Jak rozwijać kreatywność (twórcze myślenie i to skąd brać POMYSŁY)

Kluczowe wskaźniki efektywności kpi
KPI – Kluczowe wskaźniki efektywności (definicja key performance indicators) Przykłady jak używać ich najlepiej?
1 stycznia, 2023
test hollanda
Darmowy test hollanda online- typ osobowości zawodowej (wejdź i zobacz) 6 typów
3 stycznia, 2023

Jak rozwijać kreatywność (twórcze myślenie i to skąd brać POMYSŁY)

Jak rozwijać kreatywność twórczość

Jak rozwijać kreatywność

Prawie wszystkie świetne pomysły podlegają podobnemu procesowi twórczemu, a zaraz wyjaśnię, jak ten proces działa. Zrozumienie tego jest ważne, ponieważ kreatywne myślenie jest jedną z najbardziej przydatnych umiejętności, jakie możesz posiadać. Niemal każdy problem, z którym borykasz się w pracy i w życiu, może skorzystać z innowacyjnych rozwiązań, myślenia lateralnego i kreatywnych pomysłów. Dzisiaj nauczysz się podstaw jak rozwijać kreatywność i tego jak pewien człowiek prawie 150 lat temu zrewolucjonizował druk zdjęć w prasie.

Zapraszam!

Jak rozwijać kreatywność

Każdy może nauczyć się kreatywności, wykonując pięć kroków które zaraz omówię. Nie znaczy to, że bycie kreatywnym jest łatwe. Odkrycie swojego twórczego geniuszu wymaga odwagi i mnóstwa praktyki. Jednak owe pięcioetapowe podejście powinno pomóc w demistyfikacji procesu twórczego i oświetlić drogę do bardziej innowacyjnego myślenia.

Aby wyjaśnić, jak działa ten proces, opowiem Ci krótką historię.

Zaufali mi najlepsi:

moi klienci i partnerzy

Dołącz do nas NA DARMOWYM WIDEO

Wpisz Swój Najlepszy Adres Email, Ponieważ Na Niego Dostaniesz Link.

Rozwój kreatywności

W latach 70. XIX wieku gazety i drukarnie stanęły przed bardzo specyficznym i bardzo kosztownym problemem. Fotografia i robienie zdjęć były wówczas czymś nowym i trwał wyścig o klienta. Czytelnicy chcieli zobaczyć więcej zdjęć, ale nikt nie wiedział, jak szybko i tanio drukować te zdjęcia.

Na przykład, jeśli gazeta chciała wydrukować obraz w latach 70. XIX wieku, musiała zlecić grawerowi ręczne stworzenie kopii fotografii na stalowej płycie. Płyty te były używane do tłoczenia obrazu, ale często pękały już po kilku użyciach. Można sobie wyobrazić, że ten proces był niezwykle czasochłonny i kosztowny.

Człowiek, który wymyślił rozwiązanie tego problemu, nazywał się Frederic Eugene Ives. Następnie został pionierem w dziedzinie fotografii i do końca swojej kariery posiadał ponad 70 patentów. Jego historia kreatywności i innowacji, którą zaraz Ci opowiem, jest użytecznym studium przypadku dla zrozumienia 5 kluczowych etapów procesu jak rozwijać kreatywność.

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Koniec reklamy.

Ives zaczynał jako praktykant drukarski. Po dwóch latach poznawania tajników procesu drukowania, rozpoczął kierowanie laboratorium fotograficznym na Cornell University. Resztę dekady spędził na eksperymentowaniu z nowymi technikami fotograficznymi, poznawaniu aparatów, drukarek i optyki.

W 1881 roku Ives miał przebłysk który zapoczątkował lepszą technikę druku.

Jak rozwijać kreatywność twórczość

Historia mówi że pewnej nocy położył się spać dosyć zmęczony z tak zwanym brain fogiem czyli w stanie zamglenia umysł spowodowanego intensywnym myśleniem nad problemem, a gdy obudził się rano, miał rozwiązanie.

Ives szybko przełożył swoją wizję na rzeczywistość i opatentował swoje podejście do drukowania w 1881 roku. W 1885 opracował uproszczony proces, który przyniósł jeszcze lepsze wyniki. Proces Ives’a, jak zaczęto go nazywać, obniżył koszt drukowania obrazów prawie 15-krotnie i pozostał standardową techniką drukowania przez następne 80 lat.

I teraz najważniejsze. Czego możemy się nauczyć z tego procesu?

Jak wspierać kreatywność

Proces drukowania opracowany przez Frederica wykorzystywał metodę dzięki której zdjęcie rozbijało się na serię maleńkich kropek. Zobacz to teraz. Obraz wygląda z bliska jak zbiór kropek, ale oglądane z normalnej odległości kropki łączą się, tworząc obraz o różnych odcieniach szarości.

Zaraz do niego wrócimy, żebyś zrozumiał muszę przytoczyć historię jeszcze jednego pana.

5 etapów procesu. Ćwiczenia na kreatywność.

W 1940 roku James Webb Young opublikował krótki przewodnik zatytułowany Technika tworzenia pomysłów. James Webb był dyrektorem ds. reklam i pierwszym Przewodniczący Rady Reklamy w Stanach Zjednoczonych. W swojej książce złożył proste, ale głębokie stwierdzenie na temat generowania kreatywnych pomysłów.

Ćwiczenia na kreatywność

Według Younga innowacyjne pomysły powstają, gdy tworzy się nowe kombinacje starych elementów. Innymi słowy, kreatywne myślenie nie polega na generowaniu czegoś nowego z niczego, ale raczej na braniu tego, co już jest i łączeniu tych kawałków w sposób, którego wcześniej nie robiono.

Co najważniejsze, zdolność do generowania nowych kombinacji zależy od twojej zdolności dostrzegania relacji między pojęciami. Jeśli potrafisz stworzyć nowe połączenie między dwoma starymi pomysłami, to właśnie robisz coś twórczego.

Young wierzył, że ten proces twórczego połączenia zawsze przebiega w pięciu krokach.

  • Krok pierwszy. Zbierz nowy materiał. Na początku się uczysz. Na tym etapie koncentrujesz się na a) nauczeniu się konkretnego materiału bezpośrednio związanego z Twoim zadaniem oraz b) nauce ogólnego materiału poprzez zafascynowanie szerokim zakresem pojęć.
  • Krok drugi. Dokładnie pracuj nad materiałami w swoim umyśle. Na tym etapie badasz to, czego się nauczyłeś, patrząc na fakty z różnych perspektyw i eksperymentując z dopasowywaniem różnych pomysłów.
  • Krok trzeci. Odsuń się od problemu. Teraz całkowicie wyrzucasz problem ze swojego umysłu i robisz coś innego, najlepiej coś co cię ekscytuje i dodaje energii.
  • Krok czwarty. Czekasz aż Twój pomysł do Ciebie wróci. O co tu chodzi. W pewnym momencie, ale dopiero po tym, jak przestaniesz o tym myśleć, twój pomysł powróci do ciebie z pewną nową ciekawą informacją a Ty będziesz miał odnowioną energię.
  • Krok piąty. Kształtuj i rozwijaj swój pomysł na podstawie informacji zwrotnej. Aby jakikolwiek pomysł odniósł sukces, musisz wypuścić go w świat, poddać go krytyce i dostosować w razie potrzeby.

Proces twórczy zastosowany przez Frederica Eugene’a Ivesa jest doskonałym przykładem tych pięciu kroków w działaniu.

Najpierw Ives zebrał nowy materiał. Spędził dwa lata pracując jako praktykant drukarza, a następnie cztery lata prowadząc laboratorium fotograficzne na Cornell University. Doświadczenia te dały mu wiele materiału do nauki i łączenia fotografii z drukiem.

Po drugie, Ives zaczął mentalnie pracować nad wszystkim, czego się nauczył. W 1878 prawie cały swój czas spędzał na eksperymentowaniu z nowymi technikami. Nieustannie majsterkował i eksperymentował z różnymi sposobami łączenia pomysłów.

Po trzecie, odszedł od problemu. W tym przypadku zasnął na kilka godzin przed swoim przebłyskiem na temat rozwiązania. Niezależnie od tego, na jak długo odejdziesz, musisz zrobić coś, co Cię interesuje i odwraca uwagę od problemu. Na pewno miałeś nie raz tak w życiu że rozwiązanie przyszło niespodziewanie kiedy robiłeś coś innego. I to jest właśnie kolejny krok.

W tym kroku czwartym, wrócił do niego pomysł. Ives obudził się z przedstawionym jemu rozwiązaniem swojego problemu.

W końcu Ives przez lata kontynuował rewidowanie swojego pomysłu. W rzeczywistości poprawił tak wiele aspektów procesu, że stworzył kolejny patent. Jest to punkt krytyczny i często jest pomijany. Zakochanie się w początkowej wersji swojego pomysłu może być łatwe, ale świetne pomysły zawsze ewoluują.

Widzisz że w powyższym tekście masz odpowiedzi na często pojawiające się pytania:

  • Jak rozwijać kreatywność u dzieci
  • Jakie są sposoby na kreatywność
  • Jak rozwijać kreatywność uczniów
  • Rozwijanie kreatywności u dorosłych

Na zakończenie zapamiętaj. Proces twórczy to tworzenie nowych połączeń między starymi ideami. Można więc powiedzieć, że myślenie twórcze to zadanie rozpoznawania związków między pojęciami.

Jednym ze sposobów podejścia do twórczych wyzwań jest przestrzeganie pięcioetapowego procesu: 1) zebranie materiału, 2) intensywna praca nad materiałem w umyśle, 3) odejście od problemu, 4) pozwolenie, by pomysł wrócił do ciebie w sposób naturalny oraz 5) testowanie swojego pomysłu w realnym świecie i dostosowywanie go na podstawie opinii.

Na tej podstawie przygotuj osobisty program rozwijania kreatywności.

Bycie kreatywnym nie polega na byciu pierwszą (lub jedyną) osobą, która wpadnie na pomysł. Częściej kreatywność polega na łączeniu pomysłów.

Co sprzyja kreatywności?

Oto co sprzyja kreatywności:

  • Zmiana otoczenia i otaczających ludzi
  • Sprzyjające twórczości narzędzia i dostęp do nowych materiałów
  • Dostęp do informacji i innych pomysłów
  • Samodyscyplina i realistyczne cele
  • Samoświadomość i właściwa motywacja
  • Elastyczność, ciekawość i gotowość do zmian
  • Znajomość zasad i trendów dla danej dyscypliny
  • Przestrzeń do eksperymentowania z nowymi rozwiązaniami
  • Odpowiednie wsparcie od otoczenia

Dzięki za przeczytanie tekstu: Jak rozwijać kreatywność (5 kroków skąd brać POMYSŁY).

MEGA SKUTECZNY KURS, dzięki któremu nauczysz się pisać reklamy i zwiększysz zyski.

Kliknij w obrazek poniżej:

Jak napisać reklamę
Link do kursu jak napisać reklamę i ofertę.

Czym jest kreatywność i proces twórczy

Chyba już wiesz że aby rozwiązywać problemy musisz być gotowy do wymyślania jak szlifować swoją kreatywność. Umiejętność kreatywnego myślenia to nie tylko pomysłowość. Co byś jeszcze dodał do tego wpisu?

doradztwo konsulting szkolenie sprzedaży biznes firma szkolenia online
Sprawdź moją ofertę:
Jak rozwijać kreatywność (twórcze myślenie i to skąd brać POMYSŁY) 1

Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?

A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak działać najlepiej?

Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.

Więc śmiało, teraz udostępnij ten wpis na swoich social mediach i zobacz co inni mają do powiedzenia.

Jak mogę rozwijać kreatywność?

1. Ćwicz myślenie poza schematem. Staraj się myśleć o rzeczach w sposób pozornie niemożliwy. Próbuj nowych pomysłów i rozwiązań, choćby wydawały się dziwaczne.
2. Czytaj dużo i na wiele tematów. Bez względu na tematykę, czytanie pozwala na wyjście poza ramy wypracowanego schematu myślenia.
3. Rozmawiaj z różnymi ludźmi. Świetnym sposobem na wymyślenie nowych pomysłów jest wymiana poglądów z innymi, z którymi wcześniej się nie spotkałeś.
4. Ćwicz sztukę tworzenia powiązań. Spróbuj złączyć idee, które wydają się niezwiązane ze sobą. Może to stać się źródłem wyjątkowych pomysłów.
5. Ćwicz samodyscyplinę i regularność. Owszem, kreatywne zadania związane z tworzeniem są ważne, ale ważne są także te mniej kreatywne. Dzięki odpowiedniej samodyscyplinie będziesz mieć więcej czasu na tworzenie.
6. Nie lękaj się porażek i pamiętaj, że niedociągnięcia są normalną częścią procesu twórczego. Albo się uczymy, albo tworzymy coś wyjątkowego.

Jak rozwijać twórcze myślenie?

1. Ćwicz umiejętności obserwacji i zadawania pytań. Poproś osobę obserwowaną o jej opinie na jakiś temat. Zadawaj pytania, których nie można z łatwością znaleźć w Internecie, aby wymusić myślenie na głębszym poziomie.
2. Dąż do zmiany perspektywy. Okazując się wyjątkowymi i nietypowymi spojrzeniami na dany problem lub sytuację, można uzyskać nowe rozwiązania.
3. Regularnie ćwicz zadawanie sobie złożonych pytań na temat otaczającego Cię świata i uczenie się na własnych błędach.
4. Wyzwalaj swoją twórczą energię. Może to oznaczać medytowanie, rysowanie, projektowanie architektoniczne, gry planszowe, rękodzielnictwo, aktywność fizyczną czy tworzenie muzyki.
5. Rozważ wykorzystanie technik stymulujących myślenie twórcze, takich jak storyboarding, brainstorming, mapowanie pojęć myślowych lub wprowadzanie sekwencyjnych zadań. 6. Zabaw się językiem. Wybierz nietypowe słowa, kombinacje wyrazów i analogie. Możesz również spróbować tworzenia nowych słów lub tworzenia poezji i opowiadań performatywnych.
7. Pracuj z innymi ludźmi. Aby doszło do innowacyjnego twórczego myślenia, należy współpracować z innymi. Dyskusje i wymiana pomysłów z innymi mogą stymulować proces twórczego myślenia.
8. Śledź trendy i zmiany w różnych dziedzinach. Przede wszystkim interesująca się tym, co dzieje się na świecie, stanie się bardziej świadomym i bardziej krytycznym przypadkiem.
9. Podsumuj swoje doświadczenia i obserwacje, a następnie wyciągnij wnioski. Twórcze myślenie wymaga analiz, tworzenia połączeń, które pozwalają stworzyć nowe rozwiązania.

Co stymuluje kreatywność?

Kreatywność może zostać pobudzona przez różne czynniki, w tym:
-Uczestnictwo w kursach lub warsztatach twórczych lub szkoleniach.
-Kontakt z innymi ludźmi i rozmowa o pomysłach i koncepcjach.
-Zmuszać się do myślenia „poza strefą komfortu”.
-Oglądanie inspirujących i nowatorskich projektów.
-Bycie w otoczeniu otaczającym Cię kreatywnością.
-Poświęcanie czasu na relaks i odpoczynek.
-Stosowanie technik wspomagających twórczość, takich jak ćwiczenia przepływu, medytacje, czy też techniki wizualizacji.

Dr/PhD Rafał Szrajnert
Dr/PhD Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)