Nadmierne oczekiwania, a rzeczywistość (informacja zwrotna, psychologia)

Postawa asertywna
Postawa asertywna. Czym jest asertywność w pracy (uległy, agresywny)
7 lutego, 2023
jak zrobić grafik
Grafik optymalny- jak stworzyć grafik pracy
7 lutego, 2023

Nadmierne oczekiwania, a rzeczywistość (informacja zwrotna, psychologia)

Oczekiwania
Nadmierne oczekiwania, a rzeczywistość (informacja zwrotna, psychologia) 1

Niespełnione oczekiwania

W dzisiejszych czasach oczekiwania są bardzo wygórowane i wciąż rosną. Ludzie są zabiegani i zestresowani, ponieważ walczą o wykształcenie, karierę i pieniądze. Zatracają się w pogoni za osiąganiem kolejnych szczebli kariery, by wciąż być lepszym i lepszym. I choć wydaje się, że jest to podyktowane własnymi przekonaniami, często prawda jest zupełnie inna. Ciągła pogoń podyktowana jest oczekiwaniami, które za wszelką ceną chcemy spełnić. Czy da się tak żyć i być szczęśliwym? Czy oczekiwania innych mogą doprowadzić na skraj możliwości? I czy należy się im poddawać?

Zaufali mi najlepsi:

moi klienci i partnerzy

Dołącz do nas NA DARMOWYM WIDEO

Wpisz Swój Najlepszy Adres Email, Ponieważ Na Niego Dostaniesz Link.

Psychika i podświadomość

Oczekiwania są nieodłącznym elementem życia. Oczekujemy czegoś od siebie, od innych, a inni oczekują od nas. I tak napędza się machina wiecznych oczekiwań. Tych spełnionych i niespełnionych. Tych, które możemy osiągnąć i tych, na które wpływu nie mamy. Oczekiwania wpływają na ludzką psychikę i skutecznie ją zaprzątają. Warto zastanowić się nad tym, czego oczekujemy od samego siebie. Czy moje życie podoba mi się takie, jakie jest? Czy może jednak chciałbym coś w nim zmienić? Nie oczekujmy, że zmiany nadejdą same. Za oczekiwaniami stoją działania. To od nich zależy, czy cel zostanie osiągnięty. Oczekiwania można podzielić na dwie zasadnicze grupy. Te pozytywne i negatywne. Ich należyte rozgraniczenie pozwoli osiągnąć balans i cieszyć się życiem.

Cele i marzenia

Z pewnością cele i marzenia można zaliczyć do oczekiwań własnych, które chcemy osiągnąć i których wymagamy od samych siebie. Czy są dobre? Jeśli czegoś bardzo chcemy oczywiście. Często ciężką pracą i samozaparciem można przenosić przysłowiowe góry. Bo przecież nie ma rzeczy niemożliwych. Nikt niczego nam nie zabroni. Jeśli czegoś bardzo chcemy możemy to osiągnąć. Trzeba tylko oczekiwać od siebie, że podoła się trudom i przeciwnościom. Jan Paweł II powiedział: „Wymagajcie od siebie, choćby inni od siebie nie wymagali.” Czyż nie jest to trafne stwierdzenie? Wymagać trzeba najpierw od siebie. Trzeba pokazać innym, że potrafi się coś osiągnąć i spełniać kolejne cele. Nie można wiecznie rozkazywać innym i krytykować ich, jeśli samemu nie jest się lepszym.

Wymagania muszą być jasno sprecyzowane, a człowiek powinien opracować swój własny plan, jak osiągać kolejne szczeble, krok po kroku. Nie oczekujmy rzeczy niemożliwych już na początku. Zacznijmy od spraw, które jesteśmy w stanie osiągnąć, a dopiero potem stawiajmy coraz trudniejsze cele. Oczekiwania mogą być różne. Podstawowym oczekiwaniem człowieka wobec siebie i innych jest miłość i szacunek.

Oczekujemy tego od bliskich, znajomych i nieznajomych. Jednak sami musimy dawać przykład. Czy należy oczekiwać od dziecka, że będzie przestrzegać zasad i kulturalnie się zachowywać, jeśli sami dajemy mu zły przykład, a nasze zachowanie jest karygodne? Czy można oczekiwać, że sąsiedzi będą nam się kłaniać i mówić 'dzień dobry’, jeśli sami spuszczamy głowę i udajemy, że ich nie widzimy. Wymagajmy od siebie, a potem twórzmy wymagania wobec innych. Warto zwrócić także uwagę na sposób w jaki dana osoba spełnia oczekiwania wobec nas. Być może wydaje nam się, że chociażby partner zupełnie nas nie docenia i obce mu są wszelkie romantyczne gesty.

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Koniec reklamy.

Bo przecież nie przynosi kwiatów i nie zabiera na romantyczną kolację. W tym momencie w naszej psychice pojawia się już złość, że wszyscy są tacy romantycznie, a on akurat nie. Ale jeśli lepiej przyjrzeć się tej relacji, to dostrzec można, iż zawsze czeka na nas ugotowany obiad, samochód jest zatankowany i umyty, a zakupy zrobione. Czy nie jest to przejaw miłości i romantyzmu? Oczywiście, że jest, a to że kierujemy się utartym stereotypem romantyczności i akurat tego oczekujemy jest błędnym myśleniem. Nie można stawiać sobie w głowie wzorów oczekiwań i czekać, aż one się spełnią. Oczekiwania choć dobre potrafią być mylnie odbierane. Życie nie jest filmową historią. Tu nie ma reżysera i nic nie dzieje się według utartego scenariusza. Rzeczywistość potrafi pozytywnie zaskoczyć, jeśli tylko się na nią otworzymy.

Niespełnione oczekiwania i ciągłe wymagania

To chyba największy problem z jakim zmaga się ludzka psychika. Niespełnione oczekiwania. Człowiek został tak stworzony, że wciąż oczekuje czegoś od drugiej osoby. Od błahych spraw, do których zaliczyć można posprzątanie mieszkania lub ugotowanie obiadu, przez sprawy nieco większej wagi, jak odpowiednia praca i zarobki, czy posiadanie potomstwa. Oczekiwania mogą skutecznie ranić i powodować szkody w ludzkiej psychice. Nie od dziś wiadomo, że jednym z najgorszych momentów na rodzinnej uroczystości jest pytanie: 'A czy ty już znalazłaś kawalera moja droga?’. Pytanie, które powoduje uczucie gniewu, gdyż zadane jest milionowy raz. Jeszcze gorsze wydaje się być pytanie o dziecko. Jeśli byłby prowadzony ranking znienawidzonych pytań z pewnością to uplasowałoby się bardzo wysoko, jak nie najwyżej. Jest to oczekiwanie z serii tych, o które pytać nie wypada. Bo przecież nie znając kontekstu i całej historii można takowym bardzo zranić. W dzisiejszych czasach posiadanie potomstwa może okazać się problematyczne. Wiele par zmaga się z bezpłodnością, a ciągłe pytania: „czy dziecko już w drodze?” raczej niczego nie ułatwiają. Jak widać takimi oczekiwaniami w stosunku do innych można zdziałać wiele złego.

Osoba, do której kierowane są niekończące się oczekiwania może trwale obwiniać się o to, iż nie potrafi im sprostać, mimo że nie powinna poczuwać się do jakiejkolwiek winy. Obwinianie się o sprawy, na które nie mamy wpływu bardzo często powoduje stres i wszelkiego rodzaju problemy psychiczne. Oczywiście każdy chce zadowolić innych, jednak należy odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie: 'czy jestem w stanie zadowolić cały świat?’. Wymaganie od innych rzeczy, na które wpływu nie mają jest spychaniem takich osób w dół pewnej otchłani myśli.

Myśli, z którymi niekoniecznie potrafią sobie poradzić i może mieć to tragiczne skutki. Znanych jest wiele przypadków, w których młodzi ludzie popełnili samobójstwo, ponieważ nie umieli poradzić sobie z narastającymi oczekiwaniami otoczenia. Bo rodzice oczekują, że będziesz się dobrze uczył, bo nauczyciele oczekują, że będziesz się nienagannie zachowywał, bo rówieśnicy oczekują, że będziesz się świetnie bawił, nawet wbrew sobie. I wreszcie sam oczekujesz od siebie, że podołasz i pokażesz na co Cię stać. I tu pojawiają się problemy. Gdy nie da się podołać wszystkiemu, czego od nas wymagają. Często boimy się, że zawiedziemy. Boimy się ujrzeć zawód w oczach najbliższych, bo przecież oznacza on zawiedzione oczekiwania. Nakręca się karuzela wyrzutów i niemocy, a wszystko to prowadzi do utraty zdrowego myślenia. Oczekiwania mają swoje granice i należy je z pełną świadomością wyznaczyć i przestrzegać ich, nie bacząc na to, co myślą o tym inni.

Jak radzić sobie z codziennymi oczekiwaniami?

Sposób na to jest dość prosty. Powinniśmy rozpocząć od planu, który pozwoli nam określić wymagania wobec siebie. Tak wobec siebie, bo od tego należy zacząć. Warto spisać na kartce swoje przemyślenia, cele i marzenia, tak by móc do czegoś dążyć i każdego dnia stawać się lepszą wersją siebie. Dopiero jeśli my będziemy od siebie wymagać, możemy zacząć wymagać także od innych. Tu jednak należy uważać, by nie zranić uczuć drugiej osoby i by nie sprawić, że zamiast w górę, ta osoba będzie staczać się w dół. Z oczekiwaniami spotkać można się wszędzie. Domu, pracy, szkole, nawet w sklepie oczekujemy, że ekspedientka obsłuży nas jak najlepiej, bądź w restauracji kelner będzie dla nas bardziej przyjazny. Ponieważ oczekiwań nie da się uniknąć należy nauczyć się z nimi żyć i w jak największym stopniu starać się im sprostać, w miarę możliwości, rzecz jasna. Jeśli szef oczekuje od nas, że będziemy pracować efektywniej, pokażmy mu, że potrafimy, ale należy nam się za to premia. Jeśli partner wymaga od nas większego zaangażowania, zapewnijmy mu je, ale również tego wymagajmy od niego. Należy pamiętać, że każdy z nas ma swoja wartość, każdy ma do zaoferowania więcej i więcej drugiemu człowiekowi, jednak nie można tylko dawać i spełniać oczekiwań, trzeba też umieć chcieć coś w zamian.

Oczekiwania, a rzeczywistość

W dobie Internetu i królowania portali społecznościowych oczekiwania nabrały zupełnie innego znaczenia. Często jest ono mylne i zniekształcone przez wszelkiego rodzaju udogodnienia świata wirtualnego, jednak słaba psychika człowieka często sobie z nimi nie radzi. Widząc znaną i sławną osobę na portalu społecznościowym, która poraża swoim perfekcyjnym wyglądem, a w dodatku właśnie opala się na swoim ekskluzywnym jachcie, nasze oczekiwania rosną. W myślach pojawia się pytanie, dlaczego nie mogę też być w tym miejscu, z perfekcyjnym wyglądem i otoczony kosztownościami. Pojawiają się oczekiwania wobec samego siebie, że przecież skoro inni tak mogą, to ja zapewne też. Marzenia i cele warto spełniać, więc gdzie leży tu błąd?

Świat, który oglądać można za pomocą social mediów często daje nam mylne wyobrażenie rzeczywistości. Bo przecież czy ktoś kiedyś zastanowił się nad tym, jak to się dzieje, że wszystkie te 'gwiazdy’ tak perfekcyjnie wyglądają? Przecież to też są zwykli ludzie, a że nad ich wyglądem czuwa armia makijażystów, fryzjerów i stylistów, to raczej normalne, że wyglądają znacznie lepiej. Nie można oczekiwać, że zaraz po wstaniu z łóżka też będziemy cieszyć się takim wspaniałym wyglądem. Oni tak nie wyglądają. Jednak nasze oczekiwania rosną. Pojawiają się myśli, co robię źle i jak zrobić to lepiej. I znów wyrzuty i wiecznie kłębiące się myśli.

Oczekiwania były, są i będą. Wobec samych siebie, innych i od innych. Nie wolno zapominać, iż żeby wymagać od kogoś, należy najpierw wymagać od siebie. Choć wydają się nic nie znaczące potrafią zranić i doprowadzić do szaleństwa. Chcąc zachować zdrowe myślenie należy znaleźć balans, który pozwoli nam połączyć oczekiwania z naszymi możliwościami. Rzeczywistość często bywa zupełnie inna od tej, która jest nam przedstawiana w koloryzowany sposób, dlatego nie warto oczekiwać, że nasze życie będzie jak z bajki. Oczywiście możemy zrobić wszystko, by takie było, jednak należy z całą mocą i przekonaniem wierzyć, że oczekiwania to jedno, a prawdziwe życie to drugie.

doradztwo konsulting szkolenie sprzedaży biznes firma szkolenia online
Sprawdź moją ofertę:
Nadmierne oczekiwania, a rzeczywistość (informacja zwrotna, psychologia) 2

Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?

A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak działać najlepiej?

Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.

Więc śmiało, teraz udostępnij ten wpis na swoich social mediach i zobacz co inni mają do powiedzenia.

Co to są oczekiwania?

Oczekiwania to oczekiwane wyniki lub wymagania dotyczące określonej sytuacji lub działania. Może to obejmować oczekiwania dotyczące jakości, wydajności, czasu trwania, kosztów lub innych ważnych czynników. Oczekiwania mogą być ustanawiane przez indywidualne osoby, organizacje lub społeczeństwo jako całość. Ważne jest, aby oczekiwania były jasno określone i uwzględniały realistyczne ograniczenia, aby uniknąć nieporozumień i zapewnić skuteczne działanie.

Jakie mogą być oczekiwania?

Oczekiwania mogą dotyczyć różnych aspektów naszego życia, takich jak:

-Finansowe: dotyczące naszych finanse, oszczędności, wydatków itp.
-Zawodowe: dotyczące naszej kariery zawodowej, wynagrodzenia, awansu itp.
-Osobiste: dotyczące naszych relacji z innymi, naszej rodziny, przyjaciół itp.
-Edukacyjne: dotyczące naszej nauki, osiągnięć na uczelni itp.
-Zdrowotne: dotyczące naszego zdrowia i dobrego samopoczucia.

Oczekiwania te mogą być różne dla różnych osób i zależeć od ich indywidualnych potrzeb i celów.

Czy warto mieć oczekiwania?

Tak, można powiedzieć, że warto mieć oczekiwania, ale warto je ustawiać w rozsądny sposób. Oczekiwania pozwalają nam planować i dążyć do naszych celów, ale jeśli są zbyt wysokie lub nierealistyczne, może to prowadzić do rozczarowania i frustracji. Dlatego ważne jest, aby ustalać realistyczne i zdrowe oczekiwania, które będą nas motywować, a nie obniżać nasz nastrój.

Czym jest rzeczywistość?

Rzeczywistość to wszystko, co istnieje i ma wpływ na nasze życie. Można ją traktować jako sumę wszystkich obiektów, zdarzeń i sytuacji, które nas otaczają i które mają realny wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie. Rzeczywistość jest subiektywna i różni się w zależności od indywidualnego doświadczenia każdej osoby. W niektórych filozoficznych koncepcjach rzeczywistość jest traktowana jako obiektywna i niezależna od naszego postrzegania, ale w wielu współczesnych teoriach filozoficznych rzeczywistość jest traktowana jako subiektywna i zależna od naszego postrzegania.

Dr/PhD Rafał Szrajnert
Dr/PhD Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)