Połączyć przyjemne z pożytecznym -co znaczy to powiedzenie? (przysłowia, przykłady, definicja)

Kim jest Product Owner (PO)? Poznaj zakres obowiązków (przykłady, definicja)
7 lutego, 2023
Postawa asertywna
Postawa asertywna. Czym jest asertywność w pracy (uległy, agresywny)
7 lutego, 2023

Połączyć przyjemne z pożytecznym -co znaczy to powiedzenie? (przysłowia, przykłady, definicja)

przyjemne z pożytecznym
Połączyć przyjemne z pożytecznym -co znaczy to powiedzenie? (przysłowia, przykłady, definicja) 1

Przyjemne z pożytecznym – oksymoron czy kombinacja z życia wzięta?

Jak łączyć przyjemne z pożytecznym? Czy taka kombinacja jest w ogóle możliwa do zrealizowania? Czy można skutecznie zaserwować takie połączenie w życiu codziennym i związanych z nim obowiązkach? Mimo że pytania wydają się na pierwszy rzut oka banalnie proste, jednak potrzebna jest dłuższa chwila, aby dokładniej rozważyć poruszone kwestie.

Zaufali mi najlepsi:

moi klienci i partnerzy

Dołącz do nas NA DARMOWYM WIDEO

Wpisz Swój Najlepszy Adres Email, Ponieważ Na Niego Dostaniesz Link.

Robienie wszystkiego naraz to robienie niczego

W dzisiejszych czasach, kiedy niezwykłe popularna jest wielozadaniowość, a wyjątkowym uznaniem cieszy się podzielność uwagi, nadal nie jesteśmy w stanie robić wszystkiego jednocześnie. Gdyby było inaczej, na wypełnienie codziennych obowiązków nie potrzebowalibyśmy aż doby, lecz kilku chwil. Perspektywa, gdzie za jednym zamachem w przeciągu ledwie paru minut wykonana zostaje codzienna praca i wszystkie obowiązki jest iście piękna, aczkolwiek zarazem brzmi ona zbyt utopijnie, ażeby mogła okazać się w stu procentach prawdziwa.

Nawet największa podzielność uwagi nie wystarczy, kiedy zechcemy w tym samym czasie obejrzeć ciekawy program, przeczytać książkę i przeprowadzić interesującą konwersację, a co więcej aktywnie uczestniczyć w dyskusjach na portalach społecznościowych. A przecież wszystkie te czynności związane są bardziej z odpoczynkiem i relaksem, aniżeli wykonywaniem codziennych obowiązków. Niestety, jak można łatwo zauważyć, nie da się efektywnie podzielić uwagi pomiędzy wiele różnorakich czynności i każdą wykonać dobrze oraz z należytym zaangażowaniem.

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Koniec reklamy.

Bądź co bądź istnieje opcja, aby połączyć w sposób lukratywny przynajmniej dwie czynności. Przykładów można mnożyć, a każdy z nich okaże się inny. Oglądając film bądź czytając książkę wcale nie musimy siedzieć. W tym czasie jako idealne połączenie pożytecznej czynności z przyjemnościami okaże się dawka lekkich ćwiczeń. Wszak zarówno wpatrując się w ekran telewizora, jak również czytając książkę lub czasopismo można wykonać bodajby rowerek. Wystarczy ułożyć się w odpowiedniej ku temu pozycji, unieść nogi ku górze, a następnie poruszać nimi w powietrzu w sposób charakterystyczny dla jazdy rowerowej.

Domowe obowiązki z pomocą

Kiedy w domu bałagan, a dzieci jeszcze dokładają sprzątania, warto zaangażować je w pomoc w domowych obowiązkach. Wspólne sprzątanie domostwa bez cienia wątpliwości okaże się czynnością pożyteczną. Porozrzucane zabawki znajdą się wreszcie na swoim miejscu, sterta ubrań leżących na kanapie zostanie schowana do szafy, a kurz zniknie z półek. Jednak ciężko stwierdzić, aby wszystkie te czynności cechowało czerpanie przyjemności z ich wykonywania. Chyba że sprzątanie zostanie dodatkowo uzupełnione w elementy zabawy.

Rozrzucone po całym pokoju zabawki dzieci mogą zbierać i układać cały dzień i dłużej. Czynność to kojarzy się niestety z nudą oraz monotonią. Jednakże jeśli dodatkowo zostanie wymyślona zabawa, dzieciom z pewnością przypadnie do gustu. Wrzucanie klocków bądź innych zabawek do pudła za punkty to świetna rozrywka przypominająca poniekąd koszykówkę, a już z pewnością trafianie piłką do kosza. W zabawie może brać udział każdy członek rodziny, zaś uczestnicy za każde trafienie otrzymają punkt. Zabawa okaże się świetną rywalizacją, wypełniając czas i jednocześnie porządkując przestrzeń w pokoju dzieci.

Ścieranie kurzy czy porządkowanie szafy z ubraniami też wcale nie musi powiewać nudą. Wszystko zależy od naszego podejścia oraz kreatywności. Natomiast dzieci dzięki zastosowaniu wprowadzania elementów zabawy chętniej przekonają się do codziennych sprawunków.

Podwieczorek, kawa i… hobby

Kto powiedział, że w trakcie podwieczorku nie wolno robić nic więcej? Nikt. Zatem oprócz zajadania się przepysznym ciastem i zapijania go kawę, można wykonywać w tym czasie rozmaite czynności związane z naszym hobby.

Wiele osób zajmuje się robótkami ręcznymi. Haftowanie, rysowanie bądź decoupage to nie tylko coraz to bardziej powszechne hobby, ale przede wszystkim świetny sposób na kreatywne spędzenie czasu. Co więcej, już same te czynności sprawiają, że ich wykonywanie to w rzeczy samej łączenie przyjemności z pożytecznością. Zarówno przygotowywanie twórczej ozdoby, jak też haftowanie obrazu to stałe ćwiczenie motoryki. Dodatkowo osoby zajmujące się robótkami ręcznymi nabierają z czasem nie tylko większej staranności, ale również zyskują na precyzji. Warto zaznaczyć, że wykonywanie każdej z wymienionych pasji łączy się z koniecznością posiadania niemałej cierpliwości. Można zatem pokusić się o stwierdzenie, że wykonując rozmaite ręczne robótki oraz prace plastyczne rozwijamy własną cierpliwość.

Gdyby tego było mało, nasze pożyteczne zajęcie wspomagamy poprzez posiłek o doznania przyjemności wynikające niebezpośrednio z powodu uprawiania pasji.

Odpoczynek z łamigłówkami

Cała rzesza ludzi wypoczywa i regeneruje siły nie inaczej, jak poprzez zaczerpnięcia chwili spokoju wypełnionej rozmaitymi zagadkami. I w tym wypadku każdy znajdzie bezproblemowo coś w sam raz dla siebie.

Jeśli dysponujemy odpowiednimi narzędziami, czas wypełnić można krzyżówkami bądź rebusami. Doskonałym okaże się rozwiązywanie sudoku, które z dnia na dzień cieszy się coraz większą popularnością. O ile każdy zna przynajmniej jeden rodzaj krzyżówek, o tyle sudoku jest ich wyjątkową i nieprzeciętną alternatywą. Podobnie do innych krzyżówek możemy mieć do czynienia z sudoku o mniejszym bądź większym poziomie skomplikowania oraz trudności. Jednakże tak czy inaczej nie zmienia to faktu, że nawet najprostsze sudoku okaże się świetną rozrywką, która jednocześnie pobudzi szare komórki mózgu.

Czym jest wspomniane sudoku? Ano, łamigówką, której głównym celem jest poprawne uzupełnienie diagramu poprzez wpisane we właściwe pola cyfr od 1 do 9. Zaznaczyć należy, że w przypadku sudoku mowa o aż 9 kwadratach wielkości 3 kratki na 3 kratki, co daje z kolei po 9 pól w pionie oraz poziomie. Uzupełniają łamigówkę, należy wykonać to w sposób, gdzie zarówno w każdej kolumnie i rzędzie cyfry nie powtórzą się. Co więcej, każda z cyfr może wystąpić tylko raz w każdym kwadracie. Proste? Raczej nie do końca, chociaż z całkowitą pewnością znajdzie się mnóstwo miłośników sudoku, którzy świetnie radzą sobie z jego wypełnianiem. Gdyby tego było mało, istnieją również interaktywne wersje, których rozwiązywanie wymaga kontaktu z innymi osobami. Świetnie zatem sprawdzi się, jako łamigówka zapełniająca czas pojedynczej jednostce, jak i całej rodzinie.

Zadbaj o kontakty towarzyskie

Świetnym przykładem połączenia czynności przyjemnych z pożytecznymi jest zarówno nawiązywanie kontaktów z ludźmi, jak również ich utrzymywanie. Bowiem nic bardziej nie pobudza mózgu do pracy, jak interakcje międzyludzkie. To właśnie podczas konwersacji z inną osobą, mózg działa na pełnych obrotach. Dlaczego?

Analiza mowy ciała to jeden z istotnych elementów, jakie budują udaną i owocną konwersację przynajmniej dwóch osób. To właśnie na podstawie mowy ciała rozmówcy wiemy, co usiłuje on przekazać za pomocą konkretnych sformułowań. Szczególnie że nie zawsze ludzie mówią, co myślą albo mówiąc coś, mając na myśli kwestię całkowicie odmienną. W odróżnieniu intencji rozmówcy pomaga nam właśnie rozpoznanie jego mowy ciała, czyli gestykulacja oraz mimika, ale nie tylko. Całe ciało bowiem przekazuje sygnały, które przy właściwej interpretacji wskażą prawdziwe intencje rozmówcy.

Jednak kontakty interpersonalne to nie tylko rozwijanie tej niezwykle przydatnej, ale również skomplikowanej i złożonej umiejętności. Rozmowa z drugą osobą rozwija asertywność czy umiejętność udzielenia ciętej riposty. Ponadto uczy poprzez praktykę norm, które dane społeczeństwo uznaje, a które wręcz przeciwnie.

Ponadto rozbudowana sieć kontaktów może przysporzyć wielu pozytywów. Niejednokrotnie mówi się, jak cenne w praktyce mogą okazać się znajomości. Wszak to one właśnie otwierają wiele drzwi, jakie dla pozostałych jeszcze bardzo długi okres pozostaną zamknięte. Łatwiej osiągnąć cele, które nie są zależne wyłącznie od nas samych i naszych działań.

Wyjdź z domu nie tylko w interesach

Większość z nas wychodzi z domu nawet kilka razy dziennie. Chodzimy do szkoły, do pracy, na zakupy czy do urzędów, aby załatwić całą rzeszę spraw. Jednak równie dobrze wyjść z domu można również w celach rekreacyjnych i wcale nie potrzeba do tego wybitnego wyposażenia.

Spacer do parku po zacienionych alejkach to świetny sposób na ukojenie napiętych nerwów po całym dniu. Przechadzając się wśród zielonych traw, warto zaczerpnąć kilka razy głęboko powietrza. Nie tylko dotlenimy dzięki temu komórki znajdujące się w naszym ciele, ale także zwyczajnie odetchniemy po dniu pełnym wrażeń. Co więcej, zaczerpnięcie kilku solidnych wdechów pomoże nam się uspokoić w przypadku wzburzenia bądź zdenerwowania, jak również nabrać odpowiedniego dystansu do problemów.

Jeśli natomiast zamiast wyciszenia w spokojnym miejscu potrzebujemy mocniejszych bodźców, wypad do pobliskiego baru także okaże się trafionym pomysłem. Równie dobrym wyborem okaże się kino, dyskoteka, a nawet gwarna restauracja. Co kto lubi. I chociaż poboczny obserwator mógłby uznać, iż wypad do baru wcale z pożytecznością się nie wiąże, śmiało takiemu twierdzeniu można zaprzeczyć. Wystarczy, że takie wyjście odgrywa rolę rozluźniacza, a już w rzeczywistości spełnia pożyteczną rolę w przesyconej obowiązkami codzienności człowieka.

Łączyć przyjemne z pożytecznym – oksymoron?

Czy można zatem połączyć skutecznie przyjemne z pożytecznym? Jak najbardziej. Nie trzeba wiele, aby szybko dostrzec, że cała masa czynności wykonywanych w życiu już same w sobie stanowią idealne przykłady na możliwość takiego połączenia.

Niestety bądź stety, większość z tych połączeń to kombinacje czynione całkowicie nieświadomie. Codzienne czynności wystarczy czasem tylko urozmaicić w taki sposób, aby nie tylko wypełnić obowiązki, ale również zrelaksować się w ich trakcie. Najczęściej jednak wystarczy zdać się na podświadome działanie. Szybko okaże się, że chociaż śmiało można uznać przytoczone pojęcie za przeciwstawne i zaprzeczające same sobie, to jednak jest ono równie prawdziwe, co nasze lustrzane odbicie.

doradztwo konsulting szkolenie sprzedaży biznes firma szkolenia online
Sprawdź moją ofertę:
Połączyć przyjemne z pożytecznym -co znaczy to powiedzenie? (przysłowia, przykłady, definicja) 2

Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?

A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak działać najlepiej?

Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.

Więc śmiało, teraz udostępnij ten wpis na swoich social mediach i zobacz co inni mają do powiedzenia.

Co to znaczy przyjemne z pożytecznym?

„Przyjemne z pożytecznym” to idiom, który oznacza, że coś jest zarówno przyjemne, jak i użyteczne. W innymi słowami, coś jest zabawne i sprawia przyjemność, ale jednocześnie ma jakieś korzyści lub użyteczność. Na przykład, jeśli ktoś mówi, że czytanie jest przyjemne z pożytecznym, oznacza to, że czytanie jest zabawą, ale jednocześnie rozwijające i użyteczne dla naszego intelektualnego rozwoju.

Jak połączyć przyjemne z pożytecznym?

Można łączyć przyjemne z pożytecznym, poprzez wybieranie działań i zajęć, które sprawiają nam przyjemność, a jednocześnie korzystnie wpływają na nasze zdrowie, rozwój, relacje czy finanse. Na przykład, można uprawiać sport, który jest zabawą, ale jednocześnie poprawia kondycję fizyczną i zdrowie. Można też uczyć się nowych umiejętności w wolnym czasie, które są interesujące, ale jednocześnie rozwijają nasze kompetencje i potencjalnie przynoszą korzyści zawodowe.

Dr/PhD Rafał Szrajnert
Dr/PhD Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)