Zawartość strony
Ileż to razy słyszeliśmy, że ktoś jest introwertykiem, ponieważ nie uwidacznia swoich emocji. Mimo, iż odwrotnym typem charakteru jest człowiek lubiący towarzystwo rzadko słyszymy, aby ktoś taki był nazywany ekstrawertykiem. Raczej dominuje stwierdzenie towarzyski.
Być może obecne czasy spowodowały, że coraz więcej osób ma skłonności do samotności i skupiania się na sobie, co sprawia, że częściej słyszymy o introwertyku niż o ekstrawertyku.
Ale jak to w życiu bywa, nie wszystko jest czarno-białe. A co z ludźmi, którzy łącza dwie z tych cech osobowości?
Co, jeśli ktoś jest zamknięty w sobie na co dzień, a w weekendy ma silną potrzebę otwarcia się i wyjścia do ludzi?
Czy ta trzecia cecha osobowości ma swoją nazwę?
Psycholog Hans Eysenck jest prawdopodobnym autorem pojęcia ambiwertyk.
Zaufali mi najlepsi:
Wpisz Swój Najlepszy Adres Email, Ponieważ Na Niego Dostaniesz Link.
Ambiwertykiem można by nazwać człowieka, który ma uniwersalny stosunek do życia. Potrafi bowiem odnaleźć się w każdej sytuacji bez zbędnego zmuszania się i naginania swoich zasad.
Ten typ osobowości nigdy nie będzie „męczyć się” w towarzystwie ani czytając w samotności książkę.
Są to osoby mogące zarówno być właścicielami firmy, jak i pracować w korporacji dla swojego szefa. Tacy ludzie potrafią przemawiać przed tłumem w roli eksperta, a zarazem wsłuchiwać się w wystąpienie innej osoby. Wydaje się więc, że ambiwertykiem jest większość z nas.
Charakterystyczne dla ambiwertyków jest występowanie u nich cech zarówno introwertyka, jak i ekstrawertyka. W zależności od sytuacji mogą się one uwidaczniać raz po jednej, a raz drugiej stronie i dlatego trudno ocenić, czy jest to właśnie jeden lub drugi typ osobowości.
REKLAMA
Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku
Link do kursu: szkolenie Facebook Ads
Koniec reklamy.
Można skonstruować szereg pytań, które mogłyby potwierdzić typ osobowości każdego człowieka. Na przykład na pytanie, czy wolimy pracować w samotności czy w grupie odpowiemy „różnie” lub ” obojętne mi to”, śmiało możemy nazwać się ambiwertykami. Tak jak zostało wspomniane wcześniej, ten typ osobowości odnajduje się w każdej sytuacji i nie robi mu problemu dostosowanie się do aktualnego stanu rzeczy.
Ambiwersja powinna być uznawana więc za najlepszy z typów osobowości, ale niekoniecznie tak jest. Powodem tego stanu rzeczy jest fakt, iż ludzie uważają ambiwertyków za osoby fałszywe.
Bierze się to z tego, że osoby te potrafią się zachowywać diametralnie odmiennie w różnych sytuacjach. Osoby te bardzo chętnie wypowiadają się i wyrażają swoją opinię wśród ludzi znajomych i akceptowalnych przez nie, ale kiedy przebywają w towarzystwie osób dominujących i nieco zbyt głośnych uciekają do spokojnego azylu.
Częstym zachowaniem wśród ambiwertyków jest różnorodność podejścia do odnalezienia się w towarzystwie. Człowiek z tego typu osobowością potrafi bardzo energicznie się wypowiadać na imprezie rodzinnej, na której przebywają osoby z jej otoczenia.
Jest wtedy dominująca i chętnie opowiada różne historie, a także zabawia towarzystwo. Są oni otwarci i ich głos dominuje przez całe spotkanie.
Wystarczy jednak, że pójdą na podobną imprezę, ale towarzystwo będzie głównie złożone z rodziny partnerki może okazać się, że raczej będzie wsłuchiwać się w toczącą się rozmową niż być jej czynnym uczestnikiem.
Jednak w niektórych przypadkach wręcz opłaca się być ambiwertykiem. Szukając pracy, osoba z tego typu osobowością idealnie odnajdzie się jako marketingowiec lub sprzedawca. Dobry marketingowiec powinien potrafić wysłuchać swojego klienta i jego oczekiwań, a zarazem przekonać go do swojego produktu. Jak widać na tym przykładzie, ambiwertyk idealnie połączy cechy osobowości introwertyka i ekstrawertyka.
Wnioski płynące z rozważań, jaki typ osobowości jest najlepszy są takie, że tak naprawdę nie można tego ocenić jednoznacznie. Przecież jedni lubią poczytać książkę w samotności na łonie natury, inni zaś uwielbiają wypady z przyjaciółmi do kawiarni i długie rozmowy. Są i tacy, którzy łącza te dwa typy zachowania i jest im z tym dobrze. Każdy z nas jest inny, co czyni nas wyjątkowymi, ale nie lepszymi od innych.
Ekstrawersja i introwersja to pojęcia, które sformułował znany nam wszystkim szwajcarski psycholog i psychiatra Carl Gustav Jung. Upraszczając ekstrawersja oznacza ruch “na zewnątrz”, w kierunku otaczającego nas świata -środowiska społecznego. Natomiast introwersja to ruch “do wewnątrz”, czyli w przeciwnym kierunku do środowiska społecznego.
Ambiwertyk posiada cechy charakterystyczne introwersji, a także ekstrawersji. W związku z tym może ukierunkowywać siebie w obie strony w zależności od kontekstu, celu czy nastroju. W idealnym świecie idealnie łączyłby te cechy i zachowywał balans, czy równowagę pomiędzy introwersją i ekstrawersją, ale tak na prawdę praktycznie każdy ambiwertyk posiada skłonności skłaniania się bardziej w jednym lub drugim kierunku.
Ambiwertyk to osoba, która posiada cechy zarówno introwertyka, jak i ekstrawertyka. Oznacza to, że ambiwertyk ma zdolność do funkcjonowania w różnych środowiskach, w zależności od sytuacji i kontekstu.
Osoby ambiwertyczne mają tendencję do przejawiania cech introwertycznych, takich jak preferowanie samotności, refleksję nad własnymi myślami i emocjami, ale równocześnie posiadają też zdolność do bycia otwartym, towarzyskim i skłonnym do nawiązywania kontaktów z innymi ludźmi. W zależności od sytuacji, ambiwertycy potrafią dostosować swoje zachowanie, np. w pracy czy na imprezie, i dobrze odnajdują się w różnych środowiskach.
Ambiwertyk może być inicjatorem rozmów, ale równocześnie potrafi dobrze słuchać innych. Potrafią wchodzić w interakcje z innymi ludźmi, ale też cenią sobie czas dla siebie i lubią spędzać go w samotności. Mają łatwość w nawiązywaniu kontaktów, ale równocześnie potrzebują czasu na regenerację i odprężenie.
Osoby ambiwertyczne mogą okazywać cechy zarówno ekstrawertyków, jak i introwertyków w różnych sytuacjach. Mogą łatwo przystosowywać się do zmieniających się warunków i umiejętnie wykorzystywać swoją elastyczność w relacjach z innymi ludźmi.
Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?
A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak działać najlepiej?
Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.
Więc śmiało, teraz udostępnij ten wpis na swoich social mediach i zobacz co inni mają do powiedzenia.
Nie przegap wydarzeń live, podczas których omawiamy różne tematy i odpowiadamy na pytania, które pomogą Ci wyprzedzić konkurencję. Zarejestruj się na spotkania, których gospodarzem jest CEO UniqueSEO - Rafał Szrajnert.
Live odbywa się 1 w miesiącu i o terminie powiadamiamy tylko subskrybentów email.