Kondominium -czym jest ten rodzaj prawa? (przykłady, definicja)

Holistyczne podejście w biznesie i filozofii – co to? (przykłady, definicja życia holistycznego)
18 lutego, 2023
Norma ISO 27001 – System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji
18 lutego, 2023

Kondominium -czym jest ten rodzaj prawa? (przykłady, definicja)

Kondominium

Dlaczego kondominium dla niektórych osób to termin, który muszą znać?

Kondominium to specyficzny rodzaj prawa, które polega na tym, że nieruchomość ma kilku właścicieli.

Jest to prawo powszechne w krajach Ameryki Łacińskiej. Warto zapoznać się ze specyfiką kondominium.

Zaufali mi najlepsi:

moi klienci i partnerzy

Dołącz do nas NA DARMOWYM WIDEO

Wpisz Swój Najlepszy Adres Email, Ponieważ Na Niego Dostaniesz Link.

Co to jest kondominium?

Jest to przede wszystkim prawo polegające na tym, że do jednej nieruchomości wiele osób rościć może prawo na równym poziomie. Jest to bardzo popularna forma własności w krajach Ameryki Południowej.

Prawo własności jest rozdzielone w równych częściach na wiele osób i jest te regulowane przepisami kodeksów cywilnych. Warto nadmienić, że stosunek ten może być regulowany dowolnie pomiędzy współwłaścicielami i wtedy też jeden z nich może mieć większą część niż pozostali.

Osoby dzielące prawo własności do jednej nieruchomości nazywane są właścicielami kondominium i mają równe prawo do podziału majątku, po to, aby prawo to przestało być wspólne.

Prawo to charakteryzuje się tym, że nieruchomość jest w równi dostępna dla każdego właściciela i mogą z niej korzystać wszyscy w równym stopniu.

Co więcej, prawo reguluje fakt, że żaden właściciel nie ma prawa do zburzenia nieruchomości.

Współwłaściciele mają prawo do uzgodnienia tego, do czego przeznaczona ma być nieruchomość. Warto zaznaczyć, że zarządzanie nieruchomością zależne jest od decyzji większości właścicieli.

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Koniec reklamy.

Kondominium przykłady

Kondominium to forma własności nieruchomości, w której każdy właściciel ma prawo do prywatnego mieszkania lub lokalu, a jednocześnie dzieli wspólną własność z innymi właścicielami. Wspólna własność to zazwyczaj części wspólne, takie jak klatki schodowe, windy, hale czy ogrody, ale także elementy techniczne budynku, np. rury, przewody i instalacje.

Kondominium jest popularne w przypadku budynków wielorodzinnych, gdzie każde mieszkanie lub lokal jest oddzielnie własnością, ale istnieje konieczność wspólnego korzystania z części wspólnych. Właściciele nieruchomości płacą koszty utrzymania i remontów części wspólnych zgodnie z ustalonymi zasadami.

Przykłady kondominium to:

  1. Bloki mieszkalne – to najczęstszy przykład kondominium. Każde mieszkanie jest prywatną własnością, a klatki schodowe, windy, hale i inne części wspólne są wspólne dla wszystkich właścicieli.
  2. Biurowce – także biurowce mogą być organizowane w formie kondominium, w których każdy najemca posiada prywatne biuro lub lokal, a korzystanie z części wspólnych jest regulowane przez umowy najmu.
  3. Centra handlowe – w przypadku dużych centrów handlowych część przestrzeni jest zwykle wspólna dla wszystkich najemców, którzy korzystają z takich elementów jak hale, korytarze czy toalety.
  4. Luksusowe apartamenty – często luksusowe apartamenty są organizowane w formie kondominium, gdzie każdy apartament jest prywatną własnością, a dodatkowe udogodnienia, takie jak baseny, spa czy siłownie są wspólne dla wszystkich właścicieli.

W Polsce termin kondominium określa pewną specyficzną formę prawno-organizacyjną własności nieruchomości, która została wprowadzona w 2009 roku i dotyczy m.in. nieruchomości gruntowych. W przypadku kondominium gruntowego każdy właściciel nieruchomości ma wyłączne prawo własności do swojej części nieruchomości oraz udziału we współwłasności w częściach wspólnych, takich jak drogi, place, chodniki czy tereny zielone.

Jak działa kondominium?

W tym specyficznym układzie praw i obowiązków, właściciele muszą ponosić koszty utrzymania zgodnie z częścią współwłasności.

Oznacza to, że współwłaściciel mający 25% praw do całości będzie musiał ponosić jedną czwartą tych kosztów.

Takie koszty to: naprawy, sprzątanie, rachunki itp.

Warto zaznaczyć, że wszelkie spory związane z brakiem porozumienia się stron kondominium mogą być rozpatrywane przez sądy.

Kondominium to forma, która wykorzystywana jest w Ameryce Łacińskiej.

Jest to spowodowane wielością domów o horyzontalnym reżimie majątkowym.

To pojęcie zasługuje na szersze omówienie. Taka nieruchomość to przede wszystkim mieszkania i lokale, które są niezależnie od siebie użytkowane, jednakże wszystkie są wspólne.

W takim układzie, każda z tych części jest finansowana z tytułu opłat i korzyści wynikających z korzystania z niej przez współwłaścicieli.

Warto zaznaczyć, że części wspólne budynków również muszą być finansowane zgodnie z udziałami w wartości budynku.

Więcej szczegółów kondominium

Horyzontalny reżim majątkowy może przypominać prawo własności, podzielona na kilku właścicieli jednakże pewne różnice stanowczo wyłączają porównywanie tych dwóch form własności.

Jak wiadomo, kupując mieszkanie w bloku, nabywa się prawo do mieszkania oraz części wspólnej.

Dlatego też administracja budynku pobiera od mieszkańców opłaty, które mają pokrywać wydatki.

Opłaty te mogą mieć różną wysokość, które zależne są od oczywiście od tego, jakie udogodnienia są w danym budynku.

Jeśli kompleks mieszkań jest chroniony, ma parking, place zabaw czy siłownie lub basen to logiczne jest, to że koszty będą odpowiednio wyższe.

Zalet kondominium jest dużo, a eksperci wymieniają przede wszystkim to, że taka nieruchomość jest już wyposażona w udogodnienia takie jak winda, rozbudowane części wspólne itp.

Są one również stosunkowo niedrogie i są mniejsze niż tradycyjne domy, zachowując przy tym wszystkie standardy domów jednorodzinnych.

Niestety w takim układzie, ma się mniej prywatności, jednakże z perspektywy mieszkańców Ameryki Łacińskiej to nie ma żadnego znaczenia, z uwagi na fakt, że w takim układzie mieszkają przede wszystkim rodziny.

Udogodnienia są bardzo ważne, ponieważ mieszkańcy mają dostęp do wysokiej klasy usług takich jak koszenie trawników, pielęgnacja zieleni czy też utrzymanie czystości wspólnych części.

Najważniejszą zaletą jest to, że mieszkania takie mogą kosztować mniej niż tradycyjne domy jednorodzinne.

Rozwiązanie takie to również wady, które zasługują na omówienie. Każdy współwłaściciel musi co miesiąc uiszczać opłaty, które bywają bardzo wysokie, a same mieszkania są mniejsze niż domy jednorodzinne, co nie dla każdego będzie dobrym rozwiązaniem.

Mieszkańcy domów tego typu narzekają na brak prywatności, ponieważ mieszkania takie są postawione obok siebie.

doradztwo konsulting szkolenie sprzedaży biznes firma szkolenia online
Sprawdź moją ofertę:
Kondominium -czym jest ten rodzaj prawa? (przykłady, definicja) 1

Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?

A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak działać najlepiej?

Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.

Więc śmiało, teraz udostępnij ten wpis na swoich social mediach i zobacz co inni mają do powiedzenia.

Dr/PhD Rafał Szrajnert
Dr/PhD Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)