Kolokacja – co to jest? Definicja, synonimy, przykłady użycia

Wartość rezydualna. Czym jest i od czego zależy? (przykłady, definicja)
18 lutego, 2023
PRINCE2 (Projects In Controlled Environments – Projekty w sterowanym środowisku) – przykłady, definicja
18 lutego, 2023

Kolokacja – co to jest? Definicja, synonimy, przykłady użycia

Kolokacja

Czym jest kolokacja?

Pojęcie kolokacji jest pojęciem wieloznacznym i znajduje zastosowanie w rozmaitych obszarach życia. Ostatnimi czasy jednak zdecydowanie najwięcej mówi się o kolokacji w biznesie w kontekście kolokacji serwerów. Na czym polega ta usług dla przedsiębiorstw i jakie mogą wynikać z niej korzyści?

Zaufali mi najlepsi:

moi klienci i partnerzy

Dołącz do nas NA DARMOWYM WIDEO

Wpisz Swój Najlepszy Adres Email, Ponieważ Na Niego Dostaniesz Link.

Kolokacja serwerów. Co to jest kolokacja serwera?

Kolokacja serwera (ang. server colocation) to usługa polegająca na umieszczeniu własnego serwera w dedykowanym centrum danych, które zapewnia określone warunki, takie jak stabilne zasilanie, klimatyzację, ochronę przeciwpożarową i dostęp do internetu o wysokiej przepustowości. Kolokacja serwera umożliwia przedsiębiorstwom, organizacjom i innym użytkownikom przeniesienie własnego sprzętu do centrum danych, gdzie jest on utrzymywany, monitorowany i obsługiwany przez specjalistów ds. IT. Dzięki temu firmy mogą uniknąć konieczności budowania i utrzymywania własnej infrastruktury IT, co może wiązać się z wysokimi kosztami i wymaganiami technicznymi.

Wiele przedsiębiorstw, niezależnie od ich wielkości, nie jest przystosowanych do tego, aby móc sobie zapewnić własne zaplecze do funkcjonowania pod kątem IT.

Profesjonalne serwerownie w firmach to raczej rzadki obrazek, ponieważ nie jest to do końca ekonomiczne i opłacalne rozwiązanie.

Dlatego też zdecydowanie chętniej korzysta się z zewnętrznych serwerowni. Kolokacja serwerów polega zatem właśnie na tym, by przenieść serwery w bezpieczne miejsce, z którego będą swobodnie działały bez narażenia firmy na szwank.

Przedsiębiorstwo podpisuje wówczas umowę umowę dzierżawy w obiekcie znajdującym się poza jego siedzibą. Obiekt ten nazywany jest Data Center.

Serwery danej firmy mogą spoczywać tam w indywidualnej szafie rack47U. Szafy mogą być współdzielone przez różne firmy, chyba że dane przedsiębiorstwo chce wykupić szafę na wyłączność.

Wynajęciu podlegają także specjalistyczne komory w serwerowni. Każdy sprzęt jest tak optymalnie chroniony.

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Koniec reklamy.

Na co zwrócić uwagę, dokonując kolokacji serwera?

Dokonując wyboru usługi kolokacji serwera, należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii, takich jak:

  1. Lokalizacja i bezpieczeństwo: Wybierz centrę danych, która jest dogodnie położona w stosunku do Twojej siedziby lub źródła danych, ale jednocześnie zlokalizowana w bezpiecznym miejscu, z dala od zagrożeń, takich jak powodzie, pożary, itp. Sprawdź, czy centrum danych posiada odpowiednie zabezpieczenia, takie jak systemy antywłamaniowe, systemy detekcji pożarów, zasilanie awaryjne, klimatyzację, itp.
  2. Dostępność usług: Upewnij się, że centrum danych zapewnia odpowiedni poziom dostępności i niezawodności usług. Optymalny poziom dostępności to minimum 99,9%.
  3. Poziom wsparcia technicznego: Sprawdź, czy centrum danych oferuje odpowiedni poziom wsparcia technicznego. Upewnij się, że jest dostępne w razie awarii i jest w stanie pomóc Ci w rozwiązaniu problemów związanych z Twoim serwerem.
  4. Koszty: Porównaj oferty różnych dostawców kolokacji serwera i wybierz najlepszą opcję, która jest dostępna w Twoim budżecie. Upewnij się, że w cenie jest wliczone zarządzanie i utrzymanie Twojego serwera, aby uniknąć dodatkowych kosztów.
  5. Standardy i zgodność: Upewnij się, że centrum danych spełnia standardy i normy branżowe, takie jak ISO 27001, a także lokalne przepisy i wymagania dotyczące prywatności danych.

Dlaczego kolokacja jest tak ważna?

Prawdziwą zmorą XXI wieku są włamania na serwery, czego obawiają się właściciele wielu firm oraz osoby prowadzące intratne biznesy.

Kolokacja daje im zatem przede wszystkim możliwość wzmożenia ochrony.

W obiekcie Data Center wykorzystuje się najnowocześniejsze technologie i udogodnienia, by znajdujące się tam sprzęty przebywały w sterylnych warunkach bez możliwości naruszenia serwerów przez podmioty z zewnątrz.

Innowacyjne systemy zabezpieczeń opierają się nie tylko na monitoringu oraz drzwiach antywłamaniowych.

W dzisiejszych czasach ochrona sięga znacznie dalej. Trzeba bowiem pamiętać, że na firmowych serwerach przechowuje się bardzo wiele ważnych danych, nie można sobie zatem pozwolić na ich utratę. Weryfikacja, by dostać się do obiektu musi być skrupulatna.

Z pewnością nie może zostać tam dopuszczona osoba nieuprawniona. Współczesne typy zabezpieczeń wiążą się m.in. z badaniem linii papilarnych czy zdjęć biometrycznych twarzy.

Data center a kolokacja

Data Center daje także ochronę przed nieszczęśliwymi wypadkami, o które w poszczególnych przedsiębiorstwach nietrudno, ponieważ wszędzie tam, gdzie na co dzień poruszają się żywi ludzie, występuje pewien stopień ryzyka i margines błędu.

Nawet przy zachowaniu należytej staranności nie można mieć pod kontrolą wszystkiego. Profesjonalne serwerownie są w stanie ochronić wrażliwe urządzenia i zawarte na nich dane przed ogniem, zjawiskami atmosferycznymi, skrajnymi temperaturami, etc.

Plusy kolokacji

Kolokacja wiąże się z oszczędnościami dla firm, które nie muszą tworzyć własnych serwerowni.

Są to pomieszczenia bardzo kosztowne i wymagające zachowania określonych standardów, więc nie każde przedsiębiorstwo na to stać i nie każde dysponuje odpowiednim metrażem.

Poza tym, w firmach mogą zdarzać się awarie serwerów lub czasowe przerwy w dostawie energii elektrycznej.

Specjalistyczne serwerownie są wyposażone w agregaty prądotwórcze, więc w praktyce oznacza to, że urządzenia nie przestaną działać nawet, gdy niespodziewanie zabraknie prądu.

Wynajem przestrzeni kolokacyjnej to doskonałe rozwiązanie zwłaszcza dla prężnie rozwijających się firm z potencjałem na przyszłość.

doradztwo konsulting szkolenie sprzedaży biznes firma szkolenia online
Sprawdź moją ofertę:
Kolokacja – co to jest? Definicja, synonimy, przykłady użycia 1

Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?

A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak działać najlepiej?

Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.

Więc śmiało, teraz udostępnij ten wpis na swoich social mediach i zobacz co inni mają do powiedzenia.

Dr/PhD Rafał Szrajnert
Dr/PhD Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)