Zawartość strony
Zagadnienie przywództwa może być rozpatrywane na różne sposoby. Bycie przywódcą wiąże się z posiadaniem władzy, ale jest to też ogromna odpowiedzialność, zazwyczaj wobec ludzi. Dlatego też jako lidera powinno się wybierać odpowiednie osoby.
Istnieją 3 typy przywództwa: autokratyczny, demokratyczny i charyzmatyczny. Każdy z tych stylów przywództwa charakteryzuje się innym rodzajem zarządzania i przynosi odmienne efekty.
Zaufali mi najlepsi:
Wpisz Swój Najlepszy Adres Email, Ponieważ Na Niego Dostaniesz Link.
Przełożony w różnych firmach jest nazywany w różny sposób. Zazwyczaj w małych przedsiębiorstwach, w których pracuje tylko kilka osób, mówi się o szefie bądź przełożonym. Często w firmach produkcyjnych taka osoba nazywana jest kierownikiem. Można mówić na przykład o kierowniku danego działu, przykładowo w przedsiębiorstwie produkcyjnym będzie to kierownik szwalni albo kierownik działu produkcji bądź kierownik magazynu.
Niezależnie od nazewnictwa taka osoba powinna cieszyć się szacunkiem swoich podwładnych. Na taki szacunek trzeba jednak zapracować, ponieważ nie rodzi się on automatycznie w momencie przyjęcia danego stanowiska. Niektóre osoby można uznać za urodzonych kierowników i szefów. Jakie zatem trzeba mieć cechy charakteru i jakie umiejętności, aby starać się o takie stanowisko i je otrzymać? Pewność siebie to bardzo dobra cecha na stanowisku kierowniczym, ale wysokie poczucie własnej wartości nie wystarczy, ponieważ do skutecznego zarządzania ludźmi trzeba jeszcze konkretnych umiejętności.
REKLAMA
Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku
Link do kursu: szkolenie Facebook Ads
Koniec reklamy.
W wielkich korporacjach nikt nie mówi o szefie albo kierowniku. Tam używa się innych słów. Team leader zarządza zazwyczaj kilkunastoosobowym zespołem. Jest to osoba, która koordynuje pracę tego teamu, do której można zwrócić się z problemami dotyczącymi codziennej pracy. Team leader powinien na bieżąco wspierać swój zespół. Team leader, w przeciwieństwie do managera, ma codzienny kontakt z członkami swojego zespołu. Manager ma pod sobą zdecydowanie więcej osób niż team leader.
Można powiedzieć, że manager zarządza wszystkimi team leaderami i ich zespołami. Jeśli pojawia się poważniejszy problem, którego team leader nie jest w stanie rozwiązać, trzeba przekazać sprawę jeszcze wyżej, to znaczy do managera. Czasami, kiedy pojawiają się sytuacje konfliktowe w korporacji, interweniują też specjalne komisje, które zostały powołane do rozwiązywania określonych problemów takich jak na przykład mobbing. Jak więc widać, praca w małej firmie zdecydowanie różni się od pracy w korporacji, również pod względem przywództwa. Wydaje się, że w korporacjach większy nacisk kładzie się na szacunek do pracownika i jego potrzeb. Niektórzy jednak twierdzą, że duże firmy to zdecydowanie więcej patologicznych zachowań, nad którymi trzeba przecież zapanować.
Istnieje wiele różnych rodzajów przywództwa, które różnią się stylem, podejściem i celem. Oto kilka popularnych rodzajów przywództwa:
Każdy z tych rodzajów przywództwa może być skuteczny w różnych sytuacjach i w zależności od indywidualnych cech i potrzeb przywódcy oraz jego podwładnych. Ważne jest, aby przywódca był świadomy swojego naturalnego stylu przywództwa i był w stanie dostosować go w zależności od potrzeb swojej grupy.
PARADYGMATY PRZYWÓDZTWA
Model skutecznego przywództwa składa się z kilku ważnych składników:
Ten model skutecznego przywództwa jest oparty na wielu latach badań i doświadczenia w dziedzinie zarządzania i liderstwa. Znalezienie równowagi pomiędzy tymi składnikami i dostosowanie ich do indywidualnych potrzeb i sytuacji jest kluczem do skutecznego przywództwa.
Ludzie zarządzali zespołami o wiele wcześniej niż pojawiły się studia o tematyce zarządzania zasobami ludzkimi. Wydaje się jednak, że zdobycia konkretnego wykształcenia w temacie zarządzania ludźmi może tylko pomóc i absolutnie nie zaszkodzi. Oczywiście niektóre osoby mają wrodzone predyspozycje do zajmowania określonych stanowisk. Nie bez powodu dzieli się ludzi na introwertyków oraz ekstrawertyków.
Bardzo dobry lider może jednak narodzić się zarówno z jednej, jak też z drugiej grupy. Trzeba jednak mieć świadomość tego, że taka osoba musi posiadać pewnego rodzaju charyzmę, aby pociągnąć za sobą innych, którzy pomogą jej wdrożyć w życie konkretne pomysły. Inne kierunki studiów bardzo pomocne w zarządzaniu ludźmi to na przykład psychologia. Bardzo dobrze, jeżeli lider pozna pewne mechanizmy ludzkiego zachowania. Jeśli chodzi o zachowanie ludzi w miejscu pracy, są określone kwestie, na które pracownicy zwracają dużą uwagę. Nie zawsze chodzi o pieniądze, kiedy ktoś decyduje się odejść z miejsca pracy.
Mówi się też, że ktoś przychodzi do firmy, ale odchodzi od szefa. Niewłaściwe zarządzanie bywa przyczyną wielu zwolnień. Dlatego też bardzo ważne jest przeszkolenie osób odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami ludzkimi w firmie. Korporacje mają swoje standardy w tym zakresie, ale również małe i średnie firmy powinny się tego nauczyć.
Przywództwo i zarządzanie są pojęciami, które często są ze sobą mylone, ale są one znacznie różne od siebie.
Zarządzanie jest procesem, w którym menedżerowie planują, organizują i kontrolują działania i zasoby, aby osiągnąć określone cele. Jest to raczej procesualne i proceduralne podejście do zarządzania organizacją.
Przywództwo, z kolei, jest procesem, w którym liderzy wprowadzają zmiany, inspirowanie i motywowanie swoich podwładnych, aby wspólnie osiągnąć wspólne cele. Przywództwo jest bardziej zorientowane na ludzi i skupia się na wprowadzaniu zmian i rozwoju.
Można powiedzieć, że zarządzanie jest bardziej administracyjne, podczas gdy przywództwo jest bardziej inspirujące. Zarządzanie jest konieczne do utrzymania stabilności i efektywności organizacji, podczas gdy przywództwo jest konieczne do wprowadzania zmian i rozwoju. W rzeczywistości, skuteczne przywództwo i zarządzanie często idą w parze i są nieodłącznie ze sobą powiązane.
Jeżeli w przedsiębiorstwie nie ma żadnej osoby, która posiada decyzyjność, nie jest możliwe skuteczne działanie takiej firmy, ponieważ nikt nie będzie podejmował wiążących decyzji. W razie jakiegokolwiek konfliktu pomiędzy pracownikami trudno będzie zająć stanowisko i zdecydować co należy robić dalej.
Praca w atmosferze chaosu nikomu nie sprzyja. Dlatego też każdy pracownik powinien dokładnie wiedzieć za co jest odpowiedzialny. Oczywiście w każdej firmie ludzie muszą ze sobą współpracować, również ludzie zatrudnieni na wysokich szczeblach. Umiejętność współpracy w przedsiębiorcy jest bardzo ważna, należy z szacunkiem odnosić się do innych ludzi ich pomysłów. Ważne jest jednak, aby najważniejsza osoba w firmie jasne określiła zakres odpowiedzialności każdego z pracowników. Tylko wtedy firma może działać z sukcesami. Anarchia czyli stan, w którym nie ma władzy, zwiastuje porażkę. W przeszłości przekonało się o tym już wiele narodów.
Zagadnienie przywództwa dotyczy nie tylko miejsca pracy, czyli małych, średnich i dużych przedsiębiorstw. Zagadnienie przywództwa dotyczy także rodziny, ale również w tym obszarze każdy rozumie to inaczej. Kiedyś głową rodziny zawsze był mężczyzna. Zadaniem mężczyzny było zarabianie pieniędzy, zapewnienie bytu całej rodzinie czyli kobiecie i dzieciom. Dzisiaj nierzadko można zauważyć, że role się odwróciły i to kobieta zarabia więcej i utrzymuje cały dom. Najważniejsze, aby para porozumiała się między sobą co do tej kwestii.
W związku, niezależnie od tego czy jest to związek partnerski czy małżeństwo, czasami trzeba będzie pójść na kompromisy. Nie zawsze można mieć ostatnie słowo. Nie każdy związek ma też wyraźnego przywódcę, czasami można zauważyć związki prawdziwie partnerskie. Są też takie związki, w których zdecydowanie częściej jedna z osób ma ostatnie słowo i podejmuje ostateczne decyzje. Zazwyczaj jest to mężczyzna. Niektóre kobiety dobrze odnajdują się w takim układzie, inne jednak wydają się być nieszczęśliwe. Przywództwo mężczyzny ma duży związek z religią, w chrześcijaństwie, które bazuje na Biblii rola mężczyzny jako głowy rodziny jest bardzo widoczna. Stąd też taki właśnie podział ról w małżeństwie można zaobserwować w chrześcijańskich związkach.
Jaki powinien być szef w pracy, aby ludzie byli zadowoleni z takiego przywódcy? Przede wszystkim powinna być to osoba odpowiedzialna, która posiada dużą kulturę osobistą. Nie powinna nikogo faworyzować, chociaż oczywiście powinna doceniać najlepszych pracowników. Nikt nie powinien czuć się odrzucony w grupie. Bardzo dobrą praktyką w wielu korporacjach jest okresowe ocenianie pracowników i zwracanie im uwagi na ich mocne i słabe strony. Dzięki temu lider ma szansę przyjrzeć się każdemu pracownikowi i zobaczyć, w czym ta osoba jest dobra i świetnie sobie radzi, a nad czym musi jeszcze popracować. Czasami wyniki takiej analizy mogą doprowadzić do przeniesienia danej osoby na inne stanowisko w tej samej firmie. Ktoś może bowiem zauważyć, że ta osoba bardzo męczy się na obecnym stanowisku, a aktualnie jest otwarty wakat na inne stanowisko, na które ta osoba będzie wspaniale się nadawała. Dobry lider nie będzie za wszelką cenę starał się zatrzymać pracownika w swoim zespole, ale pozwoli mu na dalszy rozwój.
Przez wiele lat dowodzić mogli tylko mężczyźni, a kobiety nie miały nawet praw wyborczych. Teraz wszystko się zmieniło. Nie ma już żadnych przeszkód, aby kobiety wykonywały każdy zawód, kończyły każde możliwe studia i były zatrudnione w korporacjach i małych firmach na najwyższych stanowiskach, także tych związanych z zarządzaniem zasobami ludzkimi. Kobiety mogą być świetnymi przywódcami, które pociągają za sobą tłumy.
Ta zasada doskonale sprawdza się w polityce Wystarczy spojrzeć chociażby na Angelę Merkel albo Hilary Clinton oraz wiele innych wspaniałych kobiet, które zrobiły karierę polityczną. W polskim biznesie również można znaleźć wiele przedstawicielek płci pięknej, który od lat z sukcesem budują swoje zespoły i zarabiają ogromne pieniądze. Jako przykład można podać Kamilę Rowińską, bizneswoman i aktorkę kilku książek, która obecnie prowadzi firmę szkoleniową, a jej klientkami zostało już 1000 Polek i nie tylko.
Przywództwo kobiety nie jest gorsze niż przywództwo mężczyzny. Trudno też jednoznacznie powiedzieć, kto jest lepszym szefem, przedstawicielka płci pięknej czy też mężczyzna. Z pewnością każdy będzie miał swoje własne doświadczenia w tej sprawie. Bardzo ważne jest jednak to, aby nie uprzedzać się do szefa konkretnej płci, ale być otwartym na różne życiowe doświadczenia. Jeżeli zachowanie przywódcy jest rażąco niewłaściwe, trzeba zainterweniować i przekazać sprawę wyżej. Ta wskazówka ma zastosowanie w każdego rodzaju przywództwie, niezależnie od tego czy chodzi o miejsce pracy, rodzinny dom, czy też na przykład kościół albo klub sportowy.
Czasami może zdarzyć się, że osoba wybrana do zarządzania zasobami ludzkimi nie daje sobie rady z powierzonymi zadaniami. Pojawia się wtedy pytanie, co robić dalej, czy należy czekać, aż dana osoba nauczy się prawidłowego zarządzania ludźmi czy też należy zabrać jej tę funkcję. Wiele oczywiście zależy od indywidualnej oceny danego przypadku. To można też zadać sobie pytanie czy ta osoba popełniła jakiś rażące zaniedbania bądź błędy w zarządzaniu zasobami ludzkimi, czy chodzi jedynie o drobne niedoskonałości. Bycie liderem to bardzo odpowiedzialne zadanie, lider odpowiada za swoich ludzi i za ich pracę. Lider musi także uważnie obserwować swój zespół każdego dnia. W przeciwnym razie członkowie zespołu nie będą mieli do niego zaufania. Członkowie zespołu muszą widzieć, że lider pracuje równie ciężko jak oni. Warto też wspomnieć, że na pewno nie każda osoba marzy o byciu przełożonym i zarządzaniu. Niektóre osoby już od samego początku są nastawione na tego rodzaju karierę, na przykład w korporacji. Inni jednak doskonale wiedzą, że zarządzanie jest proste jedynie w teorii i unikają tego typu zadań.
Organizacja aby prowadzić efektywny rozwój regularnie zajmuje się wyznaczaniem celów. Dobry menedżer musi kierować, inspirować i przewodzić. Polecam stosować przywództwo sytuacyjne (Blanchard). I dodatkowo planowanie to coś co regularnie przeprowadza prawdziwy lider, bada realizowanie wspólnych celów i dba o rozwijanie wizji przyszłości. Skuteczne przywództwo to nie tylko motywowanie jak osiągać cele organizacji. Przywództwo to proces.
Które modele przywództwa według Ciebie pasują w Twojej organizacji?
Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?
A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak działać najlepiej?
Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.
Więc śmiało, teraz udostępnij ten wpis na swoich social mediach i zobacz co inni mają do powiedzenia.
Nie przegap wydarzeń live, podczas których omawiamy różne tematy i odpowiadamy na pytania, które pomogą Ci wyprzedzić konkurencję. Zarejestruj się na spotkania, których gospodarzem jest CEO UniqueSEO - Rafał Szrajnert.
Live odbywa się 1 w miesiącu i o terminie powiadamiamy tylko subskrybentów email.