Zawartość strony
Czy istnieją przesądy które się sprawdzają?
Kiedyś zrobiłem wpis podobny pod pewnymi względami, czyli dlaczego wierzymy we wróżki i horoskopy- efekt barnuma.
Cóż, najpierw wyjaśnijmy czym są zabobony…
Wśród ludzi żyjących we wspólnocie istnieje pewna ilość nieracjonalnych przekonań, które czasem wynikają ze strachu, czasem z bezradności, a czasem ze zbiegów okoliczności. Nazywa się je „przesądami”. Te przekonania istnieją od czasu stworzenia pierwszego człowieka. Wiele z nich nie jest związanych z żadną podstawą naukową, rozumem, współczesnością, wiarą czy religią.
Chociaż nie mają one nic wspólnego z mądrością i rozumem, niestety nie można ich usunąć i wyeliminować.
Zaufali mi najlepsi:
Wpisz Swój Najlepszy Adres Email, Ponieważ Na Niego Dostaniesz Link.
Zabobony są wiarą i praktyką zazwyczaj wynikającą z niewiedzy, niezrozumienia nauki lub przyczynowości (złe oszacowanie korelacji przyczyna-skutek), wiara w los czy magii , postrzeganie nadprzyrodzonego wpływu, lub tego że ludzie obawiają się tego, co jest znane.
Pojęcie zabobon jest powszechnie stosowane do wierzeń i praktyk dotyczących szczęścia, proroctw i pewnych istot duchowych, szczególnie przekonania, że przyszłe wydarzenia mogą być przepowiedziane przez konkretne (pozornie) niepowiązane wydarzenia wcześniejsze.
Ponadto słowo przesąd jest często używane w odniesieniu do religii niepraktykowanej przez większość danego społeczeństwa, niezależnie od tego, czy dominująca religia zawiera rzekome przesądy.
Behawioryzm:
W 1948 roku psycholog behawioralny BF Skinner opublikował artykuł w Journal of Experimental Psychology , w którym opisał swoje gołębie, które okazywały coś co wydawało się zabobonnym zachowaniem.
Jeden gołąb wykonywał zwroty w swojej klatce, inny kołysał głową, podczas gdy inne również wykazywały szereg innych zachowań.
Wszystkie te zachowania były wykonywane rytualnie, próbując otrzymać pożywienie z dozownika, mimo że dozownik został zaprogramowany tak, aby wydawał pokarm w określonych odstępach czasu, niezależnie od działań gołębi.
Skinner uważał, że gołębie próbowały wpływać na ich karmienie. Następnie przedstawił to jako propozycję dotyczącą natury zabobonnego zachowania u ludzi.
Teoria Skinnera dotycząca przesądów jako natury zachowania gołębi została zakwestionowana przez innych psychologów, takich jak Staddon i Simmelhag, którzy opracowali teoretyzację alternatywnego wyjaśnienia zachowania gołębi.
Pomimo wyzwań stawianych przez Skinnera w interpretacji źródła zabobonnego zachowania gołębi, jego koncepcja harmonogramu posiłków została wykorzystana do wyjaśnienia zabobonnego zachowania u ludzi.
U ludzi możemy znaleźć tzw. efekt wzmocnienia. Efekt ten oznacza, że ilekroć osoba wykonuje czynność oczekującą wzmocnienia, a żadna nie wydaje się pojawiać, w rzeczywistości tworzy poczucie trwałości, czyli utrwala się w naszym zachowaniu.
REKLAMA
Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku
Link do kursu: szkolenie Facebook Ads
Koniec reklamy.
Z prostszej perspektywy, dobór naturalny będzie miał tendencję do wzmacniania tendencji do generowania słabych skojarzeń lub heurystyk, które są nadmiernie uogólnione. Jeśli istnieje duża przewaga związana z przetrwaniem w tworzeniu prawidłowych skojarzeń, przeważa to nad negatywami wynikającymi z robienia wielu nieprawidłowych, „przesądnych” skojarzeń.
Argumentowano również, że mogą istnieć powiązania między zaburzeniami obsesyjno-kompulsyjnymi a przesądami.
Wydaje się, że ludzie wierzą, że przesądy wpływają na wydarzenia, zmieniając prawdopodobieństwo obecnie możliwych wyników, a nie tworząc nowe możliwe wyniki.
Na przykład w przypadku wydarzeń sportowych uważa się, że szczęśliwy rytuał lub przedmiot zwiększa szansę, że sportowiec osiągnie szczyt swoich możliwości, zamiast zwiększać ich ogólne umiejętności w tym sporcie.
Psycholog Stuart Vyse zwrócił uwagę, że do około 2010 roku „badacze zakładali, że przesądy są irracjonalne i skupiali się na odkryciu, dlaczego ludzie są przesądni”.
Vyse następnie opisał badania, które dotyczyły związku między występem sportowca a zabobonnymi rytuałami. Wstępne prace wykazały, że takie rytuały mogą zmniejszać stres, a tym samym poprawiać wydajność.
Ludzie mają tendencję do przypisywania wydarzeń przyczynom nadprzyrodzonym, czyli jakimś przyczynom zewnętrznym- najczęściej w dwóch okolicznościach.
1.Ludzie są bardziej skłonni przypisać wydarzenie zabobonnej przyczynie, jeśli jest mało prawdopodobne, niż jeśli jest prawdopodobne. Innymi słowy, im bardziej zaskakujące wydarzenie, tym większe prawdopodobieństwo, że wywoła nadprzyrodzone wyjaśnienie. Uważa się, że wynika to z motywacji do podstawowej chęci kontrolowania otoczenia. Kiedy żadna naturalna przyczyna nie może wyjaśnić sytuacji, przypisanie zdarzenia przesądnej przyczynie może dać ludziom poczucie kontroli i zdolność przewidywania tego, co wydarzy się w ich środowisku.
Mówi o tym badanie Waytz’a i grupy innych naukowców z 2010r.
2.Ludzie są bardziej skłonni przypisać wydarzenie zabobonnej przyczynie, jeśli jest ona negatywna niż pozytywna. Nazywa się to negative agency bias. I o tym mówi badanie Morewedge z 2009.
Czyli podsumujmy. po pierwsze kiedy zdarzenie jest mało prawdopodobne i po drugie jeśli jest negatywne, czyli może dotyczyć np jakiejś klątwy albo wypadku. Stłuczone lustro, przejście pod drabiną itp. raczej nie mamy pozytywnych zabobonów, a raczej tego typu przesądy nie są aż tak powszechne. Zobacz białego kota a spotka Cię 7 lat szczęścia itp.
Co być dodał jeszcze do artykułu pt. Co to są zabobony, przesądy, wierzenia ludowe ?
Po przeczytaniu tego tekstu jak myślisz. Czy przesądy i zabobony mogą przywoływać nieszczęście?
Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?
A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak działać najlepiej?
Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.
Więc śmiało, teraz udostępnij ten wpis na swoich social mediach i zobacz co inni mają do powiedzenia.
1. Przebieranie nóg podczas siedzenia.
2. Przechodzenie pod drabiną.
3. Skakanie przez ogień.
4. Wkładanie pieniędzy do butów.
Zabobony to przesądy, które wykorzystywane są w celu ochrony przed złymi skutkami w przyszłości. Mogą one obejmować wierzenia w magię, interpretowanie różnych symboli lub istot i rytuały. Wielu ludzi wierzy, że zabobony mogą pomóc w odpędzeniu zła lub w maksymalizacji szczęścia.
Nie przegap wydarzeń live, podczas których omawiamy różne tematy i odpowiadamy na pytania, które pomogą Ci wyprzedzić konkurencję. Zarejestruj się na spotkania, których gospodarzem jest CEO UniqueSEO - Rafał Szrajnert.
Live odbywa się 1 w miesiącu i o terminie powiadamiamy tylko subskrybentów email.