Zawartość strony
Coraz więcej osób korzysta z pomocy architekta wnętrz. Popyt na tego rodzaju usługi rośnie z roku na rok, z tego też względu coraz więcej osób zastanawia się nad obraniem takiej ścieżki zawodowej.
Ale czym tak na prawdę zajmuje się architekt wnętrz i jak zostać dobrym projektantem? Czy w ogóle architekt, dekorator i projektant to są tożsame zawody?
Zaufali mi najlepsi:
Wpisz Swój Najlepszy Adres Email, Ponieważ Na Niego Dostaniesz Link.
Z pozoru architekt wnętrz, projektant i dekorator wydaje się tą samą osobą.
Ale czy na pewno? Architekt musi być predysponowany do wykonywania tego zawodu.
Obecnie nie jest to zawód licencjonowany, choć może to się dość szybko zmienić w ciągu najbliższych lat. Osoby pracujące w tym zawodzie zajmują się inwentaryzacją projektowanych wnętrz.
Architekt sporządza wizualizacje wnętrza i wykonuje projekt. Zestawia także koszty i pomaga dobrać ekipę remontową. Oczywiście nadzoruje także cały projekt i koordynuje prace wykończeniowe.
Projektant jest tak na dobrą sprawę tą samą osobą, co architekt. Uczestniczy on w pracach od samego początku, nadzorując cały projekt.
Te dwa pojęcia są używane zamiennie, choć niektórzy twierdzą, że projektant ma mniejsze uprawnienia od architekta. Jednak rzeczywistość jest zupełnie inna i zarówno architekt, jak i projektant zajmują się tymi samymi sprawami.
Inaczej rzecz wygląda z dekoratorem wnętrz. Ta dziedzina jest ściśle związana z architekturą wnętrz, jednak jest to zupełnie inna praca.
Dekorator jest osobą, która doradzi jak wykończyć pomieszczenie. Ludzie zatrudniają takie osoby ze względu na ich gust i poczucie stylu. Dekorator nie jest architektem i jego zadaniem nie jest skupianie się na konstrukcji czy układzie przestrzeni. Dekorator wybiera meble, dywany, pościel oraz dodatki do wnętrza.
Architekt wnętrz i projektant wnętrz to dwa różne zawody, choć często w praktyce ich działania mogą się pokrywać. Poniżej przedstawiam podstawowe różnice między nimi:
Oczywiście, te różnice nie są sztywne i wiele zadań i działań może się nakładać między tymi zawodami, szczególnie w mniejszych projektach czy firmach, gdzie jedna osoba może pełnić obie role. W każdym przypadku, ważne jest, aby wybierać specjalistów, którzy posiadają odpowiednie kwalifikacje, doświadczenie i wiedzę w dziedzinie projektowania wnętrz, aby zapewnić jak najlepszy efekt końcowy.
REKLAMA
Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku
Link do kursu: szkolenie Facebook Ads
Koniec reklamy.
Najczęściej z usług architektów korzystają osoby, które zamierzają kupić mieszkanie lub wybudować dom.
Również podczas generalnego remontu taka osoba świetnie się sprawdzi. Z pomocą architekta wnętrz będzie można rozplanować całą przestrzeń.
Ustali on, gdzie powinny znajdować się ścianki działowe, jak ma przebiegać instalacja elektryczna czy gazowa oraz jaka wielkość pomieszczeń będzie optymalna.
Jest to osoba, która także doradzi w sprawie doboru materiałów wykończeniowych. Zakres wiedzy architekta wnętrz jest bardzo szeroki, z tego względu usługi są tak popularne w ostatnich latach. Każdy, kto chce mieć praktyczne, funkcjonalne, a przy tym stylowe wnętrza powinien zastanowić się nad zatrudnieniem projektanta.
Nie każdy nadaje się na projektanta wnętrz. Przede wszystkim trzeba mieć wyczucie estetyczne. Na pewno poczucie smaku i oko do detali się przyda. Oczywiście nie bez znaczenia jest umiejętność słuchania i wykonywanie projektu zgodnie z wymaganiami klienta.
To jest niezwykle ważna umiejętność. Każdy lubi coś innego i chce mieć indywidualnie urządzony dom, dlatego też architekt musi być osobą komunikatywną i otwartą na uwagi.
Naturalne jest również w tym zawodzie ciągłe uczenie się. Trendy zmieniają się dość szybko, dlatego też warto się szkolić, aby być cały czas na bieżąco z nowinkami dotyczącymi aranżacji wnętrz.
Aby zostać architektem, trzeba nabyć odpowiednie umiejętności. Przede wszystkim ważne jest, aby zapoznać się z najpotrzebniejszymi narzędziami projektowymi, a także zaznajomić się z ich obsługą. Praktyczne umiejętności to podstawa.
Dobry specjalista w dziedzinie urządzania wnętrz jest osobą, która skończyła studia o kierunku architektury wnętrz. Jest wiele uczelni, które oferują możliwość studiowania tego kierunku. Dostępne są placówki prywatne i państwowe w trybie dziennym, zaocznym czy wieczorowym.
Każdy kandydat na architekta wnętrz chcąc dostać się na uczelnie, musi zdać egzamin z malarstwa, rysunku oraz kompozycji przestrzennej.
W tym zawodzie kładzie się duży nacisk na umiejętności plastyczne.
Architekt wnętrz nie musi posiadać żadnych specjalnych uprawnień do wykonywania tego zawodu. Dlatego też każda osoba, którą pasjonuje urządzanie i aranżacja pomieszczeń, powinna zastanowić się nad wyborem takiej ścieżki zawodowej.
Aby zostać architektem wnętrz, należy najpierw uzyskać odpowiednie wykształcenie i zdobyć doświadczenie w dziedzinie projektowania wnętrz. Oto kroki, które warto rozważyć, aby stać się architektem wnętrz:
Podsumowując, droga do zostania architektem wnętrz wymaga odpowiedniego wykształcenia, zdobycia doświadczenia i ciągłego rozwoju umiejętności, a także budowania sieci kontaktów w branży.
Jest to praca, która daje mnóstwo satysfakcji, a przy okazji można także sporo zarobić. Na początku można liczyć na zarobki ponad 4000 złotych bez doświadczenia, pracując na umowie. Samodzielne prowadzenie działalności doświadczonego projektanta może przynieść zarobki na poziomie od 8000 do 10000 złotych.
Praca powinna sprawiać radość i satysfakcjonować.
Warto wybrać zawód, w którym będzie można pokazać swoje umiejętności, a przy okazji czerpać radość z wykonanej pracy.
Każdy, kto lubi dekorować i planować aranżację wnętrz, często zmienia wystrój we własnym domu czy pokoju, powinien przemyśleć wybór takiej ścieżki zawodowej.
Dobry architekt będzie miał dużo zleceń, gdyż najczęściej takie osoby są polecane drogą pantoflową. Dodatkowo urządzając i aranżując dom, sprawia się ogromną radość, tworząc funkcjonalne, a zarazem stylowe miejsce do mieszkania.
Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?
A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak działać najlepiej?
Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.
Więc śmiało, teraz udostępnij ten wpis na swoich social mediach i zobacz co inni mają do powiedzenia.
Nie przegap wydarzeń live, podczas których omawiamy różne tematy i odpowiadamy na pytania, które pomogą Ci wyprzedzić konkurencję. Zarejestruj się na spotkania, których gospodarzem jest CEO UniqueSEO - Rafał Szrajnert.
Live odbywa się 1 w miesiącu i o terminie powiadamiamy tylko subskrybentów email.