Zawartość strony
Kolory towarzyszą człowiekowi od wieków. Zaczerpnięte z otaczającej nas przyrody, szybko odnalazły drogę do znaczeń symbolicznych poprzez wykorzystanie w sztuce, rzemiośle i technikach zdobienia ciała.
Ludzie wykorzystywali kolory, aby coś oznaczyć, aż zaczęły one nieść ze sobą własne, alegoryczne lub symboliczne znaczenie.
W różnych kulturach czy systemach wierzeń kolorom przypisywano czasem zupełnie przeciwstawne znaczenia, a ich bogata symbolika jest wykorzystywana po dziś dzień. O znaczeniu kolorów ma coś do powiedzenia również współczesna nauka.
Zaufali mi najlepsi:
Wpisz Swój Najlepszy Adres Email, Ponieważ Na Niego Dostaniesz Link.
Wraz z rozwojem sztuki i rzemiosła ludzie odkrywali coraz więcej barwników, dzięki którym mogli nadać przedmiotom konkretne kolory. Stroje w określonych barwach zaczynały przysługiwać konkretnym grupom społecznym, kolory przypisywano różnym bóstwom i wykorzystywano przy różnorodnych okazjach rytualnych.
Z czasem, tak samo jak pierwsze struktury rodzinne zmieniły się w liczne i złożone społeczności, tak kolory nabrały stałych, symbolicznych znaczeń, odrębnych dla danej kultury. Spójrzmy na przykład ceremonii zaślubin i stroju panny młodej.
Obecnie w kręgu kultury zachodniej pozostaje właściwie oczywistym, że panna młoda występuje na ślubie w białej sukni, której barwa symbolizuje czystość i niewinność.
Choć takie znaczenie w tradycji chrześcijańskiej przypisywano bieli już od średniowiecza, biel na sukniach ślubnych jest modą stosunkowo nową i nie do pomyślenia w innych kulturach.
W Indiach, podobnie zresztą jak dla starożytnych Słowian, biały jest kolorem żałoby, związanym ze śmiercią bliskiej osoby, a indyjskie panny młode tradycyjnie wybierają na ślub czerwony – kolor szczęścia i małżeńskiej miłości.
REKLAMA
Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku
Link do kursu: szkolenie Facebook Ads
Koniec reklamy.
Wspomniana już biel oprócz czystości, niewinności kojarzona jest z odnową życia duchowego i trwaniem w cnotach chrześcijańskich. Oznacza prostotę, dobro, prawdomówność i czyste intencje.
W sztuce sakralnej białe szaty nosi Maryja, a Jezus jest często przedstawiany w postaci białego baranka. Z kolei czarna barwa symbolizuje przede wszystkim śmierć i żałobę, także symboliczne „obumarcie dla świata” jako pogrążenie się w smutku i depresji.
Kolor czerwony jest związany z dynamizmem, czynem, krwią, ogniem i pożądaniem; symbolizuje energię życiową, ale także krew i mękę Chrystusa. Fioletowy i purpura, w średniowieczu będące kolorem królów i dostojników kościelnych, obecnie symbolizuje luksus, ekstrawagancję; również duchowość, jasnowidzenie czy zdolności parapsychiczne.
Bardzo wiele znaczeń symbolicznych niesie ze sobą kolor niebieski – to spokój, stabilizacja, lojalność, wierność, uduchowienie, pewność i bezpieczeństwo.
Zielona barwa jest skojarzona z wzrostem, obfitością, uzdrowieniem oraz nadzieją.
Kolory mają różne znaczenia i mogą wpływać na nasze emocje, nastrój i zachowanie. Poniżej przedstawiam krótki opis znaczenia niektórych kolorów:
Oczywiście, znaczenie kolorów może być różne w różnych kulturach i kontekstach społecznych. Co więcej, każdy z nas może indywidualnie odbierać kolory w inny sposób, w zależności od naszego doświadczenia i osobistych preferencji.
Współcześni naukowcy dowiedli, że oprócz nałożonych poprzez tradycję znaczeń kulturowych, poszczególne kolory mają także bardziej bezpośredni wpływ na psychikę człowieka, niezależny od kultury, w której się wychował. Przykładowo, kolor niebieski oddziałuje uspokajająco i wyciszająco na sferę emocjonalną, a także obniża ciśnienie krwi i wspomaga kreatywne myślenie.
Podobne właściwości ma barwa zielona, co tłumaczy się w prosty sposób – są to kolory nieba i lasu, a więc naszego naturalnego środowiska. Znaczenie koloru czerwonego wywodzi się natomiast od krwi, oznaczającej niebezpieczeństwo lub zwycięstwo – czerwony odbieramy jako kolor siły, witalności, ale jednocześnie działa on wzmacniająco na takie emocje, jak gniew czy irytacja.
Wiedza o wpływie kolorów na psychikę i stan emocjonalny jest bardzo przydatna, kiedy projektujemy wnętrze mieszkalne czy użytkowe. Dzięki temu wiemy, że aby zadbać o komfort snu, sypialnię należy pomalować na niebiesko – czerwone ściany nie są najlepszym pomysłem.
Żółty i pomarańczowy działają energetyzująco, ale w zbyt dużym natężeniu mogą drażnić, podobnie jak różowy, którego pastelowe odcienie dają wrażenie przytulności i delikatności.
Szary jest kolorem neutralnym, jednak niektórzy mogą go odbierać jako przygnębiający, a biel jest odbierana jako chłodna, czysta i uspokajająca.
Kolory mają istotne znaczenie w psychologii, ponieważ mogą wpływać na nasze emocje, zachowanie i postrzeganie świata. Poniżej przedstawiam krótki opis znaczenia niektórych kolorów w psychologii:
Warto jednak pamiętać, że znaczenie kolorów w psychologii jest subiektywne i może różnić się w zależności od kultury, osobistych preferencji i kontekstu społecznego.
Są również psychologowie zajmujący się tym, jak wygląd danej osoby odzwierciedla jej osobowość i stan emocjonalny. Zwracają oni uwagę na paletę barw, w jakich występują nasze stroje, przy założeniu, że kolory ubrań są wybierane nieświadomie.
W takim ujęciu, czarny informuje o szukaniu energii do działania i przemyśleniach egzystencjalnych, czerwony o potrzebie fizycznej i emocjonalnej aktywności, zielony poszukiwanie wewnętrznej równowagi i potrzebę skupienia się na swoim rozwoju, niebieski o potrzebie tworzenia i dzielenia się swoimi przemyśleniami i kreatywnością, żółty to potrzeba kontaktu z innymi oraz dążenie do rozładowania problemów psychicznych, pomarańczowy oznacza dążenie do postawionego sobie celu, granatowy podkreśla naszą odpowiedzialność i umiejętność sprawowania kontroli, brązowy to potrzeba stabilizacji, a fioletowy odnosi się do sfery duchowej i poszukiwania odpowiedzi na pytania egzystencjalne.
Co myślisz o temacie jakim jest Znaczenie kolorów w psychologii (symbolika kolorów)? Daj znać w komentarzu.
Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?
A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak działać najlepiej?
Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.
Więc śmiało, teraz udostępnij ten wpis na swoich social mediach i zobacz co inni mają do powiedzenia.
Nie przegap wydarzeń live, podczas których omawiamy różne tematy i odpowiadamy na pytania, które pomogą Ci wyprzedzić konkurencję. Zarejestruj się na spotkania, których gospodarzem jest CEO UniqueSEO - Rafał Szrajnert.
Live odbywa się 1 w miesiącu i o terminie powiadamiamy tylko subskrybentów email.