Bessa, co to jest? Co to znaczy? Definicja bessa

Idealny związek
Jak stworzyć idealny związek, 10 przykazań, 7 cech par!
25 stycznia, 2023
C2B consumer to business (firma, produkt i e-commerce)
25 stycznia, 2023

Bessa, co to jest? Co to znaczy? Definicja bessa

Bessa

Bessa -czym jest rynek niedźwiedzia, ang. bear market

Bessa to nic innego, jak trend spadkowy kursu akcji, trwający w dłuższym okresie czasu.

W terminologii inwestorów nazywa się go rynkiem niedźwiedzia.

Oczywiście posługiwanie się tym pojęciem jest często relatywne, ze względu na inne podejście do niego daytraderów, a zupełnie inne inwestorów lokujących swe pieniądze na giełdzie długoterminowo.

W pierwszym przypadku inwestorzy określają w ten sposób spadek cen akcji wybranej spółki, który ma miejsce jednego dnia lub maksymalnie kilku dni.

W drugim zaś przypadku inwestorzy długoterminowi określają w ten sposób spadkowy trend kursu akcji, a nawet wręcz spadek notowań na większości cenach spółek giełdowych w okresie dochodzącym nawet do kliku lat.

Zaufali mi najlepsi:

moi klienci i partnerzy

Dołącz do nas NA DARMOWYM WIDEO

Wpisz Swój Najlepszy Adres Email, Ponieważ Na Niego Dostaniesz Link.

Co to znaczy słowo bessa?

Bessa definicja: (fr. baisse, pot. rynek niedźwiedzia, ang. bear market) to długotrwale utrzymujący się trend spadkowy na giełdzie. To co charakterystyczne jest dla bessy to fakt, że wszystkie ceny na danym rynku spadają.

Bessa – powód do stresu czy okazja?

Mówi się, że kapitał na giełdzie tworzą niedoświadczeni inwestorzy, którzy nie poświęcili dość dużo czasu na naukę przed ulokowaniem pieniędzy na giełdzie, a ponadto nie posiadają struktury emocjonalnej wyższej niż poziom IQ, który według najbogatszego inwestora na świecie Warrena Buffeta nie musi być bardzo wysoki.

Twierdzi On, że ludzie tracą pieniądze na giełdzie z powodu braku opanowania i, że to oni sami są swoimi wrogami w drodze do bogacenia się.

Kiedy na większości notowaniach spółek giełdowych króluje kolor czerwony, a ceny akcji spadają nawet po 50%, niedoświadczeni inwestorzy sprzedają w panice akcje po zaniżonej cenie, a profesjonaliści zacierają ręce, bo jest to swoista okazja inwestycyjna.

Jeśli spółka, którą są zainteresowani, jest wartościowa pod względem fundamentalnym, to zakup jej akcji po promocyjnej cenie, przyniesie zyski dochodzące nawet do kilkuset procent podczas hossy.

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Koniec reklamy.

Kiedy mamy do czynienia z bessą na giełdzie?

Wielu inwestorów bessę na giełdzie rozpoznaje po szczegółowej analizie technicznej danej spółki.

Jeśli trend spadkowy utrzymuje się od dłuższego czasu mamy do czynienia z rynkiem niedźwiedzia.

Profesjonaliści zaznaczają na wykresie linie wsparcia i oporu i w ten sposób określają oni kanał spadkowy danej akcji.

Kanał, który ma notoryczną tendencje spadkową z dużym prawdopodobieństwem oznaczać będzie bessę.

Rynek niedźwiedzia a rynek byka- charakterystyka

Gdyby inwestowanie na giełdzie było takie proste, każdy mógłby być bogaty.

Jednak wielu ludzi mogłoby naprawdę dorobić się sowitej emerytury inwestując na giełdzie, gdyby tylko starannie się wyedukowali i przeczytali kilka książek z zakresu inwestowania i psychologii inwestowania na giełdzie.

Warren Buffet twierdzi wręcz, że ludzie nie pomnażają majątku na giełdzie właśnie ze względu na zbyt słabą strukturę emocjonalną i częste podążanie za tłumem.

Uważa On, że większość ludzi kupuje akcje na giełdzie kiedy jest hossa, a sprzedaje podczas bessy, tracąc bezpowrotnie swój ciężko zarobiony kapitał. Dobra koniunktura na rynku powoduje dłuższy okres prosperity i przedłużający się rynek byka, gdzie cierpliwi inwestorzy, którzy kupili akcje podczas bessy, realizują ogromne zyski z inwestycji.

Szczególnie podczas rynku niedźwiedzia warto mieć własną strategię inwestowania i nie podążać za tłumem, który często nie ma racji i reaguje na zasadzie ogólnorynkowej paniki.

Bessa na giełdzie to jak promocja podczas zakupu butów

Słynne powiedzenie przytaczanego już ekonomisty i inwestora giełdowego Warrena Buffeta, który inwestując długoterminowo osiągnął miliardowy majątek, „bądź chciwy, kiedy inni się boją, bój się, kiedy inni są chciwi”, idealnie obrazuje momenty kupna i sprzedaży akcji danej spółki.

Traktuje On spadki cen akcji na giełdzie jako niepowtarzalną promocję na zakup akcji dobrych spółek po zaniżonej cenie.

Liczy w ten sposób na ogromne zyski, kiedy trend się zmieni i panować będzie rynek byka. Na tej zasadzie wielu inwestorów sprzedaje akcje spółek przewartościowanych podczas szczytu hossy, zgarniając niejednokrotnie kilkuset procentowe zyski.

Chimeryczna Pani Giełda a bessa

Giełda przynosi wiele okresów korekt zarówno tych wzrostowych, jak i spadkowych. Również bessa i hossa pojawia się co jakiś czas, powodując niepokój, strach, ale także euforię i ekscytację. Wielu profesjonalistów zadaje pytanie, czy jeśli ceny mieszkań spadną, to czy sprzedasz dom z tego powodu? Tak samo podchodzą do akcji dobrych spółek giełdowych.

Ile trwa bessa

Rynek niedźwiedzia z reguły jest zawsze szybszy niż rynek byka. Byk musi się wspinać stopniowo, i tak samo firmy czy gospodarka budują swoje pozycje i majątek. Natomiast spadki są zawsze okraszone paniką, dlatego przebiegają szybciej.

doradztwo konsulting szkolenie sprzedaży biznes firma szkolenia online
Sprawdź moją ofertę:
Bessa, co to jest? Co to znaczy? Definicja bessa 1

Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?

A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak działać najlepiej?

Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.

Więc śmiało, teraz udostępnij ten wpis na swoich social mediach i zobacz co inni mają do powiedzenia.

Co to bessa i co zwiastuje dla gospodarki?

Bessa to okres stagnacji lub regresji gospodarczej. Oznacza to, że gospodarka nie rozwija się, a jej kondycja się pogarsza. Może to mieć negatywny wpływ na popyt i zatrudnienie, a także zmniejszyć poziom inwestycji. Innymi słowy, to może mieć decydujący wpływ na wszystkie dziedziny gospodarki, od produkcji po konsumpcję.

Dr/PhD Rafał Szrajnert
Dr/PhD Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)