Zawartość strony
Osobowość człowieka rozumiemy jako pewien zestaw względnie stałych cech psychicznych, które wpływają na nasze postępowanie. To osobowość kształtuje nasze interakcje z otoczeniem i to w jaki sposób interpretujemy docierające do nas informacje. W związku z tym, wydaje się zrozumiałe, że podejmujemy próby zbadania osobowości. Chcemy lepiej rozumieć siebie i innych. Próbujemy również, na podstawie uzyskanych wyników, przewidzieć w jaki sposób dana osoba może postąpić w określonych sytuacjach w przyszłości.
Zaufali mi najlepsi:
Wpisz Swój Najlepszy Adres Email, Ponieważ Na Niego Dostaniesz Link.
Nazwa testu pochodzi od nazwisk pomysłodawczyń i autorek kwestionariusza – Katharine Cook Briggs oraz jej córki Isabel Briggs Myers. Początki badań Briggs nad osobowością sięgają 1917 roku, z czasem dołączyła do niej córka, która ostatecznie przejęła projekt.
Test bazuje na czteroskładnikowej koncepcji Carla Junga. Zaproponował on koncepcję zgodnie z którą ludzie doświadczają świata poprzez cztery funkcje psychiczne – poznanie, myślenie, intuicję i odczuwanie. Na tej podstawie wyróżnił osiem typów osobowości. Briggs i Mayers rozwinęły jego koncepcję, dodając wymiar opisujący nastawienie do świata zewnętrznego. W ten sposób otrzymały 16 typów osobowości.
REKLAMA
Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku
Link do kursu: szkolenie Facebook Ads
Koniec reklamy.
Szesnaście typów osobowości wyodrębniamy w tej koncepcji na podstawie czterech wymiarów.
Introwersja i ekstrawersja to cechy temperamentu, które badane są w większości testów osobowości. Najprościej można określić, że ta oś wskazuje na to, skąd czerpiesz energię i czy swoją uwagę kierujesz głównie na zewnątrz czy do wewnątrz. Osoby ekstrawertywne dostarczają sobie zastrzyku energii poprzez interakcje z innymi, zazwyczaj są bardzo komunikatywne i otwarte, poszukują towarzystwa i nowych doznań. Osoby introwertywne swoją uwagę kierują przede wszystkim do wewnątrz – chętnie analizują i mają skłonność do introspekcji. Z tego względu najlepiej odpoczywają w samotności lub w niewielkim gronie bliskich znajomych.
Według teorii Eysencka jest to związane z funkcjonowaniem naszego układu nerwowego. Osoby introwertyczne mają dość niski próg pobudzenia – ich układ nerwowy jest wrażliwy na bodźce zewnętrzne – w związku z tym na co dzień unikają intensywnej stymulacji. Nadmiar bodźców dość szybko zużywa ich baterię, więc po takim doświadczeniu poszukują wyciszenia. U ekstrawertyków próg pobudzenia jest na wyższym poziomie, przez co chętnie poszukują nowych, silnych doznań.
Ten wymiar wskazuje na sposób, w jaki najchętniej gromadzisz informacje. Poznanie to przyjmowanie rzeczy takimi, jakimi są w rzeczywistości. Takie osoby wolą koncentrować się na działaniu niż wnikliwiej analizie. Dostrzegają i zapamiętują wiele szczegółów, najlepiej operują na faktach i ścisłych, dokładnych informacjach. Gdy sprawy się komplikują, może to powodować u tych osób niepokój i niepewność.
Osoby które poznają świat za pomocą intuicji skupiają się na wrażeniach i odczuciach. Często wierzą w intuicję, myślą o kilku rzeczach jednocześnie a ich scenariusze często mają wiele wersji alternatywnych. Nie skupiają się tak bardzo na szczegółach, dla nich ważniejszy jest obraz całościowy i koncentracja na efektach. Nie lubią kurczowo trzymać się ścisłych instrukcji.
To kryterium pomaga nam określić w jaki sposób podejmujemy decyzje. Osoby uzyskujące wynik po stronie T (myślenie) są bardziej analityczne. Podczas podejmowania decyzji kierują się przede wszystkim zasadami logiki, skupiają się na analizie przyczyny i skutków. Wyszukują błędy w procesach rozumowania. W pracy najważniejsze jest dla nich podejmowania zadań.
Osoby kierujące się odczuwaniem cechuje wysoki poziom empatii. Podejmując decyzje kierują się własnymi przekonaniami i wartościami, ważne dla nich jest wzajemne wsparcie. Koncentrują się na relacjach z innymi i szukają takich rozwiązań, które zapewnią harmonię między wartościami wszystkich zaangażowanych osób.
Ta oś opisuje sposób w jaki radzisz sobie z otaczającym światem. To twój styl życia i pracy. Osoby nastawione na osądzanie preferują funkcjonowanie w zaplanowanym i uporządkowanym świecie. Chętnie przygotowują plany krótko i długoterminowe. To daje im poczucie harmonii i bezpieczeństwa. Lubią podejmować decyzje, są dobrze zorganizowane i poukładane. Systematycznie i skrupulatnie realizują swoje plany, jednak nie lubią pracy pod presją czasu. Nagła zmiana harmonogramu może wytrącać ich ze stanu równowagi.
Odwrotnie działają osoby nastawione na obserwację. Ich podejście do życia cechuje duża elastyczność i spontaniczność. Ich plany nie są obfite w szczegóły – takie osoby czują się ograniczone przez ścisłe harmonogramy. Łatwo dostosowują się do nowych sytuacji, często zmieniają decyzje i są otwarci na nowe możliwości.
Wyniki uzyskane w wymienionych czterech skalach powalają na wyodrębnienie wspomnianych wyżej szesnastu typów osobowości. Przyjmują nazwy od angielskich nazw cech skrajnych dla każdej osi.
Wyróżniamy następujące typy:
Oczywiście, jest to tylko krótki opis najbardziej charakterystycznych aspektów każdego typu osobowości. Pełny opis można otrzymać po wypełnieniu kwestionariusza, bez trudu znajdziesz go w internecie. Dzięki temu poznasz mocne i słabe strony każdego typu. Dowiesz się, w jaki sposób poszczególne osobowości nawiązują relacje romantyczne i przyjacielskie, w jakim trybie pracy najlepiej się odnajdują oraz które ścieżki kariery dają im największe możliwości na samorealizację i pełne wykorzystanie swoich zalet.
Test MBTI cieszy się dużą popularnością. Jest łatwo dostępny w internecie, a jego wypełnienie zajmuje nie więcej niż 15 minut. To prosty sposób na poszerzenie wiedzy na temat samego siebie i być może pierwszy krok do pogłębionej analizy własnego ja. Ponadto, kwestionariusz MBTI jest chętnie wykorzystywany podczas procesów rekrutacyjnych.
Należy jednak pamiętać, że nie jest to narzędzie wystandaryzowane i nie jest mocno ugruntowane metodologicznie. Nie ma statusu testu psychologicznego. W związku z tym, uzyskane wyniki należy traktować z należytym dystansem, raczej jako pewną wskazówkę, a nie jak wyrocznię.
Test na osobowość oparty na koncepcji Junga i Briggs-Myers jest często nazywany testem MBTI ( Myers-Briggs Type Indicator). Jest to jeden z najbardziej popularnych i rozpowszechnionych testów osobowości, który opiera się na teoriach Carl Junga dotyczących typów osobowości. Test MBTI pomaga ludziom zrozumieć swoje preferencje, wartości, motywacje i sposoby funkcjonowania, aby ułatwić im podejmowanie decyzji i osiąganie celów.
Myers-Briggs Type Indicator to osobisty wskaźnik aby sprawdzić rodzaj osobowości. Zrobiłeś już model mbti?
Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?
A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak działać najlepiej?
Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.
Więc śmiało, teraz udostępnij ten wpis na swoich social mediach i zobacz co inni mają do powiedzenia.
Nie przegap wydarzeń live, podczas których omawiamy różne tematy i odpowiadamy na pytania, które pomogą Ci wyprzedzić konkurencję. Zarejestruj się na spotkania, których gospodarzem jest CEO UniqueSEO - Rafał Szrajnert.
Live odbywa się 1 w miesiącu i o terminie powiadamiamy tylko subskrybentów email.