Zawartość strony
Czym jest sukces? Teoretycznie odpowiedź na to pytanie nie powinna być trudna. Owszem, jest to spełnienie oczekiwań, założeń i planów. Z drugiej strony, nie każdy wie, czego tak naprawdę oczekuje. Czy zatem sukces jest miarą odnoszonych zwycięstw, czy też… pasmem porażek, z nastawieniem na „lepsze jutro”?
Zaufali mi najlepsi:
Wpisz Swój Najlepszy Adres Email, Ponieważ Na Niego Dostaniesz Link.
Definicja sukcesu jest bardzo subiektywna i może się różnić w zależności od osoby do osoby. Dla jednych sukces może oznaczać osiągnięcie wysokiej pozycji zawodowej lub materialnego bogactwa, podczas gdy dla innych sukces może oznaczać szczęście i zadowolenie z życia osobistego i rodzinnego.
Moim zdaniem, sukces w życiu to uzyskanie tego, co jest dla nas najważniejsze i co nas uszczęśliwia, niezależnie od tego, czy jest to kariera, rodzina, przyjaciele, pasje czy inne wartości i cele. Ważne jest, aby znaleźć równowagę między różnymi aspektami naszego życia i realizować swoje marzenia i cele w sposób, który jest zgodny z naszymi wartościami i przekonaniami.
Sukces jest też często związany z poczuciem satysfakcji i spełnienia, kiedy osiągamy nasze cele i robimy rzeczy, które nas kochają i które wnoszą wartość do naszego i cudzego życia. Podsumowując, sukces w życiu to indywidualna i osobista definicja, która zależy od naszych osobistych wartości, celów i priorytetów.
Każdy ma swoją własną, unikalną definicję tego pojęcia. Sukces jest czymś, co jest subiektywne i może być różnie rozumiane przez różne osoby. Dla jednych sukces może oznaczać osiągnięcie wysokiej pozycji zawodowej lub bogactwa, podczas gdy dla innych może oznaczać szczęście i zadowolenie z życia osobistego i rodzinnego.
Możesz zastanowić się nad swoimi wartościami, celami i priorytetami, aby lepiej zrozumieć, czym dla ciebie jest sukces. Pamiętaj, że sukces może się zmieniać w czasie, w zależności od twoich osobistych potrzeb i marzeń, a także od sytuacji życiowej. Ważne jest, aby podejść do tego pojęcia z pokorą i elastycznością, aby uniknąć niepotrzebnego stresu i niezadowolenia.
Niniejsze rozważania należy w ogóle rozpocząć od tego, czym naprawdę jest sukces i kiedy on następuje. Bo sam fakt odnoszenia go wtedy, gdy spełniają się nasze aspiracje i plany, w niczym tak naprawdę nie ma pokrycia z rzeczywistością. Problem polega na tym, że większość osób po prostu… nie wie, czego chce. Rozważmy jeden z przykładów…
Załóżmy, że gdzieś na świecie istnieje sobie przedsiębiorca A, który – już po wyjściu z pandemii – chce odbudować swój biznes, a co za tym idzie – również i gospodarczy wizerunek. Załóżmy też, że jego plan jest prosty: chce on zrealizować jak najwięcej zleceń i tym samym, przynajmniej pod kątem finansowym, „odbić się” od dna, jakie osiągnął jeszcze kilka miesięcy wcześniej. Cóż, sprawa jest prosta: w dobie lockdownu zaciągnął on kredyt (niekoniecznie od państwa…) i teraz trzeba go spłacić. Czy to oznacza, że rosnąca liczba zleceń jest faktycznie jego sukcesem?
REKLAMA
Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku
Link do kursu: szkolenie Facebook Ads
Koniec reklamy.
Otóż nie! Faktem jest, że duża liczba zamówień pozwoli mu odbić się od dna, ale trzeba również liczyć się z tym, że w pewnym momencie natrafi on na mur, którym będą jego zbyt niskie możliwości przerobowe. Okaże się zatem, że ów przedsiębiorca będzie musiał zacząć liczyć straty. Jak bowiem inaczej nazwać sytuację, kiedy to jego rozczarowani kontrahenci, zażądają od niego znacznego obniżenia cen? Oczywiście nietrudno dojść do wniosku, że – zwłaszcza w przypadku nowych kontrahentów – współpraca z nimi rychło się zakończy? Czy taką sytuację można potraktować jako sukces? To raczej wątpliwe…
Reasumując, sukces będzie miał miejsce wtedy, gdy wybrany przedsiębiorca nie tylko „zaliczy” więcej zleceń, ale też będzie mógł je z łatwością skonsumować. Oznacza to, że będzie on musiał szybko zwiększyć swoje moce przerobowe, zatrudnić nowych ludzi, a także – być może – zainwestować w zupełnie nowy i bardziej wydajny sprzęt. Problem w tym, że takie decyzje „na już” są w ogóle nieprzemyślane i mogą prowadzić do bardzo negatywnych konsekwencji.
Zacznijmy od tego, że sukces zaczyna się od planowania, a te powinno mieć jak najbardziej przemyślany charakter. Warto też zwrócić uwagę na kwestie związane z długoterminową analizą sytuacji rynkowej. Wracając do przykładu naszego przedsiębiorcy, powinien on zadać sobie kilka istotnych pytań:
Mając odpowiedzi na te, być może nawet i trywialne pytania, przedsiębiorca może w dalszym ciągu zastanawiać się, jak prowadzić swoją działalność w ujęciu długoterminowym. I choć uczucia – zwłaszcza u porywczego przedsiębiorcy – nakazywałyby co innego, to jednak spełnienie założeń długotrwałego planu jest prawdziwym sukcesem.
Jeśli chcemy mówić o sukcesie, to musimy wziąć pod uwagę proces, który jest czymś więcej, niż tylko skutkiem podejmowania określonych decyzji. Aby więc ów tajemniczy i mityczny sukces miał miejsce, konieczne jest spełnienie kilku podstawowych założeń.
Paradoksalne jest to, że dla tych osób, które – zwłaszcza w świecie finansów i ekonomii – odniosły największy sukces, nie jest on tożsamy z ilością zarobionych pieniędzy. Może wydawać się to dziwne, ale prawdziwe sukcesy mają wymiar stricte niepoliczalny. I nie chodzi tu wcale o to, czy dotyczą one kwestii związanych z rodziną, przyjaciółmi, czy też kwestiami zawodowymi. Również i w tej ostatniej materii… nie chodzi o pieniądze.
Pomijając problematykę życia osobistego, rodzinnego i towarzyskiego, sukces w życiu zawodowym mierzy się poprzez:
Tak, prawdą jest, że lwią część poniższego wpisu poświęcono na analizę sukcesu zawodowego i finansowego. Trzeba jednak podkreślić, że jest on jedyną, można powiedzieć „mierzalną” formą sukcesu. Czym bowiem jest ów sukces w kontekście życia rodzinnego i towarzyskiego?
Czy takim sukcesem jest założenie rodziny? Z pewnością nie każdy chce mieć żonę, męża i trójkę lub czwórkę dzieci. Inni z kolei nie wyobrażają sobie życia bez sformalizowania swojego, dotychczas luźnego związku. Dla jednych sukces będzie miał miejsce wtedy, gdy ich pociechy znajdą sobie pracę za minimum 5 – 10 tysięcy złotych. Inni z kolei odtrąbią go, gdy ich pociechy staną się – mówiąc kolokwialnie – dobrymi ludźmi. Tymczasem zdolność do rozwoju, którą zresztą utożsamia życie zawodowe, to czynnik, który odpowiada chyba każdemu. Owszem, są tacy, dla których sukces w życiu zawodowym nie jest priorytetem, ale – trzeba to powiedzieć szczerze – los sam się do nich nie uśmiechnie.
A tak z przymrużeniem oka: załóżmy, że wobec takich osób los się uśmiechnął i wygrali oni w „totka” kilkanaście milionów złotych. Czy odnieśli oni sukces? Otóż… to dopiero się okaże. Znane są bowiem życiorysy osób, które po wygraniu dużych pieniędzy, zwyczajnie zatracili się w ich późniejszym wydawaniu. Doszło zatem do tego, że nie tylko roztrwonili oni swój „dar od losu”, ale – co gorsza – stracili znaczną część swojego wcześniejszego majątku, o rodzinie i przyjaciołach nie wspominając.
Tak, powyższe pytanie było już zadane na wstępie niniejszego wpisu, ale trzeba sobie powiedzieć jasno, że nie ma tutaj jednej definicji tego słowa. Co więcej, nigdy go nie będzie! Jakiś czas temu poproszono bowiem kilka najbardziej znanych i zarabiających osób, aby każda z nich dokładnie określiła, czym dla niej jest sukces. Co ciekawe, praktycznie żadna z odpowiedzi nie dotyczyła kwestii pieniędzy. Mimo to, wypowiedzi te diametralnie się od siebie różniły. Nietrudno więc zauważyć, że dla każdego sukces jest czymś zupełnie innym. I właśnie to jest w nim pociągające. Może zatem dlatego warto go odnieść w swoim życiu?
Kilka słów podsumowania
Podsumowując, sukces to coś więcej, niż zarobione pieniądze. Co zatem? Na to pytanie bardzo trudno jest odpowiedzieć. Zwłaszcza, że ci, którzy przed nami spróbowali go odnieść, sami definiują jego charakter i postać. Tak czy inaczej, sukcesy powinny mieć miejsce zarówno w życiu zawodowym, jak i towarzyskim.
Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?
A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak działać najlepiej?
Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.
Więc śmiało, teraz udostępnij ten wpis na swoich social mediach i zobacz co inni mają do powiedzenia.
Nie przegap wydarzeń live, podczas których omawiamy różne tematy i odpowiadamy na pytania, które pomogą Ci wyprzedzić konkurencję. Zarejestruj się na spotkania, których gospodarzem jest CEO UniqueSEO - Rafał Szrajnert.
Live odbywa się 1 w miesiącu i o terminie powiadamiamy tylko subskrybentów email.