Zawartość strony
Subwencja, lub inaczej subsydium to bezpośrednia lub pośrednia płatność, na rzecz osób fizycznych lub firm, jak również instytucji z sektora publicznego. Przyznawana jest na podstawie określonego budżetu, zwykle w formie finansowej od rządu lub docelowej obniżki podatków.
Nie jest wymagany zwrot funduszy i nie ma wymogów prawnych co do określenia przez wspomagany podmiot, na jaki konkretny cel przeznaczone zostaną środki.
W teorii ekonomii subwencje mogą być wykorzystywane do równoważenia niedoskonałości rynku w celu osiągnięcia większej efektywności ekonomicznej.
Powinny zapewniać wsparcie konkurencyjności danego sektora gospodarki, czy też chronić obszar, który nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie, jak na przykład dziedzictwo kulturowe lub chociażby wspierać działania ułatwiające dostępność informacji sektora publicznego.
Zaufali mi najlepsi:
Wpisz Swój Najlepszy Adres Email, Ponieważ Na Niego Dostaniesz Link.
Dotacje i subwencje to formy pomocy finansowej, które są udzielane przez instytucje publiczne lub prywatne w celu wsparcia różnych projektów lub przedsięwzięć. Oba rodzaje pomocy finansowej mają na celu zrekompensowanie kosztów poniesionych na realizację konkretnych działań lub inwestycji.
Dotacja jest to nieodpłatna pomoc finansowa udzielana przez instytucje publiczne lub prywatne na konkretny cel. Beneficjent dotacji nie musi zwracać środków finansowych, ale zazwyczaj musi przedstawić sprawozdanie z realizacji projektu, na który została udzielona dotacja. Dotacje często są przyznawane na cele społeczne, np. dla organizacji pozarządowych, instytucji kultury, nauki lub szkół.
Subwencja to także forma pomocy finansowej, ale w przeciwieństwie do dotacji, subwencja jest udzielana w celu pokrycia określonych kosztów lub strat poniesionych przez odbiorcę. Subwencje mogą być udzielane na różne cele, w tym na rozwój biznesu, badania i rozwój, inwestycje lub na wsparcie dla organizacji społecznych. Subwencje zazwyczaj wymagają dokładnego planu biznesowego i oszacowania kosztów, a także określonych kryteriów wyboru, takich jak innowacyjność projektu, jego wpływ na lokalną społeczność lub poziom rozwoju technologicznego.
W obu przypadkach dotacje i subwencje są udzielane w celu pomocy w realizacji projektów i przedsięwzięć, które przynoszą korzyści dla społeczeństwa i przyczyniają się do rozwoju gospodarczego.
REKLAMA
Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku
Link do kursu: szkolenie Facebook Ads
Koniec reklamy.
W zależności od realnego przeznaczenia, Skarb Państwa może udzielić subwencji na zasadach ogólnych, czyli uregulowanych ustawą lub w zakresie wsparcia konkretnych celów przedmiotowych.
Subwencja dla oświaty ma na celu wyrównanie dostępu do kształcenia na ujednoliconym poziomie, na terenie całego kraju. Jest przyznawana zgodnie z potrzebami zgłaszanymi przez jednostki samorządowe.
Co ciekawe, nauczanie domowe również jest nią objęte, a kwota wsparcia tej formy kształcenia jest zwiększana z roku na rok.
Funkcja wyrównawcza subwencji ma zastosowanie w celu niwelowania dysproporcji i różnic finansowych pomiędzy poszczególnymi jednostkami samorządu terytorialnego, tak aby mogły realizować plany rozwoju danego obszaru na poziomie standardów przyjętych w całym kraju.
W całości subsydiowane przez państwo mogą być na przykład partie polityczne. Pieniądze wypłacane są podczas trwania całej kadencji partii, do czasu kolejnych wyborów. Kwota jest uzależniona od ilości otrzymanych głosów, ale również ma na celu wyrównanie szans na scenie politycznej również mniejszych ugrupowań.
Po osiągnięciu kolejnych progów w ilości otrzymanych głosów, partie polityczne mają otrzymywać coraz mniejszą kwotę w przeliczeniu na pojedynczy głos. Dodatkowo, mogą one otrzymać zwrot wydatków poniesionych podczas trwania kampanii.
Państwowa polityka gospodarcza ma narzędzia do reagowania na nieprzewidziane sytuacje krytyczne, takie jak pandemia COVID-19 czy też wojna na Ukrainie. Subwencja finansowa PFR, tak zwana tarcza antykryzysowa, dzięki której przedsiębiorstwa z ponad 40 branż, które zostały dotknięte restrykcjami pandemicznymi, mogły ubiegać się o wsparcie państwa.
Następnie subwencja oświatowa dla ponad 800 tysięcy dzieci z Ukrainy, wdrożona bezpośrednio po przyjęciu kilku milionów uchodźców z terenów objętych wojną.
Subwencje są udzielane przez różne instytucje publiczne lub prywatne, które mają określone cele i kryteria wyboru beneficjentów. Ostatecznie, subwencje mogą być udzielane różnym podmiotom w zależności od celu subwencji i wymagań danego programu.
Przykładowo, w przypadku subwencji na rozwój biznesu, mogą one być udzielane przedsiębiorcom, startupom lub firmom, które spełniają określone wymagania dotyczące poziomu innowacyjności, potencjału wzrostu lub wpływu na lokalną społeczność. Subwencje na badania i rozwój mogą być udzielane firmom lub organizacjom naukowym, które prowadzą badania w wybranym obszarze naukowym.
W przypadku subwencji na cele społeczne, takie jak np. subwencje dla organizacji pozarządowych lub instytucji kultury, mogą być one udzielane organizacjom, które spełniają określone wymagania dotyczące charakteru działań lub wkładu w rozwój społeczny.
Warto pamiętać, że udzielanie subwencji jest zazwyczaj regulowane przez przepisy prawne i procedury wyboru beneficjentów. Konkretne wymagania i kryteria wyboru różnią się w zależności od celu subwencji oraz instytucji udzielającej subwencji.
Subwencje to formy wsparcia finansowego udzielane przez instytucje publiczne lub prywatne na określone cele. W zależności od charakteru działalności i potrzeb beneficjentów, wyróżnić można różne rodzaje subwencji, między innymi:
Warto zaznaczyć, że lista rodzajów subwencji nie jest zamknięta i w zależności od potrzeb i polityki danego kraju, mogą być one udzielane na różne cele.
Kwestią nieustających sporów jest sam proces podziału subwencji oraz zasadność ich przyznawania. Z krytyką wymierzoną w Ministerstwo Finansów w sprawie kwot subwencji występuje corocznie strona samorządowa, reprezentanci poszczególnych gmin, powiatów oraz województw przedstawiają obszary niedoszacowane oraz potencjalne tegoż skutki w kolejnych latach.
Pomimo wielu pozytywnych korzyści płynących z programów rządowych w zakresie przyznawanych subwencji, ekonomiści zarzucają nieuczciwą przewagę konkurencyjną niektórych przedsiębiorstw, powołując się na przykład na szkody dla zdrowia oraz środowiska, w wyniku niektórych dotowanych działań – chociażby z obszaru energetyki węglowej.
Proponują oni masowe cięcia subsydiów z powodu rosnącego długu publicznego i spadających wpływów z podatków. W jaki sposób rząd zbierze fundusze na subsydiowanie? Oczywiście poprzez nałożenie wyższych podatków. Tak więc to ogół społeczeństwa oraz potężne korporacje zapewniają środki umożliwiające rządowi przydzielanie subwencji.
Dodatkowymi argumentami przeciw subsydiom, jest fakt, że pompowanie pieniędzy w przedsiębiorstwa, których produkty nie są konkurencyjne lub po prostu niskiej jakości, tylko po to aby chronić tak zwane branże perspektywiczne, po prostu psuje rynek i trwoni pieniądze podatników. Subsydia nie powinny stanowić rekompensaty braku umiejętności zarządczych w biznesach wspieranych przez rząd.
Obiektywnie patrząc, taka forma nowoczesnego interwencjonizmu państwa może mieć skutek odwrotny, bo to raczej niemożliwe, aby po kolejnej transzy wsparcia, firmy stały się bardziej przedsiębiorcze, wydajne czy kreatywne. Jeśli rząd miałby sporządzić raport ze swojego sukcesu w wykorzystaniu subwencji, to byłoby dość trudno oszacować powodzenie projektów.
Dzięki subwencjom duże sumy pieniędzy trafiają do różnych sektorów, branż czy firm i przynoszą korzyści poprzez konkretne działania społeczno-gospodarcze na rzecz dobra publicznego. Pozytywne aspekty, jakie zapewniają programy subwencji to między innymi:
Środki z subwencji przeznaczane są na pokrycie kosztów związanych z prowadzoną przez przedsiębiorcę działalnością gospodarczą. W konsekwencji, subwencja może być przeznaczona na wszelkie wydatki związane z działalnością gospodarczą z zastrzeżeniem katalogu negatywnego określonego w umowie oraz regulaminie Programu.
Subwencja ogólna definicja: w doktrynie prawa finansów publicznych jest to świadczenie publiczne państwa na rzecz innych podmiotów publicznych. Świadczenie to ma charakter bezzwrotny, bezwarunkowy, ogólny i nieodpłatny.
Najprościej mówiąc subwencja to zapomoga udzielana przez państwo, aby wspierać rozwój działalności. Przy czym różni się od dotacji, głównie tym, w jaki sposób zostaną zagospodarowane otrzymane środki, ponieważ to zależy tylko od zapotrzebowania i woli tych firmy.
Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?
A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak działać najlepiej?
Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.
Więc śmiało, teraz udostępnij ten wpis na swoich social mediach i zobacz co inni mają do powiedzenia.
Nie przegap wydarzeń live, podczas których omawiamy różne tematy i odpowiadamy na pytania, które pomogą Ci wyprzedzić konkurencję. Zarejestruj się na spotkania, których gospodarzem jest CEO UniqueSEO - Rafał Szrajnert.
Live odbywa się 1 w miesiącu i o terminie powiadamiamy tylko subskrybentów email.