Doradca podatkowy -kim jest, co robi i jak nim zostać? (przykłady, definicja)

Co to jest księgowość? Czym zajmuje się dział księgowości i jak zostać księgową? (przykłady, definicja)
17 lutego, 2023
Żeń-szeń syberyjski – jakie są jego właściwości? (przykłady, definicja)
17 lutego, 2023

Doradca podatkowy -kim jest, co robi i jak nim zostać? (przykłady, definicja)

doradca podatkowy

Doradca podatkowy -kim jest, co robi i jak nim zostać?

Coraz więcej słyszy się o doradcach podatkowych. Eksperci od podatków ogłaszają się w sieci, lokalnej prasie, a niekiedy nawet i w telewizji, oferując swoje usługi zarówno klientom indywidualnym, jak i firmom, oraz innym organizacjom.

Wiele osób jednak nie do końca wie, w czym i w jaki sposób doradca podatkowy może im pomóc. Warto dowiedzieć się o takich osobach trochę więcej, gdyż jak się okazuje w praktyce, ich pomoc bywa nieoceniona w różnych sytuacjach.

Zaufali mi najlepsi:

moi klienci i partnerzy

Dołącz do nas NA DARMOWYM WIDEO

Wpisz Swój Najlepszy Adres Email, Ponieważ Na Niego Dostaniesz Link.

Co może doradca podatkowy?

Doradca podatkowy to osoba posiadająca odpowiednie kwalifikacje i uprawnienia do wykonywania zawodu, którego celem jest udzielanie porad oraz pomocy w kwestiach związanych z podatkami i prawem podatkowym. Doradca podatkowy może zajmować się między innymi:

  1. Udzielaniem porad dotyczących podatków i rozwiązywaniem problemów z nimi związanymi, zarówno dla firm, jak i osób prywatnych.
  2. Optymalizacją podatkową, czyli szukaniem sposobów na legalne zmniejszenie obciążeń podatkowych.
  3. Opracowywaniem strategii podatkowych, które pomagają zminimalizować koszty podatkowe.
  4. Pomocą przy wypełnianiu deklaracji podatkowych, rozliczeniach podatkowych i obsłudze podatkowej przedsiębiorstw.
  5. Pomocą przy sporządzaniu dokumentacji podatkowej, takiej jak umowy i faktury.
  6. Reprywatyzacją przedsiębiorstw i nieruchomości.
  7. Udzielaniem pomocy w kwestiach związanych z międzynarodowym prawem podatkowym.
  8. Szkoleniami dla pracowników w zakresie podatków i rozliczeń podatkowych.

Doradca podatkowy może pomóc w wielu innych kwestiach związanych z podatkami, w zależności od potrzeb klienta. Jednakże należy pamiętać, że doradca podatkowy nie jest osobą uprawnioną do reprezentowania przed organami podatkowymi.

Doradca podatkowy – kto to taki?

Doradca podatkowy to profesjonalista, który pomaga osobom fizycznym, firmom i innym organizacjom w ich podatkach.

Doradca podatkowy może udzielić wskazówek, co zrobić, jak to zrobić i czy jest to właściwe, czy nie w kwestiach związanych z podatkami, które każdy człowiek zobowiązany jest płacić w ściśle określonych terminach.

Doradcy podatkowi często współpracują z klientami, aby występować w ich imieniu, negocjować niższe stawki podatkowe, lub planować na kolejne lata podatki tak, aby klienci funkcjonowali w zgodzie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami.

Doradca podatkowy zapewnia planowanie podatkowe, porady finansowe, pomaga w przygotowaniu i składaniu zeznań podatkowych oraz reprezentuje podatników podczas kontroli lub skarg w instytucjach.

Zarówno poprzez internet, jak i stacjonarnie można znaleźć wiele sprawdzonych biur, w których szybko i sprawnie zostanie udzielona pomoc klientowi w zakresie podatków.

Wiele firm, biur, kancelarii, a nawet osób prywatnych decyduje się nawiązać z dobrym doradcą stałą współpracę.

Dlaczego?

Przepisy z zakresu podatków zmieniają się w Polsce w niezwykle szybkim tempie, dlatego też warto mieć osobę, która poprowadzi klienta przez wszystkie zmiany, doradzi oraz pomoże w różnych sytuacjach.

Jak zostać doradcą podatkowym?

Aby zostać doradcą podatkowym w Polsce, należy spełnić określone wymagania formalne i zdobyć odpowiednie kwalifikacje. Wymagania te regulowane są w ustawie o doradztwie podatkowym.

Osoba, która chce zostać doradcą podatkowym, musi najpierw uzyskać wykształcenie wyższe prawnicze lub ekonomiczne (w przypadku prawników – ukończyć aplikację radcowską lub adwokacką) oraz odbyć trzyletni staż w dziale podatkowym przedsiębiorstwa lub w organie podatkowym. Następnie należy zdać państwowy egzamin doradcy podatkowego, który składa się z dwóch etapów – pisemnego i ustnego.

Po uzyskaniu tytułu doradcy podatkowego, osoba ta może wykonywać swoją pracę na zasadzie wolnego zawodu, prowadząc własną kancelarię doradztwa podatkowego lub pracując w firmie doradczej. Doradca podatkowy może udzielać porad dotyczących kwestii podatkowych, pomagać w sporządzaniu deklaracji podatkowych, reprezentować klientów przed organami podatkowymi oraz prowadzić sprawy podatkowe przed sądami administracyjnymi i sądami powszechnymi.

Nie jest tak łatwo zostać doradcą podatkowym.

Osoby, które są naprawdę świetne w tej branży przeszły bardzo długą drogę, by znaleźć się w miejscu, w którym mogą udzielać fachowych porad i pomocy innym.

Jeżeli jednak chce się spróbować, powinno się pamiętać o tym, iż doradca musi korzystać z pełni praw publicznych, powinien mieć wyższe wykształcenie, oraz zobowiązany jest odbyć praktykę zawodową, która trwa co najmniej pół roku.

Oprócz tego, należy zdać egzamin na doradcę podatkowego oraz po otrzymaniu pozytywnego wyniku wpisać się na listę do Krajowej Izby Doradców Podatkowych.

Na początku trudno się wybić, gdyż w Polsce jest naprawdę wielu świetnych doradców, którzy współpracują zarówno z osobami indywidualnymi, jak i firmami z całej Polski.

Ogromnym plusem tej pracy jest to, że można udzielać porad również online, jednak trzeba przyznać, iż większość klientów wybiera obecnie biura stacjonarne, by móc osobiście skonsultować wszystkie kwestie.

Cechy świetnego doradcy

Jak każda osoba zaufania publicznego, która pracuje z innymi ludźmi, tak i doradca podatkowy powinien być osobą empatyczną, cierpliwą i bardzo otwartą.

Bywa tak, że w w biurze u doradcy w ciągu jednego dnia zjawa się mnóstwo klientów z przeróżnymi problemami, które trzeba skrupulatnie rozwiązać.

Doradca podatkowy musi wykazać się więc ogromną cierpliwością, wiedzą oraz doświadczeniem.

Trzeba być niezwykle skrupulatnym. Ponadto, jest to zawód, w którym ciągle trzeba się doszkalać i poszerzać swoją wiedzę. Jak wspomniano bowiem powyżej, przepisy podatkowe w Polsce zmieniają się często, dlatego też trzeba być ciągle gotowym do nauki, doskonalić swoje kompetencje oraz na bieżąco sprawdzać przepisy i rozporządzenia.

Bardzo często doradcami podatkowymi zostają osoby, które wcześniej ukończyły studia prawnicze, administracyjne lub ekonomiczne. Trzeba przyznać, że zdobyta wiedza na takich studiach znacznie pomaga w tym zawodzie.

Ile może zarobić doradca podatkowy?

Doradcy podatkowi zarabiają w Polsce podobnie jak prawnicy na własnej działalności. W zależności od ilości pracy, współprac, stałych klientów firmowych, ich wynagrodzenie miesięczne waha się od około 10 000 zł do nawet 30 000 zł.

Wiele zależy również od tego, gdzie konkretna osoba ma swoje biuro. Zdecydowanie więcej zarobi się w Warszawie, Poznaniu lub w Krakowie.

Jak wygląda współpraca z klientami?

Tak naprawdę wiele zależy od rodzaju sprawy i od tego, kim jest i czego potrzebuje dany klient.

Zdarzają się klienci indywidualni, którzy potrzebują pomocy w rozliczeniu podatków na początku każdego roku kalendarzowego.

Coraz częściej jednak do doradców podatkowych zgłaszają się właściciele firm, którzy chcą nawiązać stałą i dłuższą współpracę.

W takiej sytuacji, doradca podatkowy na bieżąco pomaga w firmie w zakresie podatków, rozliczeń, szkolenia pracowników itp.
Zakres obsługi jest również dostosowany do potrzeb klienta.

Czy warto udać się do profesjonalisty po pomoc?

Zdecydowanie tak. Chyba każdy z nas spotkał się z sytuacją, że ktoś z bliskich lub znajomych osób miał problem z urzędem, w którym dokonał błędnego rozliczenia podatkowego.

Są to sytuacje bardzo stresujące i nieprzyjemne, więc warto ich unikać. Dlatego też, lepiej udać się do fachowca po pomoc i mieć pewność, że wszystkie rozliczenia są wykonane zgodnie z obowiązującymi przepisami.

doradztwo konsulting szkolenie sprzedaży biznes firma szkolenia online
Sprawdź moją ofertę:
Doradca podatkowy -kim jest, co robi i jak nim zostać? (przykłady, definicja) 1

Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?

A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak działać najlepiej?

Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.

Więc śmiało, teraz udostępnij ten wpis na swoich social mediach i zobacz co inni mają do powiedzenia.

Dr/PhD Rafał Szrajnert
Dr/PhD Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)