Zawartość strony
Choć miłość jest uczuciem, które może towarzyszyć nam przez całe życie, trudno nie zgodzić się z tym, że w ciągu lat zmienia się jej natura. W pewnym momencie tracimy zainteresowanie romantycznymi spacerami, nie myślimy też o tym, aby zaskoczyć partnerkę bukietem kwiatów. Nie oznacza to wcale, że przestajemy się kochać. Znacznie bardziej prawdopodobne jest to, że zaczynamy dostrzegać kolejne fazy związku. Ile ich jest i czym się one charakteryzują?
Zaufali mi najlepsi:
Wpisz Swój Najlepszy Adres Email, Ponieważ Na Niego Dostaniesz Link.
Psychologowie nie mają wątpliwości, co do tego, że w każdym związku można wskazać na kilka etapów. Oczywiście, nie oznacza to, że w każdym związku trwają one tyle samo, a para przechodzi je w idealnym porządku z dużą dokładnością wskazując na kolejne z nich. Teoria faz związku pomaga jednak zrozumieć, że zmiany w związku nie są ani niczym złym, ani niczym nienaturalnym, a zrozumienie ich ułatwia lepsze zrozumienie partnera.
Nie każdy z nas będzie w stanie doświadczyć wszystkich faz związku, niemal każdy wie jednak, czym charakteryzuje się pierwsza opisywana zazwyczaj jako faza zakochiwania się w sobie.
Eksperci szacują, że może trwać nawet rok lub dwa lata charakteryzując się pewną burzliwością. To czas, o którym mówi się, że emocje biorą w nim górę nad rozumem. Nie ma w niej jeszcze miejsca na realistyczne planowanie, a choć para stara się spędzać ze sobą każdą wolną chwilę, wspominając ten czas wiele osób przyznaje z rozbawieniem, że nie czuło się wtedy zmęczenia.
REKLAMA
Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku
Link do kursu: szkolenie Facebook Ads
Koniec reklamy.
Już w tej fazie związku pojawia się pragnienie, aby utrzymać ten stan na zawsze, właśnie w tym okresie pojawiają się więc pierwsze deklaracje dotyczące wspólnego dalszego życia. Przed kilkoma dziesięcioleciami w pierwszym etapie związku odbywały się też małżeństwa kolejnych par. I dziś nie jest to rzadkie zjawisko, choć możliwość życia ze sobą bez ślubu sprawia, że nie każda para decyduje się na tak szybką formalizację związku.
Co dzieje się z nami w pierwszej fazie związku? Lekarze często odpowiadając na to pytanie używają pojęcia „burza hormonów”, a badania naukowe potwierdzają, że obiegowe określenie jest bliskie prawdy. Zakochani zwykle mają wysoki poziom dopaminy i fenyloetyloaminy, to zaś sprawia, że wszystkie wydarzenia są przeżywane przez nich znacznie bardziej intensywnie niż miałoby to miejsce w innych okolicznościach. To właśnie dlatego w fazie zakochania się kłótnie charakteryzują się dużą gwałtownością, nawet jeśli wybuchają z błahych powodów.
Nie da się być zakochanym przez całe życie. W pewnym momencie następuje starcie z rzeczywistością, a para musi zająć stanowisko wobec wielu ważnych kwestii. Wtedy też związek wchodzi w nową fazę opisywaną przez psychologów jako faza budowania związku i wzajemnego poznawania się partnerów. Trwa ona znacznie dłużej niż faza zakochania i może zajmować od dwóch do nawet czterech lat. Można ją dość łatwo rozpoznać, bo wiąże się ze spadkiem euforii charakterystycznej dla fazy zakochania. Osoby, które odczuwają z tego powodu pewien smutek, nie mają do niego podstaw.
Druga faza związku to, przynajmniej w pewnym stopniu, sposób organizmu na bronienie się przed nadprodukcją hormonów. Prawdą jest jednak to, że początek drugiej fazy związku może być dla wielu par dość trudny. Nagle giną gdzieś różowe okulary. Nadal docenia się zalety partnera, jego wady przestają być jednak „urocze” i stają się coraz poważniejszym problemem. To faza, w której kłótnie nie są może tak gwałtowne, jak w fazie zakochania, dochodzi do nich jednak częściej i nawet, jeśli toczą się w łagodniejszej atmosferze, potrafią być bardziej obciążające ze względu na długi czas ich trwania.
Druga faza związku często bywa też ostatnią. Każda ze stron musi poznać się bliżej, na tym etapie wiele par odkrywa przy tym, że o ile z byciem ze sobą radzą sobie świetnie, o tyle komunikowanie się ze sobą nie jest już takim prostym zadaniem. Co więcej, w tym momencie nie można już dłużej ignorować tego, że zakochani różnią się od siebie. Można starać się zacierać te różnice i uczyć się ich akceptowania, nie brakuje jednak par odkrywających z pewnym niedowierzaniem, że mają do czynienia z różnicami, które są niemożliwe do zaakceptowania.
Pewnym problemem w drugiej fazie związku może być też mniejsza intensywność zbliżeń. Zaskoczenie zmienia się w rutynę, pojawia się więc obawa o to, że namiętność jest już tylko wspomnieniem. Na szczęście, w zdecydowanej większości przypadków można mieć pewność, że nie została ona utracona na zawsze. W kolejnych fazach związku pary doświadczają zarówno jej wzrostów, jak i spadków. To normalne zjawisko.
Opis drugiej fazy związku jest dość przygnębiający. Uświadamia parom, że pewien ważny okres w ich życiu dobiega końca. Warto jednak podkreślić z mocą, że nie i ta faza daje wiele radości. Partnerzy odkrywają swoją psychikę tak samo, jak w fazie zakochania i nie jest to wcale mniej satysfakcjonujące.
Często poznając drugą osobę bliżej zaczynają rozumieć, że mają u swego boku nie tylko kochanka, ale również fantastycznego przyjaciela, wsparcie i punkt odniesienia, jasny drogowskaz, który pozwala odważniej iść przez życie. Pewność tego, że nie żyje się już tylko dla siebie sprawia, że pary znajdujące się w tej fazie związku zyskują pewność siebie. Postrzegają samych siebie jako osoby bardziej wartościowe, a to pomaga im zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym.
Mniej więcej po czterech latach wspólnego życia związek dwojga osób wchodzi w nową fazę, którą psycholodzy opisują jako fazę miłości kompletnej. Para ma już za sobą pierwsze zauroczenie, a partnerzy nie tylko znają swoje wady i zalety, ale również są przekonani o tym, że lubią zarówno jedne, jak i drugie. To właśnie miłość kompletna jest opisywana jako ten moment, w którym partnerzy zaczynają w pełni rozumieć siebie i to, jak się zachowują.
Nie stanowią już dla siebie zaskoczenia, wiedzą, jak dana osoba się zachowa, nie są jednak znudzeni przewidywalnością. Przeciwnie, uważają ją za coś naturalnego, cieszą się nią i są w stanie podejmować wiele odważnych działań właśnie dlatego, że doskonale wiedzą, które z nich spotka się z życzliwym przyjęciem, a które rozczaruje partnera. Oczywiście, również na tym etapie znajomości zdarzają się kłótnie, a jeśli jeden z partnerów ma bardziej wybuchowy charakter, możemy mieć do czynienia z kłótniami dość burzliwymi. Przeważnie nie przeistaczają się one jednak w nieporozumienia długotrwałe i trudne do rozwiązania.
Czy dojrzały związek nie pociąga za sobą żadnego ryzyka? Oczywiście, że sytuacja par znajdujących się w fazie miłości kompletnej wcale nie jest aż tak komfortowa. Tym, co może stanowić szczególnie duże niebezpieczeństwo w podobnym związku, jest przede wszystkim nuda. Partnerzy przestają o siebie zabiegać, nie chcą się zaskakiwać, wychodzą z założenia, że znając się już tak dobrze i lubiąc wcale nie potrzebują dodatkowych bodźców. Nuda potrafi jednak niszczyć wcale nie mniej niż poważne kłótnie i rodzinne dramaty, a przeciwstawienie się jej wymaga dużej dozy determinacji i samozaparcia.
Ostatnia z faz związku nazywana jest fazą miłości przyjacielskiej i jest może pojawić się już po siedmiu latach wspólnego życia. Na tym etapie para ma już na swoim koncie nie tylko piękne, ale i trudne chwile. Za sobą ma czas ustalania tego, jakie są relacji, nie musi też walczyć o spokój i harmonię mając świadomość tego, że i one zostały osiągnięte. Ta faza związku nie charakteryzuje się już namiętnością typowa dla czasu poznawania się, jej znakami rozpoznawczymi są jednak intymność i zaangażowanie.
Partnerzy często sami wydają się zaskoczenie tym, jak wiele są w stanie zrobić dla drugiej osoby i jak łatwo przychodzi im to, co jeszcze nie tak dawno sami określiliby mianem poświęcenia. Doskonale się znają, tym jednak, co charakteryzuje partnerów jest daleko posunięta akceptacja ewentualnych niedostatków. Niestety, miłość przyjacielska nie jest wcale etapem, który nie wymaga od partnerów pielęgnowania wzajemnych uczuć. I na tym etapie dochodzi do rozstań, często wyjątkowo burzliwych i trudnych do zaakceptowania. Przekonanie o tym, że wieloletnia znajomość i przywiązanie, jakie zdążyło się wytworzyć w czasie jej trwania, jest w stanie pomóc w przetrwaniu każdej burzliwej chwili, jest błędne.
Istnieją różne teorie i modele dotyczące faz rozwoju związku, ale niektóre z najbardziej uznanych zawierają następujące etapy:
Należy pamiętać, że te etapy nie są ścisłymi regułami i nie każdy związek przechodzi przez nie w takiej samej kolejności lub w takim samym tempie. Niektóre związki mogą przeskakiwać pomiędzy etapami.
Przedstawiony powyżej podział faz związku nie jest wcale jedynym, z jakim możemy się spotkać analizując prace naukowe. Wcale nie mniej interesująco przedstawiają się fazy związku według Sternberga, który, poza czterema już wymienionymi, wskazywał również na tak zwaną fazę związku pustego. Tu jedynym składnikiem, który mógł go podtrzymywać było zaangażowanie.
Znikała namiętność i intymność, faza związku pustego wiązała się więc z ryzykiem, że jeden lub oboje partnerów w pewnym momencie zapragną zmiany, co może prowadzić do rozpadu związku. Oczywiście, Sternberg podkreślał, że mamy do czynienia z fazą, która może pojawić się w związku, nie jest jednak wcale powiedziane, że tak właśnie się stanie. Jeśli partnerom uda się podtrzymać intymność, ryzyko rozpadu zostanie w istotny sposób zminimalizowane.
Psychologia miłości i rozwoju związku mówi że każdy może napotkać trudny moment. Kluczowe jest to aby otwarcie rozmawiać.
Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?
A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak działać najlepiej?
Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.
Więc śmiało, teraz udostępnij ten wpis na swoich social mediach i zobacz co inni mają do powiedzenia.
Nie przegap wydarzeń live, podczas których omawiamy różne tematy i odpowiadamy na pytania, które pomogą Ci wyprzedzić konkurencję. Zarejestruj się na spotkania, których gospodarzem jest CEO UniqueSEO - Rafał Szrajnert.
Live odbywa się 1 w miesiącu i o terminie powiadamiamy tylko subskrybentów email.