Zawartość strony
Każdy przedsiębiorca dąży do tego, aby jego firm rozrastała się i przynosiła jak największy zyski.
Problem jednak w tym, że im dane przedsiębiorstwo robi się większe, tym trudniej się nim kieruje. Powoduje to, że wraz z rozwojem można wpaść w pułapkę i poważnie zagrozić funkcjonowaniu firmy.
Z tego też powodu należy dowiedzieć się, czym jest struktura organizacyjna, a także jak najlepiej wdrożyć ją do swoje firmy. Pomoże to zapanować nad powstałym chaosem i skierować firmę na ścieżkę dalszego rozwoju. Co więc powinno się o tym wszystkim wiedzieć?
Zaufali mi najlepsi:
Wpisz Swój Najlepszy Adres Email, Ponieważ Na Niego Dostaniesz Link.
Struktura organizacyjna to sposób, w jaki zorganizowane są elementy składowe organizacji lub firmy, takie jak departamenty, stanowiska pracy, jednostki organizacyjne, zespoły i linie hierarchiczne. W skrócie, jest to sposób, w jaki przedsiębiorstwo organizuje swoje zasoby, aby osiągnąć cele biznesowe. Struktura organizacyjna opisuje podział pracy oraz relacje między pracownikami i zarządzającymi nimi jednostkami. W dużych organizacjach struktura organizacyjna może być bardzo złożona i obejmować wiele poziomów hierarchii, podczas gdy w mniejszych firmach struktura organizacyjna może być bardziej płaska i mniej złożona.
Od czego powinno się więc zacząć dbanie o swoją firmę pod względem odpowiedniej jej organizacji? Wielu przedsiębiorców chce od razu przejść do działania i rozpocząć analizę poszczególnych rozwiązań, lecz na samym początku dowiedzieć się trzeba absolutnych podstaw, czyli tego, czym tak właściwie jest struktura organizacyjna. Dopiero zdobycie tej wiedzy pozwoli przejść dalej i w pełni zrozumieć główne założenia takiej organizacji przedsiębiorstwa.
Czym zatem jest struktura organizacyjna?
Jest to po prostu układ stanowisk i poszczególnych komórek organizacyjnych funkcjonujących wewnątrz danej firmy. Co więcej, w ramach dobrej struktury organizacyjnej widoczne są podziały uprawnień, a także odpowiedzialności za dane zadania. Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że dzięki temu określane są relacje i zależności pomiędzy pracownikami.
REKLAMA
Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku
Link do kursu: szkolenie Facebook Ads
Koniec reklamy.
Jeśli już wiemy, czym konkretnie jest struktura organizacyjna, warto się teraz zacząć dowiadywać nieco bardziej szczegółowych informacji na jej temat. W pierwszej kolejności warto więc zdobyć informację na temat podstawowych jej elementów.
Każda struktura organizacyjna typowego przedsiębiorstwa musi składać się z takich elementów jak:
Szczególnie ważny w tym wypadu jest regulamin, który jest nadrzędnym dokumentem opisującym porządek w danej firmie, a także wskazujący kompetencje poszczególnych jednostek funkcjonujących w firmie.
Oczywiście równie ważne jest posiadanie odpowiedniego opisu stanowisk, czyli określenia poziomu kwalifikacji do realizowania w nich zadań.
Jeśli zamierza się wprowadzić w swojej firmie odpowiedniej jakości, efektywnie działającą strukturę organizacyjną, nie wystarczą same chęci. Konieczne jest poznanie podstawowych zasad jej tworzenia.
O czym więc trzeba wiedzieć pod tym względem?
Zdecydowanie najważniejszą sprawą jest to, aby poznać zasadę celowości. Chodzi w tym wypadku o to, aby określić cele przedsiębiorstwa, które chce osiągnąć. Kolejną bardzo ważną sprawą jest trzymanie się zasady minimalnej złożoności, czyli ograniczania skomplikowania struktury organizacji.
Im będzie ona bardziej rozbudowana, tym decyzje będą zapadały w niej wolniej.
Niezwykle ważną zasadą jest ta, która dotyczy wykorzystanie zasobów ludzkich. Chodzi w tym wypadu o to, aby poszczególne działy, komórki i segmenty organizacji przydzielały do stanowisk osoby o możliwie najlepiej dopasowanych kwalifikacjach zawodowych i osobistych predyspozycjach.
Oprócz tego wymienić również trzeba zasadę jednolitości wśród kierownictwa. Nie można bowiem dopuścić do sytuacji, gdy jedna grupa osób będzie podlegała dwóm lub nawet większej ilości zwierzchnikom. Każda grupa pracowników musi mieć wyznaczonego tylko jednego kierownika.
Na sam koniec warto jeszcze wiedzieć, że struktura organizacyjna powinna być stosowana do czynników zewnętrznych, z którymi zmagać się musi dana firma. Chodzi więc o to, jak wygląda konkurencja, rynek, na którym funkcjonuje firma, także jak jest grupa docelowych klientów.
Jeśli już wie się, jak powinny wyglądać zasady tworzenia struktury organizacyjne, warto się teraz dowiedzieć, jakie są jej najczęściej stosowane rodzaje.
Jedną z częściej wybieranych jest struktura płaska. Jej cechą charakterystyczną jest mała ilość szczebli zarządzania, co skutkuje szybkim przepływem informacji i łatwością podejmowania decyzji w organizacji.
Co więcej, taka struktura powoduje, że pracownicy czują większą samodzielność i dzięki temu chętniej przejmują inicjatywę. Jakie są natomiast wady takiej płaskie struktury? Jak się okazuje, dużym zagrożeniem w tym wypadku jest ograniczony nadzór nad pracownikami. Może to mieć naprawdę różne konsekwencje.
Kolejną bardzo często stosowaną formą struktury organizacyjnej jest liniowa. W tym wypadku głównym założeniem jest zwiększona liczba szczebli kierowniczych.
Do każdej grupy pracowników przydzielony jest jeden kierownik, nad którym nadzór sprawuje wyższego stopnia kierownik, który zajmuje się kontrolą pewnej grupy zarządzających.
Jakie są zalety i wady takiej formy? Najważniejszą korzyścią jest rzecz jasna pełna kontrola nad pracownikami i rewelacyjny nadzór nad ich pracą. Wadą jest bardzo powolny przepływ informacji. Co więcej, często informacje na wyższe szczeble kierownicze docierają zniekształcone, a więc powstaje efekt tzw. głuchego telefonu.
Istnieje wiele różnych rodzajów struktur organizacyjnych, a ich wybór zależy od wielu czynników, takich jak wielkość organizacji, rodzaj działalności, cele i strategia, jak również kultura organizacyjna. Niektóre z najczęściej stosowanych rodzajów struktur organizacyjnych to:
Istnieją również inne rodzaje struktur organizacyjnych, takie jak struktura projektowa, struktura liniowa, struktura zdecentralizowana, struktura adhokratyczna, które mogą być wykorzystane w zależności od potrzeb organizacji.
Przygotowanie struktury organizacyjnej wymaga przeprowadzenia szeregu działań, które można podzielić na kilka kroków:
Warto zaznaczyć, że proces tworzenia struktury organizacyjnej jest indywidualny dla każdej organizacji i zależy od wielu czynników, takich jak jej wielkość, struktura działalności, cele biznesowe oraz wymagania dotyczące pracowników.
Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?
A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak działać najlepiej?
Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.
Więc śmiało, teraz udostępnij ten wpis na swoich social mediach i zobacz co inni mają do powiedzenia.
Nie przegap wydarzeń live, podczas których omawiamy różne tematy i odpowiadamy na pytania, które pomogą Ci wyprzedzić konkurencję. Zarejestruj się na spotkania, których gospodarzem jest CEO UniqueSEO - Rafał Szrajnert.
Live odbywa się 1 w miesiącu i o terminie powiadamiamy tylko subskrybentów email.