Toksyczni ludzie, jak rozpoznać toksyczną osobę (psychologia, przykłady, definicja)

Praca zdalna
Praca zdalna, czy warto? (przepisy dotyczące pracy zdalnej i kodeks pracy)
10 lutego, 2023
Źródła finansowania przedsiębiorstw
Źródła finansowania przedsiębiorstw (najlepsze sposoby zdobywania funduszy dla działalności gospodarczej)
10 lutego, 2023

Toksyczni ludzie, jak rozpoznać toksyczną osobę (psychologia, przykłady, definicja)

Toksyczni ludzie
Toksyczni ludzie, jak rozpoznać toksyczną osobę (psychologia, przykłady, definicja) 1

Toksyczni ludzie – rodzaje i charakterystyka

Ludzie są różni, jedni mogą nas motywować, inspirować i wspierać, a inni sprawiać, że odechciewa się nam żyć. Jim Rohn powiedział kiedyś, że „jesteś średnią 5 osób, z którymi spędzasz najwięcej czasu” i faktycznie można zaobserwować, że osoby, które spędzają ze sobą dużo czasu, zaczynają się podobnie zachowywać, tak jak w staropolskim przysłowiu: „z kim przystajesz, takim się stajesz.” Warto więc selektywnie dobierać swoje otoczenie i wiedzieć skąd biorą się toksyczni ludzie, jak ich rozpoznać oraz jak się przed nimi bronić.

Zaufali mi najlepsi:

moi klienci i partnerzy

Dołącz do nas NA DARMOWYM WIDEO

Wpisz Swój Najlepszy Adres Email, Ponieważ Na Niego Dostaniesz Link.

Dlaczego niektórzy ludzie są toksyczni?

Toksyczne zachowania niektórych osób nie wynikają często ze złych intencji, a są podświadome i mają duży związek z wychowaniem, a więc okresem dzieciństwa, który rzutuje na nasze dorosłe życie. Oznacza to, że z bycia toksycznym można się wyleczyć, ale często taka osoba nie widzi problemu w swoim zachowaniu, a więc są to zachowania nieświadomie lub nie w pełni świadomie.

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Koniec reklamy.

Można to opisać na przykładzie osób, które są wstydliwe, a są takie dlatego, że same „w swojej głowie” oceniają innych ludzi i gdy w wyniku różnych sytuacji życiowych tracą kontakt z naturalnym otoczeniem, czyli kiedy zostaną same, to zamykają się w sobie, bo brakuje im zewnętrznej perspektywy i myślą, że każdy się stale ocenia i krytykuje, przez co wpadają w paraliż. Eleanor Roosevelt powiedziała kiedyś: „Nie martwiłbyś się tak bardzo o to, co myślą o tobie inni, gdybyś zdawał sobie sprawę, jak rzadko to robią.” Problem w tym, że taka osoba tego nie widzi. Może nieśmiałość jest nieszczególnie toksycznym zachowaniem, jednak stale ocenianie innych już jak najbardziej.

Istnieją również osoby, które są toksyczne w wyniku doświadczeń z dzieciństwa. Dobrym przykładem jest kobieta, której ojciec zdradził mamę, gdy ta kobieta była jeszcze małą dziewczynką. Taka kobieta obsesyjnie kontroluje mężczyznę, z którym wchodzi w związek już w życiu dorosłym, lub bawi się mężczyznami, o ile ma do tego predyspozycje, a więc o ile jest atrakcyjna.

Takie zachowania to podświadoma chęć uniknięcia tego, co przeżyła mama, a więc uniknięcia jej błędów, co często prowadzi do negatywnych sytuacji, ponieważ mężczyzna, z którym wchodzi w związek, nie musi być taki sam jak ojciec, a zachowania tej kobiety są podświadome. Oczywiście to żadne wytłumaczenie, bo od leczenia takich przeżyć jest, chociażby psychoterapia, jednak bardzo trudno zrozumieć, że się coś takiego robi.

To do czego dążę, to, że toksyczni ludzie nie zawsze są toksyczni. Guru yogi, Sadhguru, powiedział w jednym ze swoich wystąpień: „nie ma złych ludzi, są tylko złe wpływy.” No właśnie, „złe wpływy,” rodziny, znajomych, rówieśników w szkole, nauczycieli. I to z tych wpływów wynika późniejsza toksyczność danej osoby, która zwykle jest mechanizmem obronnym, aniżeli chęcią realnego zaszkodzenia drugiej osobie.

Mimo wszystko takimi zagadnieniami i rozważaniami ile jest w tym winy osoby uznawanej za toksyczną, zostawmy psychologom, bo jeśli chcemy zachować spokój ducha, to powinniśmy takich osób unikać, a szanować w naszym życiu tych, którzy okazali się, chociażby „normalni.”

Jak toksyczni ludzie manipulują swoimi ofiarami

Osoby o toksycznej osobowości często stosują różne metody manipulacji, aby kontrolować i wpływać na swoje ofiary. Oto kilka przykładów:

  1. Gaslighting: sianie wątpliwości co do rzeczywistości i zdrowia psychicznego ofiary.
  2. Emocjonalne wyczerpywanie: wykorzystywanie emocji ofiary, aby ją zmęczyć i osłabić.
  3. Groźby i szantaż: stosowanie groźb i szantażu, aby wymusić określone zachowanie.
  4. Wzajemne obwinianie: przerzucanie winy na ofiarę, aby uniknąć odpowiedzialności.
  5. Kontrolowanie i izolacja: utrudnianie kontaktów z rodziną i przyjaciółmi, aby zwiększyć swoją kontrolę.
  6. Wmawianie, że ofiara jest beznadziejna: zmniejszanie poczucia własnej wartości ofiary i jej samooceny.
  7. Stosowanie przemoc psychicznej i emocjonalnej: wywoływanie lęku, niepokoju i innych negatywnych emocji.

Ważne jest, aby uświadomić sobie, że manipulacja jest formą przemocy i aby szukać pomocy, jeśli czujesz się w takiej sytuacji zagrożony.

Jak zachowuje się osoba toksyczna?

Osoby toksyczne zwykle charakteryzują się następującymi cechami i zachowaniami:

  1. Samolubstwo: Osoby toksyczne są zawsze skoncentrowane na własnych potrzebach i korzyściach, nie bacząc na to, jakie wpływają na innych.
  2. Zmanipulowanie: Osoby toksyczne często stosują różne formy manipulacji, aby uzyskać swoje cele.
  3. Kontrola: Osoby toksyczne często próbują kontrolować innych, aby zaspokoić swoje potrzeby.
  4. Agresja: Osoby toksyczne często korzystają z agresji, aby zdominować innych i zmusić ich do robienia tego, czego chcą.
  5. Odrzucenie: Osoby toksyczne często odwracają się od innych i odrzucają ich, gdy nie spełniają ich oczekiwań.
  6. Szyderstwo: Osoby toksyczne często wykorzystują szyderstwo i drwiny jako sposób na zdominowanie i zdemaskowanie innych.
  7. Prowokacja: Osoby toksyczne często prowokują konflikty i eskalują sytuacje, aby uzyskać swoje cele.
  8. Obwinianie innych: Osoby toksyczne zawsze obwiniają innych za swoje problemy i nie przyjmują odpowiedzialności za swoje działania.
  9. Wprowadzanie chaosu: Osoby toksyczne często wprowadzają chaos i niepokój do swoich relacji, co powoduje, że ich ofiary czują się zdezorientowane i niepewne.
  10. Zaburzenie emocjonalne: Osoby toksyczne często wykazują zaburzenia emocjonalne, takie jak lęk, gniew, zazdrość i zazdrość, które wprowadzają chaos do ich relacji z innymi.

Wampir energetyczny

Jest to jeden z najgorszych typów człowieka, który może się pojawić w naszym życiu, dlatego, że bardzo trudno go zauważyć. Zdarza się, że jest to pogodna, uśmiechnięta osoba, która okazuje się toksyczna, ponieważ np. ma chęć stałego kontrolowania nas i wykorzystywania przewagi.

Zdarza się, że jest to atrakcyjna osoba, która znajduje sobie „ofiarę” z którą buduje bliską relację, a później wykorzystuje swoją przewagę, żeby trzymać tę osobę bardzo blisko, stale grając na emocjach, szantażować odejściem i wymagając ogromnej ilości uwagi. Obok takiej osoby możemy czasem zapomnieć o swoim życiu, być zaślepionym i gdy relacja dobiegnie końca, przeżyć ciężki powrót do rzeczywistości.

Będąc przy takiej osobie, nie zaznamy spokoju, a czujemy, jakbyśmy stale musieli coś udowadniać i być na jej każde zawołanie. Często czujemy się gorsi, traktujemy tę osobę jako szansę, a ta, świadomie lub nie, nami manipuluje, chcąc przede wszystkim naszej uwagi.

Od takiej osoby najlepiej odciąć się tak szybko, jak zauważymy, że coś takiego może mieć miejsce, a w tym celu warto skonfrontować jej zachowania z perspektywą osoby z zewnątrz. Nie przekreślajmy relacji od razu, jednak gdy nasz dobry znajomy zauważy, że ktoś nami manipuluje, to powinniśmy natychmiastowo zerwać kontakt z taką osobą i zająć się swoim życiem.

Manipulator

Jest to niestety bardzo powszechny typ osoby toksycznej. Osoby tego typu chcą mieć przewagę i nie potrafią odróżnić sytuacji, w której warto używać figur retorycznych czy sztuczek manipulacyjnych, bo przecież na rynku pracy, przy negocjowaniu umów, polityce, czy dziennikarstwie, to swoiste narzędzia pracy, jednak zdecydowanie nie podczas np. spotkań towarzyskich.

I to jest właśnie problem toksycznych osób tego typu, ponieważ przychodzą np. na imprezę i mieszają nam w głowach sztuczkami manipulacyjnymi, chcąc przetestować „jak działają w praktyce.” Takie osoby są bardzo negatywne i trudno się z nimi porozumieć, ponieważ stale coś kalkulują. Jeśli zauważymy takie zachowania u danej osoby, to warto ją poinformować, że sobie tego nie życzymy i nie chcemy angażować się w rozmowy tego typu. Jeśli ta osoba tego nie uszanuje, to powinniśmy od niej odejść, bo stałe utrzymywanie uwagi i kalkulowanie nie różni się wiele od tego, co robi z nami wyżej opisany „wampir energetyczny,” ponieważ ten typ osoby, również jest świetnym manipulatorem.

Żeby bronić się przed osobami tego typu warto, nawet mimo niechęci do takiej literatury, przebrnąć, chociażby przez podstawy psychologii człowieka, sztuki wpływania na innych, czy retoryki, żeby wyłapywać zachowania tego typu i móc usuwać ze swojego życia ludzi, którzy próbują nami manipulować.

Chorągiewka

To typ osoby, która raz będzie po naszej stronie, a raz nie, lub co gorsza, gdy będziemy obok, to będzie po naszej, a gdy nas nie będzie, to zacznie podlizywać się komuś innemu. Osoba tego typu ma wyraźne problemy z akceptacją, a podlizywanie się wszystkim dookoła to metoda, żeby tę akceptację zyskiwać. Efekt jest jednak odwrotny, ponieważ po czasie orientujemy się, że nie możemy liczyć na taką osobę, że nie ma zdania na żaden temat, tylko jest „jak wiatr zawieje.”

Co gorsza, osoba tego typu ślepo podąża za wszelakimi trendami, więc gdy modny jest rap, to staje się największym fanem rapu, a gdy disco polo to zaczyna słuchać disco polo. Nigdy nie wiemy, czego możemy się spodziewać po takiej osobie, ponieważ nie ma tożsamości, jest zagubiona, a przez toksyczna dla naszego życia.

Plotkarz

Szacuje się, że każdy z nas ma co najmniej pięć sekretów, o których nie wie nikt lub nie więcej niż jedna osoba. Te sekrety często są bardzo intymne czy wstydliwe, więc potrzeba wielu lat budowania relacji, zaufania, żebyśmy wreszcie się otworzyli i o nich powiedzieli. Często zdarza się, że nasz przyjaciel, czy przyjaciółka jest toksyczna, dlatego, że za dużo plotkuje i nie rozumie wagi swoich słów. Osoba tego typu jest w stanie powiedzieć o naszym sekrecie, a na następny dzień wytłumaczyć się, że przecież nie chciała i była strasznie pijana, a na trzeźwo nigdy by tego nie zrobiła. Oczywiście nie ma to znaczenia, bo jeśli sekret jest wrażliwy, to możemy przeżyć trudne chwile w życiu, kiedy wyszedł na jaw.

Taka osoba, poza rozpowiadaniem sekretów, plotkuje cały czas „o wszystkim i o niczym.” Często będąc w gronie znajomych, się nie kontrolujemy, czujemy luźno, robimy i mówimy różne rzeczy, a ta osoba to zapamiętuje i rozgaduje dalej. Zdecydowanie warto trzymać taką osobę na dystans, ponieważ może okazać się bardzo szkodliwa dla naszego życia.

Malkontent

Malkontent to określenie osoby, która wieczne narzeka, jest wiecznie zła, zmęczona, nic jej się nie chce i widzi świat bardzo negatywnie. Spędzanie czasu z taką osobą potrafi odebrać nam chęć życia, bo wszystko jest złe, wszystko jest na nie, a ta osoba ma tylko wymówki i racjonalizuje, że jest źle, bo „tak już po prostu jest.”

Osoba tego typu uważa, że cały świat jest przeciwko niej i nie ma żadnego poczucia kontroli nad swoim życiem. Wszystko w życiu tej osoby jest dziełem przypadku, a ludzie, którzy mają dobre życia „mieli szczęście.”

Dla tej osoby użalanie się i robienie z siebie ofiary to sposób bycia i niestety trudno takiej osobie pomóc. Oczywiście możemy spróbować, jednak jeśli będzie robiła wieczne wymówki i nie skorzysta z naszej pomocy, to możemy się jedynie odsunąć, bo jeśli tego nie zrobimy, to stanie się dla nas wampirem energetycznym, czyli dojdzie do sytuacji, w której będziemy jedynie wysłuchiwać lamentów tej osoby, tracąc na to czas i energie.

Psychopata

Na żadnej liście toksycznych osób nie powinno zabraknąć tego typu. Główną cechą psychopatów jest brak empatii i poczucia winy ze swoich poczynań. Osoby tego typu to nie tylko seryjni mordercy, czy inne złowrogie postacie znane z telewizji, a osoby z pozoru normalne, które są w stanie zrujnować nasze życie, czepiąc z tego satysfakcje.

Zazdrośnik

Mawia się, że przyjaciele cieszą się z naszych sukcesów, tak jakby były to ich własne sukcesy. Zazdrośnicy zachowują się kompletnie odwrotnie. Zazdrośnik to bardzo toksyczna osoba, która życzy nam źle i zazdrości, kiedy tylko jesteśmy w czymś lepsi lub kiedy nam się powodzi. Osoba tego typu ma problemy z poczuciem własnej wartości, pretensjonalne podejście do świata oraz obsesje na punkcie życia innych osób. Zamiast nad sobą pracować to zazdrości innym, a często również rzuca kłody pod nogi, czyli np. obgaduje za plecami.

Narcyz

Pewność siebie to bardzo przydatna cecha, jednak narcyz uważa, że wszystko mu się należy, że jest lepszy od innych i że może nimi pomiatać. Osoby tego typu mają obsesyjną potrzebę bycia lepszym od innych, dominowania i osiągania sukcesów, a jeśli jej nie spełniają, to często zamieniają się w zazdrośnika, który będzie przeszkadzał nam w życiu, byleby tylko nie czuć się gorszym od nas. Narcyz to również doskonały manipulator.

Jak bronić się przed toksycznymi ludźmi?

Przede wszystkim musimy wykształcić w sobie mechanizmy weryfikowania ludzi na etapie ich poznawania, żeby uniknąć bliższej relacji z toksyczną osobą, bo taka będzie o wiele trudniejsza do zakończenia. Warto również pamiętać, że toksyczne zachowania są często podświadome i dana osoba nawet nie wie, że zachowuje się w taki sposób. Dlatego właśnie należy wykształcić w sobie empatie, zrozumienie i po prostu oddalać się od takich osób. Jeśli relacja z toksyczną osobą ma również jakieś plusy, jest wartościowa, to warto spróbować pomóc takiej osobie, jednak jeśli nie jesteśmy w stanie, to jedynym rozwiązaniem jest zakończenie takiej relacji.

Człowiek toksyczny odtrąca. Często zatruwa nasze życie. Warto rozpoznawać takie osoby i eliminować. Bez znaczenia kim są, czy to współpracownik, czy kolega z podwórka. Jeśli tego nie zrobisz Twoja samoocena i zdrowie psychiczne pójdzie w złym kierunku. Więc toksyczne relacje zawszę są na duże NIE!

doradztwo konsulting szkolenie sprzedaży biznes firma szkolenia online
Sprawdź moją ofertę:
Toksyczni ludzie, jak rozpoznać toksyczną osobę (psychologia, przykłady, definicja) 2

Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?

A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak działać najlepiej?

Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.

Więc śmiało, teraz udostępnij ten wpis na swoich social mediach i zobacz co inni mają do powiedzenia.

Dr/PhD Rafał Szrajnert
Dr/PhD Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)