Data Flow Diagram przepływu danych. System DPD/DFD -co to? (przykłady, definicja)

sentencje o życiu
Sentencje o życiu (przykłady, cytaty, aforyzmy)
1 stycznia, 2023
Aforyzmy o życiu
Aforyzmy o życiu (przykłady, cytaty, sentencje)
1 stycznia, 2023

Data Flow Diagram przepływu danych. System DPD/DFD -co to? (przykłady, definicja)

Diagram przepływu danych dpd dfd
Diagram przepływu danych dpd dfd data flow diagram

Co to jest diagram przepływu danych (DFD)?

Obraz jest wart więcej niż tysiąc słów. Diagram przepływu danych (pol. DPD, ang. DFD-Data Flow Diagram) to tradycyjny sposób wizualizacji przepływu informacji w systemie. Zgrabny i przejrzysty DFD może przedstawić graficznie dużą część wymagań systemowych. 

Zaufali mi najlepsi:

moi klienci i partnerzy

Dołącz do nas NA DARMOWYM WIDEO

Wpisz Swój Najlepszy Adres Email, Ponieważ Na Niego Dostaniesz Link.

Pokazuje, w jaki sposób informacje wchodzą i wychodzą z systemu, co zmienia informacje i gdzie są przechowywane. Celem DFD jest pokazanie zakresu i granic systemu jako całości. Może być używany jako narzędzie komunikacji między analitykiem a dowolną osobą, która odgrywa rolę w systemie, która działa jako punkt wyjścia do przeprojektowania systemu.

DFD mogą być używane na różnych stopniach szczegółowości, najpierw je wymieńmy:

  1. Diagram kontekstowy, który pokazują granice systemu, źródła i odbiorców danych oraz główne wejścia i wyjścia systemu.
  2. Diagram systemowy (zerowy), który przedstawiają główne funkcje systemu.
  3. Diagram szczegółowy (procesów elementarnych), który pokazują szczegółowe realizacje funkcji systemowych.

Zwykle zaczyna się od diagramu kontekstu na poziomie 0, prostej reprezentacji całego systemu. Aby rozwinąć dalej, przejdźmy do diagramu poziomu 1 z funkcjami niższego poziomu zdekomponowanymi z głównych funkcji systemu. Może to ewoluować, aby stać się diagramem poziomu 2, gdy wymagana jest dalsza analiza. Awans na poziom 3, 4 i tak dalej jest możliwy, ale wszystko powyżej poziomu 3 nie jest zbyt powszechne. Należy pamiętać, że poziom szczegółowości dekompozycji określonej funkcji zależy od złożoności tej funkcji.

Jak narysować diagram przepływu danych?

Najprościej zrobisz oglądając ten film:

Symbole i oznaczenia używane w DFD

Dwa/trzy popularne systemy symboli noszą nazwy ich twórców:

  • Yourdon i Coad
  • Yourdon i DeMarco
  • Gane i Sarson
Diagram przepływu danych dpd dfd

Jedną z głównych różnic w ich symbolach jest to, że Yourdon-Coad i Yourdon-DeMarco używają okręgów do procesów, podczas gdy Gane i Sarson używają prostokątów z zaokrąglonymi rogami, czasami nazywanych pastylkami do ssania. Istnieją również inne odmiany symboli, więc ważne jest, aby pamiętać o jasnych i spójnych kształtach i zapisach używanych do komunikowania się i współpracy z innymi.

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Koniec reklamy.

Korzystając z reguł lub wytycznych DFD (diagram przepływu danych) dowolnej konwencji, symbole przedstawiają cztery składniki diagramów przepływu danych.

  1. Podmiot zewnętrzny: zewnętrzny system, który wysyła lub odbiera dane, komunikujący się z tworzonym systemem. Są źródłem i celem informacji wchodzących do systemu lub wychodzących z niego. Może to być zewnętrzna organizacja lub osoba, system komputerowy lub system biznesowy. Znane są również jako terminatory, źródła i pochłaniacze. Zazwyczaj są rysowane na krawędziach diagramu.
  2. Proces: każdy proces, który zmienia dane, tworząc wynik. Może wykonywać obliczenia lub sortować dane na podstawie logiki lub kierować przepływem danych w oparciu o reguły biznesowe. Do opisania procesu używana jest krótka etykieta, np. „Prześlij płatność”.
  3. Magazyn danych: pliki lub repozytoria przechowujące informacje do późniejszego wykorzystania, takie jak tabela bazy danych lub formularz członkostwa. Każdy magazyn danych otrzymuje prostą etykietę, np. „Zamówienia”.
  4. Przepływ danych: trasa, którą pokonują dane między zewnętrznymi jednostkami, procesami i magazynami danych. Przedstawia interfejs między innymi komponentami i jest wyświetlany za pomocą strzałek, zwykle oznaczonych krótką nazwą danych, np. „Szczegóły płatności”.

Zasady i wskazówki DPD

  • Każdy proces powinien mieć co najmniej jedno wejście i jedno wyjście.
  • Każdy magazyn danych powinien mieć co najmniej jeden przepływ danych „z” i „do”.
  • Dane przechowywane w systemie muszą przejść proces.
  • Wszystkie procesy w DFD przechodzą do innego procesu lub magazynu danych.

A czy Ty używasz diagram przepływu danych w swoje pracy?

REKLAMA:

Koniecznie zobacz naszą platformę ze szkoleniami online (kliknij w obrazek):
seo kurs

Tworzenie diagramu i notacja

Skoro wiesz już praktycznie wszystko co potrzebujesz m.in kierunek przepływu, obiekt danych wejściowych, jak modelować, czy jak projektować dataflow diagram to mam do Ciebie pytanie na koniec. Napisz w komentarzu w jakich sytuacjach u Ciebie w firmie może się sprawdzić najlepiej. Jestem ciekaw jak to wygląda w różnych branżach. Dodatkowo co sprawia Tobie największy problem? Składnice danych pomiędzy funkcjami, czy działanie związane z obiektami zewnętrznymi? A może coś jeszcze?

doradztwo konsulting szkolenie sprzedaży biznes firma szkolenia online
Sprawdź moją ofertę:
Data Flow Diagram przepływu danych. System DPD/DFD -co to? (przykłady, definicja) 1

Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?

A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak działać najlepiej?

Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.

Więc śmiało, teraz udostępnij ten wpis na swoich social mediach i zobacz co inni mają do powiedzenia.

Dr/PhD Rafał Szrajnert
Dr/PhD Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)