Zawartość strony
Termin „pokolenie z” jest stosowany w odniesieniu do ludzi urodzonych w latach 90. XX wieku i na początku XXI wieku, którzy dorastali w czasach szybkiego rozwoju technologicznego, globalizacji i zmian społecznych. Termin „z” pochodzi od angielskiego słowa „generation”, ale zamiast określać kolejne pokolenie literą alfabetu, jak to ma miejsce w przypadku innych pokoleń (na przykład pokolenie X, Y, itd.), zastosowano skrót od słowa „zero”, wskazujący na to, że pokolenie to urodziło się w okresie bliskim końca XX wieku i na początku XXI wieku.
Zaufali mi najlepsi:
Wpisz Swój Najlepszy Adres Email, Ponieważ Na Niego Dostaniesz Link.
Pokolenie Z związane jest z nowoczesnymi technologiami, takimi jak Internet, media społecznościowe i telefony komórkowe, które wpłynęły na ich styl życia, zachowania i relacje z innymi ludźmi. Uważa się, że jest to pokolenie, które jest bardziej otwarte na różnorodność, bardziej samodzielne i niezależne niż poprzednie pokolenia. Wraz z wejściem na rynek pracy, pokolenie Z wprowadza do firm nowe podejście do pracy, takie jak elastyczność i zdalna praca, co wpływa na modele biznesowe i kulturę organizacyjną.
Warto jednak zaznaczyć, że podział na kolejne pokolenia nie jest jednoznaczny i zależy od wielu czynników, takich jak kontekst historyczny, kulturowy i społeczny, a także od różnic indywidualnych między ludźmi.
REKLAMA
Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku
Link do kursu: szkolenie Facebook Ads
Koniec reklamy.
Pokoleniem Z określane są osoby, które urodziły się w drugiej połowie lat 90. ubiegłego wieku aż do końca pierwszej dekady wieku obecnego.
Osoby, które urodziły się w wyżej wspomnianych latach, nazywane są również zomerami czy też post-millenialsami. Jak łatwo się domyślić pokolenie to jest następnym po pokoleniu Y, czyli millenialsach. Cechą charakterystyczną osób z pokolenia Z jest to, że od pierwszych lat życia mają one kontakt z technologią, która stale się rozwija. Każdy z nich miał i ma dostęp do internetu oraz telefonu. Według ekspertów badających pokolenia generacja Z to dzieci internetu oraz social mediów. Bardzo wiele osób poświęca wiele uwagi temu, jak wygląda w internecie i co myślą o nich inni użytkownicy.
Cechą charakterystyczną tego pokolenia jest właśnie udział technologii w życiu tych osób. Warto zaznaczyć, że nadużywanie technologii jest bardzo szkodliwe.
Według badań dostęp do technologii na każdym kroku przyczynia się do zaburzeń snu. Pokolenie Z ma duże deficyty snu, co przekłada się nie tylko na zdrowie, ale też aktywność rodzinną i zawodową.
Pokolenie Z nie ma dobrej opinii, szczególnie wśród osób z pokolenia X. Osoby urodzone w późnych latach 90. uznawane są za bardzo roszczeniowe. Życie takich osób jest proste i pozbawione problemów a mimo to dochodzi często do generowania niepotrzebnych problemów oraz trosk.
Warto zaznaczyć, że mimo braku trosk i zmartwień większa część osób, które zaliczyć można do tego pokolenia, to ludzie dorastający w czasach wielu zagrożeń oraz kryzysów.
Biorąc pod uwagę te fakty, można przyznać, że dorastanie w tych czasach prowadziło do bardzo widocznego rozwarstwienia społecznego, co wywołane było problemami finansowymi oraz rosnącym bezrobociem. Pokolenie Z oraz millenialsi to osoby, które bardzo późno się usamodzielniają.
Problemy mieszkaniowe, związane z rosnącymi cenami mieszkań oraz domów to zdecydowanie przyczyny, które mają ogromny wpływ na taki stan rzeczy. Jednakże wielu przedstawicieli pokolenia Z decyduje się wprost odroczenie usamodzielnienia, co może być spowodowane strachem przed dorosłością i świadomością, że takie życie wiąże się z problemami.
Wpływ na zachowanie i podejście do życia osób z pokolenia Z mają również wojny. Dotyczy to nawet mieszkańców Polski, która jak wiadomo, brała udział w wojnie w Afganistanie czy Iraku. Rok 2001 to czas zamachów w Nowym Jorku.
Cechą wyróżniającą to pokolenie od innych jest zdecydowanie ogromna liczba osób z wyższym wykształceniem, które ciężko było otrzymać w poprzednich latach. Wykształcenie nie ma przełożenia na stan finansów osób z tego pokolenia, ponieważ lwia część jest po prostu biedniejsza niż rodzice czy dziadkowe.
Pokolenie to ma problemy z gromadzeniem kapitału ekonomicznego, co często jest powodem ogromnych frustracji. Poza wykształceniem, osoby z pokolenia Z mogą pochwalić się lepszym wychowaniem. Dotyczy to przede wszystkim krajów cywilizacji zachodniej, w których dostrzegalne są różnice dotyczące np. inicjacji seksualnej czy też spożycia alkoholu i innych substancji.
Niestety, osoby z pokolenia Z są częściej narażone na pojawienie się problemów psychicznych. Zaburzenia oraz inne choroby takie jak depresja, nerwica czy lęki to cecha, która przyległa do osób urodzonych w tych latach.
Wzrost liczby osób chorych lub z zaburzeniami przełożyła się jednak na wzrost świadomości społeczeństwa co do ich istoty. Ludzie przykładają większą uwagę do zdrowia psychicznego oraz zapobiegania zaburzeniom psychicznym. Warto zaznaczyć, że niezwykle trudno jest scharakteryzować tak ogromną liczbę osób. Według światowych statystyk, pokolenie Z to nawet 20% światowej populacji.
Jak wiadomo, pokolenie to jest bardzo dobrze wykształcone, co ma wpływ na możliwości zawodowe takich osób. Warto zaznaczyć, że pokolenie Z oraz następne po nich ma parcie na rozwój, oraz zdobywanie nowych umiejętności. Jest to zdecydowanie bardzo pożądane przed pracodawców.
Pracodawcy dostrzegli również wady, najczęściej są one związane z wysokimi wymaganiami. Eksperci sprzeczają się co do przyczyny takiego stanu rzeczy. Wielu z nich uważa, że może wynikać to z roszczeniowości pokolenia Z. Inni jako przyczyny podają to, że pokolenie to ma problem z poczuciem bezpieczeństwa oraz braku pewnej przyszłości.
Według pracodawców pokolenie Z jest mało lojalne. Według badań osoby te często zmieniają pracę i branżę, w której się poruszają.
Co jest przecież sprzeczne z poczuciem braku stabilizacji. Kariera zawodowa nie musi być szybka, wręcz przeciwnie, pokolenie Z chce planować powoli swoje działania.
Dla pracowników z pokolenia Z jedną z najważniejszych rzeczy w pracy jest atmosfera i swobodne podejście kierownictwa. Ludzie cenią sobie szacunek oraz bycie docenianym, z tego też powodu pracodawcy nie mogą szczędzić sobie pochwał. Wymarzona praca pokolenia Z powinna być oparta na sieci i social mediach, co jak wiadomo, nie jest możliwe w przypadku każdego rodzaju pracy.
W przybliżeniu, gen Z to pokolenie urodzone pomiędzy połową lat 90. XX wieku a początkiem lat 2010. Dokładne lata, które definiują pokolenie Z, mogą się różnić w zależności od źródła i kraju, ponieważ podział na pokolenia opiera się często na kulturowych i społecznych uwarunkowaniach danego kraju. Wiele źródeł zgodnie określa granice czasowe pokolenia Z jako okres pomiędzy rokiem 1997 a rokiem 2012, choć w innych źródłach można spotkać się z nieco innymi datami. Jednakże, podobnie jak w przypadku innych podziałów na pokolenia, granice te są tylko ogólnym przybliżeniem i nie ma jednoznacznie określonych granic między pokoleniami.
Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?
A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak działać najlepiej?
Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.
Więc śmiało, teraz udostępnij ten wpis na swoich social mediach i zobacz co inni mają do powiedzenia.
Nie przegap wydarzeń live, podczas których omawiamy różne tematy i odpowiadamy na pytania, które pomogą Ci wyprzedzić konkurencję. Zarejestruj się na spotkania, których gospodarzem jest CEO UniqueSEO - Rafał Szrajnert.
Live odbywa się 1 w miesiącu i o terminie powiadamiamy tylko subskrybentów email.