Zawartość strony
Budowanie swojej marki od podstaw jest trudnym i czasochłonnym zadaniem. Początkujący przedsiębiorca ma przed sobą szereg wyzwań, które mogą go pogrążyć na samym starcie.
Skomplikowane podatki, przepisy RODO, budowanie swojego wizerunku na rynku, to tylko przedsmak tego co nas czeka. Rozwiązaniem może być wdrożenie modelu, który został już sprawdzony, działa i przynosi dochody. Franchising daje nam odpowiedź na wiele pytań, a przede wszystkim, pozwoli zarobić.
Zaufali mi najlepsi:
Wpisz Swój Najlepszy Adres Email, Ponieważ Na Niego Dostaniesz Link.
Franchising to prosty model sprzedażowy, który korzysta ze współpracy z marką istniejącą już na rynku.
Franczyzobiorca podpisuje długoterminową umowę z franczyzodawcą, który udostępnia drugiej stronie swoje logo, nazwę firmy oraz sposób produkcji. Współpraca pomiędzy dwoma podmiotami jest jednak zazwyczaj znacznie szersza i nie ogranicza się jedynie do udostępnienia przez franczyzodawcę swojego brandu.
Franczyzodawca pomaga drugiej stronie również w zaopatrzeniu, dostępie do konkretnych hurtowni, a nawet wystroju lokalu. Umowa współpracy daje korzyści obu stroną, gdyż franczyzobiorca zobowiązuje się w zamian do wypłacania regularnego wynagrodzenia dla swojego franczyzodawcy.
Rozwiązanie to pozwala skorzystać z doświadczenia, wiedzy oraz zaufania ze strony klientów do solidnej marki działającej już na arenie.
Pozwala to początkującemu przedsiębiorcy uniknąć licznych przeciwności, a jednocześnie wyciągnąć profity z działalności już na starcie. Warto wspomnieć tutaj też o tym, że większość firm ściśle określa swój model współpracy w umowie. Odstępstwo od zasad działania danej firmy niekiedy wiąże się z surowymi karami.
REKLAMA
Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku
Link do kursu: szkolenie Facebook Ads
Koniec reklamy.
Franchising to forma biznesu, w której właściciel marki (franchisor) udziela licencji na korzystanie z nazwy, logo, know-how, procedur i systemów operacyjnych swojego biznesu innej firmie (franchisee) w zamian za określone opłaty i procent zysków. W ramach umowy franczyzowej, franchisee zobowiązuje się do prowadzenia biznesu zgodnie z określonymi standardami i wytycznymi, ustalonymi przez franchisora.
Franchising to popularna forma biznesu w wielu branżach, takich jak usługi gastronomiczne, handel detaliczny, usługi edukacyjne czy usługi kosmetyczne. Korzyści dla franczyzobiorców obejmują m.in. możliwość korzystania z ugruntowanej marki, wiedzy i doświadczenia franchisora, dostępu do sprawdzonych systemów operacyjnych, wsparcia marketingowego, szkoleń i konsultacji.
Dla franchisora korzyści wynikają m.in. z ekspansji biznesu i szybszego rozwoju marki bez ponoszenia dużych kosztów, ograniczenia ryzyka związanego z prowadzeniem biznesu przez innych, a także zyski z opłat licencyjnych i procentu od sprzedaży generowanej przez franczyzobiorców.
Umowy franczyzowe są zazwyczaj szczegółowe i obejmują takie kwestie, jak prawa i obowiązki stron, wymagania co do lokalizacji i wyposażenia, opłaty licencyjne, okres trwania umowy i warunki jej rozwiązania. Przed podjęciem decyzji o wstąpieniu do sieci franczyzowej, warto dokładnie przeanalizować warunki i korzyści, jakie oferuje konkretna umowa franczyzowa oraz rzetelnie ocenić swoje szanse na sukces w danym biznesie.
Franchising stał się w ostatnim czasie popularnym modelem biznesowym.
Początkujący przedsiębiorcy coraz chętniej korzystają z takiego rozwiązania.
Obecnie działające franczyzy w Polsce dotyczą głównie sklepów spożywczych, ale znajdziemy również sieci kurierskie, salony kosmetyczne lub restauracje.
W Polsce do najpopularniejszych sieci franczyzowych możemy zaliczyć markę Lewiatan, Żabka, InPost, sieć sklepów osiedlowych ABC, restauracja Manekin.
Lista franczyz jest długa i jej wybór zależy głównie od ukierunkowania biznesowego danego przedsiębiorcy. W przypadku sieci zagranicznych, do największych gigantów z pewnością trzeba zaliczyć markę McDonalnd, KFC lub Subaway. Sieci te działają w Polsce i cieszą się olbrzymim zaufaniem ze strony swoich klientów.
W przypadku tych konkretnych sieci trzeba jednak wspomnieć o tym, że współpraca z nimi wiąże się z dużym nakładem środków i dotrzymania restrykcyjnych zasad działania. Przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na taki krok i przebrną przez początkujący etap, często otwierają kolejny lokal lub punkt, rozszerzając swoją działalność gospodarczą.
Franchising jest sprawdzonym modelem biznesowym, który jednak nie opiera się jedynie na zaletach. Przedsiębiorca decydujący się na takich ruch musi dokładnie przemyśleć, czy ilość zobowiązań i wielkość inwestycji go nie przerośnie. Każda franczyza narzuca pewne standardy działania, które franczyzobiorca zobowiązuje się przestrzegać.
Jedną z największych zalet franczyzy jest to, że gwarantuje ona względne bezpieczeństwo inwestującemu w nią swój kapitał przedsiębiorcy. Otrzymujemy gotową markę, która posiada zaufanie klientów i kojarzy się z dobrą jakością.
Zaletą jest również fakt, że ponosimy znacznie mniejsze koszty na starcie i nie inwestujemy olbrzymiego kapitału w marketing. Franczyzodawca często zobowiązuje się do pomocy nam w działaniach reklamujących nasz biznes. Wady takiego modelu biznesowego wiążą się głównie z koniecznością odprowadzania opłat względem franczyzodawcy i ograniczonym polem rozwoju.
Jeśli jesteśmy ambitni, to franczyza z reguły ograniczy nam pole działania do zapisów w umowie. Pamiętając o opłatach względem franczyzodawcy musimy również pamiętać, że nierzadko zdarzają się kontrole, które mogą wiązać się z karami finansowymi.
Nakładane kary finansowe najczęściej dotyczą odstępstw od zasad, które zostały ściśle określone w umowie współpracy. Wybierając jednak daną franczyzę możemy uniknąć wiele z tych, które bywają zbyt nadgorliwe względem swoich franczyzobiorców.
Istnieje wiele przykładów franczyzowych marek, z różnych branż. Oto kilka przykładów:
Zarabianie na franczyzie zależy od wielu czynników, takich jak branża, marka, poziom konkurencji, lokalizacja i umowa franczyzowa. Oto kilka sposobów, jak można zarobić na franczyzie:
Warto jednak pamiętać, że franczyza to nie gwarancja sukcesu i zysków. Wiele zależy od indywidualnych umiejętności, zaangażowania, znajomości rynku oraz warunków umowy franczyzowej. Przed podjęciem decyzji o wstąpieniu do sieci franczyzowej, należy dokładnie przeanalizować ofertę, ocenić rynek i koszty prowadzenia biznesu, a także porozmawiać z innymi franczyzobiorcami, aby dowiedzieć się więcej o ich doświadczeniach.
W Polsce franczyza zdobyła już zaufanie wielu osób, które w ten sposób ułatwiają sobie życie. Ilość zagmatwanych przepisów, silna konkurencja oraz skomplikowany system podatkowy sprawia, że początkujący przedsiębiorcy nie są w stanie przetrwać na brutalnym rynku nawet roku.
Zwolennicy takiego modelu biznesowego cenią sobie stabilność, którą dostają od zaufanych marek funkcjonujących już w Polsce. Nawet niewielki kapitał pozwala nam nawiązać współpracę i otworzyć swoją działalność pod czyimś szyldem.
Franchising pozwala się przebić na rynku i otrzymać olbrzymie wsparcie od doświadczonych w boju firm. Jeśli zatem nie mamy pomysłu na własny biznes z solidnymi fundamentami, to takie rozwiązanie może się okazać dla nas strzałem w dziesiątkę.
Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?
A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak działać najlepiej?
Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.
Więc śmiało, teraz udostępnij ten wpis na swoich social mediach i zobacz co inni mają do powiedzenia.
Nie przegap wydarzeń live, podczas których omawiamy różne tematy i odpowiadamy na pytania, które pomogą Ci wyprzedzić konkurencję. Zarejestruj się na spotkania, których gospodarzem jest CEO UniqueSEO - Rafał Szrajnert.
Live odbywa się 1 w miesiącu i o terminie powiadamiamy tylko subskrybentów email.