Transkrypt filmu pt.
Zawartość strony
Volvo: kiedyś szwedzki tytan przemysłu motoryzacyjnego, który kilka lat temu z olbrzymimi problemami finansowymi został sprzedany Chińczykom. Ale dzisiaj opowiem Ci inna historię z nimi związaną. Tą mało znaną, o czasach kiedy mogli stać się właścicielem olbrzymich części ropy w Norwegii i jak ich duma kosztowała miliardy dolarów, a także bogactwo całego kraju. NA imię mam Rafał Szrajnert i zapraszam na ten film.
Zaufali mi najlepsi:
Wpisz Swój Najlepszy Adres Email, Ponieważ Na Niego Dostaniesz Link.
Najpierw trochę historii. Szwecja w latach dwudziestych jako kraj była na etapie rozwoju gospodarczego. Podczas I wojny światowej byli neutralni i dzięki tej postawie sporo na tym zyskali. Na przykład sprzedawali obu stronom konfliktu olbrzymie ilości żelaza, co oczywiście niesamowicie dobrze rozruszało ich gospodarkę.
Jednym z najpopularniejszych produktów, które Szwedzi eksportowali, były łożyska, które w większości były produkowane przez jedną firmę: SKF. Każdy kto kiedyś kupował części samochodowe w sklepie stacjonarnym na pewno kojarzy te pudełka. Sprzedaż w czasie i po I wojnie światowej była tak wysoka, że SKF po prostu nie wiedział, co zrobić z pieniędzmi. Zainwestowali w liczne dodatkowe projekty, a jednym z nich była budowa szwedzkiej fabryki samochodów. Projekt został nazwany Volvo.
Z łaciny możemy to tłumaczyć jako „ja toczę”, więc widzisz tutaj już chyba nawiązanie do firmy matki SKF. W 1927 roku pojawił się pierwszy model produkowany masowo- Volvo ÖV 4 i chociaż nie odniosło natychmiastowego sukcesu, to skrupulatnie firma budowała swój sukces w ciągu następnych dziesięcioleci.
Firma szybko zwiększyła ofertę o ciężarówki, które odniosły znacznie większy sukces i stały się bardzo popularne również poza Szwecją. Podczas drugiej wojny światowej Szwecja robiła dokładnie to samo co podczas pierwszej, sprzedając żelazo zarówno aliantom, jak i państwom osi, co oczywiście działało na korzyść SKF i ich firm. Volvo nie tylko wyprodukowało ogromne ilości ciężarówek dla szwedzkiej armii, jej fabryki nigdy nie zostały zbombardowane, dzięki czemu po wojnie znalazło się w wyjątkowej pozycji, by zaopatrywać resztę świata. Także byli w świetnej sytuacji, być może pamiętasz film który zrobiłem na temat włoskich skuterów Vespa.
REKLAMA
Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku
Link do kursu: szkolenie Facebook Ads
Koniec reklamy.
Oni nie mieli już tyle szczęścia bo fabryki piaggio zostały doszczętnie zniszczone i zbombardowane. Powojenny boom na Volvo sprawił, że stało się ono znane od lat 50. nie tylko w Europie, ale także w Ameryce. Otwierali tyle nowych fabryk ile tylko mogli, ale niektórym osobom, takim jak dyrektor generalny Volvo, szybkość po prostu nie wystarczała. W porównaniu z innymi gigantami motoryzacyjnymi, takimi jak Ford czy GM, Volvo było zbyt małe, aby naprawdę długo konkurować na arenie światowej. Zdał sobie sprawę z tego, że Volvo potrzebuje ogromnych ilości kapitału, aby utrzymać swój sukces w ciągu następnych kilku dekad, i miał kilka pomysłów, jak to zrobić.
Najpierw próbował połączyć się z kilkoma innymi mniejszymi producentami, ale nie dało to rezultatu. Wydawało się że przełomem mogła być współpraca z Saab. Była to druga dosyć spora szwecka firma produkująca samochody. Zwrócili się do Volvo i wyglądało na to, że nastąpi fuzja, ale w ostatniej chwili zerwano negocjacje. Później Volvo próbowało poza granicami kraju. Mieli nawiązać z Francuskim Renault, ale to również padło podczas negocjacji. Volvo planowało wprowadzenie nowej serii 700. By to samochód klasy bardziej luksusowej, który miał oferować ekskluzywną opcję na rynku amerykańskim, a przy zyskach firmy i wzroście o 61% w 1978 roku Volvo wyglądało na dobrze rozwijającą się firmę. Niestety zabrakło im gotówki na sfinansowanie nowej serii.
Coraz bardziej zdesperowany dyrektor generalny wpadł na dosyć zaskakujący pomysł. Na myśl przyszła mu Norwegia. W tamtym czasie Norwegia chciała dokonać znaczącej zmiany w swojej gospodarce. Norwegii brakowało siły przemysłowej i faktycznie stała się suwerennym krajem dopiero kilkadziesiąt lat wcześniej. Nie wiem czy wiesz ale kiedyś Norwegia i Szwecja były praktycznie jednym krajem. Zawarli pomiędzy sobą tak zwaną unię personalną, która przetrwała aż do 1905 roku. Oznaczało to że mieli wspólnego monarchę i politykę zagraniczną.
W 1978 roku Volvo zaproponowało Norwegii bezprecedensową w tamtym czasie transakcję. Byli skłonni sprzedać Norwegii 40% udziałów firmy. W zamian Volvo otrzymać miało 200 milionów koron szwedzkich, czyli równowartość 80 milionów dolarów. Oczywiście Norwegowie nie mieli pieniędzy, więc przedstawili kontrofertę. Norwegia była gotowa przekazać 10% wpływów z pola naftowego Oseberg, położonego na Morzu Północnym. Żebyście znali sytuację… to pole naftowe zostało odkryte dopiero w 1979 roku i jeszcze nie rozpoczęto żadnych wierceń. Chociaż dyrektor generalny Volvo był bez wątpienia wizjonerem i dostrzegł zalety umowy, szwedzcy udziałowcy nie byli zachwyceni ofertą.
Wielu przeciwników umowy publicznie protestowało, twierdząc, że Szwecja sprzedaje swoje interesy narodowe za „kota w worku” z Norwegii. Warto zauważyć, że z trzech nieoczekiwanych obszarów, którymi Volvo mogłoby się zainteresować, żaden z nich nie wykazywał wówczas żadnych oznak potencjalnej ropy, tylko tani gaz. Ostatecznie odbyło się głosowanie akcjonariuszy i faktycznie 60% głosowało za transakcją.
Niestety, aby umowa została zaakceptowana, potrzebne było 66%; innymi słowy, umowa została odrzucona. Zarówno dyrektor generalny Volvo, jak i norweski premier w tamtym czasie powiedzieli, że decyzja była „godna ubolewania”. Zaledwie kilka lat później pole naftowe Oseberg uderzyło w „czarne złoto” i od tego czasu produkcja ropy naftowej w Norwegii gwałtownie wzrosła, osiągając szczyt w 1997 roku.
Wydajność mierzona w Osebergu wynosi pomiędzy 300, a 400 milionów metrów sześciennych ropy. Tutaj nie mogłem znaleźć dokładnych danych, więc jeśli ktoś znajdzie to wklej proszę w komentarzu. A ile to może być w przeliczeniu na dolary? Oczywiście wahania cen ropy są olbrzymie ale jest to praktycznie zawsze powyżej 100 miliardów dolarów, obecnie powyżej 200 miliardów dolarów, plus olbrzymie rezerwy gazu ziemnego, o którym nie wspomniałem, a które również znajdują się na tym obszarze. Od czasu odrzucenia umowy Volvo niestety nie miało najlepszej passy. Nigdy nie udało im się zdobyć tak potrzebnego kapitału i ostatecznie zostali przyćmieni przez inne firmy z branży motoryzacyjnej.
Ostatecznie Volvo sprzedało swoją markę samochodów Fordowi za 6,5 miliarda dolarów w 1999 roku. Ford walczył o wsparcie podupadającej marki, ale po około 10 latach sprzedał firmę z oszałamiającą stratą chińskiej firmie za zaledwie 1,5 miliarda dolarów w 2010 roku. Volvo radziło sobie dobrze w ostatniej dekadzie pod nowym kierownictwem, osiągając w zeszłym roku ponad 40 miliardów dolarów. Może to nie tyle co norweska ropa ale wynik i tak bardzo ładny.
Volvo jest marką szwedzką, a nie chińską. Firma Volvo została założona w 1927 roku w Göteborgu w Szwecji przez Gustafa Larssona i Assara Gabrielsona. Obecnie Volvo jest częścią chińskiej grupy Geely, która kupiła większościowy udział w firmie w 2010 roku, ale Volvo nadal ma swoją siedzibę w Szwecji, gdzie znajduje się centrum badawczo-rozwojowe oraz fabryki produkcyjne.
Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?
A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak działać najlepiej?
Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.
Więc śmiało, teraz udostępnij ten wpis na swoich social mediach i zobacz co inni mają do powiedzenia.
Nie przegap wydarzeń live, podczas których omawiamy różne tematy i odpowiadamy na pytania, które pomogą Ci wyprzedzić konkurencję. Zarejestruj się na spotkania, których gospodarzem jest CEO UniqueSEO - Rafał Szrajnert.
Live odbywa się 1 w miesiącu i o terminie powiadamiamy tylko subskrybentów email.