Windykacja -co robi firma windykacyjna? (przykłady, definicja)

Baby Boomers jako pokolenie wyżu demograficznego na rynku pracy -Kto to? (przykłady, definicja)
17 lutego, 2023
Spoofing – czym jest i jak się przed nim chronić? (przykłady, definicja)
17 lutego, 2023

Windykacja -co robi firma windykacyjna? (przykłady, definicja)

Windykacja

Windykacja – garść cennych informacji

Windykacja należności polega na odzyskiwaniu długów.

Postępowanie windykacyjne zwykle traktowane jest jako ostateczność, która jest podejmowana w przypadku braku innych możliwości odzyskania płatności przez wierzycieli.

Zaufali mi najlepsi:

moi klienci i partnerzy

Dołącz do nas NA DARMOWYM WIDEO

Wpisz Swój Najlepszy Adres Email, Ponieważ Na Niego Dostaniesz Link.

Co to jest windykacja?

Windykacja to proces dochodzenia należności, czyli odzyskiwania długów od dłużników. Polega on na podejmowaniu przez wierzyciela działań zmierzających do uzyskania zapłaty zobowiązania, które nie zostało uregulowane przez dłużnika w określonym terminie.

Windykacja może być prowadzona przez wierzyciela samodzielnie lub zlecona do zewnętrznej firmy lub agencji windykacyjnej. Proces ten zwykle obejmuje wysyłanie pism przypominających, wezwań do zapłaty, negocjacje z dłużnikami, a w niektórych przypadkach dochodzi do skierowania sprawy do sądu.

Windykacja jest ważnym narzędziem w zarządzaniu finansami przedsiębiorstw i organizacji, które muszą zapewnić płynność finansową i uniknąć nieuzasadnionych strat. Jednocześnie, od strony dłużnika, windykacja jest procesem stresującym, który może skutkować konsekwencjami takimi jak narastające koszty, negatywny wpis w bazach dłużników czy też prowadzenie egzekucji komorniczej.

Czym jest windykacja?

Problem dłużników oraz zalegających płatności dotyczących faktur i rachunków jest w Polsce dość poważny. Może on obejmować wierzycieli kredytów gotówkowych i kredytów hipotecznych. Działania windykacyjne mają na celu odzyskanie długu i są rozpoczynane w momencie, w którym dochodzi do powstania zaległości płatniczej, czyli braku uiszczenia zobowiązania w wyznaczonym terminie.

Dłużnicy w wielu wypadkach uchylają się od płatności w sposób świadomy i uporczywy. Windykacja w tym wypadku jest jedyną możliwą do zastosowania formą odzyskania pieniędzy.

Obejmuje ona czynności prawne i procesowe, które mają zmotywować dłużnika do niezwłocznej spłaty zobowiązania. Windykacja może dotyczyć nierozliczonych faktur, rachunków, rat pożyczek i kredytów oraz alimentów.

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Koniec reklamy.

Jakie rodzaje windykacji można wyróżnić?

Wyróżnia się kilka rodzajów windykacji, w tym działania o charakterze miękkim i twardym.

Działania miękkie mają dość łagodną formę, ale w dłużej perspektywie stają się one bardzo uciążliwe.

Mogą to być połączenia telefoniczne lub wiadomości tekstowe wysyłane do dłużników i przypominające im o konieczności dokonania płatności.

Windykacja twarda związana jest ze wpisem na listę dłużników oraz postępowaniem sądowym. Może ona obejmować działania o charakterze polubownym, które przeprowadzane jest przez specjalistyczne podmioty lub sądowym. W tym przypadku dochodzić może do windykacji komorniczej. Wyróżnić można również windykację telefoniczną, bezpośrednią oraz prowadzoną online.

W jaki sposób przeprowadza się windykację?

W pierwszej kolejności dochodzi do powstania zobowiązania.

Zwykle po sześćdziesięciu dniach mijających od terminu zapłaty określonego w danym dokumencie rozpoczyna się pierwsze kroki windykacyjne.

W niektórych przypadkach okres ten skraca się do dwóch tygodni.

Dalsze kroki mogą być prowadzone w sposób polubowny.

Co ważne, etap ten nie może być pomijany i w razie ewentualnego postępowania sądowego konieczne jest jego udokumentowanie.

W ramach postępowania polubownego wysyłane są wezwania do zapłaty lub tworzone tak zwane harmonogramy spłaty. Wymagają one jednak współpracy wierzyciela i dłużnika.

Działania tego rodzaju mogą odbywać się za pośrednictwem telefonu, poczty lub kontaktu bezpośredniego.

Tego rodzaju działania polubowne pomagają uniknąć długotrwałych procesów, dodatkowych kosztów oraz wpisu do Krajowego Rejestru Dłużników.

Skierowanie postępowania windykacyjnego na drogę sądową jest zwykle ostatecznością, która wynika z braku chęci współpracy dłużnika z wierzycielem.

Konieczne jest w tym wypadku złożenie w sądzie pozwu o zapłatę.

Pozew może być złożony w formie elektronicznej, w przypadku w którym wierzytelność jest bezsporna i potwierdzona, a jej termin wymagalności minął w przeciągu trzech lat.

Uzyskanie tytułu wykonawczego w tym wypadku zwykle zajmuje kilka tygodni. Celem postępowania klauzulowego jest uzyskanie nakazu zapłaty, który konieczny jest to wszczęcia postępowania komorniczego.

Od nakazu sądowego dłużnik może się odwołać i wnieść sprzeciw. W przypadku braku tego rodzaju działania dochodzi do uprawomocnienia wyroku oraz nadania mu klauzuli wykonalności. Wówczas rozpoczyna się postępowanie egzekucyjne, które może dotyczyć wynagrodzenia dłużnika lub jego majątku.

Warto dodać, że kosztami sądowymi i komorniczymi obciążany jest dłużnik.

Czy windykacja to komornik?

Windykacja to proces odzyskiwania długów, który może obejmować wiele działań, w tym wysyłanie pism przypominających, negocjacje z dłużnikiem, wniesienie pozwu do sądu, a w ostateczności prowadzenie egzekucji komorniczej.

Komornik natomiast jest organem państwowym powołanym do egzekwowania orzeczeń sądowych, takich jak nakazy zapłaty, wyroki, postanowienia i inne. Komornik działa na podstawie przepisów prawa i jego działania mają na celu zabezpieczenie roszczeń wierzyciela poprzez egzekucję majątku dłużnika.

Oznacza to, że komornik może być jednym z etapów w procesie windykacji, ale nie jest to samo z siebie to samo co windykacja. Wierzyciel może skierować sprawę do komornika dopiero po upływie określonego terminu od daty wydania przez sąd tytułu wykonawczego, czyli dokumentu, na podstawie którego można rozpocząć egzekucję. Przed tą fazą procesu wierzyciel zwykle prowadzi windykację, podejmując różne działania zmierzające do uzyskania zapłaty od dłużnika.

Czy warto korzystać z pomocy firmy windykacyjnych?

Samodzielna próba odzyskania należności może być w wielu wypadkach trudna do przeprowadzenia. Firmy windykacyjne mają w tym wypadku większe uprawnienia.

Mogą one stosować wezwania o zapłaty, wpisy na listy dłużników, jak również kierować sprawy do sądu czy nadzorować czynności wykonywane przez komorników.

Tego rodzaju usługi są płatne i zwykle mają formę prowizji od wyegzekwowanej kwoty. Firmy windykacyjne działają w oparciu o ogólne przepisy dotyczące swobody działalności gospodarczej.

W ich wypadku nie jest konieczne uzyskiwanie specjalnych licencji. W tego rodzaju podmiotach zwykle zatrudnieni się prawnicy oraz negocjatorzy, którzy przeprowadzać mogą wszystkie etapy windykacji, w tym czynności o charakterze polubownym lub przygotowujące do postępowania sądowego.

Korzystanie z tego rodzaju usług niesie ze sobą wymierne korzyści.

Samodzielne przeprowadzane postępowanie windykacyjne jest procesem długotrwałym, angażującym i wymagającym podejmowania wielu trudnych czynności.

Powierzenie tego rodzaju spraw w ręce profesjonalistów ogranicza czas i nakład pracy konieczny do wykonania przez wierzyciela.

Jest to zatem rozwiązanie wygodne oraz takie, które w dużym stopniu gwarantuje odzyskanie należności.

Firmy windykacyjne mają bowiem w tym wypadku odpowiednie doświadczenie oraz narzędzia, które ułatwiają skuteczne egzekwowanie roszczeń.

Warto podkreślić, że windykator ma jednak mniejsze uprawienia niż komornik, który jest funkcjonariuszem publicznym działającym z ramienia sądu.

Może on zajmować konta bankowe dłużników czy składniki ich majątku. Windykator powinien się ograniczać do negocjacji o charakterze polubownym oraz może on reprezentować wierzyciela w przypadku ewentualnego postępowania egzekucyjnego lub sądowego.

doradztwo konsulting szkolenie sprzedaży biznes firma szkolenia online
Sprawdź moją ofertę:
Windykacja -co robi firma windykacyjna? (przykłady, definicja) 1

Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?

A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak działać najlepiej?

Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.

Więc śmiało, teraz udostępnij ten wpis na swoich social mediach i zobacz co inni mają do powiedzenia.

Dr/PhD Rafał Szrajnert
Dr/PhD Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)