Savoir vivre – co to? Jakie są zasady? (przykłady, definicja)

Emocje podstawowe
Emocje podstawowe – co to? (przykłady, definicja)
15 lutego, 2023
Coaching Sprzedażowy – menedżera i zespołu handlowców (przykłady, definicja, oferta, cennik)
16 lutego, 2023

Savoir vivre – co to? Jakie są zasady? (przykłady, definicja)

savoir vivre
savoir vivre

Co to znaczy słowo savoir-vivre?

Słowo „savoir-vivre” to pochodzący z języka francuskiego termin, który oznacza umiejętność zachowania w danej sytuacji, zgodnie z normami i regułami obowiązującymi w danej kulturze.

Savoir-vivre odnosi się do sposobu zachowania się w społeczeństwie, w tym szacunku dla innych ludzi, dobrego wychowania, dobrego smaku, a także ogólnych zasad etykiety. Termin ten odnosi się do umiejętności dostosowywania swojego zachowania do konkretnych sytuacji, aby wyrazić szacunek dla innych osób i uniknąć niewłaściwego zachowania.

Savoir-vivre jest ważny w wielu sferach życia, w tym w biznesie, relacjach międzyludzkich i w życiu towarzyskim. Obejmuje on zasady dotyczące sposobu ubierania się, sposobu zachowania się w różnych sytuacjach, sposobu komunikacji, a także sposobu zachowywania się w miejscach publicznych.

W Polsce pojęcie savoir-vivre łączy się przede wszystkim z zasadami dobrego wychowania, wyrażającymi się w szacunku dla innych ludzi, kulturalnym zachowaniu i dbałości o poziom swojego języka i wykształcenia.

Zaufali mi najlepsi:

moi klienci i partnerzy

Dołącz do nas NA DARMOWYM WIDEO

Wpisz Swój Najlepszy Adres Email, Ponieważ Na Niego Dostaniesz Link.

Wiedząc jak żyć – savoir vivre

W życiu każdego z nas przytrafiają się rozmaite zdarzenia. Ważne, aby wiedzieć, jak zachować się w danej sytuacji. Czasem jest to trudne, ale od tego mamy literaturę, czy też Internet dzięki którym możemy zdobyć wiedzę przynajmniej podstawową wiedzę z zakresu savoir vivre’u.

XXI wiek to czas, mieszania się rozmaitych kultur i spojrzeń na życie oraz świat. Warto pochylić się nad tematyką kultury osobistej tak, aby nie popełnić faux-pas. Tak jak w domu możemy zachowywać się mniej formalnie, tak w pracy, czy towarzystwie, warto rygorystycznie przestrzegać pewnych zasad. Dzięki tej wiedzy możecie iść przez świat po prostu „savoir vivre”, czyli wiedząc, jak żyć.

Jakie są zasady savoir-vivre?

Savoir-vivre to zbiór zasad kultury, które pomagają zachować dobre relacje z innymi ludźmi i uniknąć nieporozumień. Zasady savoir-vivre zależą od kultury i kraju, ale istnieją pewne uniwersalne zasady, które są uznawane za podstawowe. Oto kilka przykładów:

  1. Szanuj innych ludzi. Zawsze należy okazywać szacunek dla innych ludzi, niezależnie od ich wieku, płci czy pochodzenia.
  2. Dbaj o higienę. Ważne jest, aby zachować odpowiedni poziom higieny osobistej, w tym dbać o czystość i porządek w miejscu pracy i w domu.
  3. Bądź punktualny. Szanowanie czasu innych ludzi jest bardzo ważne, dlatego warto być punktualnym i nie spóźniać się na spotkania.
  4. Bądź uprzejmy. Szanowanie innych ludzi oznacza także wykazywanie uprzejmości i kulturalnego zachowania, w tym mówienie „proszę” i „dziękuję”, traktowanie innych z uśmiechem i szacunkiem.
  5. Mów w sposób wyrafinowany. Ważne jest, aby wyrażać swoje myśli w sposób zrozumiały i kulturalny, unikając przekleństw, wulgarnych słów czy obraźliwych uwag.
  6. Przestrzegaj zasad dobrego wychowania. Zasady dobrego wychowania obejmują szacunek dla starszych, pomoc potrzebującym, odkładanie telefonu podczas jedzenia czy używanie sztućców w odpowiedni sposób.
  7. Przestrzegaj zasad etykiety w pracy. Zasady etykiety w pracy obejmują m.in. ubiór, sposób zachowania się na spotkaniach służbowych czy stosowanie się do zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

Te zasady dotyczą tylko niektórych aspektów savoir-vivre, a rzeczywisty zakres zasad może się różnić w zależności od kraju i kultury. Jednakże zawsze warto zachowywać szacunek i kulturę wobec innych ludzi, aby budować dobre relacje i uniknąć nieporozumień.

Zasady, które obowiązują zawsze i wszędzie

Savoir vivre, to właściwe nauka poprawnego zachowania w danym miejscu oraz sytuacji. O naszym wychowaniu i kulturze osobistej świadczą właśnie nasze dobre maniery. Co ważne, nie są one istotne wyłącznie w biznesie, ale również w kontaktach prywatnych. Słowa, takie jak proszę, dziękuję oraz przepraszam, to podstawa, której powinni od małego dziecka uczyć rodzice.

Niestety w dzisiejszych czasach jest z tym różnie i nie zawsze młodzi ludzie wiedzą, jak zachować się chociażby w stosunku do osób starszych, np. w autobusach, czy innych miejscach, gdzie należy ustąpić pierwszeństwa innym.

W szkołach powinien istnieć tego typu przedmiot. Savoir vivre to zbiór prawidłowych manier oraz zasad, które obowiązują w danej kulturze, czy też szerokości geograficznej. Co interesujące, w jednym kraju dane zachowanie może budzić podziw i szacunek, a w innym jest niedopuszczalne, niemile widziane.

Warto dbać o odpowiednią etykietę w miejscu, w którym aktualnie się znajdujemy, jeśli szczególnie zależy nam, aby dobrze wypaść w danym środowisku. Można powiedzieć, że zbiór zasad dobrego zachowania, do niedawna kojarzył się z odpowiednimi manierami przy stole, jednak ostatnimi czasy to pojęcie nabrało wielu innych znaczeń.

Możemy wyróżnić kilka rodzajów kodeksu dobrego zachowania, między innymi savoir vivre biznesowy, polityczny, internetowy. To prawda, że dobre wychowanie bardzo procentuje w życiu codziennym. Co ważne, ludzie wokół nas będą milej nastawieni, co w dalszej kolejności wpłynie pozytywnie na polepszenie wzajemnych kontaktów.

Aby zostać kulturalnym człowiekiem nie jest potrzebny status społeczny, ani pieniądze, ale to, co wynieśliśmy z domu, czy ze szkoły. O dobrym wychowaniu świadczy, nie tylko to, co mówimy w danym czasie, ale również nasza mimika, życzliwość wobec innych, a nawet sposób bycia czy postępowania w określonych sytuacjach.

Właśnie w ten sposób możemy zapracować na szacunek i sympatię w danym środowisku. Tak jak mówi się, że nieznajomość prawa nie zwalnia nas z jego stosowania, tak przekładając to na zasady dobrego zachowania możemy powiedzieć, że zasad powinniśmy nauczyć się sami, jeśli nie wynieśliśmy ich z domu, czy szkoły, a widzimy, że z naszym zachowaniem jest coś nie tak.

Savoir vivre – gdy zapraszamy gości

Zasady dobrego zachowania obowiązujące w życiu codziennym, są jeszcze bardziej pożądane, gdy zaprosimy gości. Nie chodzi tutaj o spontanicznej zaproszenie przyjaciół na herbatę, czy lampkę wina, ale jeśli organizujemy poważne spotkanie, to zgodnie z zasadami, uczestników danego przyjęcia powinno się zaprosić minimum dwa tygodnie przed daną imprezą okolicznościową. Jednorazowo najlepiej zaprosić nie więcej niż 8 osób, z tego powodu, że ludzie będą mogli nawiązać ze sobą swobodny kontakt i po prostu przyjemnie rozmawiać.

Reguły savoir-vivre mówią o tym, że lepiej będzie nie zapraszać na jedno spotkanie osób o skrajnie różnych poglądach oraz tych, które żywią do siebie zdecydowaną niechęć.

savoir vivre
savoir vivre

Co ważne, gospodarz powinien być tą osobą, która wita każdego gościa i wskazuje mu miejsce, w którym to ma zostawić wierzchnie okrycie oraz zaprasza do konkretnego pokoju. O tym, czy będziemy oprowadzać gościa po miejscu spotkania, zdecydować powinien gospodarz. Zasady savoir vivre są jasne: podczas przyjęcia w niezbyt dobrym tonie jest podkreślanie, ile czasu, wysiłku i pieniędzy gospodarz włożył w przygotowanie danego spotkania.

10 zasad savoir vivre, których możesz nie znać

Do zasad, które są dość popularne, jednak nie każdy musi je znać, należą:

  • gości należy zapraszać minimum dwa tygodnie przed przyjęciem,
  • nie poprawiaj makijażu w towarzystwie innych i w miejscach publicznych,
  • żuj gumę dyskretnie,
  • w pracy trzymaj nerwy na wodzy. To oznaka profesjonalizmu,
  • nie zostawiaj maili bez odpowiedzi,
  • skończyłeś posiłek? Zasygnalizuj to odpowiednim ułożeniem sztućców,
  • okiełznaj ręce podczas rozmowy i publicznych wystąpień,
  • nie przychodź bez zapowiedzi,
  • ustaw dyskretny dzwonek telefonu,
  • nie zaśmiecaj skrzynki e-mailowej znajomych dowcipnymi załącznikami.

Do powyższych zasad można byłoby włączyć tak proste elementy kultury osobistej, jak używanie słów: proszę, dziękuję oraz przepraszam. To wydaje się być proste i oczywiste, jednak niestety dla wielu ludzi takie nie jest. Chamstwo i prostactwo to niestety plaga XXI wieku. Należy pamiętać, że nie powinno się odpowiadać złym zachowaniem na prostactwo innych. Warto zawsze pokazywać, że można być porządnym człowiekiem w każdej sytuacji. Może uda nam się kogoś taką postawą zarazić.

Jakie są zasady dobrego wychowania?

Zasady dobrego wychowania to normy i zasady zachowania, które pomagają nam żyć w społeczeństwie w sposób kulturalny i szanujący innych ludzi. Oto kilka przykładów zasad dobrego wychowania:

  1. Szanuj innych ludzi. Wszyscy zasługują na szacunek i należy traktować ich zgodnie z tą zasadą, niezależnie od ich wieku, płci czy pochodzenia.
  2. Bądź uprzejmy. Uprzejmość to podstawowa zasada dobrego wychowania. Należy mówić „proszę”, „dziękuję” i „przepraszam” w odpowiednich sytuacjach oraz unikać przerywania rozmówcy czy ignorowania jego uwag.
  3. Okaż empatię. Ważne jest, aby okazywać empatię i zrozumienie dla innych ludzi, ich potrzeb i problemów.
  4. Zachowaj odpowiedni poziom higieny. Należy dbać o czystość i higienę osobistą oraz utrzymywać porządek w swoim otoczeniu.
  5. Mów wyraźnie i zrozumiale. Ważne jest, aby wyrażać swoje myśli w sposób zrozumiały i wyraźny oraz unikać przekleństw, wulgaryzmów i obraźliwych słów.
  6. Używaj sztućców w odpowiedni sposób. Podczas jedzenia należy stosować odpowiednie sztućce i pamiętać o zasadach dobrego zachowania przy stole.
  7. Szanuj starszych. Starsze osoby zasługują na szacunek i należy traktować je z troską i szacunkiem.
  8. Pomagaj potrzebującym. Należy okazywać empatię i pomagać innym, gdy jest to potrzebne.
  9. Utrzymuj kulturalny ton. Należy unikać kłótni, awantur i agresji oraz zachować kulturalny ton w rozmowach i zachowaniu.
  10. Zachowaj prywatność. Należy szanować prywatność innych ludzi i nie ujawniać informacji, które nie są dla nas przeznaczone.

Zasady dobrego wychowania mogą się różnić w zależności od kultury, ale w każdym społeczeństwie są one bardzo ważne i przyczyniają się do dobrych relacji międzyludzkich oraz budowania pozytywnych emocji i wrażeń.

doradztwo konsulting szkolenie sprzedaży biznes firma szkolenia online
Sprawdź moją ofertę:
Savoir vivre - co to? Jakie są zasady? (przykłady, definicja) 1

Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?

A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak działać najlepiej?

Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.

Więc śmiało, teraz udostępnij ten wpis na swoich social mediach i zobacz co inni mają do powiedzenia.

Dr/PhD Rafał Szrajnert
Dr/PhD Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)