Zawartość strony
Próg rentowności to jeden z kluczowych wskaźników, którego wyznaczenie konieczne jest do osiągnięcia przez przedsiębiorstwo założonego celu.
Innymi słowy, wyznaczenie progu rentowności jest pomocne w osiąganiu odpowiedniego poziomu przychodów.
Wskaźnik jasno wskazuje, czy firma przynosi założone zyski, czy nie. Ważne jest zatem, aby wiedzieć, czym dokładnie jest próg rentowności oraz w jaki sposób powinno się go prawidłowo wyznaczać.
Zaufali mi najlepsi:
Wpisz Swój Najlepszy Adres Email, Ponieważ Na Niego Dostaniesz Link.
Ogólnie rzecz ujmując, próg rentowności oznacza sytuację, w której przychody z działalności przedsiębiorstwa pokrywają koszty związane z funkcjonowaniem firmy.
Osiągnięcie progu rentowności oznacza zatem, że firma nie przynosi ani zysków, ani strat. Nieosiągnięcie progu rentowności oznacza, że firma przynosi straty.
Z kolei przekroczenie progu rentowności oznacza, że działalność przedsiębiorstwa przynosi zyski. Jego wyznaczenie pozwala zatem kontrolować sytuację finansową firmy.
Przede wszystkim dzięki niemu przedsiębiorca ma wiedzę na temat tego, czy jego biznes jest w ogólne opłacalny. Poza tym próg rentowności w dużym stopniu pomaga w ustalaniu strategii cenowej oferowanych produktów bądź usług.
REKLAMA
Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku
Link do kursu: szkolenie Facebook Ads
Koniec reklamy.
Próg rentowności definicja – to poziom sprzedaży, przy którym dochody firmy pokrywają jej koszty stałe i zmienne, czyli nie ma strat ani zysków. Oznacza to, że firma osiąga tzw. „punkt rentowności”, w którym generuje zero zysków, ale też nie ponosi żadnych strat.
Progiem rentowności nazywamy również poziom sprzedaży, który jest wymagany do osiągnięcia określonej zyskowności. Oznacza to, że firma osiągnęła pewien minimalny poziom zysków, który pozwala na kontynuowanie działalności.
Progiem rentowności można zarówno mierzyć wartość sprzedaży, jak i liczbę wytworzonych produktów lub usług. Określenie progu rentowności jest ważne dla zarządzania finansami firmy, ponieważ pozwala na określenie minimalnego poziomu sprzedaży potrzebnego do pokrycia kosztów i uzyskania zysków, a także na planowanie dalszego rozwoju i inwestycji.
Aby obliczyć próg rentowności, należy wyznaczyć łączne koszty stałe i zmienne firmy oraz określić cenę jednostkową produktu lub usługi.
Prosty wzór na obliczenie progu rentowności to:
Procentowy próg rentowności = Koszty stałe / (Przychód ze sprzedaży – Koszty zmiennych)
Jeśli chcemy obliczyć wartość sprzedaży potrzebną do osiągnięcia progu rentowności, musimy pomnożyć procentowy próg rentowności przez wartość sprzedaży:
Wartość sprzedaży dla osiągnięcia progu rentowności = Procentowy próg rentowności * Wartość sprzedaży
Można także obliczyć ilość produktów lub usług, które muszą zostać sprzedane w celu osiągnięcia progu rentowności:
Ilość jednostek sprzedaży dla osiągnięcia progu rentowności = Koszty stałe / (Cena jednostkowa – Koszty zmiennych jednostkowych)
Warto jednak pamiętać, że to tylko ogólny wzór, a w praktyce wiele czynników może wpłynąć na rzeczywisty próg rentowności, takich jak koszty dodatkowe, zmiany w popycie na produkty czy konkurencja na rynku.
Warto zaznaczyć, że im niższy jest próg rentowności, tym szybciej firma zacznie przynosić zyski. Odwrotnie jest w przypadku wysokiego progu rentowności.
Wynika z tego, że każdemu przedsiębiorcy zależeć powinno, aby próg rentowności jego biznesu był jak najniższy. Na jego wysokość wpływać można na różne sposoby. Pierwszy sposób polega na podwyższeniu cen oferowanych produktów lub usług.
Z jednej strony jest to najprostszy sposób na obniżenie progu rentowności, z drugiej natomiast jest to sposób dość ryzykowny. Jeśli bowiem ceny podniesie się zbyt wysoko, to produkty mogą przestać się po prostu sprzedawać. Drugi sposób to sprzedaż „po kosztach”.
Mowa tu o sprzedaży produktów lub usług po cenie obniżonej o koszty produkcji. Przyznać jednak trzeba, że to również jest sposób dość ryzykowny. W dłuższej perspektywie sprzedaż produktów „po kosztach” może bowiem przynieść więcej szkód niż korzyści.
Co więcej, ten sposób wykorzystać można wyłącznie wówczas, kiedy firma osiągnie już założony wcześniej próg rentowności.
Trzeci sposób wpływu na próg rentowności to redukcja kosztów. To z kolei jest sposób najtrudniejszy w realizacji, jednak z drugiej strony najskuteczniejszy. Obniżenie kosztów produkcji to bowiem nie tylko obniżenie progu rentowności, ale i optymalizacja wydatków przedsiębiorstwa.
Zanim jednak właściciel firmy będzie chciał i mógł wpływać na próg rentowności, wcześniej musi go dokładnie wyznaczyć. Jak to zrobić?
Obniżenie progu rentowności oznacza zmniejszenie kosztów stałych lub zmiennych, zwiększenie przychodów ze sprzedaży lub obniżenie ceny jednostkowej produktu lub usługi.
Oto kilka sposobów na obniżenie progu rentowności:
Warto jednak pamiętać, że każda z tych strategii może mieć wpływ na inne aspekty firmy i należy dokładnie przeanalizować ich wpływ na całą firmę przed podjęciem decyzji.
W celu wyznaczenia progu rentowności w pierwszej kolejności konieczna jest dokładna analiza wydatków firmy.
Należy to zrobić, zakładając podział na koszty zmienne i koszty stałe.
Sam próg rentowności wyznaczyć można w różnych ujęciach. Mowa tu o ilościowym progu rentowności, wartościowym progu rentowności, procentowym progu rentowności oraz rozszerzonym progu rentowności.
W pierwszym przypadku ilościowy próg rentowności wskazuje przedsiębiorcy, ile produktów lub usług firma powinna sprzedać, aby pokryć koszty jej działalności.
Do jego wyznaczenia pod uwagę wziąć należy koszty stałe i zmienne oraz jednostkową cenę produktu. Koszty stałe podzielić należy przez różnicę ceny jednostkowej i jednostkowych kosztów zmiennych.
Z kolei wartościowy próg rentowności wskazuje na to, jaką wartość osiągnąć musi sprzedaż produktów, aby przychody przedsiębiorstwa zrównały się z całkowitymi kosztami, jakie firma ponosi.
W tym przypadku również do obliczenia tego wskaźnika pod uwagę wziąć należy koszty stałe i zmienne oraz jednostkową cenę produktu.
Cenę jednostkową pomnożyć należy przez iloraz kosztów stałych i różnicę ceny jednostkowej oraz jednostkowych kosztów zmiennych. Jeśli chodzi o rozszerzony próg rentowności, to w tym przypadku uwzględnia się finansowanie działalności przy pomocy obcego kapitału, co tworzy koszty finansowe.
Oznacza to, że przychody ze sprzedaży muszą pokryć wszystkie wydatki. W celu obliczenia rozszerzonego progu rentowności konieczne jest podzielenie sumy kosztów stałych i kosztów finansowych przez różnicę ceny jednostkowej i kosztów jednostkowych zmiennych.
Na koniec wspomnieć trzeba jeszcze o sposobie obliczenia procentowego progu rentowności. Wskaźnik ten prezentuje procent zdolności produkcyjnych firmy, jaki zaangażowany musi być w wygenerowanie przychodów pokrywających koszty działalności firmy.
Jego obliczenie polega na wyznaczeniu wartości iloczynu ilościowego progu rentowności i zdolności produkcyjnej firmy.
Wyznaczenie progu rentowności jest niezwykle ważne dla działalności firmy. Dlatego każdy przedsiębiorca powinien potrafić go wyznaczyć i brać pod uwagę przy podejmowaniu decyzji biznesowych.
Dzięki temu można mieć pewność, że decyzje te są słuszne, co przekłada się na bezpieczniejsze prowadzenie biznesu. Bez dokładnego wyznaczenia progu rentowności prowadzenie działalności gospodarczej jest dość ryzykowne.
Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?
A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak działać najlepiej?
Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.
Więc śmiało, teraz udostępnij ten wpis na swoich social mediach i zobacz co inni mają do powiedzenia.
Nie przegap wydarzeń live, podczas których omawiamy różne tematy i odpowiadamy na pytania, które pomogą Ci wyprzedzić konkurencję. Zarejestruj się na spotkania, których gospodarzem jest CEO UniqueSEO - Rafał Szrajnert.
Live odbywa się 1 w miesiącu i o terminie powiadamiamy tylko subskrybentów email.