Najprościej mówiąc zdyskontowane przepływy pieniężne, czyli metoda DCF (discounted cash flow) to sposób wyceny wartości obecnej, biorąc pod uwagę wszystkie przyszłe przepływy pieniężne i szacując ich wartość, do wartości obecnej.
Zawartość strony
Zdyskontowane przepływy pieniężne (DCF) to metoda wyceny stosowana do oszacowania wartości inwestycji na podstawie jej oczekiwanych przyszłych przepływów pieniężnych.
Polecam platformę ze szkoleniami online (biznes, marketing, coaching psychologia). ZOBACZ TERAZ (kliknij w obrazek):
Analiza DCF ma na celu określenie wartości inwestycji dzisiaj, na podstawie prognoz, ile pieniędzy wygeneruje w przyszłości.
Dotyczy to decyzji inwestycyjnych inwestorów w spółki lub papiery wartościowe, takich jak nabycie firmy, inwestowanie w startup technologiczny lub zakup akcji, a także właścicieli i menedżerów firm, którzy chcą podjąć decyzje dotyczące budżetowania kapitałowego lub wydatków operacyjnych, takich jak otwarcie nowej fabryki, czy zakup lub leasing nowego sprzętu.
Zaufali mi najlepsi:
Wpisz Swój Najlepszy Adres Email, Ponieważ Na Niego Dostaniesz Link.
Zdyskontowane przepływy pieniężne (DCF) pomagają określić wartość inwestycji na podstawie jej przyszłych przepływów pieniężnych.
Bieżącą wartość oczekiwanych przyszłych przepływów pieniężnych uzyskuje się przy zastosowaniu stopy dyskontowej do obliczenia zdyskontowanych przepływów pieniężnych (DCF).
Jeśli zdyskontowane przepływy pieniężne (DCF) przekraczają bieżący koszt inwestycji, możliwość ta może przynieść dodatnie zwroty.
Spółki zazwyczaj stosują średni ważony koszt kapitału jako stopę dyskontową, ponieważ uwzględnia stopę zwrotu oczekiwaną przez akcjonariuszy.
DCF ma ograniczenia, przede wszystkim to, że opiera się na szacunkach przyszłych przepływów pieniężnych, które mogą okazać się niedokładne.
Celem analizy DCF jest oszacowanie pieniędzy, jakie inwestor otrzymałby z inwestycji, skorygowanych o wartość pieniądza w czasie. Wartość pieniądza w czasie zakłada, że dzisiejsza złotówka jest warta więcej niż złotówka jutro, ponieważ możesz ją zainwestować.
W związku z tym analiza DCF jest odpowiednia w każdej sytuacji, w której osoba płaci pieniądze w teraźniejszości i oczekuje, że w przyszłości otrzyma więcej pieniędzy. Na przykład, zakładając 4% roczną stopę procentową, 1,00 PLN na koncie oszczędnościowym będzie warte 1,04 PLN w ciągu roku.
Podobnie, jeśli płatność w wysokości 1 złotego jest opóźniona o rok, jej wartość bieżąca wynosi 0,96 złotego, ponieważ nie można jej przelać na konto oszczędnościowe w celu uzyskania odsetek.
Analiza DCF znajduje bieżącą wartość oczekiwanych przyszłych przepływów pieniężnych przy użyciu stopy dyskontowej. Inwestorzy mogą wykorzystać koncepcję bieżącej wartości pieniądza do ustalenia, czy przyszłe przepływy pieniężne z inwestycji lub projektu są równe lub większe niż wartość początkowej inwestycji.
Jeżeli wartość obliczona za pomocą DCF jest wyższa niż bieżący koszt inwestycji, należy rozważyć taką możliwość.
Aby przeprowadzić analizę DCF, inwestor musi oszacować przyszłe przepływy pieniężne i końcową wartość inwestycji, wyposażenia lub innego składnika aktywów.
Inwestor musi również określić odpowiednią stopę dyskontową dla modelu DCF, która będzie się różnić w zależności od rozważanego projektu lub inwestycji, np. profil ryzyka spółki lub inwestora oraz warunki panujące na rynkach kapitałowych.
Jeśli inwestor nie ma dostępu do przyszłych przepływów pieniężnych lub projekt jest bardzo złożony, DCF nie będzie miał dużej wartości i należy zastosować alternatywne modele.
REKLAMA
Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku
Link do kursu: szkolenie Facebook Ads
Koniec reklamy.
Najpierw liczymy wartość pieniądza w czasie, czyli FV.
FV to skrót od future value.
Oznaczenia i skróty (źródło)
FV= PV x (1+i)n
Następnie możemy już obliczyć uproszczoną wersję równania DCF, dla jednego przepływu w momencie odległym o n jednostek czasowych (okresów dyskontowania):
DPV = FV/(1+d)n
FCFF wzór:
Wzór na wyliczenie przepływów pieniężnych przedsiębiorstwa jako całość:
FCFF = EBIT · (1 – T) + Am – I – zmiana kapitału obrotowego netto
Model FCFF (Free Cash Flow to the Firm) bazuje na przepływach pieniężnych przedsiębiorstwa jako całość (w tym kapitał własny i dług). Umożliwia to wyliczenie rynkowej wartości przedsiębiorstwa. W celu prawidłowej wyceny firmy, należy wyliczyć wysokość przepływów pieniężnych w ciągu roku, oszacować tempo wzrostu przedsiębiorstwa(wyrażone w procentach), a potem obliczyć jego wartość.
Wzór na wyliczenie wartości firmy za pomocą FCFF:
Wartość firmy = FCFF / (WACC – g)
Wzór na wyliczenie przepływów pieniężnych dla właścicieli kapitału i wartość kapitału własnego:
FCFE = zysk netto + Am – I – zmiana kapitału obrotowego netto + wpływy z pożyczek – raty kapitałowe
Kapitał własny = FCFE / (r – g)
Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu zdyskontowane przepływy pieniężne- metoda DCF?
A może masz pytanie dotyczące strategii lub technik na wyliczenie DCF.
Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.
Więc śmiało, teraz zostaw komentarz poniżej.
Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?
A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak działać najlepiej?
Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.
Więc śmiało, teraz udostępnij ten wpis na swoich social mediach i zobacz co inni mają do powiedzenia.
Zdyskontowane przepływy pieniężne to proces oceny wartości przyszłych przepływów kapitału (np. przyszłe przychody i wydatki) w dzisiejszych pieniądzach. Założenie jest takie, że wartość przyszłych pieniędzy maleje wraz z biegiem czasu, a więc wykorzystuje się model dyskontowania, który polega na odejmowaniu od przepływów pieniężnych bieżącej wartości pieniądza. Dzięki temu, że wykorzystuje się wycenę terminową można wyrazić w dzisiejszych pieniądzach przyszłe dochody firmy. Dyskontowanie umożliwia firmom zarządzanie przyszłymi ryzykami finansowymi, dając im możliwość obliczenia wartości projektów lub inwestycji w przyszłości.
DCF (metoda zdyskontowanych przepływów pieniężnych) to technika używana do określania wartości aktywów finansowych. Metoda uwzględnia wszystkich możliwych przepływów pieniężnych, które można otrzymać w wyniku własności danego aktywa, a następnie dyskontuje je, tworząc średnią, aby uzyskać jego wartość. W tym celu stosuje się stopę dyskontową lub stopę inwestycyjną, która jest wykorzystywana do określenia wyceny aktywów i jest różna dla różnych aktywów.
Aby obliczyć zdyskontowane przepływy pieniężne, należy posłużyć się wzorem: PV = CF1/(1+r) + CF2/(1+r)2 + CF3/(1+r)3 + … + CFn/(1+r)n PV oznacza wartość bieżącą, CF1 to wartość przepływu pieniężnego w pierwszym okresie, CF2 to wartość przepływu pieniężnego w drugim okresie oraz tak dalej, a r to poziom stopy procentowej.
Wyżej wymieniony wzór należy zastosować do wszystkich występujących przepływów pieniężnych, aby uzyskać wartość zdyskontowaną.
Wartość zdyskontowana jest to formuła używana do określenia aktualnej wartości lub wartości pieniężnej w przyszłości po uwzględnieniu odsetek. Jest to używane głównie do wyceniania przyszłych przepływów pieniężnych i kalkulacji zysku z inwestycji. Ważne jest, aby wiedzieć minimalną stopę zwrotu, jakiej spodziewa się się po określonej inwestycji, aby porównać wartość zdyskontowaną z określoną kwotą, z której byłby zysk.
Nie przegap wydarzeń live, podczas których omawiamy różne tematy i odpowiadamy na pytania, które pomogą Ci wyprzedzić konkurencję. Zarejestruj się na spotkania, których gospodarzem jest CEO UniqueSEO - Rafał Szrajnert.
Live odbywa się 1 w miesiącu i o terminie powiadamiamy tylko subskrybentów email.