Zawartość strony
Powiedzmy sobie wprost.
Liczba informacji jakie musimy zapamiętać każdego dnia wciąż rośnie.
Na szczęście istnieją mnemotechniki, czyli techniki zapamiętywania.
Z tej okazji pokażę Ci dzisiaj jedną SUPER prostą i skuteczną.
Mnemotechnika ta to łańcuchowa metoda skojarzeń (ŁMS).
Zaczynajmy.
Łańcuchowa Metoda Skojarzeń (ang. link mnemonic system, chain system) jest prostą techniką zapamiętywania szeregu informacji w określonej sekwencji. Technika ta może mieć ograniczone ogólne praktyczne zastosowanie, ale bardzo dobrze pokazuje zasady systemów mnemonicznych.
Podczas nauki mnemonik jest to dobre miejsce na start- będziesz zaskoczony, jak skutecznie zapamiętujesz listę pozycji.
Zaufali mi najlepsi:
Wpisz Swój Najlepszy Adres Email, Ponieważ Na Niego Dostaniesz Link.
Zanim zaczniesz korzystać z tej techniki, upewnij się, że rozumiesz zasady używania obrazów (możesz o nich przeczytać w: techniki pamięciowe). Im lepiej zrozumiesz, jak używać obrazów, tym więcej zapamiętasz.
Aby ta technika zadziałała, musisz mieć możliwość utworzenia wizualnego obrazu, lub filmu w swojej głowie dla każdego elementu na liście.
Jeśli lista zawiera konkretne rzeczowniki (takie jak lista zakupów), tworzenie wizualnych obrazów każdego elementu jest ULTRA łatwe.
Jeśli lista zawiera bardziej abstrakcyjne elementy (takie jak kroki procedury), może być konieczne utworzenie powiązanych obrazów i skojarzenie ich z każdym elementem.
Na początek utwórz wizualny obraz pierwszych dwóch pozycji na liście.
Następnie zwizualizuj interakcję między tymi dwoma elementami. Im bardziej dziwna lub niezwykła interakcja, tym większe prawdopodobieństwo, że ją zapamiętasz.
Przechodź przez listę, tworząc wizualne połączenie między kolejnymi pozycjami na liście.
Stworzy to w twojej pamięci łańcuch obrazów, z których każdy będzie połączony unikalnym i niezwykłym skojarzeniem.
Czyli, łączysz ze sobą kolejne informacje 1 z 2, 2 z 3, 3 z 4 itd. Łączysz je za pomocą wymyślonych scen, wiążąc je ze sobą jak ogniwa łańcucha.
Przykład: masz do zapamiętania 4 słowa: ołówek, niebo, deszcz, wino.
Wyobraź sobie ołówek (kolor, wielkość, waga, napis itd.) „zobacz”, jak ten ołówek niczym kosmiczna rakieta, startuje i unosi się w powietrze pozostawiając za sobą kłęby dymu i ognia, wydobywające się z „silnika”.
Słyszysz ten świst pędu? Obserwuj lot ołówka, który po chwili przecina niebo. Niebo jest jasnoniebieskie, pełne kłębiastych chmur, przez które przebija się słońce.
Teraz połącz informację 2 z 3. Gdy ołówek przebił z nieba zaczął padać rzęsisty deszcz, ale zauważasz, że zamiast kropli deszczu z niebo spadają butelki z winem (wyobraź sobie wielkość butelek, dźwięk uderzających w ziemie, kolor, słodkie czy wytrawne) itd.
Im więcej szczegółów i detali w stworzonej scenie, tym lepiej zapamiętasz informacje (kolor, wielkość, kształt, waga itd.).
Zamknij oczy i przypomnij sobie wszystkie sceny po kolei. Jakie informacje pamiętasz?
Pierwsza i ostatnia informacja w scenie musi się wyróżniać! Dzięki temu łatwiej sobie przypomnisz od czego zaczynał się łańcuch i na czym się skończył.
Podsumowanie w kilku punktach do zapamiętania podczas wykonywania tej techniki:
REKLAMA
Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku
Link do kursu: szkolenie Facebook Ads
Koniec reklamy.
Aby przywołać informacje, które zostały zakodowane za pomocą ŁMS, po prostu wyobraź sobie pierwszą pozycję na liście. Powinno to służyć jako przypomnienie lub wskazówka dotycząca związku, jaki sobie wyobrażałeś z drugą pozycją.
Druga pozycja na liście powinna wyzwolić twoją pamięć trzeciej pozycji i tak dalej przez całą listę.
Należy pamiętać, że przywoływanie informacji wstecz jest prawie tak łatwe i skuteczne, jak przywoływanie informacji w przód.
Po prostu zacznij od ostatniego elementu i przywołaj każde skojarzenie wizualne poruszające się po liście w odwrotnej kolejności.
Jednym z ograniczeń tego systemu jest to, że zapomnienie jednej pozycji na liście wpływa na przywołanie wszystkich kolejnych pozycji. Ponieważ jednak możliwe jest poruszanie się po liście do przodu i do tyłu, jeśli przypomnisz sobie pozycję na liście po pozycji, o której zapomniałeś, możesz zacząć od tego miejsca i odzyskać więcej elementów z listy.
W jaki sposób posługiwać się Łańcuchową Metodą Skojarzeń? Istnieje wiele sposobów wykorzystania tego systemu do zapamiętania list informacji. Może to być:
Pamięć krótkotrwała człowieka ma pojemność +/- 7 elementów. Jak wiecie z poprzednich lekcji możemy ją zwiększać przez stosowanie mnemotechnik (technik pamięciowych).
Do efektywnego zapamiętywania niezbędne jest zaangażowanie obu półkul mózgu – lewej (analitycznej, słownej) oraz prawej (artystycznej, obrazowej). Jeśli chcemy coś dobrze zapamiętać, musimy dla słów znaleźć obrazowe odpowiedniki.
Jedną z technik pamięciowych umożliwiających efektywne zapamiętywanie jest Łańcuchowa Metoda Skojarzeń. Skoro już wiecie, że polega ona na wymyślaniu skojarzeń łączących ze sobą poszczególne słowa to proszę wykonajcie to ćwiczenie.
Im śmieszniejsze, ciekawsze i bardziej dynamiczne będą wyobrażenia, tym obraz zapisany w pamięci będzie trwalszy.
PAMIĘTAJCIE, żeby wszystkie skojarzenia zobaczyć w wyobraźni, nie wystarczy tylko wypowiedzenie ich na głos.
Zapamiętaj słowa:
Po zapamiętaniu wyrazów spróbuj wypisać je po kolei. Jeśli czegoś nie pamiętasz, pomiń wyraz i staraj się przypomnieć sobie kolejne elementy historii.
Następnie wypisz wyrazy od końca do początku.
Mając dobre skojarzenia będzie to łatwe. Nawet jeśli technika początkowo wydaje się skomplikowana, szybko możemy ją wyćwiczyć. Zachęcam do codziennych treningów i zapamiętywania w ten sposób np. listy swoich zakupów w markecie zamiast zapisywania ich na kartce lub w smartfonie.
Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?
A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak działa łańcuchowa metoda skojarzeń.
Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.
Więc śmiało, teraz zostaw komentarz poniżej.
Hasła które musisz zapamiętać na koniec: historyjka, absurdalny ciąg i podstawowy system aby kojarzyć powiązania. Ważna jest tu koncentracja. Jeśli zapamiętasz pierwszy element, dalej jest już prosto.
Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?
A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak działać najlepiej?
Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.
Więc śmiało, teraz udostępnij ten wpis na swoich social mediach i zobacz co inni mają do powiedzenia.
Uczenie się poprzez skojarzenia polega na łączeniu pomocniczych wizualnych lub werbalnych pojęć, symboli lub obrazów w celu lepszego zapamiętania nowej informacji. Dzięki technikom skojarzeniowym możesz tworzyć podobieństwa między pojęciami, aby zapamiętać je łatwiej i na dłużej. Świetnym sposobem tworzenia skojarzeń jest wyobrażanie sobie konkretnych przedmiotów lub sytuacji, które są związane z tym, co chcesz zapamiętać. Następnie skojarz je z tematem, który już znasz. Istnieje wiele przydatnych technik skojarzeniowych, które możesz wykorzystywać w procesie uczenia się.
Nie przegap wydarzeń live, podczas których omawiamy różne tematy i odpowiadamy na pytania, które pomogą Ci wyprzedzić konkurencję. Zarejestruj się na spotkania, których gospodarzem jest CEO UniqueSEO - Rafał Szrajnert.
Live odbywa się 1 w miesiącu i o terminie powiadamiamy tylko subskrybentów email.