Architekt -co robi, ile zarabia, jak zostać? (przykłady, definicja)

Rynek wtórny i pierwotny – wszystko, co warto wiedzieć (przykłady, definicja)
17 lutego, 2023
Sygnalista -kim jest i co robi w zakładzie pracy? (przykłady, definicja)
17 lutego, 2023

Architekt -co robi, ile zarabia, jak zostać? (przykłady, definicja)

Architekt

Architekt – wszystko co trzeba wiedzieć o tym zawodzie

Wielu młodych ludzi decydujących o swoim życiu musi podejmować decyzje o tym, gdzie złożyć papiery na studia. Co ciekawe, od kilku lat dużą popularnością cieszy się kierunek architektura i urbanistyka, który dostępny jest na większości dużych uczelniach w Polsce.

Dlaczego tak wielu młodych ludzi chce zostać architektami? Co warto wiedzieć o tym zawodzie? Jak wygląda na co dzień praca architekta? Na te oraz na wiele więcej pytań odpowiedzi można znaleźć poniżej.

Zaufali mi najlepsi:

moi klienci i partnerzy

Dołącz do nas NA DARMOWYM WIDEO

Wpisz Swój Najlepszy Adres Email, Ponieważ Na Niego Dostaniesz Link.

Architekt -czym się zajmuje i jak zostać?

Kierunki architektoniczne od wielu lat oblegane są przez młodych ludzi. Wiele osób chce pracować w zawodzie architekta, gdyż praca ta kojarzy się z dużymi zarobkami, prestiżem oraz zaufaniem społecznym.

Architekci mogą pracować dla różnych firm, w urzędach, jednak coraz częściej decydują się na to, by prowadzić własną działalność. Nic dziwnego, gdyż wiąże się to z samodzielnością, podejmowaniem własnych decyzji, przyjmowaniem ciekawych zleceń, jak i przede wszystkim z bardzo dobrymi zarobkami.

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Koniec reklamy.

Studia architektury

Jak wspomniano powyżej, żeby zostać architektem trzeba najpierw ukończyć studia na kierunku architektura i urbanistyka i zdobyć tytuł magistra. W Polsce tego typu kierunki można znaleźć na politechnikach, jak i na uniwersytetach. Większość osób zainteresowanych jest uczelniami państwowymi, choć nie brakuje także chętnych, by studiować takie kierunki na uczelniach prywatnych.

Warto dobrze wykorzystać czas studiów, gdyż architekt musi naprawdę wiele się nauczyć (zarówno w teorii, jak i praktyce). Wiele osób już na studiach decyduje się podjąć współpracę ze znanymi firmami, w których to mogą odbyć staż i praktyki oraz co najważniejsze, przekonać się, jak w praktyce wygląda praca architekta na co dzień.

Osoby, które nie mają żadnych kontaktów, nie współpracują z firmami i nie posiadają jakiegokolwiek doświadczenia, mają ogromne problemy ze znalezieniem pracy. Trzeba bowiem podkreślić, że architektami zostają najlepsi studenci, którzy naprawdę mają ogromną wiedzę i mnóstwo samozaparcia, by odnieść sukces w tym zawodzie.

Najważniejszą kwestią jest motywacja i skupienie na swoich celach; bez tych cech bardzo trudno będzie osiągnąć sukces jako architekt.

Czym się zajmuje architekt na co dzień?

Wbrew pozorom praca architekta może być naprawdę bardzo różnorodna i ciekawa mimo iż wiele osób sądzi inaczej.

Architekci są odpowiedzialni za projektowanie i nadzorowanie budowy budynków, placów, dróg. Ponadto, odpowiadają za tworzenie projektów, planów, wizualizacji, do których wykorzystują najnowocześniejsze metody projektowania 3D.

Architekci pracują w wielu różnych branżach, w tym komercyjnych, instytucjonalnych, handlu detalicznego, infrastruktury transportowej (takiej jak: mosty i autostrady), usług publicznych (takich jak: więzienia i szpitale), projektowania/produkcji/renowacji mieszkań, placówek edukacyjnych, takich jak uczelnie lub uniwersytety.

Obowiązki architekta mogą się znacznie różnić w zależności od rodzaju projektowanej architektury. Architekci bezpośrednio współpracują też z klientami, aby opracować projekty spełniające określone potrzeby i oczekiwania. Wielu architektów współpracuje z firmami deweloperskimi, z firmami sprzedającymi projekty domów, z urzędami miasta, starostwami, a także z klientami indywidualnymi.

Dobrego architekta poszukują osoby, które chcą wybudować wymarzony dom, dokonać przebudowy budynku, wykonania planu powstania firmy itp.

Więc odpowiadając na: Czym się zajmuje architekt:

Architekt to specjalista, który zajmuje się projektowaniem budynków i przestrzeni, takich jak domy, biura, sklepy, szkoły, kościoły i wiele innych. Architekt projektuje nie tylko wygląd budynku, ale także jego funkcjonalność, ergonomię, bezpieczeństwo i zgodność z przepisami budowlanymi.

W swojej pracy architekt zajmuje się m.in.:

  • Tworzeniem projektów budynków i przestrzeni, które spełniają wymagania klientów, są funkcjonalne, estetyczne i zgodne z przepisami prawa i normami bezpieczeństwa.
  • Przygotowaniem dokumentacji technicznej i rysunków, które są niezbędne do uzyskania pozwolenia na budowę.
  • Nadzorem nad budową i kontrolą zgodności z projektem.
  • Doradztwem w zakresie wyboru materiałów budowlanych, instalacji, oświetlenia i wyposażenia wnętrz.
  • Projektowaniem wnętrz i aranżacją przestrzeni mieszkalnych i komercyjnych.
  • Współpracą z innymi specjalistami, takimi jak inżynierowie budownictwa, projektanci instalacji, geodeci, konstruktorzy i inni.

W zależności od specjalizacji, architekt może skupiać się na projektowaniu budynków mieszkalnych, budynków użyteczności publicznej, obiektów przemysłowych czy zabytkowych.

Jakie przeszkody napotykają architekci?

Jedną z powszechnych przeszkód jest znalezienie sposobu na pracę z klientami, którzy mają bardzo różne wizje projektu. Architekci muszą również zdawać sobie sprawę ze zmieniających się trendów, ponieważ mogą potrzebować zrewidować swoje projekty, aby sprostać potrzebom nowych trendów, które pojawiają się w budownictwie.

Bardzo często architekci w swojej pracy muszą brać pod uwagę kwestie związane z planem zagospodarowania budynków w danym mieście, kwestie związane z ochroną środowiska itp.

Dobry architekt – co go wyróżnia?

Wbrew pozorom nie jest to łatwa praca. Architekt musi posiadać nie tylko ogromną wiedzę i doświadczenie w projektowaniu, ale również na być na bieżąco z przepisami prawa związanymi z budownictwem oraz znać najnowsze trendy. Aby być naprawdę dobrym architektem, trzeba wyróżniać się pewnymi umiejętnościami i zdolnościami.

Architekt to nie tylko każda osoba, która projektuje budynki przy pomocy najnowocześniejszych programów komputerowych– architekt musi posiadać wiedzę na temat konstrukcji i projektowania, geometrii, architektury i perspektywy oraz umiejętność tworzenia i rozumienia konstrukcji. Architekci muszą cały czas się rozwijać, brać udział w rozmaitych szkoleniach i kursach, by sprostać wymaganiom klientów.

Osoby, które posiadają takie zdolności, posiadają umiejętność projektowania, tworzenia konstrukcji budynków, planowania przestrzennego oraz interesują się najnowszymi trendami w budownictwie, powinny zainteresować się zawodem architekta. Najlepiej jednak postawić na własną działalność, gdyż zapewni ona niezależność oraz pracę na własną rękę.

doradztwo konsulting szkolenie sprzedaży biznes firma szkolenia online
Sprawdź moją ofertę:
Architekt -co robi, ile zarabia, jak zostać? (przykłady, definicja) 1

Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?

A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak działać najlepiej?

Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.

Więc śmiało, teraz udostępnij ten wpis na swoich social mediach i zobacz co inni mają do powiedzenia.

Dr/PhD Rafał Szrajnert
Dr/PhD Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)