych celów. Zastanów się, na co chcesz oszczędzać – na nowy samochód, podróż, emeryturę czy po prostu na słodkie wieczory w kinie. Oszczędzaj konkretnie, aby utrzymać swoje cele i zachować motywację.
Nie przegap wydarzeń live, podczas których omawiamy różne tematy i odpowiadamy na pytania, które pomogą Ci wyprzedzić konkurencję. Zarejestruj się na spotkania, których gospodarzem jest CEO UniqueSEO - Rafał Szrajnert.
Live odbywa się 1 w miesiącu i o terminie powiadamiamy tylko subskrybentów email.