Zawartość strony
Norma ISO 9001 jest międzynarodową normą dotyczącą zarządzania jakością. Została opracowana przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną (ISO) w celu ustanowienia wymagań dla systemów zarządzania jakością. Norma ta koncentruje się na poprawie procesów produkcyjnych i procesów usługowych, aby zapewnić satysfakcjonujące wyniki dla klientów. Norma ISO 9001 wymaga zidentyfikowania i zarządzania ryzykiem, zwiększenia wydajności i ciągłego doskonalenia procesów organizacji.
Zaufali mi najlepsi:
Wpisz Swój Najlepszy Adres Email, Ponieważ Na Niego Dostaniesz Link.
Certyfikat ISO 9001 jest międzynarodowym standardem zarządzania jakością, który określa wymagania dotyczące systemu zarządzania jakością, który organizacje mogą stosować do celów poprawy skuteczności działań i procesów.
Obejmuje to sprawdzanie procedur i procesów, wdrażanie wydajnych metod zarządzania jakością i monitorowanie wyników. Certyfikat ISO 9001 zapewnia, że produkty i usługi są zgodne z bieżącymi wymaganiami i środowiskiem biznesowym, a także że produkty są wytwarzane zgodnie z określonymi standardami jakości. Zgodność z certyfikatem ISO 9001 może pomóc organizacji w wypracowaniu przewagi konkurencyjnej i wzmocnieniu jej reputacji.
Normy ISO są wydawane przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną w Genewie (ISO).
1987 – opublikowanie pierwszych norm serii ISO 9000
1994 – „mala” nowelizacja ISO 9001
2000 – „duża” nowelizacja ISO 9001 (zmiana struktury norm, zmiana liczby norm, przejście na podejście procesowe
2002 – opublikowanie ISO 19011 (norma do audytowania systemów zarządzania jakością i zarządzania środowiskowego
2008 – zmiana ISO 9001
2009 – nowelizacja ISO 9004
2011 – nowelizacja ISO 19011
2015 – nowelizacja ISO 9001
2018 – nowelizacja ISO 9004 i ISO 19011
Norma ISO 9000 – podstawy systemów zarządzania jakością i terminologią
Norma ISO 9001 – wymagania dla systemów zarządzania jakością
Norma ISO 9004 – wytyczne do osiągania trwałego sukcesu
Norma ISO 19011 – wytyczne auditowania systemu zarządzania
Praktyki organizacji i rynek odczuły duży wpływ normy ISO 9001, który przyczynił się do rozwoju dokumentów normalizacyjnych. W efekcie czego normy systemów zarządzania mają wpływ na globalny biznes.
Dużym krokiem było ujednolicenie norm systemu zarządzania poprzez:
fuzję pracy ISO/TMB/JTCG (joint technical coordinarion group on MSS)
wspólną strukturę i format dla wszystkich nowych i nowelizowanych norm systemów zarządzania
wspólny tekst, podstawowe terminy i wspólne definicje, tytuły podrozdziałów
organizacje wdrażające różne systemy zarządzania (np środowisko, jakość, bezpieczeństwo informacji) mogą łatwiej uwzględniać wytyczne kilku norm w jednym systemie i je integrować.
Struktura norm zarządzania wygląda w ten sposób:
Normy zmieniają się głównie z powodu coraz bardziej wymagających klientów, coraz bardziej złożonych łańcuchów dostaw, większej świadomości potrzeby podejmowania inicjatyw dotyczących zrównoważonego rozwoju (np. integracja z innymi systemami zarządzania).
Najnowsza norma ISO 9001 z roku 2015 (ISO:2015) jest zdecydowanie mniej nakazowa od poprzedniej wersji. System zarządzania jakością w większym stopniu opiera się na wynikach, na tym co należy osiągnąć a nie w jaki sposób.
Tym jak możemy scharakteryzować ISO 9001 to zarządzanie procesami z podejściem opartym na ryzyku, oraz stosowanie cyklu PDCA (planuj-wykonaj-sprawdź-działaj) na wszystkich poziomach organizacji uwzględniając kontekst w jakim działa organizacja.
Zasada 1. Orientacja na klienta:
Zasada 2. Przywództwo:
Zasada 3. Zaangażowanie ludzi:
Zasada 4. Podejście procesowe:
Zasada 5. Doskonalenie:
Zasada 6. Podejmowanie decyzji na podstawie dowodów:
Zasada 7. Zarządzanie relacjami:
Planuj:
Ustal cele systemu i cele procesów oraz zasoby potrzebne do dostarczenia wyników zgodnych z oczekiwaniami klientów i politykami organizacji oraz zidentyfikuj i uwzględnij ryzyka i szanse. Zrób to określając:
Działaj:
Sprawdź:
Wykonaj:
Cykl Deminga (PDCA) w całościowym ujęciu:
Strony zainteresowane to nie tylko klient. Musimy podejść do tego zagadnienia całościowo.
Strona zainteresowana to interesariusz- czyli osoba, bądź organizacja, która może mieć wpływ na decyzje lub działania, podlegać ich wpływom lub która uważa się za podlegającą wpływom decyzji lub działań. Przy czym norma ISO 9001 nie wymaga rozważania przez organizację stron zainteresowanych, jeśli te nie są istotne dla jej sytemu zarządzania. O tym co jest istotne decyduje sama organizacja.
Strona zainteresowana przykład: klienci, właściciele, ludzie w organizacji, dostawcy, bankierzy, podmioty stanowiące przepisy, związki zawodowe, partnerzy lub społeczeństwo, którzy mogą obejmować konkurentów lub przeciwstawne grupy nacisku.
A tutaj dla Ciebie jeszcze więcej przykładów:
Strona zainteresowana | Oczekiwania, potrzeby |
Klienci | Cena, jakoś, dostawa, szybkość |
Udziałowcy/właściciele | trwały zysk, przejrzysty plan wzrostu |
Ludzie w organizacji | Pewność zatrudnienia, atmosfera, premie |
Partnerzy, dostawcy | Wzajemne korzyści i ciągłość działania (przejrzysta umowa) |
Społeczność | Działanie zgodnie z przepisami prawa, etyczność, ochrona środowiska |
Zakres systemu:
Bardzo ważne jest to, że norma ISO 9001 nie przewiduje wybiórczości. To znaczy trzeba stosować ją w pełnym zakresie bez możliwości wyłączenia wymagań.
Organizacja po sporządzeniu całościowego przeglądu ze względu na wielkość i złożoność, przyjęty model zarządzania, zakres działań organizacji, charakter ryzyk i szans, może zadecydować że wymaganie nie ma zastosowania, pod warunkiem że jej decyzja nie będzie wpływała na zdolność lub odpowiedzialność organizacji, do zapewnienia zgodności jej usług i wyrobów, oraz zwiększania zadowolenia klienta.
Proces to zbiór działań wzajemnie powiązanych, lub wzajemnie oddziałujących, które wykorzystują wejścia do dostarczenia zamierzonego rezultatu.
Podejście procesowa natomiast wymaga określenia i zarządzania procesami, a także ich powiązaniami tak, aby osiągnąć zamierzony wynik.
Zamierzony rezultat to nasze wyjście z procesu, wyrób, lub usługa.
Wejścia są zazwyczaj wyjściami innych procesów, więc nasze wyjścia, są często wejściem.
Dwa lub więcej wzajemnie powiązanych i wzajemnie oddziałujących procesów w serii, mogą być również określone jako cały proces.
Procesy są planowane i organizowane zazwyczaj w warunkach nadzorowanych w celu zwiększenia wartości dodanej.
Określając procesy organizacja powinna:
Przechowywanie dokumentów:
Jak już napisałem wcześniej zarządzanie procesem i systemem jako całością odbywa się za pomocą cykl PDCA z ukierunkowanie na podejście oparte na ryzyku. Którego celem jest uzyskanie korzyści z szans oraz zapobieganie niepożądanym wynikom.
Podejście oparte na ryzyku umożliwia określenie czynników, które mogą powodować odchylenia od zaplanowanych wyników dotyczących procesów i systemu zarządzania jakością i wprowadzenie zapobiegawczych środków nadzoru, aby minimalizować negatywne skutki i maksymalnie wykorzystać pojawiające się szanse.
W podejściu procesowym, podejście oparte na ryzyku jest wykorzystywane do :
Norma ISO 9001 kładzie naciska na przywództwo, a nie tylko zarządzanie.
Dobry menadżer to też przywódca.
Norma ISO 9001 i przywództwo tworzą kilka możliwości opisowych, wiec możemy je scharakteryzować jako:
Kluczowym jest poprawne ustalenie ról, uprawnień i odpowiedzialności najwyższego kierownictwa i innych szczebli zarządzania w odniesieniu do skuteczności systemu zarządzania jakością i osiągania planowanych rezultatów.
Uprawnienia można delegować (najwyższe kierownictwo ma takie uprawnienia), ale odpowiedzialność za cały system ponosi najwyższe kierownictwo. Jeśli system zarządzania to tylko część organizacji to najwyższe kierownictwo odnosi się tylko do tych części.
Przywództwo i zaangażowanie są wykazywane przez najwyższe kierownictwo poprzez:
Natomiast w przypadku orientacji na klienta poprzez:
Cele z tego wynikające to:
Organizacja powinna zaplanować działania odnoszące się do ryzyk i szans opisanych powyżej, określając sposób zintegrowania i wdrożenia działań do procesów systemu zarządzania jakością oraz oceny skuteczności tych działań.
Podejmowane działania powinny być proporcjonalne do potencjalnego wpływu na zgodność wyrobów i usług.
Cele jakościowe tworzy się według modelu SMART, o który przeczytasz tutaj. Pamiętaj że powinny być one spójne z polityką jakości, być mierzalne, uwzględniać wymagania, odnosić się do zgodności wyrobów, lub usług i do zwiększania zadowolenia klienta, być monitorowane, zakomunikowane a także aktualizowane w razie potrzeby.
Cała dokumentacja odnośnie celów powinna być utrzymywana.
Planując jak osiągnąć cele jakości, organizacja powinna określić:
Piramida celów w organizacji wygląda tak:
Gdzie:
Cele jakościowe muszą być mierzalne i udokumentowane.
Dokumentowanie np w planach biznesowych, wynikach przeglądu zarządzania, rocznych planach finansowych itd.
Mierzone ilościowo i jakościowo (musi być opisany dowód, tak/nie niw wystarczy)
Pamiętaj!
Cele nie są statyczne i muszą być aktualizowane do zmieniających się warunków i sytuacji biznesowej, a także obowiązkowi doskonalenia się
Audytorzy zbierają dowody na temat celów i ich stopniowalności co do struktury i procesów organizacyjnych, a także w jaki sposób ogólne cele strategiczne połączone są z celami zarządzania, a także jak skorelowane są na dole piramidy, czyli z działaniami operacyjnymi.
Chcąc wprowadzić zmiany w systemie zarządzania jakością, organizacja musi wprowadzać je w sposób zaplanowany i systematyczny.
Wziąć pod uwagę musi:
Wiedza organizacji niezbędna jest do funkcjonowania procesów i uzyskania zgodności wyrobów i usług
Termin ten jako jedno z wymagań wprowadzono w celu zabezpieczenia organizacji przed utratą wiedzy (rotacja pracowników, nieodpowiednie gromadzenie wiedzy i jej dystrybucja, a także w celu wspierania organizacji w zdobywaniu wiedzy (np uczeni się, benchmarking, mentoring)
W momencie wprowadzania zmian organizacja ocenia swój obecny stan wiedzy i definiuje jak pozyskać niezbędną, dodatkową wiedzę, aktualizacje lub jak otrzymać dostęp.
Wiedza organizacji oparta jest na źródłach:
Osoby powinny być:
Podstawowe wytyczne przy określaniu komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej:
Wiele problemów wynika często ze złej komunikacji. Poprawnie sformułowany proces komunikacji eliminuje te błędy a także uświadamia jaki jest kontekst organizacji, potrzeby i oczekiwania istotnych stron zainteresowanych, polepsza funkcjonowanie systemu zarządzania jakością.
Komunikacja powinna być: rzeczowa, na czas i ciągła
Dodatkowo cały proces powinien obejmować mechanizm informacji zwrotnych, cykl przeglądu i zasady proaktywnego reagowania na zmiany otaczające organizacje.
Podział komunikacji na: | |
wewnętrzną | zewnętrzną |
w pionie | w poziomie |
na przykład inaczej przekazujemy tę samą informacje pracownikom, a inaczej klientom
Komunikacja wewnętrzna link do artykułu
Komunikacja z klientem:
Komunikacja z zewnętrznymi dostawcami:
Metody komunikacji:
REKLAMA
Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku
Link do kursu: szkolenie Facebook Ads
Koniec reklamy.
Jak dokumentować informacje?
Norma ISO 9000 Quality management system – Fundamentals and vocabulary polski odpowiednik to PN-EN ISO 9000:2015 System zarządzania jakością – Podstawy i terminologia, stwierdza że:
Organizacja powinna utrzymywać udokumentowane informacje w celu wsparcia swoich procesów i aby mieć pewność że procesy są przeprowadzane tak jak powinny.
Norma ISO 9001:2008, czyli poprzednia wersja wymagała aby dokumentacja SZJ posiadała:
Norma ISO 9001 wyróżnia obecnie trzy poziomy udokumentowanej informacji:
Podstawowe elementy to:
Identyfikacja i opis (tytuł, data, nr ref, autor), format i nośniki (język, papier, plik elektroniczny), przegląd, zatwierdzanie (adekwatność i przydatność).
Zgodnie z SZJ organizacja powinna najpierw zaplanować, następnie wdrożyć i nadzorować procesy niezbędne do spełnienia wymagań odnośnie dostarczania wyrobów i usług oraz wdrożyć działania dotyczące ryzyk i szans poprzez:
Planujemy zgodnie zasadą, że wynik planowania wywodzi się z działań operacyjnych.
Jako organizacja prowadzimy nadzór zaplanowanych zmian i efektów już przeprowadzonych, tak samo jest w przypadku procesów zleconych na zewnątrz.
Musimy określić procesy operacyjne niezbędne do produkcji i dostarczenia usług, wliczając tu procesy realizowane na zewnątrz.
Koniecznie pamiętaj żeby określić – ryzyko, szanse i cele.
Określając wymagania dla usług i wyrobów, my jako organizacja musimy wziąć pod uwagę: wymagania klienta, wymagania prawne, regulacyjne, a także nasze ryzyka i szanse, cele jakościowe i wymagania strategiczne, również te odnoszące się do stron zainteresowanych.
Nadzór potrzebny jest aby:
Zmiany zostały ujęte w różnych częściach normy 4.4g, 5.3e, 6.3, 8.1, 8.3.6, 8.5.6, 9.2.2a, 9.3.2, 10.2.f
Jeśli organizacja wyrazi chęć wprowadzenia zmian w SZJ, to powinny być one wprowadzane w sposób zaplanowany.
Organizacja powinna rozważyć:
Konieczność zmiany może wynikać z:
Sposób i impakt zmian należy ocenić analizując:
Ale tak w ogóle to co może wymagać zmiany? Np.:
Procesy, usługi i wyroby dostarczane z zewnątrz są to:
Nadzór nad wyrobami i usługami od zewnętrznych dostawców jest wymagany, gdy:
Na jakiej zasadzie dokonywany jest wybór?
Organizacja powinna określić odpowiednie kryteria, takie jak kryteria: oceny, wyboru, monitorowania efektu działań, ponownej oceny zewnętrznych dostawców na podstawie ich zdolności do dostarczania procesów lub wyrobów i usług zgodnych z wymaganiami.
Tak jak w przypadku każdej innej ważnej dokumentacji, organizacja powinna przechowywać zapisane informacje dotyczące tych działań i wszelkich innych wynikających z oceny.
Norma ISO 9001 jasno stwierdza, że odpowiedzialność organizacji nie kończy się w momencie dostawy i powinna spełniać wymagania dotyczące działań po dostawie wyrobów i usług.
W związku z tym, po dostawie organizacja powinna rozważyć:
Dodatkowo należy wspomnieć, że organizacja musi uregulować sprawy działań w związku z gwarancją, zobowiązaniami wynikającymi z umowy (np.obsługa i usługi dodatkowe, recykling, czy końcowa likwidacja).
Do oceny efektów działania możemy zaliczyć monitorowanie, pomiar, analizę, ocenę, audit wewnętrzny i przegląd zarządzania.
Organizacja powinna określić:
A więc co należy monitorować?
Zaleca się:
Odnośnie klienta:
Monitorowanie stopnia percepcji klienta w jakim jego potrzeby i oczekiwania zostały spełnione ( w tym określić metody uzyskiwania, monitorowania i przeglądu tych informacji)
Na przykład poprzez:
Pamiętajmy, aby uniknąć chaosu i określić precyzyjnie klientów od których chcemy pozyskiwać informacje i metody monitorowania. Każdy klient? Jeśli jest ich mało to tak można, ale jeśli mamy wielu to każdemu będziemy przedstawiać nasze prośby? Może użyjemy pewnej reprezentatywnej próbki. Będziemy wykonywać monitorowanie ciągłe, czy np po zakończeniu zadania? Wybierzemy klientów stałych czy jednorazowych?
Jako ciekawostka norma ISO 100004:2012 Quality management – Customer satisfaction – guidelines for monitoring and measuring:
Norma ISO 9001 definiuje pewne kwestie za pomocą których możemy stworzyć poniższy model koncepcyjny zadowolenia klienta:
Rozwijając oczekiwania klienta w stosunku do wyrobu, charakteryzują wyrób, jaki klient chciałby otrzymać. Oczekiwania klienta są kształtowane głównie przez doświadczenie klienta, dostępne informacje oraz jego potrzeby. Nie zawsze są odzwierciedlone w zdefiniowanych wymaganiach, mogą być również założone.
Rozwijając planowany wybór. Charakteryzuje wyrób jaki organizacja planuje dostarczyć i zwykle jest to kompromis pomiędzy zrozumieniem przez organizację oczekiwać klienta, jej możliwości, wewnętrznych interesów, ograniczeń technicznych, oraz wynikających z przepisów mających zastosowanie do organizacji wyrobu.
Dostarczany wyrób to po prostu wyrób jaki wytwarza organizacja.
Stopień zgodności opisuje na ile dostarczany wyrób jest zgodny z planowanym wyrobem i stanowi jakość z punktu widzenia organizacji.
Percepcja klienta dotycząca wyrobu opisuje jak wyrób jest postrzegany przez klienta, jest kształtowany przez jego potrzeby, rynek i otoczenie.
Stopień zadowolenia czyli jakość z punktu widzenia klienta, odzwierciedla różnicę między tym czego klient oczekuje od wyrobu i jego percepcją dotyczącą dostarczonego wyrobu (wliczając w to aspekty organizacyjne).
Identyfikowanie klientów (klientów dzielimy na):
Zrozumienie oczekiwań klienta ułatwia określenie:
Wyniki analizy powinny być wykorzystywane do poprawy, w szczególności do oceny:
Najwyższe kierownictwo powinno przeprowadzać w odpowiednich okresach czasu przegląd SZJ organizacji w zaplanowanych odstępach czasu, w celu zapewnienia jego stałej przydatności, adekwatności i skuteczności oraz zgodności z kierunkiem strategicznym organizacji.
Podczas przeglądu warto zwrócić szczególną uwagę na:
Wyciągając wnioski, badamy:
Dzięki danym mamy możliwości doskonalenia, możliwości dokonania zmian w SZJ, modyfikacji potrzeb w zakresie zasobów.
Przegląd zarządzania nie powinien być przeprowadzany wyłącznie w celu spełnienia wymagania normy, ale powinien być częścią integralną procesu zarządzania biznesem.
Ciągłe doskonalenie to powtarzające się działania mające na celu poprawę efektów działalności.
Organizacja powinna się ciągle doskonalić (SZJ) za pomocą wykorzystania polityki jakości, formułowania celów dotyczących jakości, wyników auditów, analizy danych, działań zapobiegawczych czy korygujących.
Doskonalenie ma na celu doskonalenie wyrobów i usług w celu spełnienia wymagań klientów oraz przyszłych potrzeb i oczekiwań, korygowanie, zapobieganie i/lub ograniczenie niepożądanych skutków a także doskonalenie funkcjonowania i skuteczności SZJ.
Cały cykl doskonalenia wygląda mniej więcej tak:
A co jeśli wystąpi niezgodność ( w tym reklamacja)?
Do potencjalnych źródeł niezgodności zaliczamy:
Bezwzględnie należy eliminować skutki i przyczyny problemów, które mogłyby mieć negatywny wpływ na wyniki, zadowolenie klientów i wyroby, usługi, procesy lub system zarządzania jakością.
Norma ISO 9001 przyjmuje systematyczne podejście do ryzyka, a nie traktowanie go jako pojedynczego elementu SZJ.
Podejście to zapewnia identyfikację, badanie i nadzorowanie ryzyka podczas projektowania i funkcjonowania SZJ.
Umożliwia określenie czynników, które mogę powodować odchylenia od zaplanowanych wyników dotyczących procesów i systemu zarządzania jakością, wprowadzenie zapobiegawczych środków nadzoru, aby zminimalizować negatywne skutki oraz maksymalnie wykorzystać pojawiające się szanse.
Na co dzień, albo jeszcze lepiej „w potocznym rozumowaniu”, ryzyko to coś negatywnego. Natomiast według:
ISO 9000:2015-10 – ryzyko to wpływ niepewności
ISO 27000:2014-11, ISO 27005:2014-01, ISO 31000:2012 – ryzyko to wpływ na cele
CAN/CSA-A850-97 – ryzyko to możliwość urazu lub straty zdefiniowana jako miara prawdopodobieństwa i dotkliwości negatywnych skutków dla zdrowia, mienia, środowiska, lub innych wartości
AS/NZS 4360:2004 – ryzyko to możliwość, że zdarzy się coś co wpłynie na cele. Mierzone pod względem konsekwencji i prawdopodobieństwa
BS 6079-1:2010 – ryzyko to niepewność wpisana w plany oraz możliwość, że zdarzy się coś (np.nieprzewidziana sytuacja) co może wpłynąć na perspektywy realizacji celów przedsiębiorstwa lub projektu.
Wpływ niepewności powoduje:
Norma ISO 9001 odnosi się do niepewności osiągnięcia głównego celu normy tj. zapewnienia, że organizacja jest zdolna do stałego dostarczania klientom wyrobów i usług zgodnych z ich wymaganiami oraz dąży do zwiększenia zadowolenia klienta.
Natomiast „szanse” oznaczają wychodzenie ponad oczekiwania i określone cele.
Skutkiem wykorzystania szans może być pozyskanie nowych klientów, rozwój nowych usług i wyrobów, redukcja odpadów, poprawa produktywności, otwarcie nowych rynków.
Trzeba zapamiętać że ryzyko jest wbudowane w cały system zarządzania i znajduje się we wszystkich procesach i działaniach. Norma ISO 9001 niestety nie posiada żadnych zaleceń zapobiegawczych.
Mimo to trzeba wiedzieć że działania zapobiegawcze są częścią planowania strategicznego.
Dzięki podejściu opartemu na ryzyku organizacja będzie starała się zapobiegać/zmniejszać liczbę niezgodności od samego początku (czyli już od procesu planowania).
Umożliwia organizacji określenie czynników, które mogą powodować odchylenia od zaplanowanych wyników dotyczących procesów i systemu zarządzania jakością, wprowadzenie zapobiegawczych środków nadzoru, aby zminimalizować negatywne skutki oraz maksymalnie wykorzystać pojawiające się szanse.
Norma ISO 9001 wymaga planowania działań z uwzględnieniem ryzyk, ale nie wymaga formalnych metod lub udokumentowanych procesów zarządzania ryzykiem.
Sposób zarządzania ryzykiem przez organizację zależy od jej kontekstu biznesowego (np.krytyczności dostarczania wyrobów i usług, złożoności procesów i potencjalnych konsekwencji niepowodzeń).
Norma wymaga, aby organizacja rozumiała swój kontekst, określiła strony zainteresowane istotne dla systemu ZJ i ich wymagania oraz określiła ryzyka i szanse, do których powinna się odnieść.
Ważniejsze koncepcje ryzyka jakie zawiera norma ISO 9001:
Im lepiej uwzględnisz ryzyko w systemie i procesach tym bardziej zwiększysz prawdopodobieństwo osiągnięcia ustalonych celów, uzyskujesz bardziej spójne dane wyjściowe, a klienci mogą mieć zaufanie, że otrzymają wyroby lub usługi takie jakich oczekują.
Więcej niż zawiera norma ISO 9001 na temat ryzyka zawierają:
Norma ISO 31000 – zarządzanie ryzykiem
Norma ISO 31004 – implementacja i wskazówki dla wprowadzenia normy 31000
Norma ISO 31010 – zarządzanie ryzykiem, techniki oceny ryzyka
Przykładowe techniki oceny ryzyka:
Norma ISO 9001 jest stosowana również jako system podczas akredytacji laboratorium, pośrednio wybierając wyposażenie laboratorium, często jest tam również stosowana wraz z GLP (dobra praktyka laboratoryjna).
Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?
A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak działać najlepiej?
Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.
Więc śmiało, teraz udostępnij ten wpis na swoich social mediach i zobacz co inni mają do powiedzenia.
Nie przegap wydarzeń live, podczas których omawiamy różne tematy i odpowiadamy na pytania, które pomogą Ci wyprzedzić konkurencję. Zarejestruj się na spotkania, których gospodarzem jest CEO UniqueSEO - Rafał Szrajnert.
Live odbywa się 1 w miesiącu i o terminie powiadamiamy tylko subskrybentów email.