Zawartość strony
To jak zmienić swoje życie na lepsze, czy po prostu jak się zmienić w innych kontekstach jest bardzo poważnym tematem, dlatego aby pomóc Ci musimy skorzystać z wiedzy jaką daje psychologia i ekonomia behawioralna.
Nie słuchaj tego jak się zmienić z blogów pani domu czy jakiś pseudo rozwojowych blogerów, sprawa jest na tyle poważna, że tu liczy się tylko nauka.
Zaufali mi najlepsi:
Wpisz Swój Najlepszy Adres Email, Ponieważ Na Niego Dostaniesz Link.
Zebrałem kilka najważniejszych zasad jak się zmienić, które zapewnią Tobie i Twojej rodzinie, bądź bliskim MEGA skuteczne wskazówki.
W książce Nudge z 2008 roku autorzy Richard Thaler i Cass Sunstein określają, że ktoś, kto używa ekonomii behawioralnej do poprawy wyników, jest „architektem wyboru” – kimś, kto ułatwia ludziom podjęcie tego, co chcą robić.
Richard Thaler otrzymał w 2017 roku nagrodę Nobla właśnie za wkład do behawiorystyki.
Jeśli interesują Ciebie jego książki tu masz link:
link > Impuls. Jak podejmować właściwe decyzje dotyczące zdrowia, dobrobytu i szczęścia
link > Zachowania Niepoprawne Tworzenie Ekonomii Behawioralnej
W Nudge, Thaler i Cass opisali sześć zasad dobrego wyboru , które można ułożyć w akronim NUDGES (zaraz to przetłumaczymy).
Po polsku mniej więcej mogłoby to brzmieć:
Jeśli czegoś jeszcze ne rozumiesz z tych punktów to się nie przejmuj, zaraz to będzie proste.
REKLAMA
Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku
Link do kursu: szkolenie Facebook Ads
Koniec reklamy.
Richard Thaler i Cass Sunstein definiują impulsy do zmiany jako:
„każdy aspekt architektury wyboru, który zmienia zachowanie ludzi w przewidywalny sposób, nie zabraniając żadnych opcji ani nie zmieniając znacząco ich zachęt ekonomicznych. Aby interwencja była zwykłym drobnym impulsem, musi być łatwa i prosta. Te drobne zmiany nie mogą być nakazem. Kładzenie owoców zamiast cukierków na wysokości oczu liczy się jako drobny impuls. Zakazywanie niezdrowego jedzenia nie. ”
W celu zaprojektowania skutecznego impulsu aby zmienić życie, Thaler i Cass podają następujące wskazówki:
W książce „Switch: How to Change Things When Change is Hard”, bracia Heath przedstawiają przydatne ramy, aby pomóc przemyśleć, co trzeba zrobić, aby zmienić swoje zachowanie lub wspierać innych, jeśli są zainteresowani zmianą własnego.
Proszę Cię, żebyś wyobraził / wyobraziła sobie osobę jadącą na słoniu i próbującą go poprowadzić w jakieś konkretne miejsce.
Aby to zrobić, musisz:
W książce Start at the End Matt Wallaert wyjaśnia, że wszystko, co robimy, ma na celu skłonienie ludzi do zmiany zachowania. W tym celu przedstawia podejście zwane „procesem projektowania interwencji”.
Można to podsumować w czterech etapach:
1.Znajdź kwestię, która zaprezentuje lukę między światem takim, jaki jest (świat rzeczywisty), a światem takim, jakim chcesz, aby był (świat idealny).
2.Przygotuj stwierdzenie behawioralne, korzystając z szablonu:
Kiedy (populacja) (ma motywację) i (spełnia te ograniczenia), będzie (zachowanie) mierzone przez (dane).
Na przykład: „Kiedy (Ja-Kasia) (chcę zmienić swoje życie i być zdrowsza zrzucając 5 kg) to (będę biegać codziennie po pracy), (30 minut i postępy będę mierzyć na wadze raz w tygodniu).”
3.Wyznacz konkurencyjne naciski (czyli coś co sprzyja i sabotuje), które napotykają ludzi w Twojej sytuacji, które są powodami, aby czegoś nie robić – hamującymi wskazówkami – i powodami, aby coś zrobić – wskazówkami motywującymi.
4.Przetestuj różne sygnały hamujące i motywujące, aby stworzyć pożądane zachowanie. Zobacz co najlepiej Tobie odpowiada. Motywuj się pozytywnie i negatywnie.
Pozytywnie np będę szczuplejsza, zdrowsza i świetnie się poczuję na plaży.
Negatywnie, na przykład ludzie otyli żyją krócej, a na wakacjach będę się wstydziła rozebrać żeby się ładnie opalić.
Ciężko nam się zmienić bo jesteśmy pod wpływem: nieuświadomionych przekonań, które przekazano nam w rodzinie, temperamentu, z jakim przychodzimy na świat i lęku…przed zmianami. Tak nawet na lepsze.
Zwracajmy uwagę na mechanizmy obronne. Nazywajmy je. Najczęstsze to racjonalizacja, zmiana tematu, zrzucanie odpowiedzialności na innych.
Np. „Zobacz, za każdym razem kiedy zaczynam biegać to coś mnie boli w kolanie. Chyba powinienem się mniej ruszać bo coś mogę sobie zrobić”.
Trzeba jednocześnie pamiętać, że naciskanie na podjęcie działania, jest na tym etapie kontr produktywne.
To człowiek potrzebuje najpierw przyznać się sam przed sobą do istnienia problemu, by wejść w stadium „muszę coś z tym zrobić„.
Dopiero potem gotowy jest przejść w stadium przygotowania, gdy poznaje narzędzia zmiany omówione wyżej, a dopiero wtedy jest w stanie podjąć konkretne działanie.
Nasz cel na tym etapie to doprowadzenie człowieka do przyznania „mam problem i to ja jestem za niego odpowiedzialny”.
Osoba bierze odpowiedzialność za siebie.
Bierze los we własne ręce.
Ważne jest też powstrzymanie danej osoby przed próbą natychmiastowej radykalnej zmiany.
Deklaracja: „Od jutra nic nie jem i piję tylko wodę” zawsze kończy się porażką.
Trzeba wtedy powiedzieć: „Nie, nie zmieniasz się od jutra, nie jesteś w stanie – wpierw musisz się więcej dowiedzieć o problemie i skutecznych sposobach zmiany, bo stwierdzisz że to za trudne”.
Jak dobrze przygotować się do zmiany?
To naprawdę ważne, bo dopiero gdy zrozumiesz na czym dokładnie polega problem, skąd się wziął i jak się przejawia w twoim życiu, możesz przygotować realistyczny plan zmiany.
A plan jest naprawdę potrzebny, ponieważ musimy zmienić więcej niż konkretne zachowanie – np. sięganie po tabliczkę czekolady, musimy zmienić styl życia.
NA POCZĄTEK PRZESTAŃ:
1. CIĄGLE SIĘ KRYTYKOWAĆ
2. PORÓWNYWAĆ SIĘ Z INNYMI
3. STAWIAĆ SOBIE ZA WYSOKO POPRZECZKĘ
4. O WSZYSTKO SIĘ OBWINIAĆ
5. ZADAWAĆ SIĘ Z TOKSYCZNYMI LUDŹMI
6. OGLĄDAĆ SIĘ ZA SIEBIE
7. NARZEKAĆ
8. BYĆ JAK NIEDOŚCIGNIONY IDEAL
9. ROBIĆ DOBRĄ MINĘ DO ZŁEJ GRY
10. TRACIĆ CZAS
11. OCENIAĆ INNYCH LUDZI
12. ZASTANAWIAĆ SIĘ, CZY JESTEŚ WYSTARCZAJĄCO DOBRY
Wiem, że chcesz zmiany…
Wiem, że tego chcesz. Jednak być może czujesz się teraz tak, jakby coś wysysało z Ciebie całą tę wiarę, że to możliwe.
Im starszy się stajesz, tym bardziej boisz się tego, co przyniesie następny dzień.
Młodym mówi się, że niedługo zacznie się „prawdziwe życie”.
Więc jak zmienić mentalność i życie na lepsze?
Musisz zmienić nawyki.
Kiedy to się stanie, zbudujesz pewność siebie, poprawisz swoje samopoczucie, a co najważniejsze – nauczysz się myślenia, które kształtuje Twoją przyszłość, a może nawet dostaniesz podwyżkę, upragniony awans albo będziesz po prostu szczęśliwszy.
Wierzę, że ta wiedza może być punktem zwrotnym w Twoim życiu.
Jednak nie licz na to, że potrwa to tydzień, czy miesiąc. Wiesz dlaczego? Zadam Ci pytanie: Ile czasu pracowałeś / pracowałaś na swoje problemy? Ile lat zaniedbań masz za sobą?
Przestań mieć oczekiwania, że ktoś uczyni Cię szczęśliwszym. Nie mów, że będziesz szczęśliwy, gdy poznasz fantastyczną kobietę. Prawda jest taka, że poznasz fantastyczną kobietę, gdy będziesz szczęśliwy. Niby subtelna, a jak ważna różnica.
Nie oddawaj odpowiedzialności za to, co czujesz oraz za całe swoje życie innym ludziom.
Ludzie mówią, że to inni ich denerwują, złoszczą, czy doprowadzają do płaczu. Tak naprawdę to sami pozwalają się złościć i denerwować, ale nie łatwo jest się do tego przyznać.
Przecież to od Ciebie zależy jak zareagujesz w konkretnej sytuacji. Po co oddawać kontrolę negatywnym emocjom, czy mówić: „ja po prostu jestem impulsywny”.
Zastanów się, czy to Ty tak naprawdę podejmujesz decyzje? Może cały czas zwalniasz się odpowiedzialności albo mówisz, że to, dlatego, że… “TAKI JUŻ JESTEŚ”.
I pamiętaj o jeszcze jednej rzeczy! Przestań powtarzać sobie, że przyjdzie na coś czas… że teraz nie wiesz tego, czy tamtego. Że jest za wcześnie albo za późno. Prawda jest taka, że zawsze jest ODPOWIEDNI czas.
Pamiętasz słowa Steve’a Jobsa do studentów na Uniwersytecie Stanforda?
W obliczu śmierci powiedział:
„Twój czas jest ograniczony, a więc nie marnuj go na życie cudzym życiem. Nie daj się złapać w pułapkę przeżywania życia będąc sterowanym przez innych. Nie pozwól by zgiełk opinii innych zagłuszył twój wewnętrzny głos. I co najważniejsze, miej odwagę podążać za swoim sercem i intuicją. One jakimś cudem już wiedzą kim tak naprawdę chcesz zostać. Wszystko inne ma wartość drugorzędną!
To ważne, żeby cały czas o tym pamiętać.
Czy można „potrafić zmieniać swoje życie i relacje”? Podejrzewam że po przeczytaniu tego artykułu nasz już odpowiedź.
Zachęcam do podzielenia się swoimi opiniami i doświadczeniem w komentarzach.
Teraz chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia:
Czego nauczyłeś się z dzisiejszego wpisu?
Co najbardziej Ciebie szokuje w tym jak zmienić swoje życie?
A może masz pytanie dotyczące czegoś z opisanych reguł.
Tak czy inaczej, podziel się swoimi przemyśleniami w sekcji komentarzy poniżej.
Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?
A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak działać najlepiej?
Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.
Więc śmiało, teraz udostępnij ten wpis na swoich social mediach i zobacz co inni mają do powiedzenia.
1. Zacznij myśleć pozytywnie i szanować siebie. Przyjmij swoją przeszłość i staraj się skupić na tym, co możesz zrobić teraz, by czerpać więcej radości.
2. Otwórz się na nowe rzeczy. Wybierz coś, co tworzy uczucia prawdziwej radości i odpowiedzialności, takie jak hobby, pasja lub zajęcia związane z zawodem.
3. Buduj bliskie relacje. Nawiązuj nowe znajomości z osobami o podobnych zainteresowaniach i systematycznie rozwijaj je. Nie bój się poszukać wsparcia u osób, które Cię wspierają i dbają o Ciebie.
4. Zainwestuj w swoje zdrowie. Zadbaj o swoje ciało i ducha – ucz się, regularnie ćwicz, uprawiaj sport lub ćwiczy jogę.
5. Przeznacz czas na odpoczynek i relaks. Znajdź czas na odpoczynek od codziennych obowiązków i zarezerwuj chwilę dla siebie.
6. Ćwicz dobre relacje z innymi. Ucz się wyciszać, lepiej słuchać i utrzymywać emocjonalną bliskość z bliskimi Ci osobami.
7. Więcej śmiechu! Śmiej się, kochaj dobre żarty, spędzaj czas z przyjaciółmi i baw się dobrze.
Nie przegap wydarzeń live, podczas których omawiamy różne tematy i odpowiadamy na pytania, które pomogą Ci wyprzedzić konkurencję. Zarejestruj się na spotkania, których gospodarzem jest CEO UniqueSEO - Rafał Szrajnert.
Live odbywa się 1 w miesiącu i o terminie powiadamiamy tylko subskrybentów email.