Automatyka przemysłowa i sterowanie -co to jest? (przykłady, definicja)

Automatyka i robotyka zmieniają branżę produkcyjną, motoryzacyjną i medyczną (co to, przykłady, definicja)
18 lutego, 2023
Jak zostać trenerem sprzedaży? (przykłady, definicja, oferta, cennik)
28 lutego, 2023

Automatyka przemysłowa i sterowanie -co to jest? (przykłady, definicja)

automatyka przemysłowa

Co to jest automatyka przemysłowa?

Automatyka przemysłowa to dziedzina techniki, która zajmuje się automatyzacją procesów produkcyjnych w różnych gałęziach przemysłu, takich jak przemysł spożywczy, farmaceutyczny, chemiczny, motoryzacyjny i wiele innych. Celem automatyki przemysłowej jest zapewnienie bardziej efektywnego i zautomatyzowanego procesu produkcji, poprawienie jakości wytworzonych produktów, zwiększenie bezpieczeństwa pracy i redukcja kosztów.

Automatyka przemysłowa obejmuje szereg technologii i narzędzi, takich jak systemy sterowania i nadzoru, roboty przemysłowe, czujniki i sensory, automatykę sieciową, systemy wizyjne i wiele innych. Dzięki tym narzędziom, procesy produkcyjne mogą być monitorowane, sterowane i optymalizowane, co umożliwia szybką reakcję na zmieniające się warunki produkcji oraz zwiększenie wydajności i jakości produkowanych produktów.

Automatyka przemysłowa jest kluczowym elementem współczesnej produkcji przemysłowej, a jej rozwój przyspieszył wraz z rozwojem nowych technologii, takich jak sztuczna inteligencja, robotyka czy Internet Rzeczy (IoT).

Zaufali mi najlepsi:

moi klienci i partnerzy

Dołącz do nas NA DARMOWYM WIDEO

Wpisz Swój Najlepszy Adres Email, Ponieważ Na Niego Dostaniesz Link.

Jak automatyka przemysłowa rewolucjonizuje produkcję? Korzyści dla ludzi i przemysłu

Automatyka przemysłowa to proces, który może w solidny sposób poprawić wydajność i efektywność w zakładach przemysłowych.

Automatyzacja zapewnia przewidywalność, spójność i kontrolowane zmiany, co może skutkować zwiększeniem tempa produkcji przy jednoczesnym obniżeniu kosztów pracy.

Automatyzacja zwiększa produktywność w produkcji

Udowodniono, że automatyka przemysłowa jest cennym narzędziem zwiększającym wydajność produkcji. W szczególności procesy przemysłowe wspomagane przez roboty (RAI) pomogły zmniejszyć czas potrzebny do wykonania niektórych zadań nawet o 50%.

Dodatkowo, systemy te mogą pomóc w zwiększeniu dokładności i spójności w fabrykach, co pozwala uniknąć błędów.

Jest zatem ważną częścią każdej operacji produkcyjnej, ale powinna być wdrażana z rozwagą, aby uniknąć potencjalnej utraty miejsc pracy. Jednak jeśli jest stosowana prawidłowo, może przynieść solidne korzyści zarówno dużym, jak i małym firmom.

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Koniec reklamy.

Korzyści z automatyki przemysłowej dla firm i konsumentów

Korzyści z automatyki przemysłowej dla firm są opisane poniżej.

Obniżenie kosztów – Automatyzacja zmniejsza koszty pracy, materiałów i sprzętu poprzez zautomatyzowanie zadań, które w przeciwnym razie byłyby wykonywane ręcznie. Może to prowadzić do znacznych oszczędności dla dużych i małych firm.

Poprawa wydajności – redukując czas, jaki pracownicy poświęcają na wykonanie pewnych zadań, automatyzacja pozwala firmom działać bardziej efektywnie, co prowadzi do zwiększenia zysków. Ponadto zautomatyzowane procesy są często powtarzalne, co oznacza, że mogą być wykonywane z większą dokładnością i konsekwencją, co prowadzi do zmniejszenia kosztów związanych z przeróbkami lub błędami popełnianymi podczas operacji ręcznych.

Zwiększona produktywność – wyższy poziom produktywności oznacza większą produkcję na godzinę pracy pracowników, co przekłada się na większe wypłaty dla pracodawców oraz dodatkowe wpływy z podatków wynikające z wyższych zarobków pracowników. Kluczową korzyścią płynącą z wysokiej produktywności jest również podwyższone morale pracowników – maszyny się nie męczą.

Korzyści dla konsumentów są opisane poniżej.

Większy wybór i różnorodność – Dzięki temu, że coraz więcej produktów na półkach sklepowych jest produkowanych z wykorzystaniem technologii wspomagania produkcji (TAM), klienci mają dostęp do szerszej gamy produktów niż kiedykolwiek wcześniej, co jest w dużej mierze zasługą automatyzacji procesu produkcyjnego, która eliminuje niespójności między partiami produktów, powodując ich niedobory itp.

Powstanie automatyki przemysłowej

Historia automatyki przemysłowej sięga początku XIX wieku, kiedy to po raz pierwszy pojawiła się zmechanizowana produkcja tekstyliów.

W tym czasie używano przędzalni opartych o wodę, które wymagały dużej liczby pracowników do obsługi. W końcu przędzalnie te przeszły na zasilanie parą, a potem elektrycznością, co wyeliminowało potrzebę zatrudniania wielu pracowników.

Jednak gdy fabryki przestawiły się z pracy ręcznej na procesy zautomatyzowane, zaczęły produkować więcej towarów, niż byłyby w stanie wyprodukować same, ze względu na większą wydajność na jednego pracownika.

To spowodowało, że firmy (i rządy) na całym świecie zaczęły intensywnie inwestować w nowe formy automatyzacji, które pomogłyby zwiększyć wydajność fabryk przy jednoczesnym zatrudnieniu dużej liczby pracowników.

Do tej pory automatyzacja przemysłowa ma ogromny wpływ na gospodarkę i społeczeństwa na całym świecie; przyczyniła się do bezprecedensowego wzrostu gospodarczego w niezliczonych branżach, a także do stworzenia tysięcy miejsc pracy w każdym sektorze, w którym nastąpił jej rozwój.

Szacuje się, że przyjęcie technologii zrobotyzowanej przez cały przemysł spowoduje roczny wzrost globalnego PKB przekraczający 5% co najmniej do 2025 roku – jest to ogromna korzyść nie tylko dla firm, ale także dla całych narodów zaangażowanych w globalizację.

Przyszłość automatyki przemysłowej – co nas czeka?

W przyszłości automatyka przemysłowa będzie odgrywać coraz ważniejszą rolę w naszej gospodarce. Może ona pomóc nam zwiększyć produkcję i poprawić wydajność, a także obniżyć koszty i wspierać wzrost zatrudnienia.

Ponadto ma ona potencjał, by zmienić wiele innych aspektów naszego życia – od tego, jak dojeżdżamy do pracy, po to, jakie towary możemy kupić. Oczekuje się, że w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat automatyka przemysłowa będzie miała znaczący pozytywny wpływ zarówno na rozwój gospodarczy, jak i na życie codzienne.

Wyzwania wynikające z automatyzacji przemysłowej

Z automatyką przemysłową wiąże się wiele wyzwań. Podstawowym wyzwaniem jest to, że maszyny mogą być niezwykle szybkie i dokładne, ale mogą być też bardzo wrażliwe na błędy popełniane przez operatora.

W związku z tym ważne jest, aby producenci stosowali solidne procedury kontroli błędów, aby roboty nie spowodowały znacznych szkód podczas wykonywania swoich zadań.

Podczas pracy z tymi technologiami zawsze najważniejsze muszą być względy bezpieczeństwa; bez systemów wykrywania awarii i automatycznego wyłączania, wypadki mogą zdarzyć się w każdej chwili.

Pomimo tych wyzwań istnieją jednak sposoby na ich pokonanie, dzięki zastosowaniu odpowiedniego oprogramowania.

doradztwo konsulting szkolenie sprzedaży biznes firma szkolenia online
Sprawdź moją ofertę:
Automatyka przemysłowa i sterowanie -co to jest? (przykłady, definicja) 1

Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?

A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak działać najlepiej?

Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.

Więc śmiało, teraz udostępnij ten wpis na swoich social mediach i zobacz co inni mają do powiedzenia.

Dr/PhD Rafał Szrajnert
Dr/PhD Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)