Strategia błękitnego oceanu przykłady -co to? ZABÓJCZO SKUTECZNA (definicja, nisza, innowacja i konkurent)

Strategie cenowe strategie ustalania cen
Strategie cenowe jak je wybierać i na czym polegają? (cena produktu, marketing, przedsiębiorstwo, rodzaje, definicja, przykłady)
24 stycznia, 2023
W co inwestują bogaci
W co inwestują bogaci (inwestycyjny poradnik bogatego ojca)
24 stycznia, 2023

Strategia błękitnego oceanu przykłady -co to? ZABÓJCZO SKUTECZNA (definicja, nisza, innowacja i konkurent)

Strategia błękitnego oceanu

Strategia błękitnego oceanu

strategia błękitnego oceanu

Strategia błękitnego oceanu przykłady + Kanwa strategii błękitnego oceanu

Strategia błękitnego oceanu to potężne narzędzie dla Ciebie, nie tylko gdy prowadzisz biznes.
Jeśli Twoja konkurencja jest dosyć silna, lub liczna, przez co nie osiągasz zamierzonych rezultatów to strategia błękitnego oceanu jest właśnie dla Ciebie. Obiecuję, że z tym narzędziem odniesiesz sukces!

Cykl życia produktu przedsiębiorstwa

Czym jest strategia błękitnego oceanu i jak z niej skorzystać? Definicja.

Strategia błękitnego oceanu to metoda strategii biznesowej, która polega na tworzeniu nowych rynków, wykorzystując wyjątkowość produktu lub usługi, aby wyprzedzić konkurencję.

Polega na tworzeniu nowych rynków, które nie są konkurencyjne dla firm, a zamiast tego zapewniają możliwość zwiększenia przychodów. Aby skorzystać z tej metody, firmy muszą wypracować jasną strategię biznesową, która pomoże im określić, jak mogą wykorzystać rynek do stworzenia nowych produktów lub usług. Następnie mogą stworzyć produkt lub usługę, która będzie wyjątkowa, aby wyróżnić się na rynku i zwiększyć swoją wartość. Firmy mogą również wykorzystać strategię błękitnego oceanu, aby zidentyfikować nowe szanse biznesowe, które nie są dostępne dla konkurencji.

Zaufali mi najlepsi:

moi klienci i partnerzy

Dołącz do nas NA DARMOWYM WIDEO

Wpisz Swój Najlepszy Adres Email, Ponieważ Na Niego Dostaniesz Link.

Płynąc przez niebieski ocean,
czyli Strategia Błękitnego Oceanu (Blue Ocean Strategy) i jej przykłady.

Guy Laliberte, kanadyjski artysta uliczny, szczudlarz i połykacz ognia, rozważał przemysł cyrkowy.

Odczuwał dużą frustrację w stosunku do modelu ustalonego dawno temu przez Ringling Bros. i Barnum & Bailey.

Strategia błękitnego oceanu, przykłady, Ringling Bros. i Barnum & Bailey.

Guy był znudzony banałami tradycyjnego cyrku, niczym humor błaznów, pokazów tresowanych zwierząt i sprzedawców, krzyczących w przejściu.

Guy zastanawiał się, w jaki sposób może ulepszyć tradycyjny model biznesowy cyrku, który oferuje ogromne wydatki na działania zwierząt i gwiazdy estrady.

Guy wyobrażał sobie również, jak można by zmienić przemysł cyrkowy, gdyby włączył narrację i wystawił swoje występy w wyjątkowych, nowoczesnych miejscach.

Korzystając z tej okazji, Guy zaczął współpracę z innym ulicznym performerem, Gilles Ste-Croix, aby wspólnie założyć nową firmę i nowy rodzaj cyrku.

Jedną z pierwszych decyzji, którą podjął Guy, było pożyczenie elementów ze świata teatru, by stworzyć wyrafinowany, stylowy spektakl, w którym dorośli chętnie zapłacą premium (wyższe ceny biletów).

Aby osiągnąć tę teatralną transformację (i uzasadnić wyższe ceny biletów), Guy musiał podjąć decyzję o tym, co uwzględnić w swoim nowym cyrku.

Włączył on bardziej wyrafinowany, intelektualny komponent i wzniosłą fabułę. Oprócz artystycznej muzyki i tańca, z elementami baletu.

Aby urzeczywistnić swoją wizję, Guy uświadomił sobie, że musi wyeliminować i zredukować pewne elementy z tradycyjnych cyrków. Będzie również musiał podnieść pewne elementy na nowy poziom. W końcu będzie musiał stworzyć zupełnie nowe składowe.

Eliminując zwierzęta, redukując klaunów i ich tandetny humor, podnosząc splendor namiotu z wyższym poziomem komfortu i pięknym wykończeniem zewnętrznym, jego wyjątkowe pomysły kreują prawdziwą magię (istotę) cyrku.

Tworzy choreografię, narrację, muzykę i oświetlenie.Bazując na tych podstawach, Guy i Gilles tworzą Cirque du Soleil.

Strategia błękitnego oceanu, przykłady,  Cirque du Soleil

Zamiast utopić się na nasyconym rynku tradycyjnego cyrku, polegali oni na innowacji wartości, aby stworzyć zupełnie nowy rynek. Tworzą niebieski ocean.

Strategia błękitnego oceanu, przykłady, Cirque du Soleil

Strategia błękitnego oceanu, stworzona przez W.Chana Kima i Renee Mauborgne, to nowy sposób myślenia o strategii biznesowej.

Strategia błękitnego oceanu, przykłady, W Chan Kim i Renee Mauborgne

Niebieski ocean, kontra czerwony ocean.

Zanim stworzysz własną strategię błękitnego oceanu, powinieneś zdobyć podstawową wiedzę na temat tego, czym są niebieskie oceany.
Cirque du Soleil udało się zrekonstruować granice branży cyrkowej. Innymi słowy, ich strategia błękitnego oceanu polegała na kapitalizacji na niewykorzystanej przestrzeni rynkowej.

Wyobraź sobie, że Twoja firma sprzedaje zdalnie sterowane leżaki do basenów. Przybierają kształt zwierząt i superbohaterów. Dzieci je uwielbiają!

Marketing w tym przypadku najczęściej zajmuje się reklamami dla dzieci lub rodziców, a co na przykład gdybyśmy wydzierżawiali swoje leżaki na korporacyjnych eventach?

Ponieważ niebieskie oceany leżą w niewykorzystanej przestrzeni rynkowej, są wolne od konkurencji, a zatem mają potencjał do szybkiego wzrostu i tworzenia klientów. Podczas, gdy niektóre niebieskie oceany są radykalnie nowe, większość pochodzi z istniejących branż.

Skoro poznaliśmy już czym jest niebieski ocean, pozwól że przedstawię czym jest czerwony ocean.
Czerwone oceany, w przeciwieństwie do ich niebieskich odpowiedników, są bardzo konkurencyjne. Praktyki w branży są dobrze ugruntowane, a pojedynek o zyski jest brutalny.

Inny sposób myślenia o czerwonych oceanach jest wyznacznikiem istniejącej przestrzeni rynkowej. Natomiast niebieskie oceany reprezentują przestrzeń rynku, ale jeszcze nieznaną.

Przykład: Smartfony to czerwony ocean, a smart okulary? Zgadza się! niebieski…

Skoro już poznałeś definicję obu oceanów, spróbuj zidentyfikować do której grupy zaliczyłbyś poniższe:

  • wykładniczy wzrost zysków,
  • wyścig do najniższej wojny cenowej,
  • konsumenci mogą wybierać spośród wielu marek oferujących ten sam produkt,
  • przełom w technologii prowadzi do nowego działu korporacyjnego,
  • wizjonerski menedżer zastanawia się nad najlepszymi praktykami w branży,
  • firma dostosowuje swój produkt, aby stworzyć nową bazę klientów,
  • wrogie przejęcia.
Strategia błękitnego oceanu, przykłady, Konsekwencje powstawania strategii błękitnego oceanu

Skoro teraz rozumiecie, czym są niebieskie oceany, określmy ich wpływ. Powyższa tabela podsumowuje wyniki badań przeprowadzonych na 108 firmach w trzydziestu branżach, obejmujących okres ponad 100 lat.

Jak widać, 14% wszystkich wprowadzeń stanowiły 61% wszystkich zysków.
Ten wykres mówi wszystko, tworząc niebieskie oceany:

  • zwiększasz potencjał dochodowy firmy
  • maksymalizujesz wpływ na zysk Twojej firmy

Strategia błękitnego oceanu – przykłady:

Załóżmy, że jesteś inwestorem. Musisz wybrać między dwoma startupami mody męskiej.
1. Firma A produkuje wysokiej jakości dżinsy i sprzedaje je wybranym detalistom.

2. Firma B sprzedaje dostęp do stylisty online, która krytykuje Twoją garderobę.

Który ma większy potencjał niebieskiego oceanu?

Porównanie dwóch oceanów:

Niebieski Ocean: Niewykorzystana przestrzeń rynkowa wolna od konkurencji, w której firmy mogą tworzyć klientów. Niebieskie oceany mają potencjał, by zapewnić szybki wzrost zysków.

Czerwony Ocean: Ustanowione rynki z ugruntowanymi praktykami branżowymi i intensywną konkurencją dla zysków.

STRATEGICZNE POSUNIĘCIA(strategia błękitnego oceanu)

Od niepamiętnych czasów sukces w biznesie porównywany jest z losami konkurencji, strategia benchmarku, najczęściej w stosunku do lidera branży.

Jako taka, typowa strategia czerwonego oceanu bazuje na konkurencyjności.

Czerpiąc ze strategii militarnej, strategie biznesowe oparte na konkurencji badają traktowały rynek jak pole bitwy, z firmami w branży jako przeciwstawnymi armiami, wszystkie walczące o podbicie tych samych klientów (lub rynku).
Żeby znaleźć odpowiednią strategię niebieskiego oceanu, musisz wyjść poza strategię opartą na konkurencji. Istnieją dwa powody, dla których warto:


Po pierwsze, postęp technologiczny w produkcji i dystrybucji oznacza, że ​​więcej produktów jest łatwiej dostępnych niż kiedykolwiek. Ten problem stanowi podaż przekraczającą popyt, obniżając ceny.

Po drugie, globalizacja spowodowała upadek międzynarodowych barier handlowych i natychmiastowe udostępnienie globalnych informacji o cenach.
Oznacza to, że konkurencja jest globalna, rynki niszowe zaczynają znikać, a monopole są coraz bardziej zagrożone.

Aby pomóc nam wydostać się z tych coraz bardziej krwawych czerwonych oceanów, skupiasz się na ruchach strategicznych, zestawie decyzji, które firma musi podjąć, aby stworzyć błękitne wody.

Zastanów się nad Cirque du Soleil. W ramach ruchów strategicznych (strategia błękitnego oceanu), które zrewolucjonizowały przemysł cyrkowy, porzucili wykorzystywanie aktów zwierzęcych, wprowadzili nowy wyrafinowany typ cyrku, a także włączyli elementy baletu i teatru.


Przydatne wpisy ( jako uzupełnienie do- strategia błękitnego oceanu, podstawy)na temat:

„Ale czego powinienem szukać w strategicznym posunięciu?” możesz zapytać.

Odpowiedzią jest innowacyjność wartości. Podejmuj wyzwania w zakresie innowacji, aby stworzyć wartość dla swoich klientów, a jednocześnie obniżyć koszty, czyniąc konkurencję nieistotną.
Podczas kreowania innowacji i jej wartości unikać należy:

  • tworzenia wartości z innowacją, która typowo wytwarza skromne zyski i pozostawia Cię zakotwiczoną w czerwonym oceanie.
  • innowacje bez tworzenia wartości dla klienta, co prowadzi do produktów, które są nowatorskie, ale niepraktyczne.
Strategia błękitnego oceanu, przykłady, Innowacja i niskie koszty

Strategia błękitnego oceanu – przykłady innowacji wartości:

CNN – wiadomości transmitowane przez całą dobę

Ford – stworzył niedrogi, trwały samochód, model T

Apple – stworzył intuicyjny, przenośny odtwarzacz mp3

Istotnym powodem do poszukiwania wartości innowacji jest to, że łamie ona kompromis wartości i kosztów tak powszechny dla strategii opartych na konkurencji.

Większa wartość = Większy koszt

Niższa wartość = Niższy koszt

W przypadku czerwonych oceanów (w odróżnieniu od strategii błękitnego oceanu)firma zazwyczaj decyduje się na odróżnienie od konkurencji, oferując wysokiej jakości, wysokokosztowy produkt lub oferując produkt o niewielkiej wartości po niskich kosztach.

Chcesz Rolls Royce’a, czy fiata? Rynek aut jest tego doskonałym przykładem, nie ma tu super prestiżowych aut w niskich cenach.

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Koniec reklamy.

Co to strategiczne posunięcie?

Strategiczne posunięcie: zestaw decyzji, które firma podejmuje, by stworzyć niebieskie oceany.
Innowacja wartości: tworzenie wartości dodanej dla klientów przy jednoczesnym obniżaniu kosztów firm, co czyni konkurencję nieistotną.

Kompromis między wartością a kosztami: paradygmat wielu strategii konkurencyjnych, w których większa wartość ma większy koszt, a niższa wartość, wiąże się z niższym kosztem.

Aby stworzyć doskonały model innowacyjności (strategia niebieskiego oceanu), musisz skupić się na podniesieniu wartości kupującego, a jednocześnie obniżeniu kosztów.

Korzystając z tego paradygmatu, spróbuj kategoryzować następujące strategiczne ruchy dokonane przez Cirque du Soleil.

  • publikuje story, historię i scenariusz dla swoich wystąpień
  • elegancja w namiocie cyrkowym
  • zrezygnował z drogich gwiazd estrady
  • zainscenizował wiele unikalnych produkcji
  • zrezygnował ze zwierząt

Strategiczne ruchy Cirque i innych firm z błękitnego oceanu są zawsze pouczające. Ucz się z nich, kiedy tylko tworzysz własne.

Kanwa strategii

Kanwa strategii jest niezbędna jeśli chcesz aby Twoja strategia błękitnego oceanu była skuteczna. Obrazuje czynniki konkurencji, w których konkuruje i inwestuje konkretna branża. Wskazuje również na nacisk, jaki firma (lub grupa firm) kładzie na każdy czynnik.

Gdy tylko zidentyfikujemy czynniki dla naszej kanwy strategii, możemy za jego pośrednictwem zacząć kreślić profil firmy. Wynikowa linia nazywana jest krzywą wartości.

Strategia błękitnego oceanu – przykłady kanwy:

Strategia błękitnego oceanu, przykłady, Kanwa Strategii, jęz. polski
Strategia błękitnego oceanu, przykłady, Kanwa strategii

Jak widać większość małych cyrków posiada niskie ceny za bilety.
Branża winiarska w Stanach Zjednoczonych pod koniec lat 90. była bardzo obsadzona konkurencją, klasycznym czerwonym oceanem. Krzywe wartości dla win premium i budżetowych miały nawet ten sam kształt, różniły się tylko poziomem prezentowania. Następnie, u progu nowego tysiąclecia, australijska winnica Casella wprowadziła nową markę wina. Nazwali ją „Żółtym ogonem- Yellow Tail” i mieli własną krzywą wartości.

Strategia błękitnego oceanu – przykłady: Yellow Tail i konkurencji:

Strategia błękitnego oceanu, przykłady, Kanwa strategii dla branży winiarskiej

Krzywa wartości marki również była wyjątkowa. Firma zrezygnowała z czynników enologicznych (nauka o winie), marketingu ponadpodstawowego i jakości starzenia się, podkreślając własne czynniki związane z marką. Przez analizę powyższej krzywej łatwo możemy zanalizować w jaki sposób Yellow Tail wyróżnił się na rynku.

Podsumowanie:

Kanwa strategii: narzędzie używane do zilustrowania strategii konkurencyjnej firmy.
Czynniki konkurencji: czynniki, na które działa przemysł i które inwestują; na przykład cena.
Krzywa wartości: Linia utworzona przez wykreślenie profilu firmy na kanwie strategii.

4 ramy działania

Aby pomóc nam tworzyć nowe krzywe wartości na naszych własnych kanwach strategii, potrzebujemy kolejnego narzędzia analitycznego, czterech ram działania.

Strategia błękitnego oceanu – przykłady: czterech ram działania:

Strategia błękitnego oceanu, przykłady, 4 ramy działania - Krzywa Wartości

Ramy stanowią cztery pytania, które pomogą sformułować twoją strategię.
Yellow Tail poprzez,

Usunięcie

Usunięcie terminów enologicznych z butelek pomogło w demistyfikacji zakupu wina dla kupujących.

Przez eliminację marketingu- marketing ponadpodstawowy (np. Kampanie w mediach), drastycznie obniżyły koszty reklamy.

Natomiast pomijając proces starzenia, zachowali dalszą kontrolę.

Zredukowanie

Zadaj sobie pytanie, co moja branża lub firma uważa za niezbędne w jej funkcjonowaniu, ale tak na prawdę które mogą utrudniać rozwój?

Obniżając złożoność, Yellow Tail stworzył produkt o zupełnie innych cechach, który spodobał się ogromnemu amerykańskiemu rynku piwoszy i grupie pijącej koktajle. PRzerzucili się oni na wino Yellow Tail.

Natomiast redukując ofertę – sprzedając tylko jedno białe i jedno czerwone wino, ułatwili dobór odpowiedniego trunku.

Podniesienie

Kolejne pytanie dla Ciebie, które prowadzi do podważenia swoich założeń. Czy istnieją czynniki, które, jeśli zostaną podniesione, mogą pomóc w osiągnięciu sukcesu Twojego produktu?

Stworzenie

W tym przypadku Twoja kreatywność i wizja strategiczna zostaną przetestowane. Jakie czynniki możesz stworzyć, aby zainicjować proces wdrażania modelu:strategia niebieskiego oceanu dla swojej firmy?

Poniżej lista wyjaśniająca czym są i dlaczego są takie ważne (praktyczne przykłady z prawdziwych sytuacji):

Cztery ramy działania:

Cztery pytania stosowane w celu ułatwienia zrozumienia lub sformułowania strategii firmy.

Eliminuj-Zmniejszaj-Zwiększaj-Kreuj (EZZK). Po odpowiedzeniu na nie Twoja strategia błękitnego oceanu rozwinie się jeszcze bardziej.

Wniosek?
Zamiast konkurować z uznanymi markami w czerwonym oceanie, Yellow Tail na nowo odkrył amerykański przemysł winiarski, otwierając niebieski ocean. W rezultacie do roku 2003 ich roczna sprzedaż osiągnęła 4,5 miliona skrzynek.

Kiedy analizujesz krzywą wartości, Yellow Tail, Cirque Du Soleil, lub każdej innej skutecznej firmy, działająca strategia błękitnego oceanu ma trzy cechy:

  1. Uwaga i skupienie: Nacisk na kluczowe czynniki konkurencji.
  2. Rozbieżność: Odejście od dominujących strategii branżowych.
  3. Przekonujący slogan: np. Southwest’s, „Prędkość samolotu w cenie samochodu – kiedy tylko tego potrzebujesz”.

Teraz, gdy zrozumiesz trzy cechy dobrej strategii, sprawdź swój plan biznesowy.
Czy strategia zawiera skupienie, rozbieżność i przekonujący slogan?

Jeśli tak, jesteś na właściwej drodze do błękitnych oceanów. Jeśli nie, spójrz na poniższe wykresy:

Strategia błękitnego oceanu, przykłady, Odczytywanie krzywych wartości

Odczyt krzywej wartości pozwala nam ocenić aktualny stan zdrowia biznesu i przyszłe perspektywy firmy. Kiedy czytasz krzywą, powinieneś szukać określonych wzorów. Te wspólne wzorce pomogą Ci zrozumieć strategię firmy.

Kiedy krzywa firmy naśladuje te które należą do konkurencji, prawdopodobnie zostałeś złapany w czerwony ocean. Firmy na czerwonym oceanie dążą do walki, pojedynkowania się z jakością i cenami. W związku z tym wzrost następuje powoli – jeśli w ogóle.

Kiedy krzywa wartości firmy wykazuje wysokie odczyty pod względem wszystkich czynników, należy zastanowić się, czy osiągniemy wymagany zwrot z inwestycji. Dajesz za dużo, za zbyt mało. Gdy firma przekracza swoje możliwości, inwestuje w opcje lub funkcje, które zwiększają tylko wartość dodaną dla konsumentów.

Jeśli zauważysz zygzakowatą krzywą firmy w obszarze roboczym, prawdopodobnie działa ona z niespójną strategią. Indywidualne decyzje podejmowane przez te firmy mogą posiadać własną logikę, ale brakuje im jednolitej strategii.

Skoro jesteś już w stanie wykorzystać cztery ramy działania do stworzenia zwycięskiej kanwy strategii, czas zamienić swoje pomysły w czyny. Aby to zrobić, będziesz potrzebował właściwej sekwencji strategicznej.

Optymalizacja strategii

Optymalizacja strategii to, krok po kroku, proces formułowania i oceny twoich pomysłów na niebieski ocean, zapewniających ich rentowność.

Mój inny wpis, na temat kompletnie innej perspektywy podejścia do planowania strategicznego: Podstawy biznesu – planowanie strategiczne

Pierwszym krokiem w sekwencji jest użyteczność dla klienta.

Użyteczność dla klienta jest początkowym testem dla każdego pomysłu błękitnego oceanu. Udany produkt musi odblokować wyjątkowe cechy dla konsumentów. Takie które rzeczywiście mu się przydadzą. Pamiętaj, nie inwestuj w pomysły które niosą ze sobą małą użyteczność. Idee mogą być rewolucyjne, ale muszą mieć wartość dodaną.

Pytania które należy zadać zanim zaczniesz:

  • Czy to będzie bardziej przyjazne dla środowiska?
  • Czy to będzie bezpieczne?
  • Czy uprości to życie?
  • Czy sprawi to, że życie będzie wygodniejsze?
  • Czy sprawi, że życie będzie przyjemniejsze?
  • Czy zwiększy produktywność?

Praktycznie powinieneś zadać i odpowiedzieć sobie na wszystkie te pytania, ponieważ odnoszą się do tego, co nazywamy sześcioma dźwigniami narzędziowymi (six utility levers) , które firma może „pociągnąć”, aby zapewnić wyjątkową wartość. Reprezentują możliwości dostarczenia tej użyteczności.

Sześć dźwigni użyteczności

  1. Produktywność klienta
  2. Prostota
  3. Ryzyko
  4. Wygoda
  5. Przyjazność dla środowiska
  6. Wizerunek i przyjemność

Sekwencja strategiczna

Sekwencja strategiczna: czteroetapowy proces formułowania i oceny idei błękitnego oceanu.

1. Użyteczność kupującego:

wartość produktu lub usługi dostarczana kupującemu. Można to zwiększyć, albo pociągając jedną z sześciu dźwigni narzędziowych, albo usuwając bloki do użyteczności kupującego.

Odpowiedniki sześciu dźwigni narzędziowych to sześć etapów cyklu zakupów. Cykl ten towarzyszy konsumentowi przez cały okres użytkowania produktu, od zakupu do jego ostatecznego dostarczenia.

Strategia błękitnego oceanu, przykłady, Mapa użyteczności dla klienta

Łącznie, powyższe sześć dźwigni i sześć etapów tworzą mapę użyteczności nabywcy. Ta mapa jest przydatnym narzędziem do określania, w jaki sposób i kiedy twój produkt może zapewnić wyjątkową wartość.

Innym sposobem na stworzenie wyjątkowej wartości jest usunięcie istniejących bloków dla użyteczności kupującego.
O co dokładnie tutaj chodzi i jakie bloki można usunąć? Są to po prostu przeszkody.

Może koszty serwisu, obsługi, lub warto zapoznać klienta lepiej z naszym produktem i wytłumaczyć pewne kwestie?
W przypadku modelu T wykonanym przez Henry’ego Forda, jego cechami były:

Mocny i trwały. Poradzić sobie mógł z każdą drogą. Ponieważ problemem w tamtych czasach była jakość nawierzchni, a nawet ich brak. Ludzie nie chcieli kupować samochodów. Przez to często się psuły, a naprawy były kosztowne. Były to czasy kiedy ludzie woleli jeszcze jeździć na koniach. Więc Ford musiał ta zaprojektować swoje samochody, żeby te mogły wyprzeć wozy konne.

Czy Twój produkt przechodzi test użyteczności kupującego? Czy to, podobnie jak model T, zapewnia wyjątkową wartość dla klientów?

2. Strategiczne ustalanie cen:

ustalanie ceny, która przyciągnie największą liczbę klientów w jak najkrótszym czasie.
Istnieją dwa powody, dla których ustalenie ceny strategicznej jest tak ważne. Po pierwsze, produkcja w dużym wolumenie przynosi większe dochody niż w przypadku małej produkcji.

W naszej erze cyfrowej koszty fizycznej produkcji wciąż spadają. Zaspokojenie popytu na ogromną bazę klientów jest zawsze bardziej opłacalne.
Rozważmy iPhone’a. Apple spędził blisko trzy lata i około 150 milionów dolarów na rozwój swojego flagowego smartfona. Ale dzisiaj stworzenie kolejnej lini produkcyjne to drobny nakład. Duża produkcja staje się kluczem do maksymalizacji zwrotu z pierwotnej inwestycji.

Drugim powodem, dla którego ustalenie ceny strategicznej jest tak ważne, jest zjawisko związane z zewnętrznym zjawiskiem sieci, typu „networkingu” Twojego produktu. Ludzie często mają niewielką wartość dla produktu lub usługi, z której korzysta niewielu innych, w tym ich znajomych. W związku z tym musisz szybko pozyskiwać klientów, aby osiągnąć jakikolwiek sukces. Ustalenie ceny strategicznej dla twojego produktu pomoże również chronić przed imitacją.

Jeśli Twój produkt opiera się na specyficznym modelu dóbr – zasobów, z których może korzystać Twoja firma w danym momencie – wtedy masz niewielkie ryzyko naśladowania.

Ale jeśli twój produkt opiera się na towarach niezwiązanych z produktem – zasoby, z których każdy może skorzystać – wtedy uważaj.

Oprócz ryzyka związanego z komponentami dostępnymi dla ogółu, które nie są drogie, produkt może być również podatny na słabe zabezpieczenie. Produkty są uznawane za bezpieczne, jeżeli są chronione patentami lub innymi ograniczeniami dotyczącymi stosowania przez konkurencyjne firmy.

Teraz, gdy rozumiesz, dlaczego strategiczne ceny są tak ważne, użyjmy „korytarza cen masowych”, dwuetapowego narzędzia do znalezienia tej nieodpartej wartości pieniężnej, którą musisz ustalić.

Pierwszy krok w narzędziu korytarza cen wymaga zidentyfikowania istniejących alternatyw dla twojego produktu. W związku z tym należy rozważyć:

-produkty o innej formie, ale o tej samej funkcji

-produkty o innej formie i funkcji, ale mające ten sam cel

Po utworzeniu listy alternatyw, sprawdź cenę i bazę użytkowników każdego z nich. Wynikająca z tego przepustowość cenowa obejmująca największą liczbę nabywców docelowych to korytarz cenowy masy.

Strategia błękitnego oceanu, przykłady,  Korytarz ceny strategicznej

Strategia błękitnego oceanu – przykłady korytarza cen:

W przypadku niektórych produktów korytarz cenowy będzie wąski. Kupujący płacą podobnie w przypadku produktów alternatywnych. Dla innych będzie szeroki.

Podsumowanie korytarza cenowego:

Jest to proces ustalania optymalnego punktu cenowego obejmujący następujące dwa etapy:

  • 1. Zidentyfikuj wszelkie istniejące alternatywy dla swojego produktu, z różnymi formularzami i tą samą funkcją, lub z różną formą i funkcją, ale z tym samym celem.
  • 2. Zbadaj cenę i bazę użytkowników każdej alternatywy.

Efekt sieci zewnętrznej: zjawisko, w którym ludzie przypisują niewielką wartość produktowi używanemu przez niewielu innych. To sprawia, że ​​ustalanie cen strategicznych ma kluczowe znaczenie.

Ukryte zasoby: zasoby, z których może korzystać Twoja firma w danym momencie i są trudno dostępne dla konkurencji.

Towary bez certyfikatu: zasoby, z których każdy może korzystać.

Niska ekskluzja: powoduje, że produkt jest wrażliwy, jeśli nie ma ograniczenia w jego stosowaniu przez konkurencyjne firmy.

3. Koszt docelowy:

wykorzystanie wglądów uzyskanych podczas określania optymalnych punktów cenowych w celu ustalenia docelowych kosztów produkcji.

W przypadku strategii niebieskiego oceanu, funkcje kalkulacji docelowej działają w ten sposób:

Cena strategiczna – pożądana marża zysku = koszt docelowy

Innymi słowy, należy użyć strategicznej ceny produktu, aby ustalić docelowy koszt. To model „cena minus koszty”.

W porównaniu z konwencjonalną strategią biznesową, jest to podejście oparte na z goła innym podejściu. Zazwyczaj firma określa swoje koszty i pożądaną marżę zysku, a dopiero potem otrzymuje cenę:

Koszt + pożądany marża zysku = cena

Nazywa się to modelem „cena plus koszt”.

Chociaż podejście konwencjonalne może wydawać się logiczne, w rzeczywistości neguje korzyści oferowane przez strategiczne ceny. Dlaczego ciężko pracujesz nad ustaleniem ceny strategicznej, tylko po to, by ją porzucić, aby pokryć koszty?

Zamiast podnosić ceny, zapytaj siebie: „Co mogę zrobić, aby zmniejszyć koszty początkowe?”

Czasami wystarczą zwykłe redukcje. Ale jeśli po przycięcie najbardziej oczywistych wydatków z modelu biznesowego nadal nie jesteś w stanie osiągnąć swojego docelowego kosztu, nie rozpaczaj.

Istnieją trzy dźwignie redukcji kosztów:

Usprawnianie: upraszczanie i optymalizacja kosztów.
Partnerstwo: tworzenie strategicznych sojuszy w celu dzielenia kosztów z innymi firmami.
Innowacje cenowe: zmiana sposobu monetyzacji produktu lub usługi.

Pierwsza dźwignia dyktuje usprawnienia i oszczędności w produkcji i eksploatacji. Zmiana sposobu, w jaki produkujesz, dystrybuujesz i wspierasz swoje produkt, może znacznie obniżyć koszty.

Na przykład, zamiast użycia droższych materiałów (z metalu na plastik), lub przeniesienie call center z USA do Indii.

Druga dźwignia, czyli rozpędzamy się coraz bardziej, jest partnerstwem. Kiedy po raz pierwszy oferuje się produkt, wiele firm podejmuje więcej prac związanych z produkcją i dystrybucją, niż jest w stanie obsłużyć. Dzięki partnerstwu możesz zmniejszyć to obciążenie kosztowe.

Jeśli usprawnisz swoje operacje i wyczerpiesz partnerstwo, a nadal nie będziesz w stanie osiągnąć swoich docelowych kosztów, może nadszedł czas, aby wyciągnąć trzecią dźwignię, wyceniając innowacje?

Nie denerwuj się, innowacje cenowe to nie to samo, co zmiana ceny strategicznej.

Na przykład to co zrobiła kiedyś sławna sieć sprzedaży kaset video. Zaczęli wypożyczać taśmy wideo konsumentom zamiast ich sprzedawać.

Więc, stworzyłeś już świetny produkt, ustaliłeś cenę strategiczną i osiągnąłeś docelowy koszt.

Teraz nadszedł czas na ostatni krok w Twojej sekwencji strategicznej, czyli zapewnienie płynnego przyjęcia.

4. Płynne przyjęcie

Aby to zrobić, musisz zaangażować i kształcić trzech głównych interesariuszy:

  • pracowników
  • partnerzy biznesowych
  • ogół społeczeństwa


Zapewnij sprawne przyjęcie poprzez zaangażowanie i edukację trzech głównych interesariuszy: pracowników, partnerów biznesowych i ogółu społeczeństwa, wtedy Twoja strategia błękitnego oceanu będzie w pełni zoptymalizowana.
Kilka wskazówek: cechy dobrego przedsiębiorcy

Ponieważ idee błękitnego oceanu są często zaskakująco nowe, przed wdrożeniem możesz zostać ostro skrytykowany przez sceptyków i usłyszeć przestraszenie ze strony pracowników.

Kilka możliwych obaw, które pracownik może mieć na temat realizacji idei błękitnego oceanu:

  • może to negatywnie wpłynąć na jego obecną rolę
  • może zmienić sposób, w jaki jest wynagradzany
  • może zagrozić jego pracy
  • może prowadzić do bankructwa firmy

Aby zminimalizować te obawy, konieczne jest zaangażowanie pracowników w omawianie pomysłów i dyskusję.

Drugą grupą interesariuszy, z którymi będziesz musiał się zaangażować w rozmowę, są Twoi partnerzy biznesowi.

Twoi partnerzy będą demonstrować oczywistą troskę, gdy rozpoczniesz przygodę w niebieskim oceanie: twoje decyzje mogą bezpośrednio wpłynąć na ich dochody.

Po raz kolejny zaangażowanie i dialog są kluczem do złagodzenia obaw partnera. Wyobraź sobie, że jesteś partnerem potężnej firmy konsultingowej, która ściśle współpracuje z Twoimi klientami.

Teraz wyobraź sobie, że Twój nowy pomysł na strategię wkroczenia do niebieskiego oceanu przełoży się na mniejszą liczbę godzin do rozliczenia dla Twojego partnera, ale więcej klientów do wystawienia rachunku.

Ostatnią grupą interesariuszy, o którą musisz się martwić, jest opinia publiczna. Jest ona bardzo zmienna. Niektóre idee błękitnego oceanu mogą „zapraszać” do powstawania publicznej opozycji, zwłaszcza jeśli naruszają one normy obywatelskie, polityczne lub środowiskowe.

Jestem pewien, że zauważyliście, że w przypadku każdej grupy interesariuszy kluczowe znaczenie ma otwarta dyskusja. Musisz przedstawić argumenty za pomysłem błękitnego oceanu: wyjaśnij jego zalety, wyjaśnij ryzyko i daj im swoją obietnicę. Zrób to i przyłóż się do pomysłu egzekucji strategii błękitnego oceanu dla nowego produktu, lub usługi.
Pozostaje nam ostatnia rzecz.

Blue Ocean Idea Index: Widok z lotu ptaka na ogólny model pomysłów błękitnego oceanu.
To pozwala upewnić się, że oferta spełnia kryteria sukcesu.

Strategia błękitnego oceanu, wnioski

indeks strategia błękitnego oceanu i przykłady

Mam nadzieję, że dostrzegasz olbrzymie możliwości płynące ze strategii błękitnego oceanu. Jest to doskonały model dla małych, rozpoczynających działalność firm, jak i dużych przedsiębiorstw. Zapewnia bardzo duże zyski z nieodkrytej jeszcze gałęzi rynku, dzięki temu stajesz się liderem, co powoduje że wszyscy traktują Cię jako pioniera rynku. Co powoduje, że zarabiasz coraz więcej.Na wszelki wypadek podaję jeszcze raz link do książki: Strategia błękitnego oceanu, możesz też zamówić szkolenie. Informacja poniżej.

Renee Mauborgne i Chan Kim, a Cirque du Solei

Warto rozszerzyć swoją wiedzę i posiąść sprawdzony system jak sprawnie zagospodarować przestrzeń rynkową i sprawić żeby wyciągnąć więcej ze strategii i zarządzania.

Chcesz poznać jeszcze inne strategie rozwijania firmy? A może potrzebujesz konsultingu, przy tworzeniu obecnej?Jak już wiesz strategia błękitnego oceanu jest potężna, możemy pomóc
+48 790-768-482 info@rafalszrajnert.pl
doradztwo konsulting szkolenie sprzedaży biznes firma szkolenia online
Sprawdź moją ofertę:
Strategia błękitnego oceanu przykłady -co to? ZABÓJCZO SKUTECZNA (definicja, nisza, innowacja i konkurent) 1

Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?

A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak działać najlepiej?

Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.

Więc śmiało, teraz udostępnij ten wpis na swoich social mediach i zobacz co inni mają do powiedzenia.

Na czym polega strategia błękitnego oceanu?

Strategia błękitnego oceanu to strategia tworzenia i zdobywania nowych rynków, oparta na koncentracji na tworzeniu nowych potrzeb klientów, tworzeniu wartości wyższej od konkurencji oraz odejściu od tradycyjnej konkurencyjnej gospodarki. Polega na tym, że firma identyfikuje całkowicie nowe segmenty rynku i prześciga swoją konkurencję działając w obszarach, w których jeszcze nikt wcześniej nie działał. Oznacza to, że firma musi odkrywać nowe potrzeby i tworzyć produkty, czyli stawia na innowacyjność i odróżnianie się.

Czym jest czerwony ocean?

Czerwony ocean to termin wykorzystywany w strategii marketingowej, aby określić zatłoczony rynek na którym konkurenci walczą o te same grupy docelowe. Oznacza to, że firmy starają się wyjść poza swoje dotychczasowe granice i wyprzedzić niejako konkurencyjne wzorce, wprowadzając innowacyjne produkty czy usługi, dzięki czemu mogą trafić do nowych grup docelowych lub wyodrębnić się w tej samej grupie. Przykładem czerwonego oceanu jest rynek napojów bezalkoholowych.

Dr/PhD Rafał Szrajnert
Dr/PhD Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)