Marketing -czym jest i dlaczego tyle firm traci pieniądze ponieważ robi go źle? [47 rodzajów]
Czym jest marketing i dlaczego tak wielu przedsiębiorców robi go źle?
Dla wielu ludzi marketing to reklama, albo po prostu promocja.
Nic bardziej mylnego!
W tym wpisie, krok-po-kroku, pokażę Tobie czym jest marketing, do czego służy i co możesz zrobić, żeby wdrożyć tylko sprawdzone i najlepsze zasady, które rozwijają biznes.
Bo prawda jest smutna…
98% firm nie może przetrwać więcej jak 2 lata.
Więc bez przedłużania zacznijmy, bo jest kilka rzeczy, którymi Cię zaskoczę!
Marketing jest jednym z kluczowych elementów działalności każdej firmy. Bez skutecznej strategii marketingowej trudno osiągnąć sukces i zdobyć przewagę konkurencyjną na rynku. W dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym marketing odgrywa niezwykle istotną rolę w budowaniu wizerunku marki, dotarciu do klientów oraz generowaniu sprzedaży. W tym długim wpisie na blogu skupimy się na omówieniu definicji marketingu, różnych rodzajów marketingu, zaletach i wadach tej strategii, sposobach jej działania oraz narzędziach i technikach marketingowych.
Co to jest marketing? Definicja.
SEO, reklama, promocja, a może sprzedaż?
Nie. Jest to coś zupełnie innego.
Marketing można zdefiniować jako proces tworzenia, komunikowania i dostarczania wartości klientom w celu zaspokojenia ich potrzeb i osiągnięcia celów organizacji. Jest to złożony proces, który obejmuje badanie rynku, planowanie strategiczne, tworzenie i wdrażanie kampanii reklamowych, zarządzanie relacjami z klientami, analizę wyników i wiele innych działań. Istotą marketingu jest skoncentrowanie się na kliencie, zrozumienie jego potrzeb i dostarczenie mu produktów lub usług, które spełnią te potrzeby.
Marketing – definicja
Definicja marketingu może różnić się w zależności od perspektywy i kontekstu. Ogólnie rzecz biorąc, marketing jest procesem planowania, promocji i sprzedaży produktów lub usług. Jest to również dziedzina wiedzy, która obejmuje różne strategie, techniki i narzędzia, służące osiągnięciu celów biznesowych. Istnieje wiele definicji marketingu, ale wszystkie podkreślają jego kluczowe elementy, takie jak zrozumienie klienta, tworzenie wartości, komunikacja, wymiana i satysfakcja klienta.
Marketing definicja: najprościej mówiąc, jest to przepływ dóbr i usług, od producentów do konsumentów.
„Brzmi jak sprzedaż” (mogłeś pomyśleć).
Otóż pozwól, że dokończę.
Rolą marketingu jest promowanie i wspieranie tego przepływu.
Kotler i Kevin Lane dodają jeszcze, że ten przepływ musi być swobodny.
Według AMA (American Marketing Association) Amerykańskiego Stowarzyszenia Marketingu to wszystkie działania, które służą służące komunikowaniu, tworzeniu, oraz dostarczaniu produktów posiadających wartość dla partnerów i klienta.
Przy okazji. Sylwetkę tego Pana warto przytoczyć, bo jest on uważany za guru w marketingu.
Phillip Kotler (ur. 27 maja 1931 w Chicago) – wybitny ekonomista amerykański, honorowy profesor Katedry Marketingu Międzynarodowego w Kellogg School of Management na Northwestern University. Jest to jedna z najważniejszych uczelni biznesu na świecie. Łącznie napisał setki artykułów i kilka książek marketingowych.
I to tyle jeśli chodzi o formalne definicje.
Teraz pora się rozkręcić i podejść bardziej praktycznie do tematu.
Koncepcja Top Of Mind
Aby na prawdę zrozumieć marketing chcę Ci pokazać czego nauczył mnie Chet Holmes.
Chet Holmes był genialnym marketerem i zrewolucjonizował jeden z biznesów Charliego Mungera, a także współpracował z firmami z amerykańskiego top 500.
Charlie Munger jest prawdopodobnie najbardziej znany jako współprzewodniczący jednego z największych na świecie funduszu inwestycyjnego: Berkshire Hathaway, Inc. Jest uważany za prawą rękę miliardera Warrena Buffetta.
A oto zdjęcie tych dwóch panów:
Dlaczego o tym wspominam?
Otóż koncepcja którą zakładali nosi nazwę Top Of Mind.
Czyli świadomość, lub szczyt umysłu w wolnym tłumaczeniu.
Rolą marketingu jest więc, żebyś Ty, ze swoim produktem, czy usługą pojawił się kiedy ktoś pomyśli, że tego potrzebuje.
W efekcie dobrze wykonanego marketingu to będziesz właśnie Ty.
Na przykład, pomyśl o niemieckiej marce samochodów.
Kilka światowych koncernów tam się znajduje, ale Ty pomyślałeś o jednym.
To właśnie ten, który pojawił Ci się w głowie, robi najlepiej marketing względem Ciebie.
I o to też nam chodzi!
Więcej opowiadam na tym filmie (plus kilka ciekawostek aby to zrozumieć):
Na czym polega marketing – cele.
Zaraz zrozumiesz koncepcję lejka marketingowego, i jak dobrze dobrana strategia pozwala przekształcać „tylko przeglądających”, w płacących klientów.
Cele marketingu jak już wiesz to głównie zwiększenie świadomości marki wśród docelowych odbiorców.
Dla każdego biznesu na tym etapie głównym celem jest zwiększenie rozpoznawalności i widoczności marki. Aby to zrobić, musisz jasno określić swoje działania marketingowe i kampanie. Bez tego przecież nie uda Ci się poinformować klientów o produktach i usługach, które dostarczasz.
Chcesz zwiększyć udział w rynku. To jaki udział w rynku będziesz mógł zdobyć zależy w głównej mierze od Twoich konkurentów i nasycenia. Celem nie zawsze jest bycie największym, ale znalezienie dobrej pozycji dla określonego segmentu rynku.
Wprowadzenie na rynek nowego produktu, lub usługi. Muszą być one zawsze tworzone tak, aby zaspokajać oczekiwania konsumentów. Musisz rozwiązywać ich problemy. Dodatkowo musisz mieć przygotowaną strategię wprowadzenia (tzw. product launch) i strategię cenową.
Poprawienie zwrotu z inwestycji. Zwrot z inwestycji (ROI, return on investment) jest jednym z najważniejszych wskaźników marketingowych, ponieważ bezpośrednio pokazuje skuteczności kampanii.
Skuteczne wprowadzenie firmy na nowe rynki regionalne, międzynarodowe lub lokalne.
Zwiększa zyski biznesowe.
Zoptymalizuje ścieżkę konwersji. Często mówi się na to lejek marketingowy, albo lejek sprzedażowy. Od pozyskiwania zimnego ruchu (osób, które nas nie znają) po budowanie zaufania, tworząc strategie retargetingu dla klientów, którzy porzucili koszyki, a także inne działania na każdym etapie ścieżki klienta (customer journey).
Zdobywanie nowych leadów. Nowe biznesy i firmy, nie mają lojalnej bazy klientów. Zbudowanie solidnej bazy wymaga czasu. Dlatego ważne jest, aby nieustannie z grup prospektów, pozyskiwać nowe leady, ponieważ w końcu staną się oni płacącymi klientami.
Lojalność klientów. Wzmocnienie przywiązania do marki jest doskonałym przykładem celu marketingowego lojalnościowego.
Zwiększy sprzedaż. Jest to prawdopodobnie najbardziej oczywisty cel marketingowy i najwyższy priorytet dla większości działów marketingu. Im lepszy marketing, tym osoby chętniej kupują, a sprzedawcy łatwiej domykają transakcje.
Zaufali mi najlepsi:
Dołącz do nas NA DARMOWYM WIDEO
Wpisz Swój Najlepszy Adres Email, Ponieważ Na Niego Dostaniesz Link.
Jeśli już zostawiłeś swój email to chodźmy dalej.
Jakie są rodzaje marketingu?
Rodzajów jest całkiem sporo (zaraz je wymienię i krótko opiszę).
Ale chcę, żebyś zawsze w głowie miał pewne 3 podziały.
Podział na działania:
Online
Offline
Polega na internecie
Tradycyjne źródła, tj. prasa, radio, billboardy, telewizja
Drugi:
Przychodzący (inbound)
Wychodzący (outbound)
Ludzie sami do nas przychodzą
My za pomocą reklamy zapraszamy do siebie
I w końcu trzeci:
Direct Response
Branding
Oczekujemy bezpośredniego działania, np. zakupu. Możemy go łatwo mierzyć i przynosi realne rezultaty
Budowanie wizerunku marki to proces długoletni, który ciężko jest zmierzyć
REKLAMA
Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku
ambient marketing – sposób promowania z wykorzystaniem nietypowych przedmiotów, kanałów komunikacji i nietypowych miejsc. Łatwiej dzięki temu zapaść w pamięć i zbudować emocje.
ambush marketing – są to dozwolone działania, ale nieetyczne. Nie grozi za nie kara, ale można utracić dobre imię firmy.
content marketing – inaczej marketing treści. Polega na tworzeniu interesujących materiałów, aby przyciągnąć klienta i zbudować więź.
e-mail marketing – bardzo skuteczna forma komunikacji i jedna z najtańszych. Zaraz za SMS, cechuje się największą docieralnością.
employer branding – to działania, które budują dobry wizerunek pracodawcy na zasadzie, ludzie pracują tu z wyboru, bo im się podoba.
growth hacking – to metoda, która pozwala szybko rosnąć małym nakładem wydatków. W przeciwieństwie do kosztownych reklam, polega na kreatywnych rozwiązaniach.
marketing afiliacyjny – polega n budowaniu sieci, w której osoby mogą polecać produkty za określony % od zysków. Najczęściej posiadają swoje linki, lub kody rabatowe, które pomagają zidentyfikować ilu nowych klientów, taka osoba sprowadziła.
marketing akwizycyjny – akwizycja polega na docieraniu do potencjalnych klientów i zawieraniu umów, lub sprzedaży poza siedzibą firmy.
marketing cyfrowy (digital) – jest to pojęcie szersze niż internet/online, ponieważ digital obejmuje również na przykład formy podświetlanych banerów outdoor
marketing empiryczny (doświadczeń) – wykorzystuje osobiste wydarzenia do promowania produktów.
marketing generowany przez użytkowników – jest to zachęcanie użytkowników (naszych klientów) do promowania marki, a także często firma wykorzystuje takie treści (UGC user generated content) w swoich reklamach, na przykład jako testymoniale.
marketing globalny (międzynarodowy) – polega na tworzeniu planu i treści, który sprawdzi się dla możliwie jak najszerszych grup ludności.
marketing klienta (ewangelista marki) – działania zorientowane na klienta mają za zadanie budować lojalność i zaufanie, aby taka osoba stała się zwolennikiem naszej firmy.
marketing kontekstowy – to dostarczanie właściwych treści, we właściwym kontekście i czasie.
marketing konwersacyjny – działania polegają na zwiększeniu zainteresowania poprzez tworzenie „szumu” i zamieszania, aby inni sami o nas mówili.
marketing internetowy – wszelkie działania online od digital PR, przez SEO/SEM i social media.
marketing masowy – strategia zakłada dotarcie do jak najszerszego grona rynkowego, ignorując nisze.
marketing mobilny – to nie tylko smartfony, ale wszelkie urządzenia przenośne. Charakteryzuje go wysoka otwieralność wiadomości, ponieważ każdy z nas praktycznie odczytuje SMS, a reklamy możemy ignorować (ślepota reklamowa).
marketing narracyjny – polega na opowiadaniu historii (storytelling), ponieważ sprzedają one lepiej niż suche fakty.
marketing natywny – forma jest dostosowana do platformy na, której wyświetla się reklama.
marketing partyzancki – (ang. guerilla marketing) to określenie dla różnych rodzajów niskobudżetowych i oryginalnych taktyk o niskim ryzyku i wysokim potencjale zysku.
marketing perswazyjny – jest to przekaz skierowany na konkretne działanie w danym momencie.
marketing przyczynowy – skupia się na przekazie, że nasza marka posiada wyższy powód/przyczynę. Czyli wartości nadrzędne, np. ochrona środowiska, działania eko.
marketing relacji – poprzez indywidualne podejście buduje się pozytywne emocje. Klient może być najczęściej zaangażowany w proces.
marketing sensoryczny – pobudzenie zmysłów generuje dobre doświadczenia i wpływa na podświadomość.
marketing SMS – sms nie ma sobie równych jeśli chodzi o liczbę otwarć wiadomości (np w porównaniu do email).
marketing spersonalizowany – kastomizacja (customizacja) pozwala na dostosowywanie poszczególnych elementów, co buduje zaangażowanie i chęć zakupu.
marketing społeczny (marketing zaangażowany społecznie)- ma za zadanie kreowanie postaw pożądanych społecznie i kształtuje zachowania masowych grup. Np. kampanie przeciw otyłości, aby jeść mniej.
marketing sportowy – sport wywołuje silne emocje, w dodatku zrzesza miliony fanów, przez co budzi zainteresowanie wielu organizacji.
marketing szeptany – z ang. WOM (word of mouth), po polsku potocznie „szeptanka”. Polega na wzbudzaniu dyskusji o danym produkcie, w której częściowo (przynajmniej na początku) biorą udział „podstawione” osoby, aby przedstawić produkt pozytywnie. Tego typu praktyki są nielegalne i karane przez UOKiK.
marketing wideo – obecnie jedna z najszybciej rozwijających się gałęzi.
marketing wielokulturowy – przekaz dostosowany względem upodobań, pomijając specyficzne ograniczenia dla różnych kultur.
marketing wielopoziomowy – inaczej nazywany jako MLM (multi level marketing). Polega na wprowadzaniu kolejnych osób do struktur, z których ma się prowizję od sprzedaży.
marketing wirusowy – treść zrobiona jest tak, aby była na tyle ciekawa i użyteczna, że użytkownicy sami udostępniają dalej.
marketing wychodzący (outbound) – głównym założeniem jest dotarcie do klienta i nie czekanie, aż sam znajdzie on daną firmę.
marketing wydarzeń (event) – działania skupiają się głównie na promocji przed eventami, jak i podczas nich.
marketing w wyszukiwarkach internetowych – inaczej znany jako SEM (search engine marketing)
marketing zwrotny (odwrócony) – składa się z dwóch części. Po pierwsze firma jest zorientowana na klienta, a nie na produkty. Po drugie budujemy brand tak, aby chcieli z nami pracować, lub od nas kupować.
neuromarketing – to połączenie neuronauki z ekonomią. Bada, w jaki sposób procesy zakupowe/decyzyjne działają w ludzkim mózgu i jak można na nie wpływać za pomocą reklamy.
personal branding (brand management) – firma buduje swoje postrzeganie według jednego z archetypów marki. Czyli wybiera pewną rolę i tworzy cały przekaz z nią spójnie.
real-time marketing – polega na tworzeniu treści zgodnie z tym co się obecnie dzieje i jest na czasie. W efekcie można wskoczyć na trend popularności danej rzeczy.
remarketing – pozwala docierać do osób, które miał kontakt z naszą firmą, lub dodały produkt do koszyka, ale nie kupiły i wyświetlaniu ich reklam.
shopper marketing – działanie w punkcie sprzedaży, które ma za zadanie przekształcić odwiedzających na kupujących.
Najlepsze firmy w branżach generują miliardy rocznie, właśnie dzięki marketingowi i sprzedaży, więc ich lejki są bardzo rozbudowane:
Więc praktycznie masz już odpowiedź na to czy trzeba go robić, ale w kolejnym rozdziale dodam kilka ciekawostek z praktyki.
Czy marketing jest potrzebny?
Oczywiście, że tak!
Marketing pomaga firmom na niezliczone sposoby.
Dopiero starannie przeprowadzony daje najlepsze rezultaty:
Oto najpopularniejsze powody:
Podnoszenie świadomości marki Pozwala ludziom poznać przedsiębiorstwo oraz oferowane produkty lub usługi. Sprawia również, że zapada w pamięć klientom, co z czasem buduje zaufanie. W efekcie mogą stać się lojalnymi klientami i opowiedzieć o Tobie swoim znajomym.
Generowanie ruchu Zwiększenie ruchu i liczby odwiedzających Twoją witrynę przekłada się na pozyskiwanie większej liczby kwalifikowanych potencjalnych klientów i ostatecznie wpływa na zwiększenie sprzedaży.
Zwiększanie przychodów Każda firma chce zwiększyć zarobki, aby móc dalej się rozwijać. Robi się to poprzez różne strategie, takie jak optymalizacja witryny i SEO, tworzenie kampanii e-mailowych, przeprowadzanie testów A/B w celu optymalizacji konwersji i wiele więcej.
Budowanie zaufania do Twojej marki Stworzenie wysokiego poziomu zaufania do Twojej firmy prowadzi do wzrostu lojalności klientów i powtórnych zakupów. Oprócz bezpośredniego wzrostu zadowolenia od tych, którzy kupili już kupili otrzymujesz pozytywne recenzje i rekomendują Ciebie znajomym.
Śledzenie swoich danych Metryki i analiza danych są niezwykle ważne przy tworzeniu strategii marketingowej. Nie tylko kierują strategią i pomagają śledzić postępy, ale także dają jasne informacje, co można zmienić, a co zostawić, lub gdzie dołożyć budżet, aby stale optymalizować ścieżki zakupowe i kampanie.
Historia marketingu
Jeszcze nie tak dawno temu, marketing to były głównie działania wychodzące (outbound). Czyli przedsiębiorstwa starały się docierać do jak największej liczby osób, mając nadzieję, że kupią.
Obecnie, poprzez internet i rozwój technologii weszliśmy w druga fazę jaką jest content i treści tworzone, aby to odbiorcy, sami do nas przychodzili i chcieli kupić.
Dodatkowo posiadamy zaawansowane opcje targetowania, i można docierać do najbardziej zainteresowanych grup osób, a sama analityka danych buduje jak najlepsze lejki i optymalizuje ścieżkę zakupową klienta.
Jak natomiast wyglądała historia marketingu?
Spójrz na tę oś czasu, prezentując innowacje w branży:
1450-1900: Reklama drukowana
1450 Gutenberg wynajduje prasę drukarską. Świat książek i masowych wydruków zostaje zrewolucjonizowany.
1605 Opublikowano pierwszą gazetę na świecie w Niemczech.
1730 Czasopisma stają się codziennym środkiem komunikacji.
1836 Pierwsze płatne reklamy w gazetach (Francja)
1839 Plakaty stają się tak popularne, że zabrania się umieszczania ich w londyńskich posiadłościach.
1864: Najwcześniejsze zarejestrowane użycie telegrafu do masowego niechcianego spamu
1876: Filmy wyprodukowane przez francuskich filmowców Auguste’a i Louisa Lumiere’a, zrealizowane na zlecenie przedstawiciela Lever Brothers we Francji i zawierające mydło Sunlight, są uważane za pierwszy zarejestrowany przypadek płatnego lokowania produktu.
1920-1949: Nowe Media
1920 Magazyn „Variety” donosi, że 50% kin wyświetla reklamy.
1920 Powstaje reklama radiowa.
1941 Rrozpoczyna się reklama telewizyjna. Pierwsza reklama dotyczyła zegarków Bulova i dotarła do 4000 domów.
1950-1972: Narodziny i rozwój marketingu
1955 Po raz pierwszy przychody z reklam telewizyjnych przewyższają przychody z reklam radiowych i prasowych.
Telemarketing rozwija się jako sposób bezpośredniego kontaktu z kupującymi.
1973-1994: Rozkwit ery cyfrowej
1973 Martin Cooper, z firmy Motorola, wykonuje pierwszą rozmowę przez telefon komórkowy.
1981. IBM wprowadza na rynek swój pierwszy komputer osobisty.
1984 Apple wprowadza nowego Macintosha.
Lata 1990-1994 Znaczące postępy w technologii 2G.
Lata 80-90 Rozprzestrzenia się SPAM za pomocą komputerów.
1995-2020: Era wyszukiwarek i mediów społecznościowych
2009 Google uruchamia wyszukiwanie w czasie rzeczywistym.
2010 90% wszystkich amerykańskich gospodarstw domowych ma telefon komórkowy. Instagram powstaje 10 października.
W 2010 roku młodzi ludzie w wieku od 13 do 24 lat spędzają już w internecie więcej czasu niż oglądając telewizję.
W 2011 powstaje Snapchat, który przyciąga masowo młodych użytkowników do swoich telefonów.
2014 Rozpoczyna się rozkwit influencer marketingu. Marki jak i użytkownicy zaczynają zdawać sobie sprawę z potęgi mediów społecznościowych i profili z dużą liczbą obserwujących.
2014 Po raz pierwszy w historii korzystanie z urządzeń mobilnych przewyższa korzystanie z komputerów stacjonarnych. Coraz więcej użytkowników czyta e-maile, sprawdza media społecznościowe, i robi zakupy na swoich telefonach.
2015 Kładziony jest nacisk na Big Data i automatyzację marketingu.
2018 Mocny nacisk na marketing wideo. Uruchomiono IGTV na Instagramie. Od tej pory treści wideo nie ograniczają się już tylko do krótkich filmików ze Snapchata, YouTube i Facebooka.
2019-2020 Nowa era krótkich formatów wideo, w której króluje TikTok.
Ciekawe jest obserwowanie w jakim kierunku dalej będzie się rozwijał marketing.
Wraz z nowymi wydarzeniami na świecie, takimi jak pandemia COVID-19, rozwój w technologiach zakupowych online przyśpieszył bardziej niż sugerowały prognozy.
Najbliższe trendy marketingowe
Przeglądając badania, analizy i raporty, możemy znaleźć kilka powtarzających się trendów na najbliższe lata:
Treść wideo. Wiemy, że obraz jest wart tysiąca słów.
Przekaz na żywo.
Treści generowane przez użytkowników (UGC).
Interaktywne opowiadanie historii.
Sprowadź Influencerów.
Nowe media społecznościowe.
Wszystko jest mobilne.
Rodzaje marketingu
Marketing jest dziedziną o szerokim zakresie i obejmuje wiele różnych rodzajów. Niektóre z najpopularniejszych rodzajów marketingu to:
Marketing tradycyjny – obejmuje działania takie jak reklama w telewizji, radiu, prasie, plakatach czy broszurach.
Marketing internetowy – wykorzystuje narzędzia online, takie jak strony internetowe, media społecznościowe, reklamy online i e-mail marketing.
Marketing treści – koncentruje się na tworzeniu wartościowych treści, takich jak artykuły, blogi, wideo czy infografiki, które przyciągają uwagę i angażują klientów.
Marketing relacyjny – skupia się na budowaniu trwałych i wartościowych relacji z klientami poprzez personalizację oferty, programy lojalnościowe i doskonałą obsługę klienta.
Marketing społecznościowy – wykorzystuje społeczności online i offline do promowania marki i budowania zaangażowania klientów.
Wady i zalety marketingu
Marketing, podobnie jak każda strategia biznesowa, ma swoje wady i zalety. Wśród zalet marketingu można wymienić:
Zwiększona świadomość marki – skuteczna strategia marketingowa pozwala na dotarcie do większej liczby potencjalnych klientów i zwiększenie rozpoznawalności marki.
Zwiększenie sprzedaży – dobrze zaplanowane działania marketingowe mogą prowadzić do wzrostu sprzedaży i generowania większych przychodów.
Budowanie relacji z klientami – marketing umożliwia tworzenie trwałych relacji z klientami poprzez skoncentrowanie się na ich potrzebach i dostarczanie wartościowych rozwiązań.
Konkurencyjność – skuteczna strategia marketingowa może zapewnić firmie przewagę konkurencyjną na rynku.
Należy jednak pamiętać, że marketing ma także pewne wady, takie jak:
Koszty – skuteczne działania marketingowe mogą wiązać się z wysokimi kosztami, zwłaszcza w przypadku reklamy w mediach tradycyjnych.
Trudność w mierzeniu efektywności – niektóre działania marketingowe mogą być trudne do precyzyjnego zmierzenia i oceny ich wpływu na wyniki biznesowe.
Jak działa marketing?
Marketing działa poprzez analizę rynku i klientów, aby zrozumieć ich potrzeby, preferencje i zachowania. Następnie na podstawie tych informacji tworzy się strategię marketingową, która określa cele, grupy docelowe, przekaz reklamowy i kanały komunikacji. Działania marketingowe obejmują badania rynku, planowanie, tworzenie kampanii reklamowych, zarządzanie marką, promocję, sprzedaż, obsługę klienta i analizę wyników. Kluczowe elementy marketingu to identyfikacja rynku, segmentacja, pozycjonowanie, tworzenie wartości, komunikacja i budowanie relacji z klientami.
Kto wymyślił marketing?
Początki marketingu sięgają starożytności, ale jako dziedzina naukowa i praktyczna rozwijał się głównie w XX wieku. Philip Kotler, amerykański ekonomista, uznawany jest za jednego z pionierów i najważniejszych twórców współczesnej teorii marketingu. Wprowadził on koncepcję marketingu jako procesu, który koncentruje się na zaspokajaniu potrzeb i pragnień klientów. Kotler opublikował wiele książek na temat marketingu, które stały się podstawą dla wielu kolejnych teorii i strategii marketingowych.
Na czym polega marketing?
Podstawą marketingu jest zrozumienie klientów i ich potrzeb. Marketing polega na identyfikacji tych potrzeb i tworzeniu oferty, która spełni oczekiwania klientów. W praktyce oznacza to projektowanie, produkcję, promocję i dystrybucję produktów lub usług, które będą miały wartość dla klientów. Marketing obejmuje również badanie rynku, analizę konkurencji, tworzenie unikalnej wartości, komunikację z klientami, budowanie marki i utrzymywanie długotrwałych relacji z klientami.
Jakie są metody w marketingu?
W marketingu istnieje wiele różnych metod i podejść, które można stosować w zależności od celów i strategii firmy. Niektóre z najpopularniejszych metod w marketingu to:
Badania rynku – metoda polegająca na zbieraniu i analizowaniu informacji na temat preferencji klientów, trendów rynkowych, zachowań konsumenckich itp. Dzięki badaniom rynku można lepiej zrozumieć klientów i dostosować ofertę do ich potrzeb.
Segmentacja rynku – metoda polegająca na podziale rynku na grupy o podobnych cechach i preferencjach. Segmentacja pozwala na lepsze skierowanie działań marketingowych i dostosowanie oferty do konkretnych grup klientów.
Pozycjonowanie – metoda polegająca na kreowaniu unikalnego wizerunku marki i umiejscowieniu jej w umyśle klientów w porównaniu do konkurencji. Pozycjonowanie ma na celu budowanie rozpoznawalności i przewagi konkurencyjnej.
Reklama – metoda polegająca na promowaniu produktów lub usług poprzez płatne komunikaty w mediach, takich jak telewizja, radio, prasa, reklamy internetowe itp.
Narzędzia w marketingu
Wraz z rozwojem technologii i internetu, narzędzia w marketingu stały się bardziej zaawansowane i dostępne. Niektóre z najpopularniejszych narzędzi marketingowych to:
Strona internetowa – podstawowe narzędzie dla większości firm, umożliwiające przedstawienie oferty, komunikację z klientami, prezentację produktów i usług oraz generowanie sprzedaży.
Media społecznościowe – platformy takie jak Facebook, Instagram, Twitter czy LinkedIn pozwalają na budowanie marki, komunikację z klientami, generowanie leadów i tworzenie zaangażowania.
Narzędzia do automatyzacji marketingu – takie jak systemy CRM (Customer Relationship Management) czy narzędzia do wysyłki e-maili umożliwiają skuteczne zarządzanie kontaktami i procesem sprzedaży.
Analityka internetowa – narzędzia takie jak Google Analytics pozwalają na monitorowanie i analizowanie ruchu na stronie, zachowań użytkowników oraz efektywności kampanii marketingowych.
Techniki marketingowe
Wśród różnych technik marketingowych można wyróżnić:
Content marketing – polega na tworzeniu wartościowych treści, takich jak artykuły, blogi, wideo czy infografiki, które przyciągają uwagę klientów, budują zaufanie i generują zainteresowanie marką.
Influencer marketing – polega na współpracy z influencerami, czyli osobami mającymi wpływ na swoją społeczność, w celu promocji produktów lub usług.
Marketing afiliacyjny – polega na współpracy z partnerami, którzy promują produkty lub usługi firmy w zamian za prowizję od generowanej sprzedaży.
Personalizacja – polega na dostosowaniu oferty i komunikacji do indywidualnych preferencji i potrzeb klientów, aby zwiększyć skuteczność działań marketingowych.
Zakończenie i podsumowanie
Marketing jest nieodłącznym elementem działalności każdej firmy. Odpowiednio zaplanowane i skuteczne działania marketingowe mogą przyczynić się do zwiększenia świadomości marki, generowania sprzedaży i budowania trwałych relacji z klientami. W tym wpisie na blogu omówiliśmy definicję marketingu, różne rodzaje marketingu, wady i zalety tej strategii, jak działa marketing, kto go wymyślił, na czym polega oraz jakie są metody, narzędzia i techniki marketingowe. Pamiętaj, że marketing to dynamiczna dziedzina, która ciągle ewoluuje, więc ważne jest śledzenie trendów i dostosowanie strategii do zmieniających się warunków rynkowych.
Teraz chciałbym usłyszeć od Ciebie:
Który fragment artykułu był dla Ciebie najbardziej zaskakujący?
A może masz jakieś pytanie.
Tak czy inaczej, zostaw teraz krótki komentarz poniżej.
FAQ – krótkie pytania i szybkie odpowiedzi
Co to są badania marketingowe?
Jest to systematyczny proces zbierania informacji w sposób obiektywny. Następnie są one przetwarzane i analizowane w celu zmniejszenia ryzyka podejmowanie błędnych decyzji.
Jakie są narzędzia marketingowe?
Najbardziej podstawowe i najpopularniejsze narzędzia do marketingu to: Strona internetowa, Ulotki, Reklama prasowa, E-mail marketing, Eventy, Social Media, SEO, Reklamy PPC, Gadżety, Marketing Szeptany, Sponsoring, Public relations, Reklama radiowa, Gazetki firmowe, Outdoor, Reklama video w sieci, Telemarketing, Działania CSR.
Jakie są instrumenty marketingu?
Instrumenty marketingowe według klasycznej koncepcji to: produkt (product), cena (price), promocja (promotion), dystrybucja (place).
Co oznacza 4p w marketingu?
4 P z języka angielskiego oznacza: price (cena), product (produkt), place (miejsce, dystrybucja) i promotion (promocja). Te podstawowe zasady są kluczowymi składnikami opracowywania skutecznych kampanii reklamowych i promocji.
Czy marketing to reklama?
Specjaliści od marketingu wykorzystują reklamę jako jedno z narzędzi w strategii, ale plan marketingowy obejmuje o wiele więcej takich narzędzi. Marketing może obejmować badania rynku, badania i rozwój produktów, strategię sprzedaży, public relations i inne jak treść, media społecznościowe itp. W rzeczywistości niektóre strategie marketingowe w ogóle nie obejmują reklamy.
Czym różni się promocja od marketingu?
Promocja należy do składników 4P marketingu. Są to strategie i techniki, które pomagają zaprezentować produkt odbiorcom. Celem promocji jest więc ukazanie Twojego produktu i zwiększenie popytu.
Co to jest 5P?
5 P to rozwinięcie koncepcji 4P, czyli produkt (product), cena (price), miejsce (place), promocja (promotion), a także dodatkowy 5-ty składnik ludzie (people).
Co to jest marketing mix?
Pojęcie marketingu mix wywodzi się z zasad stworzonych przez Neil H. Borden. Był to amerykański profesor, pracującego dla Harvard Graduate School of Business Administration. Koncepcja marketingu mix powstała w 1964 roku. Po opublikowaniu artykułu The Concepts of the Marketing Mix marketingowcy i cała branża dowiedziała się o zasadach, które Neil H. Borden stosował już w latach 40.
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce.
Profil działalności to:
-doradztwo marketingowe
-konsulting marketingowy
-szkolenia, kursy
-doradztwo biznesowe (psychologia, coaching)
-marketing (seo, reklamy CPA, PPC)
Nie przegap wydarzeń live, podczas których omawiamy różne tematy i odpowiadamy na pytania, które pomogą Ci wyprzedzić konkurencję. Zarejestruj się na spotkania, których gospodarzem jest CEO UniqueSEO - Rafał Szrajnert.
Live odbywa się 1 w miesiącu i o terminie powiadamiamy tylko subskrybentów email.