Co to jest lead? Rodzaje i sposoby pozyskiwania leadów (przykłady, definicja)

System ERP – Co to? Ile kosztuje? Jak działają systemy ERP? (przykłady, definicja)
18 lutego, 2023
Norma ISO 14001 – Co to jest i jak może pomóc Twojej firmie?
18 lutego, 2023

Co to jest lead? Rodzaje i sposoby pozyskiwania leadów (przykłady, definicja)

lead

Czym jest lead i jak go pozyskać?

Prowadząc działalność w charakterze sprzedaży internetowej koniecznie trzeba przyciągnąć potencjalnego kontrahenta na stronę swojego sklepu.

W ten sposób powstaje szansa na to, iż ktoś kupi oferowany przedmiot.

W dzisiejszych czasach rywalizacja na rynku o klienta jest dość duża stąd trzeba wiedzieć w jaki sposób generować ruch na swojej stronie, a tym samym sprzedaż.

W tym celu warto zaznajomić się z pojęciem „lead’u” aby wiedzieć czym jest i jak można go wykorzystać.

Zaufali mi najlepsi:

moi klienci i partnerzy

Dołącz do nas NA DARMOWYM WIDEO

Wpisz Swój Najlepszy Adres Email, Ponieważ Na Niego Dostaniesz Link.

Lead to osoba lub organizacja, która wyraziła zainteresowanie Twoją firmą lub jej produktami w jakikolwiek sposób. Istnieją różne rodzaje leadów w zależności od etapu procesu sprzedaży, na którym się znajdują¹. Na przykład:

  • Lead informacyjny (IQL) – jest na początku podróży kupującego i potrzebuje więcej informacji o Twojej ofercie.
  • Lead marketingowy (MQL) – jest w środku lejka sprzedaży i wykazuje większe zaangażowanie i gotowość do zakupu.
  • Lead sprzedażowy (SQL) – jest na dole lejka sprzedaży i wyraża chęć dokonania zakupu.

Co to jest lead?

Warto zacząć od tego, co stoi za tym określeniem. Krótko mówiąc, jest to podmiot, który jest w stanie skorzystać z oferty proponowanej przez sklep lub usługodawcę.

Może być nim osoba fizyczna lub inne przedsiębiorstwo, w którego interesie jest zakup danego przedmiotu lub usługi.

Lead zawiera wszelkie informacje o danym podmiocie takim jak imię bądź nazwa, adres czy numer telefonu. Treść stanowią również informacje na temat preferencji zakupowych oraz ostatnich transakcji.

W ten sposób przygotowuje się prawdziwą bazę danych mającą na celu przygotowanie jak najlepszej oferty wycelowanej bezpośrednio w potrzeby klienta.

Tworząc metodę generowania leadów trzeba mieć przede wszystkim na uwadze to jakie produkty oferuje dane przedsiębiorstwo i do kogo powinna być skierowana oferta. Określając te informacje można przygotować skuteczną strategię sprzedażową, która będzie przynosiła spore zyski.

Firma chcąca rozwijać swoją sieć sprzedaży powinna zaangażować dział marketingu do aktywnego generowania leadów.

To znaczy, iż konieczne jest budowanie listy potencjalnych klientów oparte na własnym poszukiwaniu informacji na ich temat. Im baza danych będzie większa, tym rosną szanse na sprzedanie swojego produktu lub usługi.

Na podstawie informacji zebranych przed odpowiedzialny dział, można przejść do tworzenia dedykowanej oferty.

W ten sposób trzeba wykorzystać wszelkie dane, które zostały zebrane. W ten sposób można wygenerować listę przedsiębiorstw, które będą gotowe do dokonania zakupu jak najszybciej.

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Koniec reklamy.

Co to jest pozyskiwanie leadów?

Pozyskiwanie leadów to proces zdobywania kontaktów do potencjalnych klientów, którzy mogą być zainteresowani Twoją firmą lub jej produktami. Pozyskiwanie leadów może być prowadzone przez zespół sprzedaży lub marketingu za pomocą różnych strategii i narzędzi. Na przykład:

  • Zimne dzwonienie lub e-mailing do osób, które nie znają Twojej firmy.
  • Tworzenie treści i kampanii reklamowych, które przyciągają uwagę i zachęcają do odwiedzenia Twojej strony internetowej lub mediów społecznościowych.
  • Używanie oprogramowania do pozyskiwania leadów, które automatycznie generuje i przekierowuje kontakty do odpowiedniego zespołu.

Generowanie leadów sprzedażowych. Jak wygląda proces generowania leadów?

Proces generowania leadów składa się z kilku kroków, które mają na celu przyciągnięcie i zaangażowanie potencjalnych klientów oraz przekształcenie ich w sprzedaż¹. Oto przykładowy schemat procesu generowania leadów:

  • Pozyskiwanie leadów – wykorzystywanie różnych kanałów i metod, takich jak reklama PPC, SEO, treści lub media społecznościowe, aby dotrzeć do osób zainteresowanych Twoją firmą lub jej produktami.
  • Pielęgnowanie leadów – utrzymywanie kontaktu z leadami za pomocą e-maili, wiadomości lub telefonów, aby budować zaufanie i dostarczać wartościowe informacje o Twojej ofercie.
  • Kwalifikowanie leadów – ocenianie gotowości i dopasowania leadów do Twojej firmy na podstawie ich danych demograficznych, zachowań i interakcji.
  • Przekazywanie leadów do zespołu sprzedaży – wysyłanie najbardziej obiecujących i zaangażowanych leadów do odpowiednich przedstawicieli handlowych, którzy będą się z nimi komunikować i próbować zamknąć umowę.
  • Ewaluacja procesu generowania leadów – mierzenie skuteczności i efektywności Twoich działań generujących leady oraz wprowadzanie niezbędnych poprawek i ulepszeń.

W jaki sposób pozyskiwać leady?

Ogólnie rzecz biorąc największe korzyści przynosi aktywne poszukiwanie możliwości sprzedaży.

W ten sposób możliwe jest znaczne zwiększenie zysków przedsiębiorstwa poprzez przygotowywanie precyzyjnie wycelowanych ofert.

Metod pozyskiwania potencjalnych klientów jest bardzo wiele. Można do nich zaliczyć wiele prostych i dość archaicznych środków jak telemarketing.

Obecnie, dużo częściej stosuje się e-mail lub content marketing.

Dobór odpowiedniej metody powinien być kierowany przede wszystkim grupą docelową. Inne metody pozwolą pozyskać młodego klienta obytego w środowisku nowych technologii, a inny sposób trafia do osoby starszej.

Metody pozyskiwania leadów powinny być także dobrane w zależności do branży, gdyż sposoby wykorzystywane w spożywce mogą nie do końca sprawdzać się np. w przypadku motoryzacji.

Co zrobić jeśli masz problem z pozyskiwaniem wystarczającej liczby leadów.

Rozumiem. Pozyskiwanie leadów może być trudne, ale istnieje wiele strategii i narzędzi, które mogą Ci pomóc. Oto kilka przykładów:

  • Wykorzystaj SEO i SEM na swojej stronie internetowej, aby poprawić jej widoczność i ruch w wyszukiwarkach. Zbadaj, jakie słowa kluczowe wpisują Twoi potencjalni klienci przed zakupem Twojego produktu lub usługi i optymalizuj swoją treść pod kątem tych fraz.
  • Poproś o referencje od zadowolonych klientów. Niech Twoi klienci mówią za Ciebie poprzez polecanie Twojej firmy swoim znajomym, rodzinie lub kolegom z branży.
  • Prowadź regularne rozmowy z klientami po sprzedaży. Zadbaj o to, aby Twój klient był zadowolony i zaangażowany w Twoją markę poprzez dostarczanie wartościowych informacji, porad lub wsparcia.
  • Stwórz atrakcyjne treści i oferty dla różnych etapów cyklu zakupowego. Nie wszyscy odwiedzający Twoją stronę są gotowi do rozmowy z Twoim zespołem sprzedaży lub zakupu Twojego produktu. Dostosuj swoje treści i oferty do ich potrzeb i poziomu zaufania.

Jak zarządzać leadami?

Zarządzanie leadami to proces pozyskiwania, oceniania, pielęgnowania i monitorowania potencjalnych klientów w celu zwiększenia sprzedaży. Oto kilka najlepszych praktyk zarządzania leadami:

  • Znaj swoją grupę docelową. Określ, kto jest Twoim idealnym klientem i jakie są jego potrzeby, problemy i cele.
  • Oceniaj swoje leady. Nie każdy lead jest tak samo wykwalifikowany i gotowy do zakupu. Przydziel punkty swoim leadom na podstawie ich danych demograficznych i zachowań, aby zobaczyć, które leady są najbardziej wartościowe i najbliższe konwersji.
  • Pielęgnuj swoje chłodniejsze leady. Utrzymuj kontakt z leadami, które nie są jeszcze gotowe do rozmowy ze sprzedażą lub zakupu Twojego produktu. Dostarczaj im wartościowe treści i oferty, które pomogą im rozwiązać ich problemy i budować zaufanie do Twojej marki.
  • Przekazuj swoje gorące leady do zespołu sprzedaży. Wyślij najbardziej obiecujące i zaangażowane leady do odpowiednich przedstawicieli handlowych, którzy będą się z nimi komunikować i próbować zamknąć umowę.
  • Mierz skuteczność i efektywność swojego procesu zarządzania leadami. Śledź i analizuj swoje działania generujące leady oraz ich wpływ na sprzedaż. Wprowadzaj niezbędne poprawki i ulepszenia w oparciu o dane.

Metody stosowane w e-commerce

Prowadząc działalność głównie w internecie można wykorzystać bardziej wysublimowane metody.

Przede wszystkim generowanie szans sprzedażowych może być prowadzone poprzez wykorzystanie dobrze wypozycjonowanych landing page.

Są to stron z ofertą danego produktu, poprzez które można dokonać transakcji.

Dodatkowo, przy ich pomocy można zacząć budować swoją bazę mailingową lub numerów telefonów.

Takie strony są bardzo często wykorzystywane do zachęcania klientów do kontaktu, oferując w zamian korzystniejsze warunki transakcji.

Można tego dokonać np. poprzez oferowanie darmowych próbek przedmiotów. Jest to jedna z najskuteczniejszych metod pozyskiwania leadów, którą cechuje duża konwersja.

Trzeba przyznać, iż wykorzystanie landing page jest jedną z klasycznych metod, a obecnie wykorzystuje się również dodatkowe sposoby.

Spośród nich należy przede wszystkim wspomnieć o mediach społecznościowych, które stały się nieodłącznym elementem internetu.

Dzięki nim można tworzyć leady i zachęcać zgromadzoną społeczność do dzielenia się informacją na ich temat.

W ten sposób można uzyskać efekt wirusowy – to znaczy, iż potencjalni klienci wymieniają się danymi na temat danej oferty między sobą, zachęcając innych do tej samej aktywności.

To sprawia, iż zwiększa się poziom konwersji, gdyż informacja trafia przede wszystkim do zainteresowanych osób.

Podobny efekt można uzyskać poprzez content marketing.

To znaczy, iż budowany jest portal internetowy oferujący bardzo wartościową treść, która przyciąga klientów. W dzisiejszych czasach może być prawdziwy magnes na klientów szukających prawdziwych i sprawdzonych informacji.

Podsumowanie wpisu na temat tworzenia metody do skutecznego generowania leadów

Podsumowując, prowadząc przedsiębiorstwo należy zadbać o to aby generować jak największe zyski. Tym samym konieczne jest przygotowanie precyzyjnej oferty dla ludzi zainteresowanych danymi produktami bądź usługami.

W przypadku usług oferowanych drogą internetową można zrobić to na kilka sposobów. Warto zapoznać się z dobrze funkcjonującymi metodami jak landing page czy media społecznościowe.

W ten sposób można znacznie zwiększyć konwersję swojego sklepu internetowego, znacznie zwiększając zyski generowane przez firmę.

Zapamiętaj więc, że lead sprzedażowy (ang. sales leads) to nic innego jak sam konsument. Może to być zarówno firma, jak i osoba, która jest potencjalnie zainteresowana daną usługą lub produktem.

doradztwo konsulting szkolenie sprzedaży biznes firma szkolenia online
Sprawdź moją ofertę:
Co to jest lead? Rodzaje i sposoby pozyskiwania leadów (przykłady, definicja) 1

Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?

A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak działać najlepiej?

Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.

Więc śmiało, teraz udostępnij ten wpis na swoich social mediach i zobacz co inni mają do powiedzenia.

Dr/PhD Rafał Szrajnert
Dr/PhD Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)