Zawartość strony
Jak wiadomo, konsument wybierający usługę lub produkt, rezygnuje tym samym z zakupu innego rodzaju rzeczy tego samego gatunku. Na uwagę zasługuje fakt, iż nie wszystkie dobra można zastąpić drugimi.
Zaufali mi najlepsi:
Wpisz Swój Najlepszy Adres Email, Ponieważ Na Niego Dostaniesz Link.
Dobra, które można nawzajem uzupełniać, to dobra komplementarne.
Jest to bardzo ważna zależność, ponieważ konsumenci mogą wybrać jedno z dwóch dóbr, które ma te same właściwości. Co ważne, są to również dobra pozwalające zaspokoić jedną i tę samą potrzebę.
Można łatwo zauważyć, które dobra są komplementarne po zmianach ceny w sklepach. Jeśli produkt X, z tego samego gatunku co produkt Y drożeje, to bardzo często cena produktu Y również się zmienia.
Jest to bardzo powszechna praktyka rynkowa, która dotyczy wszelkiego rodzaju produktów.
Warto zaznaczyć, że zmiana ceny przekłada się na to, że konsumenci po prostu sięgają po drugi produkt, aż do momentu wzrostu ceny tego drugiego. Z perspektywy ekonomii, dobra komplementarne to nic innego, jak części związku polegającego na wzajemnym uzupełnianiu się.
Dobra komplementarne to towary lub usługi, które są wzajemnie uzupełniające, a ich konsumpcja razem zwiększa wartość każdego z produktów. Wzajemne korzystanie z tych dóbr może pomóc zwiększyć wartość całego doświadczenia użytkownika.
Przykłady dóbr komplementarnych to:
Korzystanie z dóbr komplementarnych może być korzystne zarówno dla konsumentów, jak i dla producentów, ponieważ może przyciągnąć nowych klientów i zwiększyć sprzedaż.
REKLAMA
Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku
Link do kursu: szkolenie Facebook Ads
Koniec reklamy.
Co ważne, związek komplementarny istnieje tylko wtedy, gdy posiadanie jednego dobra powoduje wzrost popytu na drugie dobro.
Na czym polega wzajemne uzupełnianie się?
Uzupełniać mogą się dobra, które można łączyć z innym dobrem. Można przez to rozumieć sytuację, w której dobra takie nie mają wartości, ponieważ nie są używane i nie mogą być użyte samodzielnie.
Jeśli jednak jedno dobro udaje się połączyć z drugim, to możliwe jest powiększenie wartości ogólnej przedmiotów. Co ważne, produkt można traktować jako dobro komplementarne dopiero wtedy, gdy użytkowanie go lub sam zakup przynosi korzyści na rzecz drugiego dobra. Dobra komplementarne łączone są z popytem, dlatego też ich stosowanie poprawia zainteresowanie drugim dobrem.
Jeśli cena jednego towaru rośnie, to może spaść cena komplementarnego dobra, które mogłoby zastąpić towar. Cena towaru oraz popyt na niego jest silnie zależna od tego, czym jest drugie dobro.
Sam popyt spada ze względu na to, że konsumenci nie są już zainteresowani używaniem tego dobra. Warto nadmienić, że dobra komplementarne można podzielić ze względu na przeznaczenie oraz inne cechy charakterystyczne. Najczęściej spotykane są ilościowe dobra komplementarne, które charakteryzują się tym, że im wyższa ich ilość, tym większa szansa na wzrost wartości drugiego przedmiotu.
Podobnie działa to w przypadku jakościowych dóbr komplementarnych, które charakteryzują się tym, że wzrost jakości jednego produktu przekłada się na wzrost ceny drugiego dobra. Ciekawym tematem są dobra komplementarne, zwane potocznie cross-category. Może to być sytuacja, w której produkty są ze sobą silnie powiązane tylko po to, żeby ich wartość rosła.
Kolejnym rodzajem dóbr są dobra komplementarne w kategorii uzupełnienia, które charakteryzują się tym, że wartość produktów zależna jest tylko od tego, jak spersonalizowany będzie przedmiot.
Przykładów dóbr komplementarnych jest bardzo dużo. Za przykład może posłużyć prąd i urządzenia energooszczędne. Ceny prądu w ostatnich miesiącach drastycznie wzrosły i dotyczy to też urządzeń, dzięki którym można zaoszczędzić energię, co przekłada się ona ograniczenie kosztów. Sztandarowym przykładem takiego układu są skarpetki.
Żaden konsument nie kupi skarpetki lewej bez zakupu skarpetki prawej. Przykładów dóbr komplementarnych jest bardzo dużo, co ważne wiele z nich dotyczy życia codziennego.
Może to być np. modem internetowy oraz router. Są to urządzenia, które świetnie ze sobą współgrają, a dobie sieci bezprzewodowych użytkowanie modemu bez routera mija się z celem. Ostatnim przykładem niech będą wszelkiego rodzaju przewody np. do ładowania telefonu czy laptopa. Bez takiego przewodu, sens istnienia tych urządzeń praktycznie nie istnieje. Przykładów tego typu powiązań między dobrami jest wiele.
Bardzo często dobra komplementarne mylone są z dobrami substytucyjnymi. Drugie z nich to kompletnie inna grupa produktów lub usług, która charakteryzuje się podobnymi cechami, funkcjami czy też ogólnym przeznaczeniem i są stosowane do zaspokojenia tych samych potrzeb. Przykładem tego typu produktów, są te, których wzrost cen powoduje ogromne zainteresowanie produktem substytucyjnym.
Dobra substytucyjne różnią się od dóbr komplementarnych właśnie tą główną cechą. Warto przytoczyć więcej przykładów dóbr komplementarnych po to, aby utrwalić sobie zasadę ich działania. Są to wszelkie dobra, które muszą się uzupełniać. Zakup regału na książki jest bez sensu wtedy, gdy nieprodukowane są książki.
Tego typu zależności można znaleźć praktycznie w każdej kategorii produktów. Wiele z nich związanych jest z elektroniką, żywnością, gospodarstwem domowym czy też majsterkowaniem. Sytuacja ta dotyczy obecnie wielu produktów, które codziennie są kupowane przez miliony konsumentów na świecie. Większość z tym osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że są dobra komplementarne, których istnienie jest zależne od siebie.
Poszerzanie wiedzy z podstaw ekonomii sprawia, że łatwiej jest zrozumieć pewne zależności.
Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?
A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak działać najlepiej?
Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.
Więc śmiało, teraz udostępnij ten wpis na swoich social mediach i zobacz co inni mają do powiedzenia.
Nie przegap wydarzeń live, podczas których omawiamy różne tematy i odpowiadamy na pytania, które pomogą Ci wyprzedzić konkurencję. Zarejestruj się na spotkania, których gospodarzem jest CEO UniqueSEO - Rafał Szrajnert.
Live odbywa się 1 w miesiącu i o terminie powiadamiamy tylko subskrybentów email.