Mobbing w miejscu pracy -co to? (przykłady, definicja)

nawyki ludzi sukcesu
Nawyki ludzi sukcesu. Jak zacząć swój dzień z gotowym planem i osiągnąć sukces
6 lutego, 2023
epistemologia
Epistemologia – co to? (przykłady, definicja)
6 lutego, 2023

Mobbing w miejscu pracy -co to? (przykłady, definicja)

mobbing
mobbing

Czym jest mobbing?

W ostatnim czasie w wielu przedsiębiorstwach praca nie jest zbyt łatwa. Obecnie liczy się przede wszystkim szybkość w wykonywaniu zadań, ponieważ jest ich coraz więcej, a dodatkowe bodźce w postaci wielu spotkań i telefonów jeszcze nas rozpraszają.

Jednak nie powinniśmy zapominać, że pracownik to przecież nie robot i czasem po prostu nie można wszystkiego wykonać. Choć wielu pracodawców obecnie myśli inaczej, stosując po prostu mobbing. Czym dokładnie przejawia się to zachowanie i czy rzeczywiście powinniśmy sobie na to pozwalać?

Zaufali mi najlepsi:

moi klienci i partnerzy

Dołącz do nas NA DARMOWYM WIDEO

Wpisz Swój Najlepszy Adres Email, Ponieważ Na Niego Dostaniesz Link.

Szybkie tempo pracy

W przeciwieństwie do czasów naszych dziadków, obecnie praktycznie na każdym stanowisku spotykamy się z tym, że choć pracujemy z wykorzystaniem najnowszej generacji komputerów, tak naprawdę nie mamy na nic czasu. Brzmi to często nieprawdopodobnie, ale tak właśnie wygląda dzisiejszy świat.

mobbing
mobbing

Nie tylko w dużych korporacjach oraz w firmach produkcyjnych, ale także w przypadku hal magazynowych, w gastronomii czy też w przypadku hotelarstwa, każdy pracodawca wiele zadań chce mieć wykonanych „na wczoraj”. Niestety zbyt mała liczba osób, a także bardzo wiele bodźców zewnętrznych, które nie ułatwiają nam pracy powoduje, że pojawia się stres. Pracując przed komputerem i skupiając swoją uwagę na jednej rzeczy, nie możemy tak po prostu jednocześnie jeszcze rozmawiać przez telefon i notować. Tak samo jest w przypadku odwiedzin pracowników w naszym biurze.

Cały czas odrywamy się od naszych obowiązków i coraz częściej nie mamy nawet szansy na to, aby skończyć choć jedną sprawę. To wszystko sprawia, że rośnie nam dużo zaległości, a pracodawca lub też nasz bezpośredni kierownik wymaga, aby wszystko było dopięte na tak zwany ostatni guzik.

W przypadku wielu stresowych sytuacji, kierownictwo będzie chciało jeszcze nas pogonić, aby dane rzeczy wykonywać jeszcze szybciej. Jednak musimy pamiętać o tym, że czasem wręcz nie jest to możliwe. Dlatego musimy być przygotowani na to, że mogą pojawić się bardzo przykre słowa wypowiedziane w naszym kierunku. Wiele takich sytuacji zakrawa właśnie o mobbing. Jednak czym dokładnie jest to zachowanie i czy każdy pracownik może sobie na nie pozwolić?

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Koniec reklamy.

Czym dokładnie jest mobbing?

Statystycznie nawet co 3 osoba choć raz w życiu doświadczyła mobbingu podczas pracy. Jest to zachowanie ze strony kierownictwa, które tak naprawdę nie powinno mieć miejsca. Jako mobbing określa się między innymi działania lub zachowania dotyczące bezpośrednio pracownika, które są skierowane przeciwko niemu i polegają na uporczywym dręczeniu lub zastraszaniu pracownika, a także bardzo często na nawet długotrwałym nękaniu. Te wszystkie działania wywołują u danej osoby zaniżoną samoocenę przydatności zawodowej, a także mogą powodować lub też mają na celu jego ośmieszenie przed innymi członkami załogi lub też współpracownikami. Czasem zdarza się, że taka sytuacja ma na celu eliminację jednostki z danej grupy.

Nie powinniśmy zapominać o tym, że takie działania są niezgodne z obecnie obowiązującym kodeksem pracy i tym samym jeżeli spotka nas taka sytuacja, powinniśmy się w jakiś sposób bronić. Jednak co możemy zrobić?

Co zalicza się do mobbingu?

Mobbing to działania uporczywego i powtarzalnego, prześladowania, izolowania lub poniżania osoby w miejscu pracy. Mobbing może przybierać różne formy, w tym:

  • Poniżające i obraźliwe komentarze i uwagi
  • Izolowanie lub ignorowanie przez innych pracowników
  • Zadawanie nierealistycznych i nieuzasadnionych wymagań
  • Odebranie ważnych zadań i odpowiedzialności
  • Nieuzasadniona krytyka i negatywne oceny pracy.

Ważne jest, aby zrozumieć, że mobbing może mieć poważne negatywne konsekwencje dla zdrowia i samopoczucia osoby, która jest jego ofiarą, dlatego ważne jest, aby szybko i skutecznie reagować na takie sytuacje.

Co to jest mobbing przykłady?

Przykłady mobbingu w miejscu pracy to:

  • Nieuzasadniona krytyka lub odrzucanie pomysłów pracownika
  • Częste krytykowanie i poniżanie pracownika przez przełożonego
  • Izolowanie pracownika poprzez ograniczanie kontaktu z innymi pracownikami
  • Nieuzasadniona krytyka pracy lub nierealistyczne wymagania
  • Stosowanie szyderstwa lub obraźliwych komentarzy w stosunku do pracownika
  • Narzucanie nieuzasadnionych i nierealistycznych deadline’ów
  • Odebranie ważnych zadań i obowiązków
  • Zastraszanie lub zastraszanie pracownika.

Te i inne formy mobbingu mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie i samopoczucie ofiary, dlatego ważne jest, aby szybko i skutecznie reagować na takie sytuacje.

Jak zachowuje się mobber?

Mobber może zachowywać się w następujący sposób:

  1. Izolacja społeczna: Mobber może unikać kontaktu z ofiarą, uniemożliwiać jej współpracę z innymi i zabiegać o to, by inni unikali kontaktu z nią.
  2. Ataki na reputację i dobre imię: Mobber może szerzyć kłamliwe informacje na temat ofiary, krytykować ją publicznie i oczerniać ją.
  3. Poniżanie i ośmieszanie: Mobber może nękać ofiarę, poniżać ją i ośmieszać publicznie.
  4. Ograniczanie swobodnego wykonywania pracy: Mobber może utrudniać ofierze wykonywanie jej obowiązków, np. poprzez przydzielanie trudnych i niemożliwych do wykonania zadań.
  5. Fizyczne prześladowanie: Mobber może fizycznie zastraszać ofiarę, np. poprzez groźby lub nieodpowiednie zachowanie.

Takie zachowanie jest nieodpowiednie i nie do zaakceptowania w miejscu pracy. Ofiary mobbingu powinny mieć dostęp do odpowiednich narzędzi i procedur, aby zgłosić i rozwiązać tego rodzaju sytuacje.

Nikt nie może być poniżany

Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o tym, że nikt nie może być poniżany i nawet jeżeli coś w naszej pracy nie poszło zgodnie z planem, nie możemy nigdy być traktowani w taki sposób, jaki jest opisany wyżej. Każdy człowiek ma swoją godność i nawet jeżeli w miejscu pracy wystąpi najbardziej stresująca sytuacja, a nasz kierownik lub też inna osoba zachowa się w taki sposób, nie będzie to żadne wytłumaczenie.

Należy pamiętać, iż mobbing w miejscu pracy powinniśmy na początku zgłosić odpowiedniej osobie. W każdym zakładzie pracy są do tego wyznaczeni odpowiedni pracownicy, których zadaniem jest wysłuchanie historii i przyjęcie zgłoszenia. To, co w tym przypadku zrobi pracodawca z takim zgłoszeniem to inna sytuacja.

Możemy także swoich praw dochodzić w sądzie. Wiele osób jednak się tego boi, ponieważ to wiąże się z procesem oraz kosztami sądowymi. Jednak nie powinniśmy zapominać o tym, że obecnie wcale nie musimy wynajmować prywatnie adwokata do takiej sprawy. Istnieje możliwość otrzymania obrońcy z urzędu, który tak naprawdę nie będzie nas nic kosztował.

Ważne jest jednak w tym przypadku, aby w szczególności zdobyć odpowiednie dowody. Tak naprawdę jeżeli dojdzie już do rozprawy sądowej, to właśnie dla sądu najważniejsze są dowody, jakie zbierzemy podczas pracy. W przeciwnym razie takie słowo przeciwko słowu nie będzie nic znaczyło.

Powinniśmy na to zwrócić szczególną uwagę, ponieważ wiele osób o tym w emocjach zapomina. Jeżeli mamy tak zwane twarde dowody w postaci maili oraz smsów lub też nawet nagrane jakieś rozmowy telefoniczne, powinniśmy to wszystko archiwizować.

Warto porobić sobie także kopie zapasowe. Są to bardzo ważne rzeczy, które na pewno będą wykorzystane podczas procesu. Wielu pracowników, którzy są stale dręczeni, nagrywa nawet takie rzeczy w miejscu pracy. Choć nagrywanie drugiej osoby nie jest zbytnio dozwolone, jest to często jedyne wyjście, jeśli chcemy wygrać.

doradztwo konsulting szkolenie sprzedaży biznes firma szkolenia online
Sprawdź moją ofertę:
Mobbing w miejscu pracy -co to? (przykłady, definicja) 1

Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?

A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak działać najlepiej?

Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.

Więc śmiało, teraz udostępnij ten wpis na swoich social mediach i zobacz co inni mają do powiedzenia.

Na czym polega mobbing w zakładzie pracy?

Mobbing w miejscu pracy to długotrwałe i uporczywe działanie, którego celem jest zastraszanie, poniżanie lub nękanie pracownika. Mobbing może być zarówno fizyczny, jak i psychiczny, a jego celem jest zniweczenie dobrego imienia, kompetencji lub pozycji pracownika w miejscu pracy. Mobbing może mieć negatywny wpływ na zdrowie i samopoczucie ofiary, jak również na jej wydajność i efektywność. W niektórych przypadkach może nawet prowadzić do utraty pracy. Ważne jest, aby w miejscu pracy istniały skuteczne procedury i narzędzia do zgłaszania i rozwiązywania sytuacji mobbingowych.

Co grozi za mobbing

Kara może mieć charakter finansowy, ale nie tylko. Mobber musi liczyć się z karą nawet do dwóch lat pozbawienia wolności za stosowanie mobbingu, jeśli prześladowanie przyjęło postać przestępstwa.

Dr/PhD Rafał Szrajnert
Dr/PhD Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)