Zawartość strony
Łańcuch dostaw (ang. supply chain) to sekwencja zintegrowanych działań i procesów, które umożliwiają przemieszczenie towarów lub usług od ich producentów do końcowego odbiorcy. W łańcuchu dostaw biorą udział różni partnerzy biznesowi, tacy jak producenci, dystrybutorzy, magazyny, transport, usługi logistyczne, detaliści itp. Celem łańcucha dostaw jest efektywne zarządzanie przepływem towarów lub usług, tak aby były one dostępne w odpowiednim czasie, miejscu i ilości, z minimalnymi kosztami i maksymalnymi korzyściami dla wszystkich zaangażowanych stron.
Łańcuch dostaw składa się z kilku podstawowych etapów:
Współczesny łańcuch dostaw często korzysta z technologii informatycznych, takich jak oprogramowanie do zarządzania łańcuchem dostaw (SCM), automatyczne systemy magazynowania i transportu, systemy monitorowania i śledzenia towarów, itp. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie większej efektywności, szybkości i precyzji w zarządzaniu łańcuchem dostaw.
Zaufali mi najlepsi:
Wpisz Swój Najlepszy Adres Email, Ponieważ Na Niego Dostaniesz Link.
Łańcuch dostaw ma ścisły związek z logistyką, ale nie są one tym samym. Składa się on z wielu etapów, a dokładnie z zaopatrzenia, produkcji i dystrybucji.
Pierwszym krokiem jest złożenie zamówienia przez danego klienta, a na koniec można mówić o otrzymaniu przez niego towaru lub zrealizowaniu transakcji.
Zanim przedmiot dotrze do miejsca docelowego, odbywają się rozmaite procesy. Zaangażowanych jest wielu dostawców i firmy, a wszystkie te elementy składają się na łańcuch dostaw.
Między dostawcą a klientem jest mnóstwo rzeczy do załatwienia. Trzeba przyjąć surowce, potem następuje produkcja, magazynowanie, transport i dopiero przedostatnim etapem jest punkt sprzedaży.
REKLAMA
Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku
Link do kursu: szkolenie Facebook Ads
Koniec reklamy.
Cele łańcucha dostaw obejmują:
Rodzaje łańcucha dostaw obejmują:
Im bardziej efektywnie będzie się zarządzać łańcuchem dostaw, tym lepiej, ale pojawia się pytanie, jak uzyskać pożądany efekt. Istotną kwestią staje się zaplanowanie zaopatrzenia przed podejmowaniem istotnych decyzji.
W łańcuchu dostaw każdy ruch może mieć ogromne znaczenie, więc wszystko musi być dokładnie przemyślane, aby uniknąć błędu.
Wystarczy drobna pomyłka, aby spowodować dotkliwy wzrost kosztów. Każda zmiana musi zostać najpierw dokładnie przeanalizowana, zawsze trzeba mieć na uwadze stan swoich magazynów. Kolejną kwestią będzie wykorzystanie rozmaitych technologii do monitorowania informacji w całym łańcuchu dostaw.
Śledzenie procesów dotyczących produkcji i dystrybucji ma ogromne znaczenie, ale bez odpowiedniego oprogramowania jest to niezwykle utrudnione.
Należy wobec tego pomyśleć o instalacji systemu erp, aby ułatwić sobie zadanie.
Jeśli firmie zależy na efektywniejszym zarządzaniu łańcuchem dostaw, to powinna ona zadbać o synchronizowanie wszystkich jego uczestników. Trzeba pamiętać o tym, że im łańcuch dostaw jest dłuższy, tym więcej może pojawić się rozmaitych problemów i barier. Jeśli dostawcy i partnerzy nie będą współdziałać, to niestety nie uzyska się pożądanego efektu.
Nadal będą występować rozmaite trudności, co przełoży się tylko na wydłużenie czasu działania, wzrost ponoszonych kosztów i zapotrzebowania na poszczególne zasoby. Już na etapie wybierania firmy zewnętrznej trzeba najpierw ją dokładnie przeanalizować.
Ma być dopasowana do indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa i obranych celów biznesowych.
Jeśli procesy w łańcuchu dostaw mają sprawnie przebiegać, to powinny zostać zautomatyzowane. Oczywiście trudno zrobić wszystko naraz, dlatego należy zacząć małymi krokami, obszar po obszarze. Najpierw należy skupić się na tym, co ma kluczowe znaczenie dla danej firmy.
Można oczywiście wspomóc się rozmaitymi programami, które służą do zautomatyzowania procesów związanych z realizacją zamówień, obsługą klienta. Znaczenie ma także to, aby kontrolować budżet. Konieczna staje się wielowymiarowa i wielookresowa analiza.
Oczywiście w przypadku dużego przedsiębiorstwa niezbędne staje się sięgnięcie po odpowiednie narzędzia. Budżetowanie poszczególnych obszarów w firmie od razu stanie się łatwiejsze. Istotne jest także analizowanie dostaw, prognozowanie zdarzeń, współpracowanie wyłącznie z kompetentnymi usługodawcami.
Według niektórych sprzedaż towaru i wysłanie go do klienta wieńczy cały proces produkcyjny i powoduje, że daną transakcję można uznać za zakończoną.
Tymczasem trzeba sobie zdawać sprawę, że często produkty w tej fazie dopiero rozpoczynają bardzo długą drogę do swojego miejsca przeznaczenia.
Równie ważne jak wcześniejsze etapy obchodzenia się z produktami jest kontrolowanie tzw. łańcucha dostaw.
Określeniem „łańcuch dostaw” nazywa się większą sieć powiązanych ze sobą elementów, które mają na celu zapewnienie optymalnej logistyki i bezpieczeństwa w transporcie.
Nadzór nad łańcuchem dostaw musi rozciągać się aż do momentu dotarcia produktów do miejsc docelowych, które niejednokrotnie mogą znajdować się bardzo daleko.
SCM Supply Chain Management to taki system zarządzania dostawami, który pozwala mieć nad nimi pieczę aż do momentu przekazania w ręce klienta.
Łańcuch dostaw nietrudno sobie wyobrazić, jeśli ktoś cofnie się myślami do świata starożytnego znanego znanego doskonale z obrazowych lekcji historii.
Już wtedy kwitł w najlepsze handel obwoźny.
Choć nie było samolotów i nowoczesnych technologii pozwalających przyspieszyć dowóz towarów do kontrahentów, ówcześni ludzie radzili sobie całkiem nieźle jak na tamtejsze realia.
Rozumiano np. już wtedy doskonale potrzebę chronienia towarów przed warunkami atmosferycznymi czy kryjącymi się na drogach rzezimieszkami, którzy chcieli wykraść towar.
W cały proces związany z transportem należało zaangażować sporo osób, a – jeśli towary musiały być przewożone naprawdę daleko – koniecznością było zorganizowanie miejsc postojowych po drodze.
Choć w obecnych czasach firmy transportowe posiadają najnowocześniejsze urządzenia i sprzęty, to jednak przewóz towarów odbywa się paradoksalnie na podobnych zasadach.
SCM Supply Chain Management to złożony system zarządzania, który zakłada nie tylko nadzór nad przekazywanymi towarami, ale również nad środkami finansowymi towarzyszącymi transakcjom.
W szerokim rozumieniu o łańcuchu dostaw mówi się już od chwili zdobycia surowców na wykonanie konkretnych produktów aż po odbiór przez kontrahenta. Bardzo ważne jest zatem zadbanie o odpowiednią logistykę na każdym etapie.
SCM to systemy cyfrowe, które służą współcześnie automatyzowaniu łańcucha dostaw.
Ma to na celu sprawienie, że staje się on bardziej wydajny, ekonomiczny, szybki i bezpieczny. Klienci np. niezwykle sobie cenią fakt, że mogą śledzić realizację zamówienia w niemal każdej fazie.
Komputerowe systemy pozwalają w łatwy sposób łączyć ze sobą poszczególne podmioty zaangażowane w jakikolwiek sposób w tworzenie się łańcucha dostaw, m.in. dostawców, hurtownie, producentów, klientów, etc.
Współczesne łańcuchy dostaw mają charakter globalny i tworzą specyficzne sieci kontaktów, które mogą także zaprocentować w przyszłości.
Oczywiście nieco inaczej wygląda specyfika pracy w małych przedsiębiorstwach oraz w ogromnych korporacjach produkcyjnych, które importują woje towary na cały świat, lecz system Supply Chain Management może obsłużyć zarówno jedne, jak i drugie.
Przedsiębiorcy, którzy korzystają z oprogramowania do kontrolowania łańcucha dostaw i zarządzania nim oszczędzają swój cenny czas oraz środki pieniężne. Dzięki systemowi nawigującemu możliwe jest także unikanie zagrożeń i eliminowanie potencjalnych strat towarów. Powszechny dostęp do Internetu, rozwiązań cyfrowych i innowacyjnych metod sprawia, że obecnie już nikt nie zadowala się usługami realizowanymi na niższym poziomie.
W komputerowych systemach największą siłą jest możliwość przewidywania różnych zdarzeń. Natomiast dzięki temu, że można je przewidzieć z góry, pojawia się także szansa na uniknięcie tego, co niekorzystne. Można np. analizują warunki pogodowe lub zagęszczenie ruchu na trasie zmienić zdalnie szlak handlowy i wybrać alternatywną drogę, która pozwoli uniknąć zbędnych przestojów. Dla przedsiębiorstw produkcyjnych i transportowych są to wymierne korzyści pieniężne, więc takie rozwiązania stanowią nie tylko wygodę i luksus, ale wręcz konieczność we współczesnych realiach. Oczywistym jest, że każdemu będzie zależało na zminimalizowaniu kosztów i wykonaniu dostawy w sposób możliwie jak najprostszy.
Interesującą opcją jest również to, że system SCM może działać samokorygująco. Oznacza to, iż w razie wystąpienia jakiejkolwiek usterki, podejmowane są zwykle automatycznie działania zmierzające do naprawy. Dzięki temu ryzyko, że awaria przełoży się w jakiś sposób na czas lub jakość dostawy, zdecydowanie spada. Czasem udaje się usunąć wadę tak szybko, że jest on praktycznie niezauważalna.
Warto zwrócić również uwagę na jeszcze jeden bardzo istotny aspekt SCM. Otóż inteligentny system nadzorowania łańcucha dostaw pozwala także na racjonalizowanie procesu produkcji.
Otóż, system odnotowuje popyt i zapotrzebowanie na rynku na określony rodzaj towaru. Na tej podstawie można precyzyjnie prognozować, jakie będzie zainteresowanie w przyszłości. W zależności od potrzeb rynkowych można zatem zwiększyć lub zmniejszyć produkcję.
Ponieważ system SCM samodzielnie kontroluje łańcuch dostaw, ludzie, którzy do tej pory musieli się tym zajmować mogą zostać oddelegowani do innych zadań.
Co jakiś czas pojawiają się nowe trendy w zarządzaniu łańcuchem dostaw, co ma na celu usprawnienie poszczególnych procesów, zwiększenia precyzyjności i wydajności.
Obecnie istotne stało się stosowanie technologii, co ma na celu pozyskiwanie danych i zarządzanie nimi. Jako że zapotrzebowanie na rynku wzrasta coraz bardziej z roku na rok, to wręcz niezbędne stało się sięgnięcie po różne innowacje.
Trudno zarządzać zapasami, znać dokładnie stany magazynowe bez sprecyzowania danych. Kluczowe staje się wobec tego zoptymalizowanie składowania towarów, zadbanie o ich odpowiednią obsługę. Z pomocą przychodzą specjalistycznego oprogramowania do zarządzania magazynem. Kolejną kwestią jest identyfikowalność produktów.
Nie może zabraknąć wobec tego systemu pozwalającego na śledzenie przepływów w logistyce. Trudno wyobrazić sobie obecnie niekorzystanie z technologii etykietowania.
Kody kreskowe to jedna z wielu możliwości. Monitorowane są także wskaźniki efektywności za pomocą rozmaitych programów.
Jednym z trendów w zarządzaniu łańcuchem dostaw jest zwiększenie integracji i zniwelowanie barier między dostawcami. Podjęcie współpracy z różnymi podmiotami pozwala ujednolicić procesy i łatwiej rozplanować pracę.
Tutaj ponownie sięga się po rozbudowane narzędzia w postaci oprogramowania do zarządzania informacjami. Zautomatyzowanie rozmaitych procesów ma na celu zwiększenie precyzji i przyspieszenie realizacji poszczególnych zadań.
Wykorzystuje się oprogramowanie do zarządzania operacjami magazynowymi. Coraz więcej firm korzysta z kompletacji głosowej i z pomocy urządzeń świetlnych. W ten sposób można zminimalizować błędy. Transport ładunków także został zautomatyzowany.
Pozwala na to wdrożenie systemów zwiększających tempo przepływu towarów i poziomu bezpieczeństwa. Firmy mają do dyspozycji rozmaite oprogramowania do zarządzania flotą transportową, dzięki czemu można wszystko kontrolować na różnych więzadłach łańcucha dostaw.
Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?
A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak działać najlepiej?
Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.
Więc śmiało, teraz udostępnij ten wpis na swoich social mediach i zobacz co inni mają do powiedzenia.
Nie przegap wydarzeń live, podczas których omawiamy różne tematy i odpowiadamy na pytania, które pomogą Ci wyprzedzić konkurencję. Zarejestruj się na spotkania, których gospodarzem jest CEO UniqueSEO - Rafał Szrajnert.
Live odbywa się 1 w miesiącu i o terminie powiadamiamy tylko subskrybentów email.