Zawartość strony
W naszym kraju realizacją przepisów o ubezpieczeniach społecznych zajmują się dwie państwowe instytucje.
Mowa tutaj o Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych oraz o Kasach Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
O tej drugiej instytucji nie każdy wiele wie.
Okazuje się, że wiedza nie jest tak powszechna. Z tego powodu wiele osób zastanawia się, na czym polega działalność KRUS oraz jakie są zadania takowej instytucji.
Co ciekawe, wiele osób korzysta z takiego ubezpieczenia społecznego. Mowa tutaj zwłaszcza o rolnikach mieszkających na wsi.
Zaufali mi najlepsi:
Wpisz Swój Najlepszy Adres Email, Ponieważ Na Niego Dostaniesz Link.
KRUS to Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
Jest to instytucja państwowa, która odpowiedzialna jest za ubezpieczenie społeczne rolników, które zostało uregulowane ustawą z 20 grudnia 1990 r.
Warto wiedzieć, że centrala tej instytucji zlokalizowana jest przy alei Niepodległości 190 w stolicy Polski.
Co ciekawe, rolnicy podlegają obowiązkowo pod ubezpieczenie w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia. Rolnik chroniony jest ubezpieczeniem społecznym, jeśli powierzchnia użytków rolnych wynosi co najmniej 1 hektar przeliczeniowy.
Trzeba też dodać, że w przypadku użytków rolnych o mniejszej powierzchni przystąpienie do ubezpieczenia ma tylko charakter dobrowolny.
Jak się okazuje, dobrowolne ubezpieczenie w KRUS obejmuje rolników razem z małżonkami.
Dodatkowo obejmuje też domowników, którzy razem z nimi wykonują pracę.
Pod to ubezpieczenie wliczanie są także pomocnicy rolnika.
Aby dostać emeryturę z KRUS, trzeba spełnić dwa warunki:
Do ubezpieczenia emerytalno-rentowego zalicza się okresy składkowe i nieskładkowe od 1 stycznia 1991 r. Okresy nieskładkowe nie mogą stanowić więcej niż 1/3 okresów składkowych.
REKLAMA
Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku
Link do kursu: szkolenie Facebook Ads
Koniec reklamy.
Witaj, to jest Bing. Jak mogę pomóc? 😊
Tak, można ubezpieczyć się w krusie bez ziemi, jeśli działalność rolnicza stanowi stałe źródło utrzymania. Trzeba złożyć wniosek w jednostce KRUS.
Korzyści z ubezpieczenia w krusie to m.in. niższe składki niż w ZUS, płatność kwartalna, oraz świadczenia emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe i macierzyńskie. Czy interesuje Cię jakaś konkretna korzyść?
Warunki do podlegania ubezpieczeniu w krusie zależą od tego, czy jesteś rolnikiem, współmałżonkiem rolnika lub domownikiem². Ogólnie rzecz biorąc, musisz spełniać następujące kryteria:
Wiele osób zastanawia się, kim jest rolnik.
Warto wiedzieć, że pod ubezpieczenie w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego podlegają rolnicy.
Mowa tutaj o osobach pełnoletnich zamieszkujących oraz prowadzących na terenie Polski działalności rolniczej.
Musi ona pozostać we własnym posiadaniu gospodarstwie rolnym.
Dodatkowo są to osoby, które prowadzą osobiście oraz na własny rachunek taką działalność.
Rolnikiem nazywany jest też człowiek, który przeznaczył do zalesienia gruntu prowadzonego przez siebie gospodarstwa rolnego, co jest bardzo istotne.
Warto wiedzieć o tym, że Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego prowadzi działalność w zakresie obsługi ubezpieczonych oraz świadczeniobiorców w sprawach, które dotyczą objęcia ubezpieczeniem społecznym.
Dodatkowo mowa tutaj o sprawach dotyczących składek na ubezpieczenie społeczne, a także przyznawania oraz wypłaty świadczeń z ubezpieczenia.
Ponadto KRUS prowadzi działalność w kwestii informowania ubezpieczonych oraz świadczeniobiorców w kwestii praw oraz obowiązków, które wynikają z ustawy.
Dodatkowo mowa tutaj o propagowaniu działalności KRUS.
Trzeba też wiedzieć o tym, że Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zapobiega wypadkom w czasie pracy rolniczej.
Dodatkowo pomaga ubezpieczonym oraz osobom uprawnionym do świadczeń z ubezpieczenia.
Muszą to być osoby, które wykazują całkowitą niezdolność do pracy w gospodarstwie rolnym, lecz rokującym jej odzyskanie w efekcie leczenia, a także rehabilitacji.
Mowa tutaj też o osobach, które są zagrożone całkowitą niezdolnością do pracy w gospodarstwie rolnym.
Warto też powiedzieć o zadaniach Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
Trzeba tutaj wymienić przede wszystkim przyznawanie oraz wypłatę świadczeń emerytalno-rentowych, a także wypadkowych i chorobowych.
Kolejnym zadaniem KRUS-u jest przyznawanie świadczeń macierzyńskich, a także świadczeń pozaubezpieczeniowych, które wypłacane są w zbiegu ze świadczeniami z ubezpieczenia społecznego rolników.
Dodatkowo KRUS zajmuje się realizacją własnego, dwuinstancyjnego systemu orzecznictwa lekarskiego.
Mowa tutaj o postępowaniu dowodowym w celu ustalenia prawa ubezpieczonych do świadczeń rentowych, a także odszkodowawczych.
W takich sytuacjach przyznanie świadczenia wymaga przede wszystkim medycznej oceny stanu zdrowia, a także oceny następstw w wypadku w związku z pracą w gospodarstwie rolnym, co jest bardzo pomocne.
Należy wiedzieć o tym, iż wszelakie orzeczenia wydają w pierwszej instancji lekarze rzeczoznawcy, a w drugiej instancji – komisja lekarska Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
Oprócz tego zadaniem KRUS-u jest prowadzenie darmowej, dobrowolnej rehabilitacji leczniczej dla ludzi uprawnionych do świadczeń w KRUS.
Mowa tutaj o osobach, które zagrożone są całkowitą niezdolnością do wykonywania pracy bądź wykazujących okresowo całkowitą niezdolnością do wykonywania obowiązków zawodowych w gospodarstwach rolnych.
Oprócz tego KRUS zleca rehabilitację leczniczą prowadzoną w centrum oraz ośrodkach tej instytucji państwowej.
Innym zadaniem jest wspieranie ubezpieczeń wzajemnych, analizowanie przyczyn oraz okoliczności powstania wypadków w czasie wykonywania obowiązków rolnych.
Warto też nadmienić prowadzenie szkoleń dotyczących znajomości zagrożeń oraz zasad bezpiecznej pracy w gospodarstwach rolnych, co jest bardzo istotne w obecnych czasach.
Warto też wspomnieć o wypłacaniu świadczeń kombatanckich inwalidom wojennym, a także wypłacaniu krajowych rent strukturalnych, które są obecnie niesamowicie popularne.
Z KRUS-u w Polsce korzysta kilka milionów Polaków.
Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?
A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak działać najlepiej?
Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.
Więc śmiało, teraz udostępnij ten wpis na swoich social mediach i zobacz co inni mają do powiedzenia.
Nie przegap wydarzeń live, podczas których omawiamy różne tematy i odpowiadamy na pytania, które pomogą Ci wyprzedzić konkurencję. Zarejestruj się na spotkania, których gospodarzem jest CEO UniqueSEO - Rafał Szrajnert.
Live odbywa się 1 w miesiącu i o terminie powiadamiamy tylko subskrybentów email.