Zawartość strony
Aby pokonać lęk, należy skupić się na technikach relaksacyjnych, takich jak oddychanie i medytacja. Można również skorzystać z terapii poznawczo-behawioralnej, która pomoże zidentyfikować i zmienić negatywne myśli i zachowania, które są powiązane z lękiem.
Należy skupić się na pozytywnych myślach i skoncentrować się na akceptacji siebie. Uprawianie sportu, dbanie o zdrowie i relacje oraz regularna aktywność fizyczna mogą również pomóc w radzeniu sobie z lękiem.
Chcesz więcej sposobów na to jak pokonać lęk? Czy kiedykolwiek tak się bałeś, że nie mogłeś nic zrobić? Ekstremalny strach sprawia, że zastygamy w bezruchu , ale co się dzieje, gdy strach nigdy nie przemija? Dla ludzi, którzy są niespokojni, przerażeni lub bojaźliwi, codzienne zadania mogą wydawać się nie do pokonania.
Czy ciągle odczuwasz niepokój? Martwisz się? Czy doświadczyłeś kiedyś ataków paniki lub czujesz się przerażony codziennymi sytuacjami? Zastanawiam się, dlaczego niektórzy ludzie doświadczają jedynie sporadycznego niepokoju, podczas gdy inni wydają się być unieruchomieni przez strach?
Wszyscy doświadczamy niepokoju w pewnym momencie swojego życia. Może to być zdenerwowanie przed rozmową z grupą. Ale kiedy lęk staje się stały i nadmierny, powoduje to, że ludzie czują się poza kontrolą i często sabotują sami sobie codzienne czynności niszcząc zdrowy tryb życia.
Zaufali mi najlepsi:
Wpisz Swój Najlepszy Adres Email, Ponieważ Na Niego Dostaniesz Link.
Lęk jest kolejnym sposobem, w jaki tworzymy sens otaczającego nas świata. To, co sprawia, że jedna osoba jest niespokojna, może popchnąć kogoś innego na nowe wyżyny. Ludzie odczuwający te same fizyczne doznania, różnie je interpretują: jedni stają się niespokojni i niepokój jest paraliżujący, a inni czują się podekscytowani i szczęśliwi.
Przyczyny zaburzeń lękowych nie są w pełni zrozumiałe. Doświadczenia życiowe, takie jak traumatyczne zdarzenia, wydają się wywoływać zaburzenia lękowe u osób już podatnych na lęk. Odziedziczone cechy również mogą być czynnikiem. Lęk objawia się również na wiele sposobów i może mieć różne czynniki wyzwalające.
Wszystko wskazuje na to , że wiele osób cierpi na jakieś zaburzenie lękowe. Niestety kobiety są dwukrotnie bardziej narażone niż mężczyźni.
Zamiast rozbijać zakres specyficznych zaburzeń lękowych, będziemy trzymać się ogólnych symptomów lęku. Jedną rzeczą, która łączy wszystkie rodzaje niepokoju, jest nadmierny, uporczywy lęk lub strach osoby w niewymagających tego sytuacjach.
Omówimy tutaj kilka technik, które pomogą Ci lepiej zrozumieć, jak pozbyć się lęku, a także rozpoznać jego przyczynę. Pamiętaj, że wszyscy mają do czynienia ze strachem. To, jak się wytrenujesz, aby sobie z nim poradzić, zrobi olbrzymią różnicę.
Mówiąc ogólnie, lęk jest nadmiernym, uporczywym uczuciem strachu lub niepokojem w sytuacjach bez zagrożenia. Niepokój może wynikać z określonych czynników, takich jak konieczność wzięcia udziału w ważnym przemówieniu, lot samolotem, lub nawet uogólniony strach i obawa o wszystko, co się dzieje. Przyczyny niepokoju nie zawsze są jasne, ale możesz dowiedzieć się więcej o tym, jak się objawia, lub jakie ma symptomy. Lęk ponadto utrudnia osiągnięcie celu.
Objawy lęku mogą być emocjonalne, fizyczne lub stanowić połączenie obu. Objawy niepokoju mogą obejmować jeden lub więcej z następujących objawów:
REKLAMA
Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku
Link do kursu: szkolenie Facebook Ads
Koniec reklamy.
Lęk to naturalna reakcja organizmu na zagrożenie. Jest to emocja, w której występują fizjologiczne zmiany, takie jak przyspieszone bicie serca, dreszcze, potliwość, skurcze żołądka, szybsze oddychanie, napięcie mięśni i inne. Lęk może być wywołany przez realną sytuację lub przez wyobrażenia. Może być krótkotrwały lub długotrwały, w zależności od czynników wyzwalających go.
Z czego wywodzi się lęk? Rozumiejąc to będziesz wiedział jak sobie z nim radzić.
1.
Bodziec, rzecz, lub osoba, wywołująca ból jest przyczyną lęku. Jeżeli ból jest stosunkowo mały i prędko mija, również szybko zapominamy o jego przyczynie. Art: Jak zniszczyć ograniczające przekonanie. Natomiast im ból dłużej trwa i im silniej go odczuwamy, tym bardziej taka sytuacja dla podświadomości wydaje się stanem (zagrożenia) zagrażającym życiu i tym wyraźniejszy jest jego NEGATYWNY ślad w naszym umyśle/podświadomości, w której powstaje jednocześnie plan, jak nie dopuścić do takiego rozwiązania.
2.
Przyczyną lęku jest to co niewidoczne. Jak już wcześniej powiedziałem, ból może być fizyczny i emocjonalny. Ból fizyczny jest dla rozumu informacją o sytuacjach stanowiących zagrożenie dla naszego ciała. Sytuacje te mogą być postrzegane i analizowane za pomocą umysłu i jego części logicznej. Ból emocjonalny natomiast całkowicie omija logikę i fakty. Co prawda umysł rozpoznaje przyczynę bólu (np.ktoś bliski odszedł) i odczuwa jego działanie (lęk przed śmiercią), ale nie potrafi dostrzec w tym logicznej współzależności. Jest to problem, którego źródeł nie można postrzegać za pomocą zmysłów. Dlatego rozum nie jest w stanie znaleźć rozwiązania emocjonalnego bólu. Jego jedyną reakcją jest lęk przed podobną sytuacją przyszłości. Pomaga tutaj akceptacja.
3.
Lęk przed nieznanym. Od zaranie dziejów bimy się tego co dla nas nowe. Nieświadoma część naszego rozumu stanowi program ratunkowy, a jego konstrukcja jest tak prosta, aby mógł działać błyskawicznie. Jeśli pojawi się ból, rozwiązaniem będzie więc odwrót, jeśli zaś okaże się to niemożliwe bronimy się. Gdy sytuacja zagrożenia minie, zostanie zapamiętana, aby w przyszłości szybko wykryć zagrożenie i uniknąć jego skutków. Nieświadomość nie wie, że istnieją bolesne uczucia zagrażające ciału i takie, które nie stanowią zagrożenia. Jej zadaniem jest zadbać o to, aby w przyszłości uniknąć bólu, a w naturze nawet przeżyć. Jeśli ludzie pierwotni zjedli muchomora i udało im się przeżyć to musieli błyskawicznie nauczyć się aby nie jeść go nigdy więcej drugi raz, z tego powodu ciężkie objawy i bóle.
4.
To, co ma duże znaczenie, jest przyczyną lęku. Pewna cześć naszego rozumu cały czas zajmuje się rozróżnianiem rzeczy ważnych i nieważnych. Jeśli określoną sytuacje postrzegamy jako szczególnie „ważną”, nieświadoma część rozumu przechodzi natychmiast w stan gotowości alarmowej i traktuje ważność jako rodzaj wysokiego ryzyka, któremu jest poddane ciało. W związku z tym próbuje zrobić wszystko, aby uniknąć błędów i się zabezpieczyć. Pomyśl jak wielki stres i lęk pojawia się np przed ważną rozmową o pracę.
5.
Jeśli czegoś nie możemy kontrolować odczuwamy lęk. Poczucie kontroli wytwarza w nas bezpieczeństwo, które ma tutaj największe znaczenie, a to, co jest pod kontrolą, jest bezpieczne. Stosunki międzyludzkie są szczególnie ryzykowne, jeśli opierają się na uczuciach. Zawsze istnieje niebezpieczeństwo zranienia i bólu, nigdy nie wiadomo, co tak naprawdę dzieje się w drugim człowieku. A to powoduje lęk.
Wszyscy mamy niespokojne chwile, dni, lub wydarzenia/osoby które powodują w nas niepokój. Ale jeśli lęk napędza Twoje życie i uniemożliwia Ci robienie tego, co chcesz robić, prawdopodobnie nadszedł czas, aby szukać pomocy i dokonać pewnych zmian. Musisz użyć swojego strachu, zanim on Cię wykorzysta . Aby to zrobić, powinieneś złamać obecny wzór.
Jednym z najlepszych sposobów radzenia sobie z lękiem jest zrozumienie, jak wykorzystać strach . To nie jest tak, że ludzie sukcesu nigdy się nie boją. Oni bardziej boją się nie żyć pełnym, bogatym życiem. Zamiast być okaleczeni przez strach i niepokój, wykorzystują go, aby iść dalej. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci w tym pomóc:
Zestresowany przez trudną decyzję? Nie jesteś pewien, czy to, co wydaje się niemożliwe, jest warte ryzyka? Poświęć chwilę i wyobraź sobie siebie w wieku 80 lat. Siedzisz w fotelu i zastanawiasz się, jak żyłeś. Wyobraź sobie swoje życie kiedy zrobiłeś to , co wywoływało niepokój lub lęk. Może to była zmiana Twojej pracy, nauka gry na instrumencie lub podróżowanie. Jak się czujesz? Jakie było Twoje życie?
Teraz, spójrz wstecz na swoje życie bez osiągnięcia tego, co Cię niepokoi lub powoduje lęk. To jest ścieżka, w której dominują Twoje obawy. Czy patrzysz wstecz i czujesz się jakbyś coś przegapił? Czy masz żal lub smutek? Czy chciałbyś dokonać różnych wyborów? Porównaj uczucia z obu możliwości i wykorzystaj emocje, aby podjąć właściwą decyzję.
Stań się bardziej przestraszony z powodu, że nie podejmiesz akcji, a to, co Cię przeraża, wydaje się mniej zniechęcające.
Wykorzystaj energię lęku i strachu, aby przesunąć się do przodu, nie powstrzymując się. Pamiętaj, że nie musisz czuć się dobrze, aby coś robić. Kiedy tak wyszkolisz swój mózg, aby to zrobić, to nie ma znaczenia, czy jest zimno, boisz się, czy nie czujesz się dobrze – masz wolność, której większość ludzi nie ma.
Niepokój może wymknąć się spod kontroli, sprawiając że możesz drżeć, pocić się, lub mieć problemy z oddychaniem. Zmiana stanu fizycznego może być tak prosta, jak podniesienie klatki piersiowej nieco wyżej lub wstanie i rozruszanie się z przygarbionej pozycji. Większość z nas szuka, co jest nie tak w naszym świecie. To, co jest nie tak, jest zawsze dostępne. Ale pamiętaj: to, co jest właściwe, również tam jest. W ten sposób kontrolujesz skupienie (jak uczy NLP).
Kiedy poczujesz napięcie, ból, stres lub niepokój, wypróbuj głębokie wdechy i koncentrację na TERAZ. Będąc tu i teraz nie odczuwasz emocji.
Lęk i niepokój mogą być trudne do pokonania, ale istnieją sposoby, aby im stawić czoła. Przede wszystkim ważne jest, aby uświadomić sobie, że nie jesteś sam i że istnieją skuteczne techniki, które pomogą Ci sobie poradzić. Oto kilka wskazówek, które mogą Ci pomóc:
Nie wszyscy reagują na lęk w ten sam sposób, ale dlaczego? Ma to związek z tym, jak odbierasz i interpretujesz świat. Pomyśl o tym w ten sposób: dla niektórych osób skok ze spadochronem jest najbardziej ekscytującą rzeczą, jaką mogą zrobić. Ale dla innych jest to najbardziej przerażająca rzecz na świecie. Dobra wiadomość jest taka że możesz trenować, aby zmienić sposób reagowania, zwłaszcza przy bezpośrednim warunkowaniu. Pomyśl o tym jako o treningu mięśni tylko, że dla stresu.
Wszyscy mamy nawyki, które powtarzamy, opowiadamy sobie. To łączy się z mocą słów. Im częściej coś mówisz, tym bardziej staje się to prawdą. To jest siła rozpędu. Kiedy więc używasz zwrotów takich jak „Jestem tak przytłoczony” lub „Jestem tak niespokojny”, nieświadomie ćwiczysz siebie, by czuć się w ten sposób. Ale co, jeśli nauczysz się czuć się silnym, czuć pasję i radość? To zajmuje trochę czasu – nie dostajesz natychmiastowych wyników, chodząc na siłownię tylko jeden dzień, prawda?
Aby było jasne… Ten rodzaj treningu nie oznacza, że nigdy już nie poczujesz się źle lub niespokojnie. Ale daje Ci narzędzia, których potrzebujesz, aby nie zostać w tym stresującym mirażu życia. Kolejna ważna informacja: nie wprowadzaj tych zmian tylko po to, by służyć sobie. Znajdź większy cel , taki, który daje Ci energię. Może to być Twoja rodzina, społeczność, a nawet świat. Motywy mają znaczenie. Skoro przeczytałeś już jak pokonać lęk to możesz czas wypróbować kilka metod?
PS. Dostałeś sprawdzone narzędzia i wiedzę jak pokonać lęk i niepokój. Wiedząc jak walczyć ze strachem powodujesz, że otwierają się dla Ciebie niedostępne dotąd furtki. Chcesz więcej pomysłów na radzenie sobie z lękiem? Napisz do mnie.
W niektórych przypadkach psychoterapia jest konieczna. Kiedy doświadczasz lęku i cierpi Twoje życie, odczuwasz trudne emocje lub masz napady paniki to nie zastanawiaj się. Tak samo fobia społeczna. Im szybciej zaczniesz działać tym lepiej.
Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?
A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak działać najlepiej?
Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.
Więc śmiało, teraz udostępnij ten wpis na swoich social mediach i zobacz co inni mają do powiedzenia.
1. Ćwiczenia fizyczne: Ćwiczenia fizyczne mogą pomóc w zmniejszeniu stresu i lęku poprzez wytwarzanie endorfin i uwalnianie napięcia w ciele.
2. Ćwiczenia oddechowe: Oddychanie jest skutecznym sposobem na obniżenie poziomu lęku. Spróbuj wykonywać ćwiczenia oddechowe, takie jak powolne, głębokie i równomierne oddychanie, aby pomóc sobie rozluźnić się i zmniejszyć poziom lęku.
3. Medytacja: Medytacja ma wiele korzyści, w tym zmniejszenie poziomu lęku. Regularne medytowanie może pomóc w uspokojeniu umysłu i ciała oraz zmniejszyć stres i lęk.
4. Terapia: Terapia pozwala ludziom rozwiązywać problemy emocjonalne i radzić sobie z lękiem. Spróbuj skorzystać z porady profesjonalisty, aby dowiedzieć się, jak radzić sobie ze swoim lękiem.
5. Techniki relaksacyjne: Techniki relaksacyjne, takie jak joga, autogenny trening i biofeedback, mogą pomóc w zmniejszeniu poziomu lęku poprzez obniżenie stresu i napięcia w ciele.
Na stany lękowe zaleca się przede wszystkim psychoterapię, która może obejmować takie techniki jak poznawczo-behawioralna terapia (CBT), terapia poznawcza, terapia uważności i terapia środowiskowa. Możesz także skorzystać z leków przepisywanych przez lekarza, takich jak leki przeciwdepresyjne, antydepresanty lub leki przeciwlękowe. Dodatkowo, niektórzy ludzie odczuwający lęk wykorzystują techniki relaksacyjne, takie jak oddychanie, medytacja, joga lub masaż, aby odprężyć się i złagodzić objawy.
Nie przegap wydarzeń live, podczas których omawiamy różne tematy i odpowiadamy na pytania, które pomogą Ci wyprzedzić konkurencję. Zarejestruj się na spotkania, których gospodarzem jest CEO UniqueSEO - Rafał Szrajnert.
Live odbywa się 1 w miesiącu i o terminie powiadamiamy tylko subskrybentów email.